Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Swoja droga pare prawd tam jest:) Jak na 99 rok to nawet nawet jesli chodzi o poglady o izolacji i ogrzewaniu elektrycznym.

 

Dzisiaj nadal wiekszosc ludzi jest przekonanych, ze ogrzewanie pradem musi puscic z torbami...

W 1990 - roku za 1kWh można było kupić 1m3 gazu - a niecentralne ogrzewanie w domu izolowanym - wychodziło najtaniej - Podobnie w roku 1995 gdy za 1kWh można było kupić można było kupić 0.55m3 gazu - a co dopiero dziś gdy za za 1 kWh można kupić 0.22m3gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ten temat. W innym wątku lepiej szukać. Tak będzie prościej.

Proszę sobie nalać do zlewu wody + 30st.C gdy powietrze w kuchni ma +20st.C . Następnie, garnek z wodą +50st.C trzymać nad wodą, , minimalnie zanurzony i do połowy zanurzony...

I przekona się Pan, że im głębiej tym szybsze straty ciepła.

 

A co jeśli ten garnek będzie miał 20cm izolacji z XPS'a ?

 

W 1990 - roku za 1kWh można było kupić 1m3 gazu - a niecentralne ogrzewanie w domu izolowanym - wychodziło najtaniej - Podobnie w roku 1995 gdy za 1kWh można było kupić można było kupić 0.55m3 gazu - a co dopiero dziś gdy za za 1 kWh można kupić 0.22m3gazu.

 

Bzdury!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie każdy się uczy!

20 cm od gruntu - to dom nieizolowany - zużyje nawet ponad 30kWh/m2 rocznie - może Pan to sprawdzić, bo jest jeszcze sporo niedouczonych projektantów.

Sprawdzi Pan ? To się prosto liczy!

 

Chyba nie ma na forum drugiej tak "perfidnej" osoby, która tak mocno wypowiada się w zakresie budownictwa energooszczędnego, a sama nie wybudowała, zaprojektowała, nadzorowała czy choćby wykształciła się w tym kierunku !

Wstyd i hańba panie TB zabierać głos w sprawach w których jest się niedouczonym szkodnikiem. Żenujące ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ten temat. W innym wątku lepiej szukać. Tak będzie prościej.

Proszę sobie nalać do zlewu wody + 30st.C gdy powietrze w kuchni ma +20st.C . Następnie, garnek z wodą +50st.C trzymać nad wodą, , minimalnie zanurzony i do połowy zanurzony...

I przekona się Pan, że im głębiej tym szybsze straty ciepła.

 

Ale to dlatego, ze woda odbiera energei sprawniej niz powietrze. Poza tym parter nie jest "zanurzony". Prosze zrobic 2 dowiadczenia z dwoma garnkami:

A. Garnek 1 dotyka tylko powierzchniowo wody

B Garnek 1 zanurzony czesciowo, na nim drugi.

I poprosze o wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz bez pajacowania i pisania o czymkolwiek innym... moze pan raczy wytlumaczyc w racjonalny sposob dlaczego "Korys"

dal tylko 35cm od gruntu a na strop cale 60cm? Dlaczego ma prawie tyle samo w scianach 30cm... jezeli maja maly udzial w stratach.

Korys popełnił jeszcze jeden błąd. Zainwestował w kable grzewcze, których używał praktycznie tylko jeden sezon :(.

W tej chwili grzeje dom za pomocą klimatyzatora z funkcją grzewczą. Jednostkę zewnętrzną klimatyzator ma umieszczony w nieogrzewanym garażu (odizolowanym od reszty domu). Do garażu zimą wyrzuca powietrze z wentylacji. Ponieważ ma GWC, powietrze to ma całkiem przyzwoite parametry. Dzięki temu udało mu się za pomocą taniego klimatyzatora osiągnąć tak dobre rezultaty.

W tak małym domu można sobie pozwolić na grzanie klimatyzatorem typu split. We większym byłby to spory dyskomfort.

Jak to się ma do proponowanego przez TB systemu grzewczego : kable + klimatyzator kanałowy za kilka tys. zł. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ten temat. W innym wątku lepiej szukać. Tak będzie prościej.

Proszę sobie nalać do zlewu wody + 30st.C gdy powietrze w kuchni ma +20st.C . Następnie, garnek z wodą +50st.C trzymać nad wodą, , minimalnie zanurzony i do połowy zanurzony...

I przekona się Pan, że im głębiej tym szybsze straty ciepła.

Boże miłosierny ! TB płynie do ameryki żeby ją na nowo odkryć, płynie swoją białą łódką popijając wino.

 

Ale to dlatego, ze woda odbiera energei sprawniej niz powietrze. Poza tym parter nie jest "zanurzony". Prosze zrobic 2 dowiadczenia z dwoma garnkami:

A. Garnek 1 dotyka tylko powierzchniowo wody

B Garnek 1 zanurzony czesciowo, na nim drugi.

I poprosze o wyniki.

w prost to wynika z takiego czegoś jak

opór przejmowania ciepła ... to no blokuje czyste przewodzenie stali np ...

stąd nie masz 59kW tylko 5,9 wata ... współczynnika przenikania ciepła ... dla 1mm stali ... różni się on o całe 0,1 wata ... od styropianu o grubości też 1mm właśnie przez ten opór przejmowania ciepła.

Stąd między materiałami tak owego współczynnika nie ma ... i mamy czyste przewodzenie.

 

Słuszność ma kolega TB z izolowanie jako takim ...

ale jego argumentacja ... jest co najmniej choo ...

typu te 6x lepiej ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No :) jeśli chodzi oto ... to na to oka przymknąć nie mogę! bo to są pierdoły ...

typu 6x razy lepiej niż powietrze ... co też jest z du wyssane ...ponieważ grunt ... odbiera ciepła tyle lepiej niż powietrze...

co suma oporów przejmowania ciepła czyli ... jak w stronę gruntu ... to jest jedne składnik ... Rsi 0,17 m^2*K/W...

różnica ... 7 mm styropianu tyle daje ten opór przejmowania ciepła :)

dużo i nie dużo.. dużo np dla grzejników ... itp mało dla teraźniejszych przegród.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No :) jeśli chodzi oto ... to na to oka przymknąć nie mogę! bo to są pierdoły ...

typu 6x razy lepiej niż powietrze ... co też jest z du wyssane ...ponieważ grunt ... odbiera ciepła tyle lepiej niż powietrze...

co suma oporów przejmowania ciepła czyli ... jak w stronę gruntu ... to jest jedne składnik ... Rsi 0,17 m^2*K/W...

różnica ... 7 mm styropianu tyle daje ten opór przejmowania ciepła :)

dużo i nie dużo.. dużo np dla grzejników ... itp mało dla teraźniejszych przegród.

I tu, mój drogi przegrywasz z Brzęczkowskim na całej linii. Ciebie ciężko pojąć laikowi, choć niewątpliwie piszesz mądre rzeczy. Brzęczkowski sprzedaje kit ale pozornie zrozumiały. Ciepło - zimno. Nogi bose - nogi w skarpetach. Tu strona plsknjfieiwucn i firma odsdcaju i twierdzi że sdfsdffju. Wszystko sie zgadza. Czy te oczy mogą kłamać? Czy z takim przekonaniem może pisać debil?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tylko chodzi ... żeby ... ktoś kto to czyta... wiedział ... że

1. Moje izolowanie ... na razie będzie i jest ... masne czytaj syte ... tłuste !

P1010165.jpg dom rodzinny ... przy zmianie pokrycia dachowego ... wyprowadzenie ... 30cm eps'a...

łącznie 36 cm izolacji ... choć nie kompletna ... w łazience jest znacznie cieplej ... teraz jeszcze w sufit poszła warstwa foli ... pod panelowej z warstwą alu ...

to dodatkowe .. 2 cm izolacji :) tak że ... słów na wiatr nie ciskam.

Opieram się na wiedzy ... ponieważ to jest stabilny grunt ... czego nie można powiedzieć o banialukach ... TB... ponieważ on stawia na dół kloaczny !

i tam stawia swoje poglądy ... i pogrąża się w ... g.

Bazuje na czysto populistycznych odczuciach ... zimno ciepło itp...

A co najgorsze zamazuje obraz prawdziwej roli ... izolacji której jest ... wywalenie całkiem ... tych jego urządzeń...

W tedy nawet 70cm EPS'a .. nie jest straszne ... bo robione tylko raz !

Nie trzeba tam zaglądać ... martwić się o serwis ...

Natomiast TB ... robi tak ... aby jeszcze było miejsce ... na jego ... pomysły.

No pasaran.

 

Przyłącz elektryczny powinien służyć do gotowania .. nie do grzania ...

A grzanie prądem ... baterie bez dotykowe itp .. chyba tylko jak ukryje się moc ... choć teraz na nowych licznikach pokazuje jaki był max pobór ... i du zbita ...

To właśnie proponuje nasz TB ... zobaczcie pierwsza strona ... jakie izolowanie fu ... jest :D

nijak się ma do 30cm izolacji :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ADD, którego jednym z autorów koncepcji jest p. Ludomir Duda nie wymaga więcej jak 20cm od gruntu, bo z założenia grunt będzie znacznie cieplejszy niż przy "tradycyjnym" domu. Po prostu pod budynek ma być "ładowane" ciepło "odpadowe" z kolektorów hybrydowych. Część tego ciepła będzie wykorzystana do ogrzewania budynku w okresie przejściowym, ale trochę mimo wszystko powinno pozostać podwyższając średnią temperaturę gruntu pod budynkiem.

Właśnie dzięki takiemu magazynowaniu ciepła pod budynkiem dom ten ma szanse osiągnąć zapotrzebowanie na ciepła do ogrzewania poniżej 20kWh/m2 rocznie,oczywiście pod warunkiem poprawnego wykonania pozostałych elementów budynku.

 

Pomijając fakt, że nie liczę na magazynowanie ciepła w taki sposób, to w okresie zimowym ten grunt i tak będzie wychładzany. Jak sam piszesz, wychładzany będzie już w okresach przejściowych, więc jaka jest szansa, że ten grunt pod budynkiem będzie w zimie cieplejszy od gruntu w którym takie magazynowanie nie jest realizowane ? Już bardziej efektywny jest niskotemperaturowy magazyn ciepła u nydara. On tam non stop ładuję ciepło, nawet zimą ale "nic" nie zabiera.

 

Aż jestem ciekaw wyników pomiarów tego magazynowania ciepła w domu ADD.

 

Bardzo podobny eksperyment jest realizowany w Centrum Technologicznym w moim mieście. Jest szansa, że lada chwila będę znał wyniki. W tym przypadku, ciepło z solarów było ładowane do bodajże dwóch z pięciu kolektorów pionowych pompy ciepła. Wszystko opomiarowane (czujniki temp. co 10m na kolektorach 80 lub 100 metrowych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektory hybrydowe mogą dogrzewać grunt pod domem przez większa część sezonu grzewczego. Można się spodziewać temperatury pod płytą fundamentową o kilka stopni wyższej niż bez takiego "ładowania" gruntu ciepłem słonecznym. Ponieważ napęd pompek obiegowych może być zasilany z paneli PV, to może to być całkiem sensowne rozwiązanie. Edytowane przez HenoK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektory słoneczne, nawet w zimie najpierw powinny wstępnie podgrzewać wodę w zasobniku a dopiero później przez wymiennik ładować kolektory gruntowe. Przy takiej realizacji, po wyjściu z zasobnika tego ciepła jest tak mało, że nie dość że wogóle nie podgrzeje to nawet nie utrzyma temperatury gruntu. W szczególności przy tych spiralnych kolektorach gruntowych które osadzane są na głębokość kilku metrów. Szkoda nawet pędzić pompkę z tych paneli PV.

 

Inaczej ma się sytuacja w przypadku nydara, gdzie ciepełko ładowane jest powierzchniowo, zaraz pod podłogą i tam zostaje (mam na myśli, że żadna PC nie zabiera).

 

Póki co chyba jeszcze nikt nie zrealizował efektywnego gruntowego magazynu ciepła.

Ludzie za dużo chcą z tego wyciągnąć. Tak się nie da. Tylko niskotemperaturowy GMC nydara jest efektywny i ekonomicznie uzasadniony.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektory hybrydowe mogą dogrzewać grunt pod domem przez większa część sezonu grzewczego.

Dla mnie to ślepa droga.

Jedyne to baniak z wodą ... dobrze izolowany .http://www.viking-house.co.uk/hydro-thermal-energy-store.html to rozumiem :)

Ale i tak za duże ...

Przeglądałem dane meteo z lat 1971-2001 ... i patrzyłem na napromieniowanie poszczególnych płaszczyzn ...

hmmm wartości ... zdarzały się większe jak w lecie.

Wiadome jest ... że czas operacji słonecznej ... jest krótki w środku grudnia ...

nie mniej te 4 godziny słońca .. kolektor prostopadle ustawiony do słońca ...

Muszę wklepać w arkusz ... dane ... zrobić ...przykładowy sezon ... jakie przerwy ile trzeba czekać na słoneczny dzień.

Lub przynajmniej utrzymać temp przy słabszym promieniowaniu np 300 wat ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki baniak z wodą trzeba by mieć aby zgromadzić zapas ciepła na dłuższy okres.Przecież nie 5,10 czy 15m3. Jaką temperaturę efektywnie bez nadmiernych strat mozna utrzymywać. 40,50oC? Tymczasem pod domem mam 250 ton wilgnego piachu.Niech ma 10% wilgotności. Toż to 25 m3 wody. Do tego 240 ton piachu.Przeliczając go na wodę to następne 50m3 wody. Razem dysponuję 75m3 ,,wody" ,podgrzanymi o kilka stopni.Do tego bąbel ciepła w dół do poziomu wody gruntowej.Sporo. Tylko zachłannie z tego brać nie należy. Dla wentylacji wystarcza. Nic więcej bez dodatkowych kosztów na dodatkowe izolowanie.Koszt to 100mb pexa .Śmieszny koszt. Podobno grunt pod domem ładuje się z trzy lata. Ja mam pierwszą zimę za sobą z wynikiem nawiewu powietrza (najniższy w poł.kwietnia) 15,6oC. Ciekawe jak będzie tej zimy.

Noce chłodne blisko zera. Dni pochmurne, a w szkielecie ogrzewanie jeszcze nie odpalone.Temperatura +/- 21-22oC. A szkielet wiadomo.Akumulacja żadna.Co trzy dni jedynie kominek odpalony by nagrzać CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki baniak z wodą trzeba by mieć aby zgromadzić zapas ciepła na dłuższy okres.Przecież nie 5,10 czy 15m3. Jaką temperaturę efektywnie bez nadmiernych strat mozna utrzymywać. 40,50oC? Tymczasem pod domem mam 250 ton wilgnego piachu.Niech ma 10% wilgotności. Toż to 25 m3 wody. Do tego 240 ton piachu.Przeliczając go na wodę to następne 50m3 wody. Razem dysponuję 75m3 ,,wody" ,podgrzanymi o kilka stopni.Do tego bąbel ciepła w dół do poziomu wody gruntowej.Sporo. Tylko zachłannie z tego brać nie należy. Dla wentylacji wystarcza. Nic więcej bez dodatkowych kosztów na dodatkowe izolowanie.Koszt to 100mb pexa .Śmieszny koszt. Podobno grunt pod domem ładuje się z trzy lata. Ja mam pierwszą zimę za sobą z wynikiem nawiewu powietrza (najniższy w poł.kwietnia) 15,6oC. Ciekawe jak będzie tej zimy.

Noce chłodne blisko zera. Dni pochmurne, a w szkielecie ogrzewanie jeszcze nie odpalone.Temperatura +/- 21-22oC. A szkielet wiadomo.Akumulacja żadna.Co trzy dni jedynie kominek odpalony by nagrzać CWU.

Mam podobne zdanie na ten temat.

No może z tymi 100 m pexa, to trochę przesadziłeś. Moim zdaniem aby to było efektywne, to trzeba jednak rurki dać gęściej lub zastosować tak ja w ADD sondy spiralne, a to już trochę więcej rurek i pracy.

Oczywiście nie można przesadzać w drugą stronę. Jak zobaczyłem w specyfikacji przetargowej na ADD, że do sond spiralnych pod budynkiem ma być zapewniony dostęp, to się za głowę złapałem. Jak ktoś to zamierza zrealizować? Oczywiście teoretycznie da się to zrobić, ale koszty będą niebotyczne.

Nie ma się co dziwić,że potem są takie rozbieżności pomiędzy wyceną inwestorską, a najtańszą i najdroższą ofertą w przetargu.

Podchodząc w ten sposób do projektu i budowy, to i 2 mln PLN na taki dom może być za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Noce chłodne blisko zera. Dni pochmurne, a w szkielecie ogrzewanie jeszcze nie odpalone.Temperatura +/- 21-22oC. A szkielet wiadomo.Akumulacja żadna.Co trzy dni jedynie kominek odpalony by nagrzać CWU.

 

Twoj płaski kolektor dachowy juz wylaczony czy juz nie daje rady w obecnych warunkach slonecznych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co chyba jeszcze nikt nie zrealizował efektywnego gruntowego magazynu ciepła.

Ludzie za dużo chcą z tego wyciągnąć. Tak się nie da. Tylko niskotemperaturowy GMC nydara jest efektywny i ekonomicznie uzasadniony.

Mi też chodzi o niskotempraturowy GMC. Na początku sezonu grzewczego może on mieć nieco wyższą temperaturę (np. 30 st. C), ale potem jego temperatura szybko stadnie do kilkunastu stopni. To wystarczy, aby znacznie ograniczyć straty do gruntu przez posadzkę i ew. dogrzewać powietrze wentylacyjne (GWC glikolowy lub rurowy) oraz wstępnie podgrzać CWU. Utrzymanie takiej temperatury przez kolektory hybrydowe też nie powinno być problemem nawet w środku zimy. Przy takiej temperaturze GMC kolektory hybrydowe mogą pracować praktycznie w każdy słoneczny dzień (do celów podgrzewania ciepłej wody są w zimie praktycznie nieprzydatne). Do przygotowania ciepłej wody (zwłaszcza w zimie) w ADD są planowane osobne kolektory próżniowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...