Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wiem kto tu głupio gada i ma problem na punkcie TB ale dopiero co ten sam TB napisał o projekcie i tym co z niego bierze. Może wystarczy tylko czytać ze zrozumieniem?

 

To chyba Ty masz problem z czytaniem ze zrozumieniem, odkąd pamiętam TB pisze, że obliczeń się n ie robi a teraz jego adwokat pisze,że przecież wszystko jest w projekcie i to jest baza. Takich ciężkich przypadków jak wy dwoje to ze świecą szukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego piszę, że do akumulacyjnego te 100-160 to przesada. Mam 60 a uważam, że 30 by mi wystarczylo. TB twierdzi, że 20. Wtedy moje "CO" kosztowałoby 700zł.
20 czego? Sorry nie łapię. Tak właśnie jest, w domach pasywnych grzanie można realizować za takie właśnie kwoty (700 zł). Wtedy ma to sens. Rozumiem skąd u misia taki pomysł. Pasywność wcale nie jest komfortowa. Problem ze źródłem ciepła o małej mocy jak i chłodzeniem (może nawet większy). Mimo wszystko jednak fundowanie sobie takiego kombajnu za niemałe pieniądze to przegięcie w drugą stronę. Po co wtedy dom pasywny? Sztuka dla sztuki. Forsowanie przez Brzęczkowskiego takiego rozwiązania pozornie logicznego wytłumaczenia nie ma. Ja jednak uważam i jestem o tym przekonany, że wynika to nie tylko z braku wiedzy ale i z jego ograniczonej zdolności oceny swoich pomysłów jak i megalomanii. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbudować sześcian z takimi parametrami przegrod to nie problem.

Na dobrą sprawę nic w nim bym nie liczył bo i po co?

Do liczenia jest konieczna znajomośc współczynnika przewodzenia ciepła. A tam w definicji jest:

- nieskończonośc izolacji - czyli termos

-izotropowośc izolacji - czyli brak ruchu powietrza i wilgoci

-ciągłośc, czyli brak mostków termicznych.

 

Znakomita większośc programów (by nie napisac wszystkie) liczy przemiany wilgotnościowe czy mostki termiczne. CZYLI LICZY BŁĘDNIE WYKONANE IZOLACJE - LICZY BŁĘDY.

Dom pasywny to izolacja bezbłędna - bez mostków, ruchu powietrza czy wilgoci w przegrodzie. To izotropowy termos - Szanowny Panie kszu... i domach izolowanych nie ma co liczyc, MA PAN 100%RACJI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 czego? Sorry nie łapię. Tak właśnie jest, w domach pasywnych grzanie można realizować za takie właśnie kwoty (700 zł). Wtedy ma to sens. Rozumiem skąd u misia taki pomysł. Pasywność wcale nie jest komfortowa. Problem ze źródłem ciepła o małej mocy jak i chłodzeniem (może nawet większy). Mimo wszystko jednak fundowanie sobie takiego kombajnu za niemałe pieniądze to przegięcie w drugą stronę. Po co wtedy dom pasywny? Sztuka dla sztuki. Forsowanie przez Brzęczkowskiego takiego rozwiązania pozornie logicznego wytłumaczenia nie ma. Ja jednak uważam i jestem o tym przekonany, że wynika to nie tylko z braku wiedzy ale i z jego ograniczonej zdolności oceny swoich pomysłów i megalomanii.

 

Ależ to jest działanie z udziałem świadomości. Frazesy o izolowanych,energooszczędnych to tylko frazesy. Liczy się sprzedaż zbędnych jak w temacie 0-20 gadżetów. ŚCIEMA. Co potrzeba dla domu o pow. 140m2 przy max.ujemnych temp. 1,5-2kWh.A tch dni jest do policzenia na jednej ręce . Przy akumulacji ,sprawa nie zauważalna.ŚCIEMA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zużycie nie zależy od mocy zainstalowanych kabli;)

Co najwyżej za dużo za nie inwestor zapłaci.

 

Wg TB zalezy i to bardzo duzo, definicja którą przedstawia TB (nie znam dokładnie jej brzemienia) mówi ze im moc kabli wieksza tym wieksze oszczednosci. Oczywiscie zadnych wzorów do tej definicji nie ma, wiec nie wiadomo jak te oszczednosci wyliczyc i czy w ogóle one wystapią. Ale to nie jest problemem, my laicy musimy uwierzyc na słowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbudować sześcian z takimi parametrami przegrod to nie problem.

Na dobrą sprawę nic w nim bym nie liczył bo i po co?

 

kszhu, mam pompkę 5kW za 12 tys. netto. Biorąc ją pod uwagę jako główne i jedyne źródło CO i CWU wychodzi mi, że wystarczą mi ściany o U=0,12. Jaki jest sens pchać się w dom poniżej pasywnego i pakować instalację o jakiej pisze TB na pierwszej stronie skoro pogorszę komfort mieszkania (ogrzewanie nadmuchowe), zapłacę więcej za instalacje (kable+kanałówka z ppci+pc do CWU - aristonek), będę płacił więcej za CO i CWU ?

 

kszhu, jeszcze raz powtarzam, nie chcę podważać takiego systemu jaki preferuje TB, ale chcę wskazać, że to nie jest jedyna i najlepsza droga do osiągnięcia taniego i komfortowego systemu CO i CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj wprost co TB napisał. Jak tego nie rozumiesz albo co gorsze rozumiesz na opak to nie mój problem.

 

Szwedi dobrze zrozumiał, TB twierdzi ze sie nie liczy, tymczasem projektant liczy, czyli sie liczy czy nie liczy?

Jezeli TB twierdzi ze liczy osobiscie to prawde pisze bo faktycznie on nie liczy. Ale po co twierdzi ze sie nie powinno liczyć skoro projektanci są obowiązani liczyc i liczą.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg TB zalezy i to bardzo duzo, definicja którą przedstawia TB (nie znam dokładnie jej brzemienia) mówi ze im moc kabli wieksza tym wieksze oszczednosci. Oczywiscie zadnych wzorów do tej definicji nie ma, wiec nie wiadomo jak te oszczednosci wyliczyc i czy w ogóle one wystapią. Ale to nie jest problemem, my laicy musimy uwierzyc na słowo.
Wyliczył to porównując podłogówkę z czajnikiem. :)

Zaleca 100w/m2 a kszhu twierdzi, że 20. Wesoło tu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj wprost co TB napisał. Jak tego nie rozumiesz albo co gorsze rozumiesz na opak to nie mój problem.

 

Wszyscy rozumiemy, że TB się mota. Ty tego nie widzisz ?

Pisze o precyzyjnym sterowaniu z dokładnością do 0,1oC - OK, można to zrobić kablami o dużej mocy i w taryfie płaskiej. Ale po co ?

Za chwile pisze, o kanałowej pompie ciepła, która to rozwala powyższe założenia. Co więcej, pisze o niecentralnym ogrzewaniu, a czym niby jest ta kanałówka ? Pomieszanie z poplątaniem ... Dziwię się, że ty próbujesz wyciągnąć sens z jego stwierdzeń. Wiem, że można coś tam wyłapać z jego propozycji rozwiązań, ale to trzeba przemyśleć po swojemu a nie bronić jego założeń, które kompletnie się nie kleją.

A wystarczy powiedzieć, że proponuje takie rozwiązanie z konsekwencjami jakie z nich wynikają i nie byłoby problemów. A nie jakieś śmieszne slogany o jakiej izolacji, gdzie centralne jest nieekonomiczne ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zapytam jeszcze o jedna jakże istotną kwestię:

Jak ustawić podłogówkę i kanałówkę, żeby to ze sobą odpowiednio współgrało i nie musiałbym ingerować i co chwile zmieniać nastawy lub co gorsza właczać i wyłączać recznie pompę ciepła w kanałówce ?

 

dobre pytanie bo z moich obserwacji kable i PC p-p ciężko ogarnąć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...