Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Jak to zwał tak to zwał ale ogrzewanie działa. Komfort będzie maksymalny ale to nie będzie najtańsze rozwiązanie jeśli zakres temp. będzie mały (np. 22-23stC). Poniżej będzie grzanie, powyżej chłodzenie.

Mi osobiście bardziej pasuje przygotować się nawet w jakimś chłodzie (~20stC) do zysków i ewent. chłodzić dopiero w wyższych temp. (~25stC).

Co wyjdzie taniej? Jakieś kwoty? To porównamy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Prawie bo co jak ostro przypiździ kilka dni i PPCi powie pass?

Koce elektryczne i walonki w domu?;)

 

Po farelki do perm'a :)

 

 

Poza tym te 4 jednostki zewn. i 4 paskudne bądź co bądź jedn. wewn. jakoś mnie nie przekonują. Jak to jeszcze wszystko na zewnątrz zacznie hałasować to strach się bać.

I po co jeśli w domu jaki mam teraz wystarczy w jednym miejscu przygrzać piekarnikiem aby w prawie całym domu mieć różnicę max ~2stC? Mi to odpowiada ale jak ktoś potrzebuje terrarium o idealnym mikroklimacie to nie pójdzie w tym kierunku.

 

OK, można zrezygnować z klimy w sypialni. Zostają 3 jednostki (2 pokoje + salon) za 6tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę jeszcze do ogrzewania splitami. Nie chodziło mi o multisplity, tylko o 4 samsungi - te z modułem wifi za 2tys. zł brutto. Każdy z nich z osobną jednostką zewn. (to jest minus).
Mam splity w mieszkaniu i sklepie - działają bez zarzutu. Do domu izolowanego się nie nadają. Niestety za małe potrzeby. Jakby Pan z jednego zdjął obudowę i przerobił na kanałówkę dokładając wentylatorek, to TAK. Z tym, że ja mogę tak sobie zrobić, nie komuś, chodzi o gwarancje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, można zrezygnować z klimy w sypialni. Zostają 3 jednostki (2 pokoje + salon) za 6tys.
Klima w sypialni jest najważniejsza.

Po co Panu 4 splity?

Jeden ma 2 kW! Robi Pan z blachy obudowę jak dla kanałówki - dokłada wentylator kanałowy i jak dom jest izolowany 2 kW wystarczą. A może Pan kupić splita 3.8kW lub 5! Jaki sens tak obłożyć dom pompami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno ja z TB jak i TB ze mną różnimy się od dawna w określonych kwestiach co ktoś kto potrafi czytać ze zrozumieniem łatwo dostrzeże.

Ale można to po ludzku wyłożyć i dyskutować a nie zionąć nienawiścią i pluć jadem?

Jak to mawia znajomy gajowy Bronek - zgoda buduje, nienawiść rujnuje;)

 

Nie ma Pan racji. Jak się nie ma nic do napisania w temacie, to plucie jest dość proste i rozbudowuje prymitywne ego. Nie ma co zwracać uwagi, karawana idzie dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mieszkaniu miałem/mam atrapę DGP rozrzucającą z okolic kozy (w zasadzie jej części komina znajdującej się w pokoju) ciepłe powietrze na 2 dodatkowe pokoje - rewelacja. Dlatego zabudowanie splita też jest interesujące, zawsze to lepiej rozprowadza niż przez otwarte drzwi.
A czym różni się split 5kW od kanałówki 5kW? Głównie wentylatorami. A wentylator kanałowy można dołożyć .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mieszkaniu miałem/mam atrapę DGP rozrzucającą z okolic kozy (w zasadzie jej części komina znajdującej się w pokoju) ciepłe powietrze na 2 dodatkowe pokoje - rewelacja. Dlatego zabudowanie splita też jest interesujące, zawsze to lepiej rozprowadza niż przez otwarte drzwi.

 

Można tak się pobawić, ale mając backup w postaci kabli. Mi te kable nie bardzo pasują, bo burzą sterowanie, burzą akumulację zysków słonecznych itp.

Poza tym zabudowanie np. tego samsunga nie będzie łatwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mieszkaniu miałem/mam atrapę DGP rozrzucającą z okolic kozy (w zasadzie jej części komina znajdującej się w pokoju) ciepłe powietrze na 2 dodatkowe pokoje - rewelacja. Dlatego zabudowanie splita też jest interesujące, zawsze to lepiej rozprowadza niż przez otwarte drzwi.

 

A jak kwestia estetyki - jak wyglądają okolice nawiewów z DGP po roku , dwu ( nie trzeba częściej malować ?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wybudujesz i zamieszkasz to zobaczysz, że w takim domku jak w temacie, trudno zapanować nad ogrzewaniem i jednocześnie racjonalizować koszty. Nawet rozwiązanie TB tego nie gwarantuje bo nawet zimą będzie zdarzać się chłodzenie.

Dlatego tam gdzie operujemy na małych wartościach i poruszamy się w bardzo małych widełkach trzeba prognozować (vel giełdy walut, akcji, surowców, sterowanie ruchem kolejowym itp. itd.).

Dla chcącego nic trudnego, kwestia algorytmu bo prosty sterownik tego nie załatwi.

 

No właśnie, przy splicie nie musisz nawet o tym myśleć. Nastawiasz temp. w harmonogramie tygodniowym i ewentualne zyski słoneczne masz niejako obsłużone w standardzie. Gdyby tylko te splity potrafiły grzać do -25oC ...

 

Dlaczego? Ja mam wnękę, do której mogę dziś coś takiego bez niczego zainstalować, wnękę zabudować płytami GK; w środku oczywiście kanały a od spodu tylko uszczelniony wlot do splita.

 

bo powietrze zaciągane jest od góry...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wybudujesz i zamieszkasz to zobaczysz, że w takim domku jak w temacie, trudno zapanować nad ogrzewaniem i jednocześnie racjonalizować koszty. Nawet rozwiązanie TB tego nie gwarantuje bo nawet zimą będzie zdarzać się chłodzenie.

Dlatego tam gdzie operujemy na małych wartościach i poruszamy się w bardzo małych widełkach trzeba prognozować (vel giełdy walut, akcji, surowców, sterowanie ruchem kolejowym itp. itd.).

Dla chcącego nic trudnego, kwestia algorytmu bo prosty sterownik tego nie załatwi..

Jak słusznie zauważyłeś w domu o niskim zapotrzebowaniu ( nie takim odpicowanym ,,wzorcowym'' tylko realnie zamieszkanym i użytkowanym ) jest problem z zagospodarowaniem zysków zarówno bytowych jak i słonecznych .Wbrew twierdzeniom pana TB nie jest to ani proste ani tanie. Każde z rozważnych tutaj rozwiązań ma wady i zalety. Również prognozowanie jest obarczone znaczną dozą niepewności - pokaż mi portal pogodowy który da Ci prognozę pogody np. 24 h sprawdzalną w 80-90% ( myślę nie tylko o temperaturze, a również o nasłonecznieniu ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można tak się pobawić, ale mając backup w postaci kabli. Mi te kable nie bardzo pasują, bo burzą sterowanie, burzą akumulację zysków słonecznych itp.

Poza tym zabudowanie np. tego samsunga nie będzie łatwe.

Nie ma prostszego sterowania i "łapania zysków" , Termostat ma dużą czułość i podłoga przy +22 czy 23 od razu z "emisji" przechodzi na odbiór.

A obudowa... nawet tej zewnętrznej nie trzeba zdejmować tylko mechanizm klapki zdemontować. i całość wsadzić w większe pudło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem gdzieś, że do kanałówki zasilanej ppci dokłada się nagrzewnicę elektryczną jako backup. Pompa pracuję do -15oC a poniżej mamy pc + backup. Przy osobnych splitach rzeczywiście problem z takim rozwiązaniem.
Nigdy nie spotkałem nagrzewnicy w tych co montowaliśmy, tak jak i w splitach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew twierdzeniom pana TB nie jest to ani proste ani tanie.
Zgadzam się. Dla kogoś kto się nie zna na izolowaniu, dom zużywający 10kWh/m2 rocznie bez pomp ciepła, może sprawiać trudności. To kwestia podstawowej wiedzy. Nie można w tym temacie polegać na absolwentach uczelni, gdzie są jeszcze w XXI w wydziały, instytuty itp ogrzewnictwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma prostszego sterowania i "łapania zysków" , Termostat ma dużą czułość i podłoga przy +22 czy 23 od razu z "emisji" przechodzi na odbiór.

A obudowa... nawet tej zewnętrznej nie trzeba zdejmować tylko mechanizm klapki zdemontować. i całość wsadzić w większe pudło.

Panie TB jak podłoga jest nagrzana przez kable do 23C i pojawią się zyski słoneczne to do ilu stopni C się podgrzeje aby przyjąć te zyski ??? 24-25 c ?? A jak znikną i zacznie oddawać do pomieszczenia to co uruchomisz chłodzenie kanałową PC ?? i jak spadnie poniżej 22C to uruchomisz kable grzewcze i tak wkoło Macieju ???? Przy tym wszystkim różnice temp. nie będą większe niż 0,1 C od nastawionych ??? Matrix panie TB .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...