Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wmawiaj chociaż.

Nie po kimś ale po jego pomysłach..

To też nie mówimy, że Brzęczkowski jest stary i brzydki a o jego popierdzielonych pomysłach.

Jak nie widzisz różnicy to nie mój problem .

O widzę, argumentacji brak, to i dobrze, w myśl zasady "moje jest zawsze mojsze a nawet najmojsze niż twojsze."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czemu ciągniesz w stosunku do nydara?

A o kolektorach piszę na swoich stronach, chcesz to poczytaj: http://www.słoneczny.com.pl/index.php

I gdzie wyliczenie, że kolekto ma sens? Gdzie jest ile kWh średniorocznie idzie na ogrzanie m3 wody? mając kolekto i ...

 

Bez wyliczeń Pan to wciska?

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na stronie (zły link, popraw)

O kurcze, co tam złego?

nie widzę nic o sensowności kolektorów do domu jak w temacie.

Bo ja tam nie reklamuję kolektorów a sensowność zamontowania widzą już ludzie, którzy chcą je sobie zamontować, nawet w domach jak w temacie. Kapujesz?

Nie ja ludzi namawiam a oni chcą abym je zamontował, ot taka malusieńka różnica.

Może dlatego, że TB twierdzi, że sensu nie mają a w ogóle nie bronisz tego, tak po nim jeździsz?

A przed chwilą o tym pisaliśmy, pamięć krótka czy cóś?

Nie ja po nim jeżdżę, a po jego chorych teoriach a T.B twierdzi różne bzdury z którymi Tobie za Pan brat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim komuś zarzucisz kłamstwo to pokaż to.

...wystarczy nydarowe 20cm (czy 18cm) dla pasywnego a na innym forum piszesz coś zgoła odmiennego, np. to http://www.forumbudowlane.pl/posting.php?mode=quote&p=282136 i inne. ..

No własnie to jest kłamstwo i to wierutne. Przeinaczyłeś moje słowa, bo tak ci pasuje. Gdzie napisałem, że 20 cm wystarczy do pasywnego?

Ale co mnie obchodzi to co kto myślał? Mnie interesuje kto co pisze a piszesz bzdury jak np. to o ogrzewaniu suszarkami.

A to o czym pisze to nie odkrycia a możliwości. Nie rozumiesz ich albo nie chcesz skorzystać to wcale nie oznacza, że musisz się na kimś wyżywać.

jak cię nie obchodzi to nie zwracaj uwagi innym, że piętnują bzdury i przypisywanie sobie przez Brzęczkowskiego jakichś innowacji. Zajmij się tym co potrafisz najlepiej; rozdzielaniem włosa na czworo i kłótniami z nydarem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz z igły widły aby czepiać się dupereli? ...

Odpowiesz na powyższe pytania? A przede wszystkim wyjaśnij zatem jak policzyłeś te 60-90 albo raczej 60.

Pojeździmy trochę po tych bzdurach czy znów jak zwykle walniesz jakąś pustą wymówkę?

 

całość składa się ze szczegółów - nie dostrzegasz tego, Twoja sprawa.

Twoje własne słowa:

...

Bo właśnie w domach jak w temacie diabeł tkwi w szczegółach więc trzeba ten włos dzielić. A chyba wyjaśniłem dosyć łopatologicznie swoja opinię na temat pomysłów nydara?

ale mieszaj dalej ;)

 

Odpowiadam, skoro oczekujesz:

 

Powtórzę, pomieszkuję w zimę, w warunkach porównywalnych do Polski, w takim domu w Nor, w Sandefjord (jaki klimat tam, to sobie poszukaj) od 3 lat (od połowy listopada do końca lutego), wiem jak się ogrzewa taki budynek zamieszkały i wiem kiedy, akurat w nim bliżej 90dni - piszę z doświadczenia. Możesz się z tym nie zgadzać - wolna wola - na siłę nie będę przekonywał

Edytowane przez gentoonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie kapuję tej sensowności kolektorów do domów jak w temacie i chciałbym ją poznać.

Dowiem się od specjalisty czy nie?

Pisałem wyżej, to nie ja przekonuję, to do mnie przychodzą w pełni, świadomi i przekonani. Nie jestem specjalistą od przekonywania ( marketingu) jak T.B aby uzasadnić sprzedaż swoich wyrobów stworzyć całą teorię.

A i ja tu nie ciągnę tego tematu więc się ode mnie nic tu nie dowiesz.

 

Z wieloma rozwiązaniami TB się zgadzam, to fakt.

Ale kilka postów tylko z ostatnich dni, to dotyczy merytorycznego podważania teorii TB czy może raczej jest to wyżywanie się na TB?

Ty dalej nie kapujesz. Napisz z czym się nie zgadzasz a natychmiast przyklei Ci łatkę nieuka. Bo z pomysłami nydara jakoś nie masz problemu a z T.B. masz.

A w czym T.B jest taki rewolucyjny, w czym my wszyscy malutcy nie?

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.pro-vent.pl/gwc-pompa-ciepla,0.html

 

http://www.pro-vent.pl/obrazki/gwcpc1.png

 

Kto potrafi dobrać urządzenia A, B i C? To może mieć sens, ale sam wymiennik A czy B w Juwencie to koszt około 1200zł. Ktoś potrafi taniej?

 

W takim układzie może nie być potrzebny super reku, bo dodatkowa PC wyciągnie co trzeba.

 

Chodzi Ci o połączenie wentylacji z ogrzewaniem ? Nie da się. Cobyś nie wstawił to i tak dupa wyjdzie.

 

Nie widzę argumentacji do stwierdzenia, że sezon trwa 60-90 dni ale moje doświadczenie z domem, było nie było jak w temacie, jest zupełnie inne.

W ogóle mówienie o sezonie nie ma sensu bo jak w styczniu nie musiałem grzać przez 3 dni to mam to odliczyć od sezonu? A jak grzałem w maju 3 dni to mam to doliczyć? Mam liczyć poszczególne dni grzania czy zakres? Czy określenie "sezon grzewczy" ma sens czy to jest zwykłe czepialstwo?

 

Odpowiesz na powyższe pytania? A przede wszystkim wyjaśnij zatem jak policzyłeś te 60-90 albo raczej 60.

Pojeździmy trochę po tych bzdurach czy znów jak zwykle walniesz jakąś pustą wymówkę?

 

Sezon grzewczy to pojęcie względne. Umownie przyjmuje się dzień w którym zaczynasz ogrzewać, czyli wtedy, kiedy zyski bytowe są niewystarczające do utrzymania zakładanej temp. A to o co Ty pytasz to tzw. zapotrzebowanie na ciepło. Sprawdzasz tzw. stopniogodziny i liczysz dla danego domu jaką trzeba podawać moc źródła ciepła aby utrzymać założoną temp. we wnętrzu.

 

Nie chce mi się tych głupot ciągnąć ale odezwij się jak będziesz miał coś konkretnego np. o kolektorach do napisania.

 

A mogę Ja ? I całkiem poważnie pytam, bo widzę wszyscy biją pianę a konkretów jak nie było tak nie ma.

Pytanko: Jak pożenić elektryczną podłogówkę z ogrzewaniem nadmuchowym i do tego zyski słoneczne ? Załóżmy, wstawiasz kanałówkę, albo splita. Jak Ty byś u siebie, w obecnym domku połączył te dwa systemy ? Masz na to pomysł, czy raczej nie zgłębiałeś ? Bo im więcej nad tym sie zastanawiam tym wydaje mi się to coraz trudniejsze do ogarnięcia.

Pewnie napiszesz, że nie planujesz takiej realizacji u siebie, bo tylko w ogrzewanie nadmuchowe pójdziesz, ale mimo to pisałeś o backupie. Kiedy i jak byś go aktywował biorąc pod uwagę fakt, że nie dość, że zapotrzebowanie na ciepło rośnie wraz ze spadkiem temp. na zewnątrz to na dodatek COP pompy ciepła spada. Jak to ujarzmić, żeby nie podchodzić do systemu w okresie zimowym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chodzi o to, że nie ma żadnych rewolucji bo nie potrzeba. Trzeba tylko pojąć co do czego.

Wszystko jest dostępne tylko to sensownie poukładać a nie wyważać otwartych drzwi.

Oooo. Tu pełna zgoda!!! No to skąd teorie nydara wzbudzają tak wiele kontrowersji u Ciebie a T.B. nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie tylko ewolucyjne.

Nawet przydomowy reaktor atomowy czy pokojowa zimna fuzja to będzie tylko ewolucja bo takie rozwiązania są znane choć w domach nie stosowane.

Ale o semantykę nie będę się sprzeczał.

Może rewolucją nazwać

- rewolucyjny pomysł przeniesienia styropianu z (norma z lat 90tych) go.php2.jpg na zewnątrz, tam gdzie ciepło już nie dojdzie

- rewolucyjne podejście do paroizolacji - w dachu jest, by wilgoć nie wlazła, w ścianie nie ma... ny wilgoć nie wlazła!

- rewolucyjne nakazanie normą 50m3/h w łazienkach i 30m3/h w kuchni w sposób ciągły wentylacji grawitacyjnej

 

To dla mnie rewolucje... głupoty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w domu jak w temacie g... z tego wyjdzie bo pojawią się niespodziewane zyski w ilości kilkudziesięciu procent nawet.

W moim mieszkaniu (zimnym), nawet 2x TV, playstation i 2 chodzące non stop kompy nic nie dawały. W obecnym zrobiłyby mi zamieszanie.

 

kszhu, o co tobie chodzi, bo ja już się pogubiłem. Na jakie ty pytanie odpowiadasz ?

Pytałeś o tzw. okres grzewczy - odpowiedziałem Ci co to jest, a teraz mi piszesz, że gówno z tego wyjdzie...

Jak się pojawią zyski to bedzie tylko na plus, a jakieś zużycie będzie zawsze, nawet w pasywnym. Warto te zużycie znać (bez zysków), żeby móc zaplanować jakie źródło ciepła wybrać. Czy nie ?

 

Zastrzeżenie wstępne - to tylko plan.

 

W obecnym domu ten samsung ustawiony na temp. i czas - ma działać w taniej taryfie i nagrzewać do takich temp. aby przetrwać z temp. >21stC do następnego cyklu taniej taryfy. Czyli np. grzać do 24stC - rano będzie przyjemnie wychodzić z chłodnej sypialni a po pracy wracać do ciepłego domu.

 

Jest sens grzać pompą ciepła w drugiej taryfie (mam na mysli noc) do temp. 24oC ? Gdzie ty te ciepło zaakumulujesz i w jakiej ilości ? Sądzę, że z grzania nocnego do godziny 13:00 (do załaczenia ponownie 2 taryfy) nic nie zostanie, a te dwie godziny i tak będzie za mało, żeby powietrzem nagrzać dom na wieczór. A kiedy ta podłogówka miałaby zatem sie włączać ? Jak temp. spadnie do 21oC ? Czy nie sądzisz, że to nie będzie komfortowe z 24oC na 21oC ?

 

Zazwyczaj nie będzie wiało ciepłym na domowników. Będą na pewno skoki temp. ale trochę pomoże akumulacja. Jak będzie z jednej strony tanio w płaskiej a z drugiej mało komfortowo z tymi skokami to płaska taryfa. Ale zwierzęciem z terrarium nie jestem, wychodzę często na ogród gdzie latem jest i 30stC a w domu 21-24stC i absolutnie mi to nie szkodzi.

 

To nie to samo. Ale jak już decydujesz się na ogrzewanie kanałowe pompą ciepła domu pasywnego, to tylko płaska i harmonogram jaki już wcześniej wklejałem.

 

Kable ustawione na grzanie od 21stC bo mogą zdarzyć się sytuacje że PPCi nie da rady.

 

21oC, ale chyba tylko w godzinach ok. 16/17 - 22/23 ? bo tylko w tych godzinach będzie sens dogrzewania kablami, więc znów wychodzi, że zdecydowane płaska taryfa.

 

W planowanym "dla emerytów", jeśli PPCi będzie dawała radę to kanałowo w płaskiej taryfie - grzeję kiedy potrzeba bez kagańca II taryfy. Ale tam też pójdą kanały z rozdzielaczy z przepustnicami no i poplączę to raczej z wentylacją część odpowiedzialna za nawiew).

 

Ryzykowne rozwiązanie, ze względu na łączenie wentylacji z ogrzewaniem. Ja tego nie widzę. Gdybyś robił osobno te systemy to jeszcze można pokusić się o taką koncpecję, bo dla domu pasywnego 100m2 ogrzewanie nadmuchowe bez backupu może dać radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Jest sens grzać pompą ciepła w drugiej taryfie (mam na mysli noc) do temp. 24oC ? Gdzie ty te ciepło zaakumulujesz i w jakiej ilości ? Sądzę, że z grzania nocnego do godziny 13:00 (do załaczenia ponownie 2 taryfy) nic nie zostanie, a te dwie godziny i tak będzie za mało, żeby powietrzem nagrzać dom na wieczór. A kiedy ta podłogówka miałaby zatem sie włączać ? Jak temp. spadnie do 21oC ? Czy nie sądzisz, że to nie będzie komfortowe z 24oC na 21oC ?

 

 

 

Z moich obserwacji wynika, iz lepiej ustawic klime w tyrb grzania na min obroty wentylatora i tak trzymac caly czas, niz dac mu chodzic w trybie auto czy zalaczac klime co pare godzin.

 

Komfort pierwszej wersji jest bezprzeczny, przy trybie auto czy wlaczaniu okresowym trzeba robic wichure, a i tam temp moze spasc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- "pompa ciepła" na modułach peltiera - ktoś kto wie co to jest, ile energii potrzebuje a nawet jak często pada, może tylko z politowaniem na takie wpisy patrzeć.

 

To nie peltiery się psują tylko zasilacze. One wymagają bardzo dużych prądów !

 

To nie zadziała.

 

E tam nie zadziała. Bierzesz sobie np. taką tabelkę:

http://www.blog.karbon.com.pl/wp-content/uploads/2012/06/Tabela-godzin1.jpg

a że tabelka jest dla Katowic - 3 strefy klimatycznej w Polsce, to i większość obszaru pod tą strefę podlega. I wpisujesz dla każdej temp. moc jaką potrzebujesz do zapewnienia stabilnych załóżmy 22oC w domu. Sumujesz i masz precyzyjny wynik. Lepszy niż z OZC.

Wyniki takiego liczenia sprawdzają się niemal w 100%:

zuzycie.jpg

 

Wystarczy policzyć straty tylko przy najniższej temp. (szybko i prosto, widziałeś plik), dodać jakiś % jak ktoś się obawia i tyle. Jeśli tylko II taryfa to ująć to odpowiednio zwiększając moc. Takie liczenie to prościzna na 5 min.

 

Ale to jest tylko obciążenie cieplne, czyli moc źródła. Wychodzi Ci załóżmy 5kW. Żeby teraz policzyć czy warto kupić PC, czy kable należałoby policzyć zapotrzebowanie wg tego co podałem powyżej. Można oczywiście iść bezmyślnie w kable i mieć to w d... ale większość inwestorów jednak woli wiedzieć ile w sezonie zapłaci za CO i CWU.

 

Spokojnie zakumuluję w swoim bunkierku tyle ile dostarczę minus straty. Jeśli ze słońca akumuluję to dlaczego nie z ciepłego powietrza?

 

bo to są dwa inne typu transportu energii cieplnej. Promieniowanie a przewodzenie. Nie można tego porównywać bo to nie ta skala. Ciepło ze słoneczka zaakumulujesz a ciepło z powietrza za cholerę.

 

To jest tylko wykorzystywanie tych samych kanałów do nawiewania.

 

Jak zatem ustawisz anemostaty ? Na wentylację - za mała przepływność dla ogrzewania. Na ogrzewanie - nie równomierna wentylacja i do dalej usytuowanych nawiewników nic nie doleci.

 

Raczej w płaskiej bo w nocy sypialni nie ma sensu grzać. No chyba, że nie grzać sypialni w ogóle.

 

W pasywniaku jest szansa, że nie trzeba grzać w sypialni, tym bardziej przy WM. A w łazience wystarczy grzejnik z wentylatorkiem jaki TB pokazywał. Pozostają do ogrzania tylko pokoje. Jeśli jakoś wykoncypujesz jak połączyć wentylację z ogrzewaniem to jesteśmy blisko optymalnego CO.

 

A gdzie chcesz dać czerpnie do ogrzewania nadmuchowego ? Wiadomo, że nie będziesz zaciągał kanałami z WC, łazienki i kuchni. Może z salonu ? Jeśli tak, to może wystarczy split do salonu i jedynie dodatkowe wentylatory w kanale dosyłowym do nawiewu ? Wtedy wystarczy jeden taki split Samsunga za 2k. i ciepło z salonu dystrubuujesz na pokoje.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proszę pisać, że to dla Pana. Albo pójść w politykę i zakazać. Albo przyjąć co dla innych jest oczywiste, że świat nie jest czarni-biały jak to Pan przedstawia, aby uzasadnić sprzedaż swoich produktów.

A Pan nie zrozumiał dlaczego to jest głupota? Jaśniej Panu wyłuszczyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o połączenie wentylacji z ogrzewaniem ? Nie da się. Cobyś nie wstawił to i tak dupa wyjdzie.

 

Raczej o zwiększenie sprawności odzysku - to by szło w kierunku tej pompy NIBE.

Sprawność odzysku z wentylacji jest znacznie bliższa 50% niż 100%. Dokładając dwa wymienniki lamelowe (jako DZ i GZ) oraz agregat między nimi możemy poprawić odzysk. Tak powstała domowa pompa ciepła pracowałaby w warunkach podobnych do lodówki. Potrzeba tylko mocnego agregatu który mógłby pracować ciągle.

Tu powstaje chyba problem, bo lodówkowe agregaty nie są liczone do takiej pracy. Może z jakiegoś taniego klimatyzatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...