Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na pisali lepiej od ... To tłumaczenie. Chodzi o w ogóle bezkonkurencyjność.

 

Napisali na samym początku, że zarówno wodne jak i elektryczne (kable) jest jednakowo komfortowe. Dalej są trzy punkty, gdzie kable są lepsze i faktycznie tak jest. Ale akurat nie napisali, gdzie kale są gorsze, a też da się kilka punktów wymienić. Ogólnie i w skrócie:

- Działa tak samo

- Kable są łatwiejsze w instalacji, ale ograniczają wyłącznie do prądu.

- Rurki nie ograniczają możliwości, ale są bardziej upierdliwe w montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już o wiele bardziej wolę PPCi - jeszcze taniej i jeszcze efektywniej a na dodatek wg miłoszenko komfortowo.

 

 

 

I wszyscy klienci, którzy nie drążą tematu jak my tutaj będą zadowoleni bardziej niż z każdego innego rozwiązania.

Trzeba oddzielić rozwiązania "dla wszystkich" od rozwiązań "samorobów".

 

 

Tutaj się zgadzam. Może nie wszyscy, ale znaczna część. Wielu kompletnie nie interesuje jak to działa i nigdy się nie dowiedzą, że można to zrobić inaczej/taniej. Taki klient dostaje tu i teraz komfort, mały bałagan podczas montażu i na koniec dwa guziki do sterowania temperaturą. Jest szczęśliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i na koniec POWRÓT.

Czy ciepło nieodebrane z rurki nie jest po drodze choć w części tracone?

Czy w kablach cokolwiek wróci do rozdzielnicy??? Nie!

Panie Tomaszu, przestań pan w końcu bredzić.

Cała instalacja jest w domu! Więc jak można mówić o stratach???

Ile trzeba mieć złej woli aby tak prostej rzeczy nie móc zrozumieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieodparcie nasuwa się pytanie czy dom pasywny to dobry wybór. Czy nie lepiej zrobić dom energooszczędny, do 40 kWh/m2, na pewno tańszy inwestycyjnie i dogrzewać go tanio PPCi z podłogówką.[/font]

 

Bingo ! ;)

 

No to zacznijmy. Zamiast reku robimy wywiew wentylatorem z kanałami wyciągowymi w pomieszczeniach "brudnych" i nawiewami w pozostałych. Wywiew na wymiennik zewnętrznego modułu PPCi. PPCi do podłogówki i CWU.

 

A jak Ci ta ppci padnie ? To do Egiptu na wakacje ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu, przestań pan w końcu bredzić.

Cała instalacja jest w domu! Więc jak można mówić o stratach???

Ile trzeba mieć złej woli aby tak prostej rzeczy nie móc zrozumieć?

To czemy nikomu się nie udało zrobic hydraulicznego ogrzewania w domu izolowanym. To czemu ludzie, których wiedza zatrzymała się na pośrednich systemach, tak walczają izolowane domy?

PO co zła wola... Są polskie normy, jest metodyka liczenia. Przesłac Panu na pw materiały ze szkoleń dla audytorów?

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj się zgadzam. Może nie wszyscy, ale znaczna część. Wielu kompletnie nie interesuje jak to działa i nigdy się nie dowiedzą, że można to zrobić inaczej/taniej. Taki klient dostaje tu i teraz komfort, mały bałagan podczas montażu i na koniec dwa guziki do sterowania temperaturą. Jest szczęśliwy.

 

Sądzę, że znaczna część wybierze jednak pc powietrze-woda. Ilu znasz inwestorów, którzy zdecydowali się na elektryczne ogrzewanie podłogowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, mógłbyś wskazać w wypowiedzi Horher'a, z której cytowałem te dwa ciała z twojego pytania?

 

Przepływ ciepła to przepływ ciepła. nie ważne którą drogą, a są do wyboru trzy :). Ciepła podłoga będzie oczywiście promieniować i tracić energię, ale w tym samym czasie będzie pochłaniać tyle samo energii z promieniującego otoczenia. Summarum ani płyta ani otoczenie nieustannie promieniując, energii nie tracą :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że znaczna część wybierze jednak pc powietrze-woda. Ilu znasz inwestorów, którzy zdecydowali się na elektryczne ogrzewanie podłogowe ?

Tylu ilu ma domy izolowane. Są środowiska, gdzie się nie izoluje, a są takie co uważają, że izolacja to podstawa. Co prawda, na forum tacy nie chcą pisac, bo to dla nich oczywiste, a że myślący są w mniejszości, to chyba normalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale jak Pan podniesie temperaturę wody, to spadnie efektywnośc pompy., Czyli rurki z osprzętem wyszły tyle co kable z termostatami w każdym pokoju. Dobra kanałówka mitsubishi to 7000zł a rury z rozdzielaczem 2000-2500.

Ile pompa ciepła do podłogówki? I dalej nie ma klimy!

 

Panie Tomaszu, ja staram się zbudować dom jak w temacie i żeby ogrzać dom będę musiał mu dostarczyć 2800 kWh. To obliczeniowo, ale licząc z górką niech będzie 3000 kWh. W cale nie jestem pewien, czy kupię PC, która niestety sporo kosztuje. Może po prostu kupię podgrzewacz Kospela za 2000 zł i będę grzał czystym prądem. W naszej rozmowie chodzi o to, że kompletnie nie rozumiem, dlaczego Pan dyskredytuje rurki przy ogrzewanej płycie fundamentowej. Rozumiem Pana i zgadzam się w pełni, że tam, gdzie nie ma akumulacji musi być zastosowane precyzyjne sterowanie. Jestem w stanie Panu uwierzyć, że i duża moc się przyda. Ale przy akumulacji??? Sam Pan przecież napisał, że płyta betonowa będzie sama regulować temperaturę wewnętrzną - to załatwia fizyka.

 

Co do kanałówki, to cały czas się zastanawiam, ale mam obawy przed ogrzewaniem nadmuchowym. Może wynika to tylko z braku doświadczenia, bo nigdy nie mieszkałem w domu tak ogrzewanym, ale z drugiej strony mówią, że trzeba słuchać intuicji :). Poza tym, jak będę miał tylko grzaną podłogę prądem, to wejdę w drugą taryfę i mam sprawę załatwioną. Jak będzie jeszcze PPC to druga taryfa raczej odpada i nie wiem co pochłonie więcej energii - grzanie płyty czy powietrza? Jak płyta, to pomysł z zakupem kanałówki nietrafiony, jak kanałówka, to czy po prostu podłoga nie będzie za chłodna?

Edytowane przez Horher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że znaczna część wybierze jednak pc powietrze-woda. Ilu znasz inwestorów, którzy zdecydowali się na elektryczne ogrzewanie podłogowe ?

 

Ja w ogóle mało ich znam :). Ale ogólnie jest tak, że jak ludzie słyszą "grzanie prądem" to im włosy stają na głowie z obawy o portfel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czemy nikomu się nie udało zrobic hydraulicznego ogrzewania w domu izolowanym. To czemu ludzie, których wiedza zatrzymała się na pośrednich systemach, tak walczają izolowane domy?

PO co zła wola... Są polskie normy, jest metodyka liczenia. Przesłac Panu na pw materiały ze szkoleń dla audytorów?

Jakoś w domach pasywnych nie stronią od systemów jak je pan nazywa "pośrednich".

Niech pan oprzytomnieje w końcu. Świat nie kończy się na Bartyckiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do kanałówki, to cały czas się zastanawiam, ale mam obawy przed ogrzewaniem nadmuchowym. Może wynika to tylko z braku doświadczenia, bo nigdy nie mieszkałem w domu tak ogrzewanym, ale z drugiej strony mówią, że trzeba słuchać intuicji :).

Intuicja cię nie myli. Kup sobie dowolną dmuchawę z grzałką i spróbuj ogrzać nią pomieszczenie. Nie wiem jak można to polubić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intuicja cię nie myli. Kup sobie dowolną dmuchawę z grzałką i spróbuj ogrzać nią pomieszczenie. Nie wiem jak można to polubić.

 

Czytałem Twoje opinie na temat ogrzewania nadmuchowego i mam podobne zdanie (a może lepiej - mniemanie). Ale Pan Tomasz pisze wyraźnie że nie ma żadnego wyczuwalnego ruchu powietrza. Hmmm, w sumie jak ostro zagrzeje się grzejnik to aż firanki fruwają, a całe życie tak mieszkam i żyję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka kotłownia da 1000kWh w sezonie?

 

 

Nie chodzi o to jaka kotłownia potrafi wyprodukować 1000kWh w sezonie, a o możliwość odbioru nadwyżki.

 

TB chodzi o to, żeby nie przegrzewać pomieszczeń, bo wówczas zyski bytowe pojawiające się nieoczekiwanie (słoneczko wyjdzie zza chmurki, małżonka zacznie prasować) po prostu się zmarnują. Zgadzam się z tym podejściem. Sprawę można rozwiązać na dwa sposoby: albo precyzyjna regulacja żeby okiełznać moc, albo bardzo duża akumulacja. Ja poszedłem w to drugie. Płyta 25 cm, silikaty 24 cm. Nawet pokusiłem się o pełne a nie drążone bloczki :D. Zobaczymy co z tego będzie ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...