Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bo albo ja nie rozumiem problemu albo problemu nie ma chociaż tak sądzisz:)

 

bo mylisz kW - moc źródła z zapotrzebowaniem - w kWh/m2/rok

Pierwsze wyliczasz z tego swojego excela i spoko, to jest wystarczajace, ale kWh/m2/rok nie liczysz bo nie potrzebujesz. OK, zrozumiałem, że nie interesuje Ci analiza kosztów rocznego utrzymania, kabli + ppci vs pc + wodna podlogowka, bo i tak w to nie pojdziesz. Ale tego nie można generalizować jak to robi TB, który widzi jedyne słuszne rozwiązaniem jakim są kable + pppci kanałowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tego nie rozumiem i nigdy nie rozumiałem jak to podłoga może być nieprzyjemnie chłodna jak w domu jest wystarczająco ciepła? Przecież ani na niej nie przesiaduję ani tym bardziej nie leżę.

Jestem zwierzęciem, które łażąc cały rok boso po podłodze o temp. ~20stC czuje się bardzo dobrze. Mój młody od urodzenia ma tak samo, mój ojciec również.

Osobiście to grzana podłoga jest dla mnie NIE komfortowa.

Indywidualny komfort zapewnia bardzo precyzyjna automatyka.. Można ustawić sobie znacznie zimniej. Natomiast ja nie znalazłem równie taniego i równie komfortowego systemu ustawiania temperatury.

I jak widzę nikt się z lepszymi pomysłami nie wychyla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem wyraźnie - boso. Dla mnie to oznacza bez kapci, skarpet, butów itp. Ale mam dużo drewnianych podłóg, trochę dywanów itp.

Może źle zrozumiałem. Przychodzisz do domu, zdejmujesz buty i skarpety. Po jakimś czasie idziesz (jedziesz) do sklepu i nakładasz skarpety potem buty, wracasz i znów zdejmujesz buty i skarpety?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym ile tego dogrzewania PPCi? Mi wychodzi, że jeśli PPCi grzeje do -15stC i jest to komfortowe to te kable nie zużyją nawet tych 400kWh. Ale wtedy ich sens stoi pod bardzo dużym znakiem zapytania.

Kwestia zatem zasadnicza to komfort. A o tym nie da się dyskutować bez sprawdzenia więc ja sprawdzam na razie poza swoim domem a jak się skalkuluje to będę tej zimy bawił się jak miloszenko.

 

Otóż to!

 

No właśnie tego nie rozumiem i nigdy nie rozumiałem jak to podłoga może być nieprzyjemnie chłodna jak w domu jest wystarczająco ciepła? Przecież ani na niej nie przesiaduję ani tym bardziej nie leżę.

 

Czujesz, że podłoga jest chłodna, bo twoja temp. ciała to 36,6 a podłogi 20, więc zawsze będzie wrażenie, że jest zimna, tym bardziej jeśli masz posadzkę betonową albo kafle. Ale też uważam, że to troszkę naciągane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie mylę:) Przecież nie dobieram dla przykładowego zapotrzebowania max 30kWh/dobę źródła o mocy 30kW:)

Na tę chwilę dobieram PPCi, która w 10h pracy w II taryfie zapewni te 30kWh, czyli np. PPCi musi dać 3kW.

Teraz jasne?

 

Nie :)

 

Nie interesuje bo do przodu to tylko statystyka a do tyłu historia.

Ale wiem co mi się opłaca bo to też z tego samego pliku obliczę wstawiając średnią temp. i mnożąc przez ilość dni; czym bardziej to się poszatkuje (na miesiące czy nawet dni) tym bardziej dokładna statystyka.

 

To nie jest liczenie. Szkoda czasu na taki liczenie. To jest wrożenie, bo błąd jaki Ci wyjdzie to bedzie pomiedzy 10kWh/m2/rok a 100kWh/m2/rok. Sprawdz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im mniejsze zapotrzebowaniem tym każde urządzenie grzewcze droższe niż kable traci sens.

Inni chcą wodną podłogówkę bo może kiedyś wstawią kociołek na paliwo stałe lub PC grzejącą wodę. Wtedy to ja już wolę ten kociołek mieć pod postacią kominka a PC tylko P-P co wyjdzie i taniej i lepiej.

 

Zacznijmy od tego, że dom 15kWh/m2/rok jest drogi. Jeśli mam jednak trzymać się wątku 0-20 to celowałbym w 20kWh. Ty chcesz 15? 10?

Policz zatem różnicę w cenie ocieplenie pomiedzy domem 20kWh a 15kWh i dolicz ją do kabli i ppci i wtedy porównuj zużycie i koszty zakupu z pc i wodną podłogówką. Mi wychodzi tanio i komfortowo. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że dom 15kWh/m2/rok jest drogi. Jeśli mam jednak trzymać się wątku 0-20 to celowałbym w 20kWh. Ty chcesz 15? 10?

Policz zatem różnicę w cenie ocieplenie pomiedzy domem 20kWh a 15kWh i dolicz ją do kabli i ppci i wtedy porównuj zużycie i koszty zakupu z pc i wodną podłogówką. Mi wychodzi tanio i komfortowo. :)

 

Zadnej roznicy w ociepleniu byc nie musi - ptrz moj durszlak :p

 

Mialem postawiony dom 5,5 litrowy, wswilem klime z COP 3,5 i juz mam 1,2 litrowy, wstawilbym lepszy model mialbym 0,8 litrowy :)

 

Efektywne precyzyje urzadzenie zasilane jak dlugo sie da za free (ogniwa) z mala moca do 1 kWp i zapomnimy co to koszt grzania.

 

Nadmiar pradu mozna sasiadowi, niech ma ciepla wode w basenie a co :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadnej roznicy w ociepleniu byc nie musi - ptrz moj durszlak :p

 

Mialem postawiony dom 5,5 litrowy, wswilem klime z COP 3,5 i juz mam 1,2 litrowy, wstawilbym lepszy model mialbym 0,8 litrowy :)

 

Efektywne precyzyje urzadzenie zasilane jak dlugo sie da za free (ogniwa) z mala moca do 1 kWp i zapomnimy co to koszt grzania.

 

Nadmiar pradu mozna sasiadowi, niech ma ciepla wode w basenie a co :p

Ma Pan rację i nie ma Pan racji. Powietrzną pompą ciepła można zniwelować straty ( lub latem zyski ) dużych przeszkleń czy cieńszej izolacji w ścianie (na jedno wychodzi) . Można "nadrobić" mniej wełny w dachu ( też, zarówno latem i zimą) , ale inwertorem nie zniweluje Pan strat do gruntu. Nie dając tam izolacji - Musiałby Pan bardzo dużo wydać na pompę i OZE do niej a efekt byłby mizerny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma Pan rację i nie ma Pan racji. Powietrzną pompą ciepła można zniwelować straty ( lub latem zyski ) dużych przeszkleń czy cieńszej izolacji w ścianie (na jedno wychodzi) . Można "nadrobić" mniej wełny w dachu ( też, zarówno latem i zimą) , ale inwertorem nie zniweluje Pan strat do gruntu. Nie dając tam izolacji - Musiałby Pan bardzo dużo wydać na pompę i OZE do niej a efekt byłby mizerny.
No i wraca misiu do wygadywania głupot o gruncie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma Pan rację i nie ma Pan racji. Powietrzną pompą ciepła można zniwelować straty ( lub latem zyski ) dużych przeszkleń czy cieńszej izolacji w ścianie (na jedno wychodzi) . Można "nadrobić" mniej wełny w dachu ( też, zarówno latem i zimą) , ale inwertorem nie zniweluje Pan strat do gruntu. Nie dając tam izolacji - Musiałby Pan bardzo dużo wydać na pompę i OZE do niej a efekt byłby mizerny.

 

Izolowac nalezy jak najbardziej, natomiast jaki jest sens wyciskac niesamowite U przegrody kosztem tysiecy zl, skoro mozna dolozyc 500 zl i miec PC P-P z COP zamiast 3 to 4, czyli zamiast 100 kWh zuzyc 33 kWh lub 25 kWh. O 75% mozna zmniejszyc zapotrzebowanie kosztem 3-4 tys zl, ile trzeba dolozyc zeby dom 5-6 litrowy byl wybudowany jako pasywniak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadnej roznicy w ociepleniu byc nie musi - ptrz moj durszlak :p

 

Mialem postawiony dom 5,5 litrowy, wswilem klime z COP 3,5 i juz mam 1,2 litrowy, wstawilbym lepszy model mialbym 0,8 litrowy :)

 

Efektywne precyzyje urzadzenie zasilane jak dlugo sie da za free (ogniwa) z mala moca do 1 kWp i zapomnimy co to koszt grzania.

 

Nadmiar pradu mozna sasiadowi, niech ma ciepla wode w basenie a co :p

 

Jak zapewniłeś ciepło w cały budynku jednym splitem ? Jak te ciepło z ppci transportowałeś po pokojach, łazienkach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolowac nalezy jak najbardziej, natomiast jaki jest sens wyciskac niesamowite U przegrody kosztem tysiecy zl, skoro mozna dolozyc 500 zl i miec PC P-P z COP zamiast 3 to 4, czyli zamiast 100 kWh zuzyc 33 kWh lub 25 kWh. O 75% mozna zmniejszyc zapotrzebowanie kosztem 3-4 tys zl, ile trzeba dolozyc zeby dom 5-6 litrowy byl wybudowany jako pasywniak?
Zapewniam Pana, że miałby Pan ciut inne doświadczenie mając 20cm styro od gruntu.

Co do ścian... ma Pan rację - może być dużo przeszkleń, inwertory i do nich OZE, będą coraz doskonalsze i tańsze. Jak już opanowano obniżanie ciśnienia, by parowanie było szybkie w niższej temperaturze, Inwestycja w stare pompy do CO czy "bunkrowe" ściany z okienkami jak w XIIIwieku jest bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolowac nalezy jak najbardziej, natomiast jaki jest sens wyciskac niesamowite U przegrody kosztem tysiecy zl, skoro mozna dolozyc 500 zl i miec PC P-P z COP zamiast 3 to 4, czyli zamiast 100 kWh zuzyc 33 kWh lub 25 kWh. O 75% mozna zmniejszyc zapotrzebowanie kosztem 3-4 tys zl, ile trzeba dolozyc zeby dom 5-6 litrowy byl wybudowany jako pasywniak?
Tym zajęli się twórcy norm. Wartości U dla przegród w nich zawarte są efektem nie tylko obliczonego zużycia ale też stosunku nakładów inwestycyjnych do spodziewanych zysków. Zmniejszanie lub zwiększanie U w stosunku do normowego nie jest racjonalne i tyczy się to też ogrzewania PC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jaki drogi? O te kilka cm izolacji więcej? Oczywiście jak nie jest spier... i nie ma całej masy mostków, których nie da się ocieplić.

Mój zużył jak w temacie ale nawet jak zużyje więcej to i tak nawet ten split samsunga słabo się kalkuluje.

Np te bezsensowne centymetry XPS pod podłogę w projekcie który tu zamieściłeś a który powstał, zdaje się wg rad misia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...