Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Akurat mnie interesują konkretne rozwiązania a nie ludzie więc mnie nie wypytuj bo w przeciwieństwie do ciebie specjalistą od "wylizywania" nie jestem.

Ale jak już będziesz potrafił przedstawić jakieś rozwiązania a nie fantazje typu ogrzewanie farelką to się odezwij.

Konkretnym rozwiązaniem do domu pasywnego który z założenia nie potrzebuje aktywnych systemów chłodzenia i ogrzewania są dla ciebie kable i PC za grube pieniądze. O czym tu rozmawiać? Nie dostrzegasz, że to idiotyczny pomysł? Po cholerę w takim razie tyle izolacji? Brzęczkowskiemu się nie dziwię, bo ma kłopot z zestawieniem najprostszych faktów w logiczną całość ale tobie bardzo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się mną ale sam zaproponuj coś konkretnego zamiast w kółko tylko krytykować.

Jak proponujesz np. w 140m2 domu pasywnym (2.100kWh/rok) zapewnić ogrzewanie w najchłodniejsze dni kiedy straty wynoszą nawet 30kWh/dobę?

Albo w takim, który teraz buduje mój jeden znajomy ~350m2?

Konkrety a nie pieniactwo.

Dom pasywny ze stratami 30kWh/dobę??? Chyba już wszystko rozumiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale to było wiadome juz od dawna. Mysle ze koszty takiego chłodzenia nie pozwoliły jednak na upowszechnienie takiego chłodzenia, nawet w skali przemysłowej.
Gdyby nie było wiadomo, to zapewne bym nie próbował, ale ja wolę sprawdzić, oraz się dowiedzieć, ile?

A koszt... Panel ( 45/55cm) jest na ramce, wsadziłem tam ponad 2 m rurki i przykręciłem blachę od spodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skali przemysłowej produkcja może się opłacić ale po co komu tyle ciepłej wody albo inaczej jak i co ekonomicznie ogrzewać chłodząc te panele?

 

Panele mają produkować prąd do inwertera. Dadzą trochę więcej, będą mogły być mniejsze i tańsze. Cieplejsza woda w zasobniku to mniejsze zużycie przez jego pc kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to podaj jakie będzie miał straty dom NF15 przy obliczeniowej -18stC?

Myślisz, że te przykładowe 2.100kWh/sezon to się skąd bierze?

Tylko grzanie przez 100 takich samych dni oznacza 21kWh/dobę.

Ale, że dni (temp.) różne to raz będzie <10kWh a raz >30kWh/dobę.

Jak to chcesz zapewnić?

Chyba jednak nic nie rozumiesz...

Dom pasywny w Darmstad miał maksymalne zapotrzebowanie na moc grzewczą na poziomie 8 W/m2. Niech to bedzie 10 W/m2 przy temperaturze o której piszesz. Część z tych strat kompensowana była dzięki dużej akumulacji, więc dobowy spadek temperatury był mniejszy. To oznacza, że dla podtrzymania temperatury wydajność systemu grzewczego nie musi wynosić te 10 W/m2 ale okres maksymalnego grzania przedłuża się poza dni z niską temperaturą. Załóżmy, że jest to 600 W dla domu 100 m2 w najzimniejsze dni. Wystarczy farelka? Po kiego te kilowaty kabli? Po kiego ta PC?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie było wiadomo, to zapewne bym nie próbował, ale ja wolę sprawdzić, oraz się dowiedzieć, ile?

A koszt... Panel ( 45/55cm) jest na ramce, wsadziłem tam ponad 2 m rurki i przykręciłem blachę od spodu.

Panie TB jakby Pan trochę więcej czytał i potrafił czerpać z wiedzy innych to by pan po raz setny nie odkrywał koła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...