Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

A co ma stopien zawilgocenia materiału izolacyjnego lub konstrukcyjnego do tego mitycznego wspólczynnika odbioru ciepła przez grunt. Zawilgocenie ma wpływ na U przegrody, a nie na jej otoczenie. Pomieszanie z poplątaniem, chyba Pan sam nie rozumie swoich tez.
TB o to nie dba. Raz że ma być tu małpką od rozweselania gawiedzi, dwa wymyślił sobie sposób na biznes. Trzeba tylko ciemnej masie wmówić to co sobie wymyślił.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak na WAT matematyki nie było... Ale do 100 liczyć nauczyli - licznik umiem odczytywać - Dając 20 cm styropianu od gruntu - wychodzi nam dom nieizolowany - zużywający nawet ponad 30kWh/m2 rocznie - co można sprawdzić u tych co domy nie izolowali!

Sprawdzi to Pan??

 

Nie wiem kiedy miałeś styczność z WAT, ale matematyki było 3 - 5 semestrów w zależności od wydziału /kierunku/ oraz stopnia studiów /mgr czy inż/.

Chyba, że ta styczność ograniczyła się do Batalionu Obsługi, a wiedzę z matematyki zdobywałeś podczas pełnienia warty w drodze samokształcenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że TB nie rozumie Fouriera i twierdzi, że jak zrobię sobię buty z podeszwą z 5 czy nawet 3 cm styropianu to zmarznę tak samo. A kluczem do zrozumienia są tu temp. na powierzchni obydwu stron styropianu. A to potrafią pokazać najprostsze programiki z netu. Gdyby może te 20 lat temu TB takie napotkał, może by nie sfiksował ze swoją teorią alternatywnej rzeczywistości.

 

Masz rację.

Jednak musimy wziąć pod uwagę fakt, że buty nie mają 3 czy 5 cm podeszwy, a ponadto kto zwraca uwagę z jakiego materiału one są?

Kiedyś zrobiłem zimą pewien "myK" do butów i żona była bardzo zadowolona, ja również :).

 

 

Ale czy takie porównanie jest miarodajne, człowiek to zywy organizm a nie masa betonu i styropianu. Poza tym skąd sie bierze ten mityczny wspólczynnik odbioru ciepła ? x 6, a moze 7 lub 10 itd. Istnieje tzw opór przejmowania ciepła który w przypadku styku z gruntem wynosi 0.

Jak w dobie rozwinietej techniki pomiarowej mozna szacować/mierzyc wartosc wielkosci fizycznych jedynie na podstawie odczuć człowieka jako urządzenia/układu pomiarowego

 

asolt, nie znam tych mnożników. Trzeba patrzeć na temperatury a nie czy coś żyje czy nie. Spróbuj to o czym pisałem :).

 

Pzdr

 

 

Sorry ale mógłbyś trochę pomyśleć. Jak juz sie tak bawimy to pomyśl o eksperymencie który proponowałem TB. Zanim wyjdziesz na dwór podgrzej sobie ziemię i powietrze byś nie zmarzł. Np postaw na niej wielkie żelazko, takie by podgrzewało również powietrze na wysokości uszu. :) No i potem sobie stań w miejscu żelazka. Co ci zmarznie? Uszy czy stopy? Jak to możliwe skoro przez glebę ucieka więcej ciepła?

 

Dobrze, już myślę .....

Podgrzewaj grunt pod nogami żelazkiem zimą. Ja wolę ubrać buty. Spróbujemy w przyszłą zimę i pospacerujemy ;).

Nie widzę problemu, obie metody teoretycznie dobre. Ty dobierasz odpowiednie żelazko sobie na spacer, a ja odpowiednio ciepłe buty.

Postoimy oraz pospacerujemy sobie. Potem sprawdzimy kto więcej zapłaci za zużytą energię ;).

Perm, przecież doskonale wiesz z czego wynika fakt większego poboru ciepła przez grunt, gdy na nim stoimy, niż przez powietrze.

Ze mną nie musisz się droczyć, ja nie mam na to ochoty :).

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma stopien zawilgocenia materiału izolacyjnego lub konstrukcyjnego do tego mitycznego wspólczynnika odbioru ciepła przez grunt. Zawilgocenie ma wpływ na U przegrody, a nie na jej otoczenie. Pomieszanie z poplątaniem, chyba Pan sam nie rozumie swoich tez.

Co ma? dokładnie to samo, lepszy przewodnik lepiej odbiera ciepło - wilgotny piach lepiej będzie odbierał ciepło niż suchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem kiedy miałeś styczność z WAT, ale matematyki było 3 - 5 semestrów w zależności od wydziału /kierunku/ oraz stopnia studiów /mgr czy inż/.

Chyba, że ta styczność ograniczyła się do Batalionu Obsługi, a wiedzę z matematyki zdobywałeś podczas pełnienia warty w drodze samokształcenia.

 

Ale wiem co to jest procent - a Pan nie. Wiem też, że sprawność nie może być 100% a Pan nie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Dobrze, już myślę .....

Podgrzewaj grunt pod nogami żelazkiem zimą. Ja wolę ubrać buty. Spróbujemy w przyszłą zimę i pospacerujemy ;).

Nie widzę problemu, obie metody teoretycznie dobre. Ty dobierasz odpowiednie żelazko sobie na spacer, a ja odpowiednio ciepłe buty.

Postoimy oraz pospacerujemy sobie. Potem sprawdzimy kto więcej zapłaci za zużytą energię ;).

Perm, przecież doskonale wiesz z czego wynika fakt większego poboru ciepła przez grunt, gdy na nim stoimy, niż przez powietrze.

Ze mną nie musisz się droczyć, ja nie mam na to ochoty :).

 

Pzdr

Chodzi tylko o ten idiotyczny przykład którym szermuje TB. 'Stań sobie zimą na bosaka...' Wiadomo że lepiej ocieplać niż ogrzewać. Mechanizm jest inny niż to sugeruje TB. Wbrew pozorom to bardzo istotny aspekt dla tych którzy robią tradycyjne fundamenty izolowane tylko od zewnątrz. Nie musi taka konstrukcja oznaczać dużych strat ciepła w dłuższym przedziale czasu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi taka konstrukcja oznaczać dużych strat ciepła w dłuższym przedziale czasu.

Gul. gul, gul, gul

no bo nie oznacza ...

co tam jakiś mostek termiczny niech by tylko 0,5 wata na stopień i 40 mb takiego czegoś ... obwód domu 10x10 :)

To jest nic przecież ... koło 1000 kWh i tylko 8,3 kWh /m^2 sezon dla domu o powierzchni 120 m^2 to jest bardzo mało ...

dla tych co mają ponad 200 kWh /m^2 sezon.

Przy budynku pasywnym to jest ponad 1/2 strat ... i nie uwzględnienie takich strat ... niweczy efekt budynku pasywnego!

jeszcze się uzbiera na oknach/ na tym "ich" montażu, balkon wykusz, lukarna itp ...

naglę uzbiera się pod 7 litrów strat ... co "audytorzy" z Bożej łaski nie raczą się pokalać takimi obliczeniami ...

bo co tam ... po co drażnić przyszłego inwestora da się większy piec itp ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no bo nie oznacza ...

co tam jakiś mostek termiczny niech by tylko 0,5 wata na stopień i 40 mb takiego czegoś ... obwód domu 10x10 :)

To jest nic przecież ... koło 1000 kWh i tylko 8,3 kWh /m^2 sezon dla domu o powierzchni 120 m^2 to jest bardzo mało ...

dla tych co mają ponad 200 kWh /m^2 sezon.

Przy budynku pasywnym to jest ponad 1/2 strat ... i nie uwzględnienie takich strat ... niweczy efekt budynku pasywnego!

jeszcze się uzbiera na oknach/ na tym "ich" montażu, balkon wykusz, lukarna itp ...

naglę uzbiera się pod 7 litrów strat ... co "audytorzy" z Bożej łaski nie raczą się pokalać takimi obliczeniami ...

bo co tam ... po co drażnić przyszłego inwestora da się większy piec itp ...

40mb mostka do gruntu - to minimum 3000kWh - przy przyklejonym styropianie od zewnątrz i suchym piachu!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiem co to jest procent - a Pan nie. Wiem też, że sprawność nie może być 100% a Pan nie!

 

 

Jest to temat "Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie" ale jak się będzie wyczerpywał, chętnie wzbogacę go o wydajności kotłów pulsacyjnych /w tym %:yes:/ i Pana zdanie w tym względzie. Obecnie zabierający głos gwarantują równie ciekawą dyskusję.

Obecnie nie chcę zaśmiecać wątku i nie podejmuję "wyzwania".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40mb mostka do gruntu - to minimum 3000kWh - przy przyklejonym styropianie od zewnątrz i suchym piachu!!!

 

Pisałem Ci w privie, że poproszę o schemat i założenia, dla których zostały te wyliczenia zrobione.

Wg mnie 3 tys kWh to sporo jednak przy pewnych warunkach możliwe. Standardowo (BK + 8 cm styro na ścianę fund.) uważam, że wyjdzie tego znacznie mniej.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK! Mostek termiczny do gruntu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Weźmy dwa domy - tzw pasywny Lipińskich pod Solcem ( 137m2 - roczne zużycie prądu na wszystko 16000kWh ) - Pompa ciepła i kolektory Viessmanna

Izolacja :

Uzyskanie tak niskiego współczynnika wymusiło konieczność zastosowania warstw izolacji o grubości 30-44 cm i bardzo dobrych materiałów izolacyjnych.

 

Fundamenty to tradycyjne w Polsce ławy fundamentowe, na których postawione zostały ściany fundamentowe wychodzące nad grunt. Starannie opracowaliśmy izolacje termiczną fundamentów i płyty podłogowej opartej na ścianach fundamentowych. Jednak nawet najlepiej zaizolowane przegrody zewnętrzne nie zapewnią osiągnięcia standardu pasywnego, jeśli nie wyeliminuje się z konstrukcji domu mostków termicznych. Mostki termiczne powstające w miejscach pocienienia lub przerwania warstwy izolacji oraz niejednorodności konstrukcji przegrody muszą być bezwzględnie eliminowane z budynków pasywnych. Bardzo ważne jest zachowanie ciągłości warstwy izolacyjnej w przegrodach zewnętrznych i na ich połączeniach. W opracowanym projekcie udało się zrealizować niemal wszędzie. Jedynym miejscem gdzie nie mogliśmy zapewnić ciągłości warstwy izolacji, są ściany fundamentowe

.

 

Ponieważ w domach izolowanych gdzie wszystko jest "na prąd" trudno nie uznawać za ogrzewanie światła tv gotowania... itp )

 

Drugi dom - bez pomp ciepła z kablami elektrycznymi ale bez mostka termicznego do gruntu - ciut cieńszą izolacją!!! dom Szanownego j-j

Czy może Pan podać roczne zużycie kWh na wszystko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam że więcej - to nie moje wyliczenia tylko dr Dudy. Duda nie uwzględnił dynamiki wzrostu zawilgocenia mostka.

 

Ja "policzyłem" to i inaczej - zbudowałem, na Bartyckiej parterówkę 120m2 ( 2 x 60m2) - i jedną połówkę ociepliłem do ławy fundamentowej 20 cm styro za siporexem a drugą, siporex był w miejsce styropianu a od środka 20 wełny z folią . W obu połówkach były kable grzejne i reku - i tak 6 lat ( 91-97 ) robiłem analizy. Dlatego mam gdzieś wyliczenia z programu, który napisał informatyk nie fizyk po termodynamice! I nie interesuje mnie z czego ten program został wyssany.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Tomaszu

Powiedz tedy oo to jest izolator !

skąd takie dane ? jak właśnie przewodność cieplna jest dla danego materiału zgoła zbadana.

Ale kolega nie rozumie że grunt ma tyle EPS tyle ... tylko tworzy liczby bez żadnego uzasadnienia !

Nawet z tego błądzenia kolegi nie da się liniowej zależności wyciągnąć .

Bo ten co daje 10cm .... to już nie izoluje a ten co daje 30 cm już tak...

Zna takie pojęcie jak strumień cieplny i przewodność ? może.

Teraz dwa kierunki wymiany ciepła "spotykają" się i na ich styku jest ten tzw mostek termiczny.

Jest na ten temat tyle wywodów i dowodów że kolegi insyminacje mijają się z celem.

nagle arbitralnie kolega twierdzi że 3000 kWh ...

proszę podaj podstawy wyliczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nagle arbitralnie kolega twierdzi że 3000 kWh ...

proszę podaj podstawy wyliczenia

To nie moje wyliczenia - tylko dr Dudy - można napisać - zapewne się podzieli wyliczeniami.

 

Ja mierzyłem licznikiem na stojącym obiekcie - zużycie kWh przez elektryczne ogrzewanie podłogowe - w domach różniących się mostkiem - i twierdzę, że 3000kWh / 40mb to za mało. Mostek termiczny jest dynamiczny - chłonie wilgoć.

 

Poczekajmy na dane od j-j - i porównajmy dom z pompami ciepła i grubszą izolacją - ALE Z MOSTKIEM do domu j-j.

arbitralnie
Czy gdyby Pan postawił dwa identyczne domy różniące się mostkiem do gruntu i 6 lat eksploatował - byłby Pan arbitralny? Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a "policzyłem" to i inaczej - zbudowałem, na Bartyckiej parterówkę 120m2 ( 2 x 60m2) - i jedną połówkę ociepliłem do ławy fundamentowej 20 cm styro za siporexem a drugą, siporex był w miejsce styropianu a od środka 20 wełny z folią . W obu połówkach były kable grzejne i reku - i tak 6 lat ( 91-97 ) robiłem analizy. Dlatego mam gdzieś wyliczenia z programu, który napisał informatyk nie fizyk po termodynamice! I nie interesuje mnie z czego ten program został wyssany.
tak tak ...

prosimy o te dowody o dokładność jednego i drugiego ... bo na razie od lat na to dowodów nie ma .

prawda objawiona. tak jak było z tą pompą ciepła ... po zagłębieniu się w specyfikację widać jak kolega lubi koloryzować

i pomijać fakty dla siebie nie wygodne ...

Tak samo jest i tu ... pewien obraz prawdy objawionej ... wyssane z palca domysły dla czego jedna wirtualna połówka domu zjadała tyle a druga tyle ...

trzeba by kolegę na tortury zabrać aby się kolega przyznał ...

bo kiedyś kolega twierdził że taki mostek to 400 kWh na mb fundamentu ... itp

Nagle masa prof i innych się myli tylko Tomasz odkrył Amerykę i pisze że to stwierdził

a my bijmy mu pokłon

 

że 3000kWh / 40mb to za mało. Mostek termiczny jest dynamiczny - chłonie wilgoć.

nie 3000 kWh tylko koło 1000 kWh .

 

Kolega nie pisze całej prawdy !!! bo sobie bierze cały fundament i u mnie szuja nie doszacowania ...

jest zgoła inaczej ... to kolega nie pisze dokładnie co i jak ...

ponieważ druga linia wymiany ciepła zmienia te wyliczenia, o czym mogę sobie tylko po przypuszczać że tak było ...

jakiś rysunek itp ?

obliczenia .... a skąd na karb właśnie tej wymiany do gruntu ...

to poszło ...

Bo kolega czepił się tego ok ... tylko ręki niech nie daje sobie ciąć ...

Ma to braki tak uważam

prosimy o więcej faktów

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś kolega twierdził że taki mostek to 400 kWh na mb fundamentu ... itp
jedna połówka zużywała zależnie od zimy 1400-1800kWh druga 7000-8000kWh

Na początku - fakt!!! różnicę zwaliłem na mostek termiczny do gruntu - co opisałem. Potem budynek rozebraliśmy... i okazało się, że styropian na ścianie ( próbka 100cm3) waży ( pobrana wyżej) 4g ( niżej ) 7g - zdałem sobie wtedy sprawę, że ruch powietrza i zawilgocenie - też miały swój udział - ale ile kWh poszło do gruntu a ile przez przewiewność przegrody - nie potrafię odpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W analizie przenikania ciepła przez przegrody budowlane:

1) pole temperatury oraz gęstości strumienia ciepła są ustalone w czasie,

2) przepływ ciepła odbywa się w kierunku prostopadłym do powierzchni przegrody

3) długość i szerokość przegrody są nieograniczone

4) warstwy przegrody wykonane są z jednorodnych, izotropowych materiałów

5) wartości współczynników przejmowania ciepła są stałe na całej powierzchni przegrody.

 

Po co liczyć i dyskutować? Fizyka tu jest jednoznaczna - jest mostek - przerwa w materiale izolacyjnym - nie ma izolacji.

 

Dalej jestem ciekaw porównani Lipińskich z j-j - domy różnią się nafaszerowaniem pomp ciepła i kolektorów + mostek - kable grzejne bez mostka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK! Mostek termiczny do gruntu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Weźmy dwa domy - tzw pasywny Lipińskich pod Solcem ( 137m2 - roczne zużycie prądu na wszystko 16000kWh ) - Pompa ciepła i kolektory Viessmanna

Izolacja :

.Uzyskanie tak niskiego współczynnika wymusiło konieczność zastosowania warstw izolacji o grubości 30-44 cm i bardzo dobrych materiałów izolacyjnych.

 

Fundamenty to tradycyjne w Polsce ławy fundamentowe, na których postawione zostały ściany fundamentowe wychodzące nad grunt. Starannie opracowaliśmy izolacje termiczną fundamentów i płyty podłogowej opartej na ścianach fundamentowych. Jednak nawet najlepiej zaizolowane przegrody zewnętrzne nie zapewnią osiągnięcia standardu pasywnego, jeśli nie wyeliminuje się z konstrukcji domu mostków termicznych. Mostki termiczne powstające w miejscach pocienienia lub przerwania warstwy izolacji oraz niejednorodności konstrukcji przegrody muszą być bezwzględnie eliminowane z budynków pasywnych. Bardzo ważne jest zachowanie ciągłości warstwy izolacyjnej w przegrodach zewnętrznych i na ich połączeniach. W opracowanym projekcie udało się zrealizować niemal wszędzie. Jedynym miejscem gdzie nie mogliśmy zapewnić ciągłości warstwy izolacji, są ściany fundamentowe

 

Ponieważ w domach izolowanych gdzie wszystko jest "na prąd" trudno nie uznawać za ogrzewanie światła tv gotowania... itp )

 

Drugi dom - bez pomp ciepła z kablami elektrycznymi ale bez mostka termicznego do gruntu - ciut cieńszą izolacją!!! dom Szanownego j-j

Czy może Pan podać roczne zużycie kWh na wszystko?

 

Ciekawe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...