Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Split działa jak dla mnie całkiem sprawnie i komfortowo. Dlaczego kanałowa miałaby działać gorzej? Ustawienie odp. poziomu nawiewu na pomieszczenie załatwia sprawę na wieki.
. Zgoda, split ma automatykę pokojową (własną) może mało dokładną. ale zawsze. W kanałówce automatyka jest na powrocie, czyli średnia temperatura z kilku pomieszczeń. Pan teraz rozpatrzy następujące kwestie w domu o małym zapotrzebowaniu:

- Nie ma tak małych splitów, najmniejsze mają po 2kW i teraz jak mamy 5-6 pokoi założenie multisplita jest drogie i dość kłopotliwe. Kwestie odprowadzania kondensatu itp. Zakładanie do każdego pokoju splitów z jednostkami zewnętrznymi, dla inwestorów jest nie do przyjęcia.

-Porównałem tylko cenę zakupu materiałów multisplita z 5 jednostkami wewnętrznymi i kanałówki tej samej firmy z rozprowadzeniem - wyszło 4 x taniej a jeszcze montaż jest zeeeeeecydowanie tańszy.

- Nie każdy, a raczej mało kto, przed wprowadzeniem się do domu, zgadza się na splity, czy klimakonwektory mając ogrzewanie podłogowe.

- Proszę Sobie przemyśleć ( bo wiem, że na razie nie może Pan tego sprawdzić), że dokładność automatyki splita, która jest przy Pana warunkach do zaakceptowania, w warunkach, gdy znacznie zmniejszy Pan potrzeby i akumulację ścian, będzie nie do akceptacji. Amplituda wahań temperatury znacznie się zwiększy.

Od początku kombinowaliśmy jak sterować ogrzewaniem nadmuchowym przy małym strumieniu i cały czas kombinujemy. Jak dotąd najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe z automatyką ( i pomijalne straty do gruntu) a powietrze dogrzewane z inwertora . Przy małym zapotrzebowaniu tylko to rozwiązanie się sprawdziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stąd właśnie te max 4m/s a nie jak pisze kszhu - 8m/s.

Ale można i 2m/s, będzie ciszej :)

Optymalna prędkość powietrza w kanale jest od 2 do 5m/sek. tu jest

63mm to 22m3/h i 55m3/h

80mm to 36 i 90

100mm to 56 i 140

125mm to 88 i 220

160mm to 144 i 360

200mm to226 i 565

 

Inwertor steruje kanałówką płynnie. Jak Pan montuje tak 100m3/h powietrza ogrzanego o 20 st.C to 1kWh - jeżeli teraz Pan ma dom który potrzebuje w sezonie grzewczym np 2000 kWh to jest do przepompowania 200.000m3 podzielona na 150 dni daje niecałe 1400m3 / 24h czyli 60 na h . Wiadomo, że 0 st C to średnia temperatura w okresie grzewczym, przyjmijmy amplitudę od + 10 do - 25 .C ( poniżej - 25 nie wiem jak się ppc zachowa, bo najniższa temperatura odkąd to stosuje była -23) to ma Pan 120 m3/h - jeżeli Pan to rozbije ma 6-7 punktów nawiewnych - to nie można tego poczuć!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mojego splita ustawiam na minimalne obroty wentylatora, wlaczony jest zawsze kiedy jestesmy w domu i dodatkowo jak sa upaly chodzi tez jak nas nie ma (jak trzeba bylo grzac to grzalismy tylko podczas naszej obecnosci).

 

Taka praca powoduje, iz nadmuch jest minimalny, komfortowy, zuzycie bliskie optymalnemu, czasami przez 30 minut pokazuje pobor 20-30 W czyli tylko wentyl chodzi i powoli ogrzewa sie czynnik chlodniczy.

 

Nie znajduje na ta chwile innego lepszego sposobu, automatyka w splitach ma dokladnosc 1 stopnia, jak puszcze wentyl w trybie auto, to raz bedzie chodzil na full a raz wcale, a tak dmucha na tyle slabo, ze mozna godzinami siedziec w zakresie jego pracy i nic nie odmarznie :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mojego splita ustawiam na minimalne obroty wentylatora, wlaczony jest zawsze kiedy jestesmy w domu i dodatkowo jak sa upaly chodzi tez jak nas nie ma (jak trzeba bylo grzac to grzalismy tylko podczas naszej obecnosci).

 

Taka praca powoduje, iz nadmuch jest minimalny, komfortowy, zuzycie bliskie optymalnemu, czasami przez 30 minut pokazuje pobor 20-30 W czyli tylko wentyl chodzi i powoli ogrzewa sie czynnik chlodniczy.

 

Nie znajduje na ta chwile innego lepszego sposobu, automatyka w splitach ma dokladnosc 1 stopnia, jak puszcze wentyl w trybie auto, to raz bedzie chodzil na full a raz wcale, a tak dmucha na tyle slabo, ze mozna godzinami siedziec w zakresie jego pracy i nic nie odmarznie :p

Ma Pan rację, ale gdyby Pan miał dom "jak w temacie" i teraz potrzeba by 2 czy 3 razy mniej, byłyby problemy. Kolejna sprawa. to koszt. multi splity wyjdą drogo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak działa kanałówka to nie wiem ale znane mi splity modulowały prędkość i temp. a nawet on/off.

 

Podrążę ten temat jeszcze.

 

Może "nasz misiu" przedstawi jakiś konkretny model ppci kanłowej ? gdzie będzie info w jakim zakresie moduluje ppci - mam na myśli zakres mocy grzewczej - oraz z jak reguluje prędkość strumienia powietrza w kanale i w jakich zakresach. Jaki jest pobór prądu wentylatorów dla jakiego sprężu. Czy ta pompka potrafi przyjąć ustawienia harmonogramu dnia.

kszhu, podpytaj go, masz dobry kontakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze niedawno pisał Pan, że pompy grzejące bezpośrednio czyli GZ 23st.C - goowno dają przy ujemnej temperaturze a teraz... wyższa temperatura GZ i -20 .

 

Gdzie tak pisałem ?

 

Chłodzenie podłogą ? I grzanie wody?

 

W czym problem?

 

Banalnie! Termostat na powrocie i kable z termostatami w każdym pomieszczeniu .

 

Skoro podadzką nie grzejesz tylko utrzymujesz stałą temperaturę 22oC to co w końcu steruje temperaturą w pomieszczeniu ?

 

Szanowny Panie Barth3z czym ten monoblok (poza ceną ) różni się od Panasonica?

 

SERIA YUTAKI M (typu MONOBLOK) – jednostka zewnętrzna, RHUE -3AVHN -HM 4.28 5.0 / 7.1 / 8.2

 

Parametrami. Ma zdecydowanie gorsze i nie trzyma mocy w niskich temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jak można obniżyć cenę i poprawić jakość to warto na tym popracować. Automatyczne sterowanie jest tańsze niż stosowane ręczne.

 

Urządzenie ze sterownikiem jest tansze od urządzenia bez sterownika, układu mechanicznego?

Sterowanie automatyczne jest zawsze dokładniejsze i efektywniejsze ale kosztem ceny urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urządzenie ze sterownikiem jest tansze od urządzenia bez sterownika, układu mechanicznego?

Sterowanie automatyczne jest zawsze dokładniejsze i efektywniejsze ale kosztem ceny urządzenia.

Tak. Szanowny Panie. Są tańsze. Termostaty do klimy są po 50zł a skrzynka wykonywana seryjnie z minisiłownikami i żaluzją Będzie tańsza niż ( jak dotąd ) dorabiana i montowane przepustnice Nawiew kanałowy mitsubishi.jpg Produkcja seryjna tego typu kolektorów, znakomicie obniży jeszcze cenę.

Wg mnie warto przy niższej lub nawet równej cenie zastąpić przepustnice, żaluzjami z minisiłownikiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...