Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pokaż niedowiarkom ile miesięcznie od września do kwietnia można uzyskać z xm2 przy x%sprawności kolektorów.
Nie jest kwestią wiary tylko zwykłej wiedzy, ze kolektorów nie montuje się ze względów energetycznych a dla wygody, gdy się używa paliw stałych.

Panie nydar, co Pan sądzi o instalacji ISOMAX? Czy to nie to co Pan chce zrobić?isomax idea.jpg Kolektor na dachu i ścianach pompuje ciepło do magazynu pod domem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest kwestią wiary tylko zwykłej wiedzy, ze kolektorów nie montuje się ze względów energetycznych a dla wygody, gdy się używa paliw stałych.

Panie nydar, co Pan sądzi o instalacji ISOMAX? Czy to nie to co Pan chce zrobić?[ATTACH=CONFIG]268866[/ATTACH] Kolektor na dachu i ścianach pompuje ciepło do magazynu pod domem?

 

Isomax to drogie rozwiązanie .Taki przerost formy nad treścią.

To co chcę zrobić nie ma nic wspólnego z odzyskiwaniem czy magazynowaniem długoterminowym . To ma być fundament grzewczy gdzie grzać można prądem ,wodą czy powietrzem. Różni się od zwykłej posadzki w której jest zatopiony system grzewczy ,tym,że ma grubość kilkanaście razy większą a rdzeniem jest zwykły piach ,którym i tak zasypujemy fundamenty w niepodpiwniczonych domach. Z racji grubości i wagi będzie sprawniej niwelował niespodziewane zyski cieplne w budynku energooszczędnym, komputery telewizory,goście czy słońce w okresach przejściowych. Z racji grubości nie potrzeba również układać instalacji grzewczej co 15-20cm a wystarczy co 100cm. Dom 100m2 obsłuży max. 150-200mb pexa czy kabla.

Ma utrzymywać stałą temp. +/- 23oC i nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Isomax to drogie rozwiązanie .Taki przerost formy nad treścią.

To co chcę zrobić nie ma nic wspólnego z odzyskiwaniem czy magazynowaniem długoterminowym . To ma być fundament grzewczy gdzie grzać można prądem ,wodą czy powietrzem. Różni się od zwykłej posadzki w której jest zatopiony system grzewczy ,tym,że ma grubość kilkanaście razy większą a rdzeniem jest zwykły piach ,którym i tak zasypujemy fundamenty w niepodpiwniczonych domach. Z racji grubości i wagi będzie sprawniej niwelował niespodziewane zyski cieplne w budynku energooszczędnym, komputery telewizory,goście czy słońce w okresach przejściowych. Z racji grubości nie potrzeba również układać instalacji grzewczej co 15-20cm a wystarczy co 100cm. Dom 100m2 obsłuży max. 150-200mb pexa czy kabla.

Ma utrzymywać stałą temp. +/- 23oC i nic więcej.

Magazyn za 100 000... i nie działa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogo .Samoroby za takie pieniądze mały domek budują.To co proponuję mieści się w kosztach tradycyjnego fundamentu. Nic drożej.
Tyle że to za 100 000 nie działa. Musieliśmy w trzech domach w Wielgolesie Duchnowskim dołożyć grzejniki na ścianach bo nagrzewało do 16 st. I Wymiennik do wentylacji, wykorzystując zamontowane już wentylatory.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że to za 100 000 nie działa. Musieliśmy w trzech domach w Wielgolesie Duchnowskim dołożyć grzejniki na ścianach bo nagrzewało do 16 st. I Wymiennik do wentylacji, wykorzystując zamontowane już wentylatory.

 

Ale co Pan w kółko pisze o tym Isomaxie? To nic wspólnego z Isomaxem nie ma. To jest zwykła posadzka ,tyle że baaardzo gruba-akumulacyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważam taką opcję przy fundamencie akumulacyjnym,zwłaszcza że to koszt 100-150mb pexa . Statystyka trochę mnie poraża przy tego typu informacjach, bo może być słonecznie w ciągu a reszta miesiąca pochmurna. Ja bym potrzebował tak z dwa-trzy razy w tygodniu.

 

Z tym ładowanie to nie tak ciepło jak Ci się wydaje. Poczytaj tutaj:

Mam przez chwilę dostęp do maszyny P4 3 GHz - przeliczyłem wszystko jeszcze raz, obliczając moc, ciepło ładowane i rozładowywane przypadające na 1 m długości gruntu (3 wymiar, którego nie ma). W moim przypadku jest to 13 m więc wszystkie wartości trzeba przemnożyć przez 13.

 

Poniżej obrazek z najcieplejszego dnia. Obrazki na stronie podmieniłem, więc możecie sobie popatrzeć (wyniki są dokładnie takie same jak przedtem, doszły tylko 3 wyświetlane parametry).

 

http://ziutek.lnet.pl/akumulator/087-12.png

 

Nowe wartości to:

Pz - moc źródeł ciepła przypadająca na 1 m długości gruntu.

Wr - ciepło pobrane podczas rozładowywania z 1 m długości gruntu,

Wl - ciepło oddane podczas ładowania do 1 m długości gruntu.

 

Niestety, pomyliłem zamianę znaków i obie ostatnie wartości są z minusami - nie należy się tym przejmować (w programie już poprawiłem).

 

Jak widać podczas najcieplejszej pory najcieplejszego dnia temperatura czynnika schodzącego z dachu to 48 oC - oczywiście powinno się dać uzyskać wyższą, ale to jest średnia uwzględniająca to, że czasem są chmury, a czasem nie.

 

W tych warunkach grunt ładowany będzie mocą 36 W/m * 13 m = 468 W

 

Coś malutko wyszło... Wygląda na to, że trzeba jednak zagęścić wężownicę. Widać, że czasem dobrze jest coś policzyć, zanim wbije się łopatę.

 

Więcej wniosków po dokładnej analizie.

 

Ktoś się pytał jaki grunt przyjąłem w obliczeniach.

- grunt średni: przewodność 1,5 W/(m*K), ciepło właściwe 2 MJ/(m3*K),

- izolacja styropian: 0,04 W/(m*K), 30 kJ/(m3*K),

- wężownica z zawartością: 4 W/(m*K), 3 MJ/(m3*K).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Isomax to drogie rozwiązanie .Taki przerost formy nad treścią.

To co chcę zrobić nie ma nic wspólnego z odzyskiwaniem czy magazynowaniem długoterminowym . To ma być fundament grzewczy gdzie grzać można prądem ,wodą czy powietrzem. Różni się od zwykłej posadzki w której jest zatopiony system grzewczy ,tym,że ma grubość kilkanaście razy większą a rdzeniem jest zwykły piach ,którym i tak zasypujemy fundamenty w niepodpiwniczonych domach. Z racji grubości i wagi będzie sprawniej niwelował niespodziewane zyski cieplne w budynku energooszczędnym, komputery telewizory,goście czy słońce w okresach przejściowych. Z racji grubości nie potrzeba również układać instalacji grzewczej co 15-20cm a wystarczy co 100cm. Dom 100m2 obsłuży max. 150-200mb pexa czy kabla.

Ma utrzymywać stałą temp. +/- 23oC i nic więcej.

 

Taki grzewczy fundament ma większe straty z racji swojej objętości. Jeśli chcesz nim grzać, to musisz utrzymać w nim temp. min. 23oC. Te 23oC ma straty nie tylko w dół do gruntu, ale również po bokach (wysokość 1m). Nie mówiąc o tym, że czas reakcji to ze 2 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym ładowanie to nie tak ciepło jak Ci się wydaje. Poczytaj tutaj:

 

fajny, stary temat barth odkopałeś, w którym było sporo ciekawych informacji, ale i jest lekko inaczej, bo tam chcieli ładować i rozładowywać, nydar chce coś czego jeszcze mało kto próbował.

 

Ja skłaniam się bardziej ku koncepcji AGS, dlatego nie będę wam mieszał w dyskusji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki grzewczy fundament ma większe straty z racji swojej objętości. Jeśli chcesz nim grzać, to musisz utrzymać w nim temp. min. 23oC. Te 23oC ma straty nie tylko w dół do gruntu, ale również po bokach (wysokość 1m). Nie mówiąc o tym, że czas reakcji to ze 2 miesiące.

 

Straty do gruntu ma każdy fundament .Tyle,że tradycyjna posadzka grzewcza i z temp. 23oC zimą, raczej nie spotykana. Na ogół jest wyższa temp.z racji grubości.Można powiedzieć,że fundament grzewczy w płaszczyźnie poziomej mniej traci od zwykłej posadzki grzewczej-mniejszy gradient.

Trzeba też pamiętać, że stopy fundamentowe stoją na warstwie izolacji pod całym domem .Ściany fundamentowe są izolowane od zewnątrz.Nie sądzę aby takie rozwiązanie generowało większe straty od tradycyjnego fundamentu ze stopami posadowionymi na gruncie.

Co rozumiesz pod pojęciem czas reakcji . Bezwładność w tym wypadku to zaleta . Dochodzi temp. w domu do 23oC i przepływ energii ustaje. Spada temp. w domu, przepływ energii wznawia się.W ten sposób może przejmować chwilowe nadmiary bytowe czy słoneczne.

100ton to tylko 25kWh/1oC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajny, stary temat barth odkopałeś, w którym było sporo ciekawych informacji, ale i jest lekko inaczej, bo tam chcieli ładować i rozładowywać, nydar chce coś czego jeszcze mało kto próbował.

 

Ja skłaniam się bardziej ku koncepcji ags, dlatego nie będę wam mieszał w dyskusji

 

ags?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straty do gruntu ma każdy fundament .Tyle,że tradycyjna posadzka grzewcza i z temp. 23oC zimą, raczej nie spotykana. Na ogół jest wyższa temp.z racji grubości.Można powiedzieć,że fundament grzewczy w płaszczyźnie poziomej mniej traci od zwykłej posadzki grzewczej-mniejszy gradient.

Trzeba też pamiętać, że stopy fundamentowe stoją na warstwie izolacji pod całym domem .Ściany fundamentowe są izolowane od zewnątrz.Nie sądzę aby takie rozwiązanie generowało większe straty od tradycyjnego fundamentu ze stopami posadowionymi na gruncie.

Co rozumiesz pod pojęciem czas reakcji . Bezwładność w tym wypadku to zaleta . Dochodzi temp. w domu do 23oC i przepływ energii ustaje. Spada temp. w domu, przepływ energii wznawia się.W ten sposób może przejmować chwilowe nadmiary bytowe czy słoneczne.

100ton to tylko 25kWh/1oC

 

Po pierwsze wiesz ile kosztuje styro pod stopę fundamentową ?

Po drugie, w ilu procentach, a raczej promilach przejmiesz te nadmiary bytowe czy słoneczne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze wiesz ile kosztuje styro pod stopę fundamentową ?

Po drugie, w ilu procentach, a raczej promilach przejmiesz te nadmiary bytowe czy słoneczne ?

 

Cele nadrzędnym jest potężna akumulacja w miejscu najkorzystniejszym ,czyli pod stopami.To pozwoli na minimalizację kosztów instalacji grzewczej ( jedna-dwie pętle z pexa czy kabla) Przejmowanie zysków jest niejako przy okazji. Bezproblemowe grzanie np. w drugiej taryfie.Nie nastąpi wzrost temp. tak jak to ma miejsce teraz przy grzaniu w II taryfie- niekorzystny wzrost temp. w pomieszczeniach w nocy.

Nie mam pomysłu jakiej użyć izolacji pod stopami fundamentowymi,ale 5-6m3 to nie będzie majątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysuneczki widzę, ale pytam jak u ciebie to będzie wyglądało, bo jest wiele koncepcji osiągnięcia tego samego. Co zyskasz, a ile wpompujesz w to kasy?

 

No widzisz, wpompuję tyle ile zechcę :)

 

zasadę znasz, wykonanie takiego układu jest na ogół takie samo

 

zyskam, pewnie małe zużycie prądu całoroczne na cele grzewcze i CWU (wentyl max 100W, dwie pompki po 40W), o koszcie materiału hydraulicznego ciężko mi się wypowiedzieć, bo to w moim fachu, to i mam ogólnie duuuużo taniej jak klient końcowy, Styro na cele budowlane prosto od producenta na wymiar (też inny koszt jak w paczkach 1x0,5), normalnie wszystko na instalacje i izolację magazynu i budynku zamknie się kwotą lekko ponad 20tyś, łącznie z solarem dachowym, na dom parterowy 200m2, razem z pracami ziemnymi, ale....

 

nie ma co gdybać, zbuduję, uruchomię, to pewnie założę temat jak nydar o WMG i będzie o czym gadać, ale na to jeszcze trzeba poczekać ;)

 

No i najważniejsze, to nie jest/będzie dom jak w temacie, bo nie będzie 100W/m2 kabli w podłodze i oszczędzającej rachunki kanałówki, więc...

Edytowane przez gentoonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...