Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Na pisali lepiej od ... To tłumaczenie. Chodzi o w ogóle bezkonkurencyjność.

 

Naprawdę, musisz Pan się bardziej starać, a przynajmniej czytać to co Pan cytujesz, żeby potem nie mataczyć

 

Ze stron firmy DANFOSS

Ogrzewanie podłogowe - elektryczne czy wodne?

Zasadniczo zarówno elektryczne, jak i wodne ogrzewanie podłogowe oferuje ten sam wyjątkowy komfort cieplny. Jednakże trzy czynniki przemawiają na korzyść ogrzewania elektrycznego.

 

Niewielka grubość czyni je odpowiednim dla potrzeb renowacji i remontów.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe lepiej nadaje się dla potrzeb renowacji i remontów. Stosując ogrzewanie elektryczne nie trzeba zrywać istniejących podłóg celem przygotowania miejsca o głębokości 100 -120 mm dla rur z ciepłą wodą....

 

ale to moja luźna sugestia, już się do Pańskiego "rozumienia" pewnych rzeczy przyzwyczaiłem ;)

 

co nie znaczy, że nie wolno punktować

Edytowane przez gentoonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A może przeróbka a w zasadzie zabudowanie splita w kanał i dodanie ew. wentylatorów jak miał TB?

 

Nie wiem jakie on splity przerabiał, ale te o których rozmawiamy nie są proste do przeróbki. Zobacz jak wygląda nagrzewnica w jednostce wewnętrznej np. tego samsunga. Chyba, że masz na myśli klejenie kanału płaskiego do wylotu/obudowy jednostki wewnetrznej klimatyzatora ???

Pomijając estetykę, to wentylatory wewnętrzne nie dadzą rady. A jak chcesz je wspomagać dodatkowymi wentylatorami kanałowymi to tylko zaburzysz ich pracę. Dla mnie zbyt hardcorowe rozwiązanie.

kszhu, ja na twoim miejscu sprawdziłbym te ogrzewanie nadmuchowe. Jeśli będziesz zadowolony to w domu pasywnym tylko grzałka w kanale nawiewnym za 500zł. Co co Ci ta ppci ? Żeby było taniej ? Lepiej już jak różnice w cenie ppci kanałowej a tej nagrzewnicy władujesz w izolację i zejdziesz poniżej pasywnego. Wtedy grzałka jeszcze rzadziej będzie się załączała.

To jest tylko kwestia komfortu - dmuchanie i brak aktywnego źródła promieniowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego on nie robil... i z czym nie byl pierwszy....

A nagrzewanie i chlodzenie nadmuchowe za pomoca PC / klimatyzatorow istnieje juz tyle lat ;)

 

Co z tym panowie.... opis parametrow nie do pogardzenia ;)

 

http://www.comair-polska.pl/produkty-pompahp.htm

 

Fajne. COPy mocno naciągane, pewnie nie wliczają poboru prądu przez wentylatory, bo one przecież są od wentlacji :)

A cena, pewnie z 10k żądają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to normalne że kable czy maty grzewcze są takie drogie? średnio 100zł za 1m2 trzeba liczyć, według mnie to drogo a tym bardziej ze ogrzewanie tym nie będzie tańsze niż pompą ciepła. a pompą przy okazji cwu można mieć i chyba o ile się nie mylę to też chłodzić.
A gdzie Pan kupował po te 100zł/m2?

Ile wg Pana Instalacje

- ogrzewanie i chłodzenie

-cwu

wentylacja z odzyskiem

powinny kosztowa bez robocizny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo rurka z każdym metrem jest zimniejsza. Bo rurka ma tak małą moc, że nie jest w stanie wykonać opisywanego przez pana zadania. Bo rurki z pompkami i termostatami na każde pomieszczenie są drogie. Bo różnica między ciepłem oddanym a wytworzonym jest większa niż 200kWh o jakich piszemy.

 

To prawda że jest coraz zimniejsza, ale rurki układa się w podwójny ślimak i wszystko się uśrednia.

Rurka będzie miała moc zależną od temperatury wody. Aby ponieść moc wystarczy podnieść temperaturę na ogrzewaczu.

Koszt rurek z całym osprzętem i ogrzewaczem to 8000 zł na dom 150 m2. Kupowałem wszystko w maju tego roku więc to aktualna cena.

Nie wiem o co chodzi z ciepłem oddanym i wytworzonym, i nie potrafię się do tego odnieść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taki split będzie wydajny a kanały nie będą stanowiły dla niego zbyt dużego oporu? Czy też trzeba stosować dodatkowe wentylatory?

Na 55m2 ( dwa pokoje i dwie osoby, ) daje sobie radę bezproblemowo . Zabudowałem go tak, że wlot ma pod sufitem a nawiewy są na 90 cm od podłogi.

Ale to są kable mniej więcej jak te w posadzce tylko niezatopione czy coś co się rozgrzewa do wyższej temp jak przysłowiowe "słoneczko"?
27 n-28 st... to nie słoneczko. Ponieważ temperatura sufitu jest niższa niż ciała, to nie jest możliwe odczuwanie "grzania w głowę" .

Tu ma Pan film o foliach - bardzo prosty montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli porównujesz kociołek elektryczny, rurki i hydraulikę do kabli to ja się pytam po co to wszystko jeśli kable nawet kosztują tyle samo? A nie kosztują bo są tańsze.

 

Pan Tomasz powiedział, że koszt kabli ze sterowaniem do domu 150 m2 to 8000 zł. Ja na taki dom idąc w rurki wydam tyle samo, tak więc cena nie jest argumentem dla żadnego z tych rozwiązań, bo są takie same. Ale, w przypadku rurek mam duże możliwości pozyskania ciepła. O piecu na węgiel nie piszę, ale choćby taka pompa ciepła. Może podrożeje energia i PC zacznie się opłacać jeszcze bardziej. Może za 5 lat PC stanieją o 50%. To po prostu kwestia dodatkowych możliwości. Przy kablach droga jest zamknięta. Może też być tak, że panele PV zejdą do takich cen, że będą w pełni akceptowalne. Łatwiej będzie nimi zasilić PC która weźmie 1,2 kW, niż kable o mocy 15kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie on splity przerabiał, ale te o których rozmawiamy nie są proste do przeróbki. Zobacz jak wygląda nagrzewnica w jednostce wewnętrznej np. tego samsunga. Chyba, że masz na myśli klejenie kanału płaskiego do wylotu/obudowy jednostki wewnetrznej klimatyzatora ???

Pomijając estetykę, to wentylatory wewnętrzne nie dadzą rady. A jak chcesz je wspomagać dodatkowymi wentylatorami kanałowymi to tylko zaburzysz ich pracę. Dla mnie zbyt hardcorowe rozwiązanie.

kszhu, ja na twoim miejscu sprawdziłbym te ogrzewanie nadmuchowe. Jeśli będziesz zadowolony to w domu pasywnym tylko grzałka w kanale nawiewnym za 500zł. Co co Ci ta ppci ? Żeby było taniej ? Lepiej już jak różnice w cenie ppci kanałowej a tej nagrzewnicy władujesz w izolację i zejdziesz poniżej pasywnego. Wtedy grzałka jeszcze rzadziej będzie się załączała.

To jest tylko kwestia komfortu - dmuchanie i brak aktywnego źródła promieniowania.

Z grzałki trudno zrobic skuteczne chłodzenie. A jak jest chłodzenie, to bez sensu grzałka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o co chodzi z ciepłem oddanym i wytworzonym, i nie potrafię się do tego odnieść.

 

Jemu chodzi o to, że w kotłowni nie może wyprodukować tak mało energii jak dla domów izolowanych bo mają dużo mniejsze zapotrzebowanie od energii wytworzonej w kotłowni. Jest na to bardzo proste rozwiązanie, ale to nie jego bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda że jest coraz zimniejsza, ale rurki układa się w podwójny ślimak i wszystko się uśrednia.

Rurka będzie miała moc zależną od temperatury wody. Aby ponieść moc wystarczy podnieść temperaturę na ogrzewaczu.

Koszt rurek z całym osprzętem i ogrzewaczem to 8000 zł na dom 150 m2. Kupowałem wszystko w maju tego roku więc to aktualna cena.

Nie wiem o co chodzi z ciepłem oddanym i wytworzonym, i nie potrafię się do tego odnieść.

Tak, ale jak Pan podniesie temperaturę wody, to spadnie efektywnośc pompy., Czyli rurki z osprzętem wyszły tyle co kable z termostatami w każdym pokoju. Dobra kanałówka mitsubishi to 7000zł a rury z rozdzielaczem 2000-2500.

Ile pompa ciepła do podłogówki? I dalej nie ma klimy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o co chodzi z ciepłem oddanym i wytworzonym, i nie potrafię się do tego odnieść.

 

Jemu chodzi o to, że w kotłowni nie może wyprodukować tak mało energii jak dla domów izolowanych bo mają dużo mniejsze zapotrzebowanie od energii wytworzonej w kotłowni. Jest na to bardzo proste rozwiązanie, ale to nie jego bajka. Jaka kotłownia da 1000kWh w sezonie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przenoszę z wentylacji bo tu będzie weselej :)

Już wiadomo, że te "tanie" w tytule wątku to fikcja. Problem czym dogrzewać dom pasywny by rzeczywiście było tanio i komfortowo pozostaje. Jak tanio pozbyć się nadmiaru ciepła też. Rozwiązanie misia to nie rozwiązanie, co już dla każdego chyba jest oczywiste. Nieodparcie nasuwa się pytanie czy dom pasywny to dobry wybór. Czy nie lepiej zrobić dom energooszczędny, do 40 kWh/m2, na pewno tańszy inwestycyjnie i dogrzewać go tanio PPCi z podłogówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...