Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dlatego mi coraz mniej układa się dom akumulacyjny.

 

Akumulacja ma sens - gdy występuje nadprodukcja ciepła. Po to robi się automatykę w domach izolowanych, by zminimalizować nadprodukcję ciepła.

Nie da się pogodzić akumulacji z komfortem i oszczędnością. Akumulacja to "choroba"!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu pasywnym to absurd. Kable jeszcze się bronią, dla komfortu przede wszystkim ale nie jako element zdublowanego systemu grzewczego.

 

Załóżmy, że masz zdublowany system. Jeśli ustawisz na sterowniku od kabli temp. posadzki 23oC, a powiertrza 22oC, to czy ta ppci wogóle się włączy ?

Natomiast ustawiając temp. powietrza 22oC na klimie to podłoga będzie miała ok. 21oC. więc albo komfort ciepłej posadzki i grzanie tylko kablami, albo posadzka o temp. 21oC i wiatry ale za to niskie rachunki bo ppci.

Jak to skorelować ze sobą nie łażąc co chwile do sterowników i zmieniać nastawy a mieć tanio i komfortowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiatry
do 20... maksymalnie w porywach do 30m3/h na anemostacie. To jak wentylacja, tego się nie wyczuwa.

Załóżmy, że masz zdublowany system.
Nie ma mowy o dublowaniu. Pompa ciepła jest do chłodzenia, do temperatury zimą kable. A to, że grzeje ona powietrze dając z 1kWh 3 do 4 zimą , to jaki sens jest tego bonusa ( jak to ktoś ładnie nazwał) nie wykorzystać. Automatyka kabli to uwzględni. Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawić raz a dobrze - np. PPCi na 23stC a kable na 22stC.

Jak PPCi nie dogrzeje bo nie da rady to włączą się kable.

 

Albo na sztywno temp. podłogi bo masz taki kaprys i wtedy albo PPCi się włączy albo nie.

Automatyka inwertora jest mało dokładna ( jest na powrocie) "zbiera" średnią. A ustawienia jednego i drugiego robimy "pod siebie" nie patrząc czy to 20 st, 23 czy jak ktoś lubi 28.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tam nie ma miedzi bo to stop żelaza, chromu i aluminium z niewielkim dodatkiem glinu i kobaltu.

Co zatem z kablami w ścianie? Jakoś od lat nic im się nie dzieje.

 

bo te w ścianach się nie grzeją.

 

Ale to właśnie wiem z max zapotrzebowania.

 

Możesz pokazać jak to liczysz ? bo ja chyba tego nie kumam.

 

Jestem nastawiony na minimalizację strat.

 

Rozumiem, że mówisz o domu 100m2 o U przegrody = 0,1 ? Widziałeś te certyfikowane domy z darmstadt, ich parametry U dla każdej przegrody ?

Przykład:

http://passivhausprojekte.de/index.php?lang=en#d_2455

Usciany=0,087

Udachu=0,052 !!

U podłogi=0,106.

Dopiero w takim domu i to o pow. 150m2, a wiadomo czym większy tym łatwiej zrobić pasywny uzyskali 15kWh/m2/rok, czyli to co ty zakładasz 1500kWh/rok dla domu 100m2.

Aby to osiągnąć musisz zejść poniżej U=0,1.

 

Perm twierdzi, że pasywny można grzać przez 2-3 dni w sezonie:

 

Aha ... OK :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proszę przedstawić inne rozwiązanie ustawienia dokładnego temperatury w pomieszczeniu? Może Pan na temat, czy tylko o mnie?

Jasne, że mogę choć uważam, ze utrzymanie temp. z dokładnością 0,1 stopnia to strzelanie do wróbli z działa.

Żeby przy takich kryteriach tak dokładnie sterować temp. trzeba założyć pewne kryteria. A więc na jakiej wysokości od podłogi ma być utrzymana ta temp? ( w ilu punktach) Jakie urządzenia mamy do dyspozycji? ile to ma kosztować? Jak szybko instalacja ma reagować?

To tak na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawić raz a dobrze - np. PPCi na 23stC a kable na 22stC.

Jak PPCi nie dogrzeje bo nie da rady to włączą się kable.

 

OK, tylko, że temp. trochę za wysoka. Załóżmy 22oC powietrza i 21oC podłogi.

Potrafisz oszacować % udziału kabli w sezonie grzewczym przy takich nastawach ? Załóżmy, że min. temp. w sezonie grzewczym spadnie do -15oC i PC jest dobrana na taką temp. z gwarancją mocy. Jaka będzie temp. posadzki przy ogrzewaniu powietrza ppci do temp. 22oC ?

Jeśli cały sezon kable się w ogóle nie włączą, a komfort jest zadawaljący z samej ppci to po co instalować kable ? Czy nie wystarczy w największe mrozy zakupic farelkę lub dorzucić nagrzewnicę kanałową? Będzie prościej i taniej, a komfortu nie zmieni skoro i tak nie grzjesz podłogi ?

 

Albo na sztywno temp. podłogi bo masz taki kaprys i wtedy albo PPCi się włączy albo nie.

 

Podłoga na 22oC i powietrze na 22oC ? OK, to chyba najrozsądniejsze wyjście przy dwóch systemach grzewczych, bo temp. posadzki ustawiona na 22 nie podniesie Ci temp. powietrza do 22oC. To uzupełni Ci ppci.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. W przypadku domów "jak w temacie" wynosi ona do 1 st. a przeważnie mniej. Dzięki temu, gdy zyski bytowe czy słoneczne "chciałyby" podnieść temperaturę, podłoga będzie stabilizować, odbierając nadmiar ciepła, t

Nie koniecznie, ciepłe powietrze idzie do góry a więc schłodzi się tylko cienka warstwa przy podłodze i rozwarstwienie temp. w całym pomieszczeniu pozostanie. Czyli u góry ciepło, na dole zimniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym właśnie mówię w kontekście sprawdzenia komfortu przy grzaniu nadmuchowym. Jak da radę to backup jakikolwiek, od biedy nawet biokominek.

 

Dać radę to na pewno da, bo kupisz odpowiednie urządzenie lub uzupełnisz farelką/nagrzewnica w kanale nawiewnym albo biokominek (dobry pomysł - wyczytałem to u j-j). Nie wiem po co mowa o kablach przy ppci, przecież to bezsensu... całe te sterowania, akumulacja, bezwładność, druga taryfa, przewidywanie pogody ...

 

Jedynym problemem jest to komfort nadmuchu. Jeśli to nie jest problemem to po sprawie.

A jeśli jest, to nie robić ogrzewania nadmuchowego tylko PC z wodną podłogówką.

Łączenie tych systemów jak to sugeruje TB jest bezsensownym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałeś plik kiedyś, tam są wszystkie przegrody i dla dowolnej temp. zewn. i wewn. wychodzą straty. Max straty to dana potrzebna do dobrania urządzenia grzewczego. Jak chcesz to możesz liczyć wg. średnich z każdego dnia czy miesiąca plus zyski słoneczne i bytowe. Masz wtedy sumę na rok, dzielisz przez m2 i masz na m2 jak potrzebujesz.

 

Tam gdzie to będzie miało sens ekonomiczny to zejdę ale chodzi mi o to, że ta metoda jest dobra dla każdego domu pass/energo.

 

W tym zagadnieniu jednak nie dojdziemy do zrozumienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile kWh zużyje podłogówka w domu "jak w temacie"

 

Szanowny Panie kszu... może Pan policzyć ?

Powierzchnia 100m2

Izolacja styropian 40cm 0.08W/m2 xK

temperatury -

powietrze nad podłogą + 22 st.C ( ogrzane z inwertora)

powierzchnia podłogi + 23 st.C

Na styku ze styropianem +27 st.C wokół kabli.

temperatura gruntu, +3 st.C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie, ciepłe powietrze idzie do góry a więc schłodzi się tylko cienka warstwa przy podłodze i rozwarstwienie temp. w całym pomieszczeniu pozostanie. Czyli u góry ciepło, na dole zimniej.
Niekoniecznie _ od góry jest wentylacja a powietrze nie może być cieplejsze od grzejnika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straty przez posadzkę duże nie będą ale bez pozostałych przegród nic się nie da liczyć.

Poza tym ile tego dogrzewania PPCi? Mi wychodzi, że jeśli PPCi grzeje do -15stC i jest to komfortowe to te kable nie zużyją nawet tych 400kWh. Ale wtedy ich sens stoi pod bardzo dużym znakiem zapytania.

Kwestia zatem zasadnicza to komfort. A o tym nie da się dyskutować bez sprawdzenia więc ja sprawdzam na razie poza swoim domem a jak się skalkuluje to będę tej zimy bawił się jak miloszenko.

To już wiesz skąd wziąłem te 2 - 3 dni?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wtedy ich sens stoi pod bardzo dużym znakiem zapytania.
Dokładnie na odwrót. Przykładowo, nie dał Pan kabli i termostatów. Ustawia Pan powietrze nie 22 ( podłoga była 23) a 23 . Podłoga jest nieprzyjemnie chłodniejsza. W przypadku znacznego mrozu, robi się zbyt chłodno ( inwertor nie ma grzałki!!!). Musi Pan kupić inną droższą pompę. Kolejna kwestia... awarii pompy. Przecież kiedyś to nastąpi. Może nas nie być, czy mogą być święta.

Kable z automatyką to 8000zł . To nie jest wysoka cena, za komfort, automatykę do ogrzewania i spokojną głowę jak o serwis chodzi.

Zwłaszcza, że możemy kupić mniejszy inwerter, czyli 5000-8000zł tańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tym grzejnikiem są zayski bytowe, bo o tym rozmawiamy to niby gdzie one sa, nad podłogą, czy pod sufitem? czy jeszcze gdzie indziej?

 

Podłoga stabilizuje temperaturę a anemostat rozprasza 2-3 st. chłodniejsze powietrze pod sufitem. Gdy tylko cieplejsze powietrze wraca na inwertor - zmniejsza on płynnie moc. On nie pracuje w trybie ON/OF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia zatem zasadnicza to komfort. A o tym nie da się dyskutować bez sprawdzenia więc ja sprawdzam na razie poza swoim domem a jak się skalkuluje to będę tej zimy bawił się jak miloszenko.
Proszę jeszcze przemyśleć kwestie psychologiczne. Inne są kryteria komfortu ( szumy z wentylacji, wahania temperatury, szumy ze splitów... ), gdy Pan robi sobie wszystko sam, a inne gdy Panu wykonuje coś firma. Ja nie mogę nawet zaproponować splitów, reku w ścieku, farelki na wypadek wszelki...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...