Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Ponieważ dążysz do poziomu piaskownicy ,to podtrzymując tą konwencję,pytam ,kto zaczął?Myślisz że jesteś taki bystry i błyskotliwy że bzdety które wypisujesz bez riposty się obejdą?

Wiec pytam . Co masz do WW. Co masz do RSŚ.Co masz do koncepcji fundamentu grzewczego ?

Myślę,że tobie się coś pomieszało .Prywatny inwestor ma robić badania? Ogarnij się. Opisuję to co pokazują chińskie mierniki.

 

Ciężar dowodu w logice

 

Zgodnie z obowiązującą w logice regułą odpowiedzialności za głoszone poglądy ciężar dowodu spoczywa na osobie, która wygłasza daną tezę (łac. Ei incumbit probatio qui dicit, non qui negat). Często zdarza się, że dyskutanci próbują przerzucić onus probandi na swojego przeciwnika i w ten sposób uchylić się od konieczności udowodnienia postulowanych przekonań. Ten nieuczciwy chwyt erystyczny, a jednocześnie rodzaj niemerytorycznej argumentacji, nazywamy argumentum ad ignorantiam.

 

Przykład:

Gospodarka naszego kraju utrzymuje się tylko dzięki wstawiennictwu osoby X. Nie wierzysz? To udowodnij, że tak nie jest.

 

Wiem, że wymagam od ciebie niemożliwego, ale chciałbym, żebyś udowodnił, że twoje pomysły mają sens i działają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak mawia Szanowny TB ,walcz z moimi teoriami a nie ze mną.Udowodnij ,że się mylę. Póki co bijesz pianę i stosujesz personalne rozgrywki . Merytorycznie proszę. Jaki powód ,że fundament akumulacyjny to zły pomysł. Rozumiem ,że podstawowy to koszt instalacji grzewczej niższy od tradycyjnej.

 

Tak luźno rozmawiając na temat tego fundamentu, to ja mam jedną wątpliwość i jedną sugestię. Wątpliwość jest taka, że wg mnie rury tam chcesz dać za mało. Żeby to się punktowo nie przegrzewało trzeba by dać gęściej. Oczywiście piszę to tak na czuja.

Sugestia jest taka, że nie można przesadzać z grubością tego fundamentu. Jak pisałem wcześniej, piasek i beton ma skończoną lambdę i przy dużej grubości cała masa fundamentu może być niewykorzystana w całości. Pomyśl, o ile lepiej zadziałał by taki fundament wykonany w całości z miedzi. Rozumiesz o co mi chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak luźno rozmawiając na temat tego fundamentu, to ja mam jedną wątpliwość i jedną sugestię. Wątpliwość jest taka, że wg mnie rury tam chcesz dać za mało. Żeby to się punktowo nie przegrzewało trzeba by dać gęściej. Oczywiście piszę to tak na czuja.

Sugestia jest taka, że nie można przesadzać z grubością tego fundamentu. Jak pisałem wcześniej, piasek i beton ma skończoną lambdę i przy dużej grubości cała masa fundamentu może być niewykorzystana w całości. Pomyśl, o ile lepiej zadziałał by taki fundament wykonany w całości z miedzi. Rozumiesz o co mi chodzi?

 

Cały zamysł polega na tym,że masa i opór cieplny suchego piachu spowoduje stabilną temp. -wyrównaną na styku fundament -powietrze wewnętrzne.

Fundament z miedzi rozpraszał by tak ciepło,że temp. rurki była by podobna na styku fundament-izolacja i fundament powietrze wewnętrzne . Chodzi o to aby w rurce było 27np. a na styku z powietrzem wewnętrznym czy izolacją ,znacznie mniej .Taka bezwładność = łatwa sterowalność. Temp. tuż pod posadzką spada poniżej 23oC- uruchamiany jest system grzewczy .Rośnie powyżej,system jest zatrzymany.

 

Co do ilości rurek.Czym warstwa grubsza,tym ilość mniejsza.W tradycyjnej płycie grzewczej musi być gęsto bo płyta 5-7cm i czuł byś miejsca cieplejsze i zimniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że nic nie straciłem przez blisko 150 pod stron :D

dalej panowie dalej :)

Suchy piach to pojęcie względne, coś za coś suchy = mniej wody, a mniej wody = mniej energii do przechowania.

Toć woda ma 4,2 kJ/kg

piach ? 0,8 ? no trzeba by było dokładnie zbadać ile piach ma w sobie wilgoci i jaki daje opór cieplny przy danej wilgotności.

Wcale nie musi być iż bardziej wilgotny piach szybciej się wystudzi, znalezienie optimum może ? ciepło utajone itp .

 

Jeśli by tego nie było, to grunt bardzo szybko oddawał by ciepło, a tak nie jest.

W tedy "przymarzał" by dużo głębiej niż do tych 1,4 m

 

Każdemu się wydaje iż aby coś grzało, czy działało musi mieć temp wyższą od tego co ma ogrzewać.

Nie.

Wystarczy że oddaje energię na potrzeby strat! czyli jak grunt ma 15 st to niczym spadnie temp do +10 chwilę dłuższą trwa.

Choć w domu jest +20 st

Jeśli przegroda styka się z powietrzem, natychmiast reaguje na zmianę temp i zaczyna się usuwanie energii z przegrody

tym intensywniejsze im większa delta.

 

Pozornie w gruncie będzie działać pierwsza delta czyli grunt +15 st do wewnątrz +20

i teraz zapas energii w gruncie zadecyduje jak długo będzie to +15

i z tego zapasu brane jest na potrzeby całej delty czyli od powietrze do wewnątrz przez grunt.

 

Zapasy mniejsze, większe cały czas nam towarzyszą;

a to zapas kartek w drukarce nim odczujemy potrzebę załadowania nowych kartek chwilę potrwa

można by przecież po jednej wkładać ?

Można by kupować 1kg cukru i jeździć co chwilę po następny kg ...

Paliwa w baku też ino ino ... choć zużycie = stałe

czy zwiększone ...jak się dolewało 1L raz na 20 km było ok, nagle jazda po autostradzie i siup nie ma 1L raz na 5km

o ile było w baku 60 litrów to przejedziemy 300 km bez tankowania, a pyrkając po 1 l trzeba by 60 razy tankować !!!

choć zużycie to samo ...

teraz naładować taki bak można jakimś paliwem które nawet nie czuje się iż jest ładowane

typu ogrzewanie gruntu itp odpadem z solarów itp

czy pyrkać w zimie przy każdej okazji prądem ? zużycie to samo, sposób ładowania pasywny czy aktywny.

 

Pytanie czy siłą rozpędu przetrwamy okresy gdzie potrzeba grzania w domu czy nie. Każde nie włączenie ogrzewania = zysk .

Ktoś zapyta przecież jakoś trzeba naładować tą energię, ok tylko że można to robić czymś co nawet nie będzie potrzebować naszej ingerencji

na to pytanie próbuje odpowiadać standard pasywny/ bierny

bez ingerencji itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież kol. Nydar mówi wyraźnie, że regulację przepływu ciepła z fundamentu grzewczego do powietrza i odwrotnie zapewni FIZYKA. Czego Pan nie rozumie? Mogę to Panu wytłumaczyć jeszcze 10 razy jak potrzeba aż w końcu nawet Pan zrozumie.

Rozumiem, dlatego napisałem, że tak się nie da ustawić temperatury w pokojach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie Horher - przykład z wczoraj.

Taki dom: rzut WP_20140708_001.jpg Widok WP_20140708_002.jpg

Dom na płycie 40cm EPS

 

8 kabli z termostatami 6300 zł

reku Airpack 300 z kanałami PE, skrzynkami i anemostatami 9000zł - ( na Optimalu i kanałach izolowanych byłoby 6000zł)

Pompa ciepła YHDJZH24 chłodzenie 6.8kW grzanie 7,2kW 5750 zł skrzynka rodzielcza i kanały PE antybakteryjne 150m 2000zł

zasobnik z pompą ciepła ( do -7 st) 300 litrów z wężownicą 7000zł

Ceny brutto 23%

Jako ciekawostka - w płycie fundamentowej obwodowo zalany jest kanał 2x 90mm - współpracujący w obwodzie zamkniętym z kolektorem powietrznym z poliwęglanu - w kanałach poliwęglanu i dalej w podłodze będzie krążyło powietrze napędzane zimą wentylatorem zasilanym z ogniwa PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie Horher - przykład z wczoraj.

Taki dom: rzut [ATTACH=CONFIG]269178[/ATTACH] Widok [ATTACH=CONFIG]269179[/ATTACH]

Dom na płycie 40cm EPS

 

8 kabli z termostatami 6300 zł

reku Airpack 300 z kanałami PE, skrzynkami i anemostatami 9000zł - ( na Optimalu i kanałach izolowanych byłoby 6000zł)

Pompa ciepła YHDJZH24 chłodzenie 6.8kW grzanie 7,2kW 5750 zł skrzynka rodzielcza i kanały PE antybakteryjne 150m 2000zł

zasobnik z pompą ciepła ( do -7 st) 300 litrów z wężownicą 7000zł

Ceny brutto 23%

Jako ciekawostka - w płycie fundamentowej obwodowo zalany jest kanał 2x 90mm - współpracujący w obwodzie zamkniętym z kolektorem powietrznym z poliwęglanu - w kanałach poliwęglanu i dalej w podłodze będzie krążyło powietrze napędzane zimą wentylatorem zasilanym z ogniwa PV.

Te 40 cm to wg sugestii misia? Nabrał kogoś na takie bezsensowne wydawanie pieniędzy czy kłamie znowu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nydar ma taki co to jednocześnie jest super izolatorem (lambda 0,2?) i idealnym akumulatorem przechowującym z lata na zimę. Nikomu się to nigdy nie udało dlatego dawno sugerowałem aby nydar ten swój piach sprzedawał za gigantyczne pieniądze bo tego nigdzie na świecie nie ma.

Coś mi wygląda na to, że kolejny raz masz problem ze zrozumieniem koncepcji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiem nie ma się co przejmować
Wszystkich traktuję poważnie, nawet jak sobie drwią. To ich sprawa i kultura. Przecież poszukują, nie mają praktyki, a i tak się przecież przekonają kto ma rację. Komfort, zużycie kWh, koszt inwestycji, to wszystko wyjdzie! Przerabiałem to od ćwierć wieku i doskonale rozumiem tych co chcą inaczej. W 1990 - ja chciałem inaczej.

Ignoruje tylko tych, którzy sobie tego osobiście życzyli, nie wypada inaczej.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiem nie ma się co przejmować ale tu większość pięknie teoretyzuje. Np. nydar twierdzi, że przy jego domu pasywnym (koń by się uśmiał) mizerne GWC 25mb zakopane 1m od fundamentów i na -1m od powierzchni nigdy nie daje mniej, nawet zimą przy największych mrozach, niż 5-6stC.

Gdybyś kszhuniu choć sam potrafił obronić swoje teorie.... i je zrealizować.... ale wiem, ty wolisz wpierw przetestować na innych, zanim sam palcem ruszysz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie Horher - przykład z wczoraj.

Taki dom: rzut [ATTACH=CONFIG]269178[/ATTACH] Widok [ATTACH=CONFIG]269179[/ATTACH]

Dom na płycie 40cm EPS

 

8 kabli z termostatami 6300 zł

reku Airpack 300 z kanałami PE, skrzynkami i anemostatami 9000zł - ( na Optimalu i kanałach izolowanych byłoby 6000zł)

Pompa ciepła YHDJZH24 chłodzenie 6.8kW grzanie 7,2kW 5750 zł skrzynka rodzielcza i kanały PE antybakteryjne 150m 2000zł

zasobnik z pompą ciepła ( do -7 st) 300 litrów z wężownicą 7000zł

Ceny brutto 23%

Jako ciekawostka - w płycie fundamentowej obwodowo zalany jest kanał 2x 90mm - współpracujący w obwodzie zamkniętym z kolektorem powietrznym z poliwęglanu - w kanałach poliwęglanu i dalej w podłodze będzie krążyło powietrze napędzane zimą wentylatorem zasilanym z ogniwa PV.

Szanowny Panie nydar, mógłby Pan na przykładzie tego prostego domu opisać jak co i za ile ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie Horher - przykład z wczoraj.

Taki dom: rzut [ATTACH=CONFIG]269178[/ATTACH] Widok [ATTACH=CONFIG]269179[/ATTACH]

Dom na płycie 40cm EPS

 

8 kabli z termostatami 6300 zł

reku Airpack 300 z kanałami PE, skrzynkami i anemostatami 9000zł - ( na Optimalu i kanałach izolowanych byłoby 6000zł)

Pompa ciepła YHDJZH24 chłodzenie 6.8kW grzanie 7,2kW 5750 zł skrzynka rodzielcza i kanały PE antybakteryjne 150m 2000zł

zasobnik z pompą ciepła ( do -7 st) 300 litrów z wężownicą 7000zł

Ceny brutto 23%

Jako ciekawostka - w płycie fundamentowej obwodowo zalany jest kanał 2x 90mm - współpracujący w obwodzie zamkniętym z kolektorem powietrznym z poliwęglanu - w kanałach poliwęglanu i dalej w podłodze będzie krążyło powietrze napędzane zimą wentylatorem zasilanym z ogniwa PV.

 

bez garażu 94,75m2 - koszt instalacji 30500zł - miało być jak w temacie - tanio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla swoich potrzeb kable zastosowałbym albo znacznie tańsze (max 2 obwody jeśli to ma tylko podgrzewać czasami posadzkę) albo zastąpiłbym grzałką w PPCi lub WM a CWU z bojlera plus odzysk woda-woda.

Oszczędność to ~4.800zł na kablach (lub ~5.800zł w przypadku grzałki) i ~6.000 na CWU; WM ta tańsza (komplet za 6.000zł); razem 13.800 - 14.800zł oszczędności, prawie połowa.

Chłodzenie musi być, i to spore, jeden pokój od południa jest oszklony. Przynajmniej łazienki i ten pokój, muszą mieć oddzielne ogrzewanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...