Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dokładnie o to chodzi. 100ton piachu i spadek o 1oC to 24kWh .Te 24kWh to nie jest moc grzewcza posadzki. Potrzeba 2x tyle do ogrzewania domu,to również nie problem .Będzie się to odbywało kosztem zwiększenia DT między posadzką a powietrzem . Warunkiem jest jedynie aby źródło ciepła miało możliwość produkowania odpowiedniej ilości energii.

Obrazowo to wygląda w ten sposób. Zima słoneczny dzień żródło ciepła taktuje porcje energii pod posadzkę np. co 1h. W nocy temp. spada do -20oC . Źródło ciepła pracuje non stop z małymi przerwami,adekwatnymi do przewymiarowania źródła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o to chodzi. 100ton piachu i spadek o 1oC to 24kWh .Te 24kWh to nie jest moc grzewcza posadzki. Potrzeba 2x tyle do ogrzewania domu,to również nie problem .Będzie się to odbywało kosztem zwiększenia DT między posadzką a powietrzem .

 

W "normalnym" domu z normalnym systemem grzewczym zwiększenie dT polega na podniesieniu temp. posadzki. Ty chcesz zwiększać dT za pomocą obniżenia temperatury powietrza w domu ??? Tak być nie może. To w końcu system c.o. jest dla nas, czy my dla niego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W "normalnym" domu z normalnym systemem grzewczym zwiększenie dT polega na podniesieniu temp. posadzki. Ty chcesz zwiększać dT za pomocą obniżenia temperatury powietrza w domu ??? Tak być nie może. To w końcu system c.o. jest dla nas, czy my dla niego ?

 

Zmiana DT o ułamki stopnia.Cały czas mówimy o domu pasywnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniżenia? Przecież to ma służyć utrzymaniu temp. Duża ilość energii zakumulowana w fundamencie grzewczym utrzymuje stałą temp.

Przy małych potrzebach domu jak w temacie, może to zadziałać.

 

Dom traci energię. Wartość strat jest zależna od dT dla przegród zewnętrznych i ich U. Sumę tych strat musi pokrywać system grzewczy. W tym przypadku jest to posadzka o temp. 23oC. Sumę strat przez przegrody jesteśmy w stanie policzyć. Nie wiem jak policzyć ilość energii przekazywanej przez ogrzewany fundament o temp. 23oC do powietrza o temp. 22oC. Ile tej energii będzie przekazanej przez konwekcję, a ile przez promieniowanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom traci energię. Wartość strat jest zależna od dT dla przegród zewnętrznych i ich U. Sumę tych strat musi pokrywać system grzewczy. W tym przypadku jest to posadzka o temp. 23oC. Sumę strat przez przegrody jesteśmy w stanie policzyć. Nie wiem jak policzyć ilość energii przekazywanej przez ogrzewany fundament o temp. 23oC do powietrza o temp. 22oC. Ile tej energii będzie przekazanej przez konwekcję, a ile przez promieniowanie ?

 

Ogrzewany fundament przekaże tyle ile potrzeba na skompensowanie strat. Będzie stabilizatorem temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Mam ogrzewanie podłogowe i posadzka nie przekracza średniej temp. 24oC .Piszę o średniej ponieważ są miejsca nad rurkami i w pobliżu cieplejsze o 1-2oC niż miedzy rurkami,z uwagi na cienki anhydryt .Wydaje mi się,że ujednolicenie temp. całej posadzki może jedynie pomóc.

 

Pytanie czy przy WW, taki fundament nie będzie jednak cały czas oddawał energii, nawet jeśli zyski wewnętrzne czy słoneczne wzrosną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewany fundament przekaże tyle ile potrzeba na skompensowanie strat. Będzie stabilizatorem temperatury.

 

Przekaże tyle ile może, a nie tyle ile potrzeba. A ile może, to wynika z różnic temp. między posadzką a powietrzem.

 

Pytanie czy przy WW, taki fundament nie będzie jednak cały czas oddawał energii, nawet jeśli zyski wewnętrzne czy słoneczne wzrosną.

 

Jeśli temperatura w domu wzrośnie do 23oC to nic nie odda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli np. zyski słoneczne spowodują wzrost temp. w pomieszczeniu to kierunek przepływu zmieni się o 180st. Fundament zacznie je pochłaniać .Na każdy stopień może pochłonąć przeszło 20kWh. Nie obawiał bym się takich zysków zimą. Teraz zimą też miewam zyski . Nic w zakresie temp. posadzka-powietrze się nie zmieni z wyjątkiem wyłagodzenia amplitudy zmian temp. Jeżeli temp. w pomieszczeniu wzrośnie powyżej 23oC,to fundament się,,wyłączy" - przestanie emitować ciepło . By mógł to robić musi być choć minimalna DT. To taki rodzaj samoregulacji na bazie tych 23oC ,ale można ustawić więcej lub mniej. W zależności od preferencji - indywidualnego odczucia komfortu cieplnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już zależy ile energii dasz radę tam zakumulować, i jakie będziesz miał straty.

Pamiętaj, że w przypadku jak pisał nydar masz te 24kWh na każdy stopień, więc raczej nie obawiałbym się o to aby temp spadła poniżej komfortowej.

A sam dom pasywny, nawet z wyłączonym ogrzewaniem, powinien tracić temp bardzo powoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar, tylko czy taka podłoga o temp. 23oC utrzyma mi min. 22oC temperatury powietrza w domu w każdych warunkach pogodowych ? Dom pasywny, parterowy 150m2, bo jeśli okaże się, że przy -10 luub przy -15 muszę dogrzewać to do doopy ten pomysł.

 

1m2 posadzki musi dać radę wyemitować tylko 10Wh/m2. Niech będzie z zapasem 15Wh. Jeżeli celujesz w pasywny, to spokojnie wystarczy. Musi być również źródło ciepła o mocy 10-15Wh/m2. Źródłem może być kawałek kabla o mocy 1,5-2,3kWh czy 150mb peksa na jednej pętli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale ten pomysł jest kolejnym do dupy pomysłem i wynika z kompletnej nieznajomości zagadnienia.

Dom jak w temacie potrzebuje jednego dnia kilka kW, innego kilkanaście a kolejnego nawet i więcej. Pogoda nie jest stała więc i ogrzewanie nie może pracować ze stałą wydajnością bo w takim domu będzie można zwariować. Ale to trzeba takiego domu jako tako chociaż doświadczyć.

Proponowane rozwiązanie jest tak bardzo bezwładne, że absolutnie do domu jak w temacie się nie nadaje. Po co więc mielić ten temat to nie wiem...

 

Nie rozumiesz nic. Pogoda łagodna- straty małe -pobór z fundamentu mały. Pogoda mroźna-straty duże-pobór z fundamentu duży. Jedynie źródło reaguje na zmiany pogody. Fundament ma mieć stałą temp. +23oC. Zaletą właśnie jest potężna bezwładność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czego wynika ten obowiązek? Pokażesz źródło? Albo chociaż jakieś plany?

Z tego co wiem to są odnośnie energooszczędności na kolejne lata i to dokładnie zdefiniowane.

Wydaje mi się, że znowu wymyślasz aby naciągnąć naiwnych klientów i ich skubać.

Przecież podawałem parokrotnie, A to że nie czytasz to Twój problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...