Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ten kalkulator pokazuje, że w normalnych warunkach wentylacji 100m3/h skrapla się około 0,5L wody na godzinę - czyli dodatkowy odzysk energii na poziomie około 1000kWh w sezonie w stosunku do wyłącznie odzysku temperaturowego. Pompa ciepła z ostatniego podanego przeze mnie rysunku tym bardziej nie ma sensu - podobnie jak wentylacja wyporowa pędząca PC zamiast rekuperatora.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają też ciekawe kalkulatory wydajności http://www.recair.com/recuperator_models.php z całą masą szczegółów dla teoretyków.

 

Lepsze (trwalszy materiał) i tańsze są wymienniki PET z Klingenburga - http://www.klingenburg.pl/pdf/GS-K.pdf

 

Ten kalkulator pokazuje, że w normalnych warunkach wentylacji 100m3/h skrapla się około 0,5L wody na godzinę - czyli dodatkowy odzysk energii na poziomie około 1000kWh w sezonie w stosunku do wyłącznie odzysku temperaturowego. Pompa ciepła z ostatniego podanego przeze mnie rysunku tym bardziej nie ma sensu - podobnie jak wentylacja wyporowa pędząca PC zamiast rekuperatora.

 

Zgadzam się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsze (trwalszy materiał) i tańsze są wymienniki PET z Klingenburga - http://www.klingenburg.pl/pdf/GS-K.pdf
Zapraszam do fabryki... Pan porozmawia z konstruktorami i technologami. Chce Pan kontakt? Jestem pewien, że Pan tego nie badał... nawet w rękach nie trzymał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A parametry i ceny? Też porównywalne?

 

ceny jak dobrze pamiętam to: 550zł brutto za model GS-K 35/350 i 620zł brutto za 35/450. Parametry niby lepsze (polistyren vs PET). Polistyren wystawiony na UV bardzo mocno degraduje. Nie wiem ile lat potrafi popracować przy tak zmiennych warunkach temperaturowych i wilgotnościowych (czy nawet zlodowaceniu) jakie panują w wyminnikach a PET to pewnie setki lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej. Równanie z kilkoma niewiadomymi: potrzebuję np. max 30kWh/dobę to szukam takiego optimum ceny PC i jej wydajności oraz ceny i wydajności backup-u (kable, konwektory, permowa "farelka" itp.), które najtaniej (zakup i koszty eksploatacji) zapewni mi tę moc.

Tego się jednoznacznie nie da określić bez znajomości parametrów i ceny przynajmniej PC a te zmieniają się praktycznie cały czas więc ostateczna kalkulacja przed samym montażem. Kable nawet 2x przewymiarowane (40W/m2 zamiast np. 20) to na domek 100m2 różnica set zł więc nie ma co się nad tym rozwodzić.

 

No to się jednak nie rozumiemy. Ty uważasz, że nie trzeba liczyć zapotrzebowania bo to Ci nie potrzebne.

Ja uważam, że warto liczyć zarówno zapotrzebowanie w kWh/m2/rok jak również moc źródła dla konkretnej lokalizacji i budynku. Obie wartości dają Ci wiedzę na temat kosztów nie tylko zakupu, ale rentowności. Wiemy kiedy opłaca się PC, farelkę, kable itp. Wybierasz jakieś rozwiązanie, wstawiasz współczynnik korekcyjny jakim jest poziom odczuwanego komfortu dla danego rozwiązania i masz wynik. TB tego nie robi, bo jest nastawiony tylko na kable. Ale to instalator i tak mu wygodnie. Ale Ty ?

 

Taki układ chcę testować tylko w obecnym domu gdzie jest duża akumulacja. Bez akumulacji to oczywiście nie ma sensu.

 

OK, rozumiem.

 

Teraz mam wentylację na trójnikach, bez żadnej regulacji a tylko odp. policzone przekroje i długości kanałów - wszystko działa równomiernie w całym zakresie pracy wentylatorów. Rozdzielacz i równej długości kanały to najprostsze i tanie rozwiązanie.

 

Nie takie proste, bo odległości od rekuperatora do nawiewników są różne. Żeby te odległości zbilansować musiałbyś do bliższych anemostatów specjalnie wydłużać kanały.

 

No właśnie im dom bardziej energooszczędny tym mniejszy sens ma jakakolwiek PC bo tania nie jest. Do mojego obecnego, taka za ~2.000zł jest na granicy sensowności. Ale jeśli PC się nie kalkuluje a dom nie wymaga chłodzenia to one w ogóle są bez sensu.

 

A jeszcze przed chwilą chciałeś pakować kanałową PC i kable na backup.

 

- wentylacja. Reku miało być od początku ale mam coraz większe wątpliwości co do idei rozprowadzania powietrza kanałami. Do tego nie podoba mi się i to coraz bardziej stosunek nakładów do zysków. Wentylacja musi być, odzysk ciepła jak najbardziej, dlatego tak spodobała mi się ta PPCi z wentylacją, praktycznie bez kanałów. Niestety odzysk jest realizowany tylko okresowo więc odpada. Wydajność też budzi wątpliwości. Coraz bliżej jestem jakiejś hybrydy własnoręcznie skonstruowanej.

 

Wentylacja z reku musi być. Półkowe rozwiązanie jest nieopłacalne, ale samemu warto zrobić.

 

Jak chcesz pasywny to popatrz na dokładne opracowanie j-j'a na temat jego domu i straty generowane do gruntu - 21% - dużo.

 

21% do gruntu to źle ? Wole do gruntu, gdzie masz możliwość przytrzymania tego ciepła niż do powietrza przez ściany i dach. Zauważ, że mówimy o stratach procentowych w domu pasywnym.

 

Ale PET jest lepszym izolatorem niż aluminium czy jego stopy z jakich wykonywane są te droższe requ więc jak te parametry PET-owego w porównaniu do metalowego?

 

Porównuję do tego recair'a. Nie wiem jak to się ma do aluminiowego. Trzeba byłoby zadzownić do Klingenburga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierasz jakieś rozwiązanie, wstawiasz współczynnik korekcyjny jakim jest poziom odczuwanego komfortu dla danego rozwiązania i masz wynik. TB tego nie robi, bo jest nastawiony tylko na kable. Ale to instalator i tak mu wygodnie. Ale Ty ?
Żadnej korekcji Pan nie zrobi przy rocznym zużyciu 2000-3000kWh - zyski. To musi zrobić precyzyjny termostat z kablami. Może Pan próbować, a potem przyznać rację.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...