Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Potężna bezwładność i ładna pogoda to w domu sauna bo zyski słoneczne są duże, pojawiają się szybko i narastają dramatycznie.

Potężna bezwładność i załamanie się pogody po zyskach i w domu trzeba owijać się kocem elektrycznym.

Bzdury wypisujesz, Jakoś u siebie tego nie zauważyłem. Ty się najpierw zastanów.

 

Wydaje mi się, że znowu wymyślasz aby naciągnąć na nie swoje teoryjki a Twojego poplecznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz nic. Pogoda łagodna- straty małe -pobór z fundamentu mały. Pogoda mroźna-straty duże-pobór z fundamentu duży. .

 

Nie prawda. Pobór z fundamentu grzejnego zależy tylko od temperatury powietrza w domu. Jeśli Ci spada to ustabilizuje się na takim poziomie przy którym ilość energi dostarczanej z posadzki = ilość energii traconej przez przegrody. Taki układ nie gwarantuje Ci stabilnej temperatury. Im zimniej, tym niższa temperatura w domu.

 

Kszhu zastanów się czasem co piszesz.

 

Pomijając "wycieczki osobiste" to zgadzam się z kszhu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prawda. Pobór z fundamentu grzejnego zależy tylko od temperatury powietrza w domu. Jeśli Ci spada to ustabilizuje się na takim poziomie przy którym ilość energi dostarczanej z posadzki = ilość energii traconej przez przegrody. Taki układ nie gwarantuje Ci stabilnej temperatury. Im zimniej, tym niższa temperatura w domu.

 

 

 

Pomijając "wycieczki osobiste" to zgadzam się z kszhu.

 

To inaczej.

Wyobraź sobie że masz posadzkę z płyty miedzianej .Utrzymujesz stałą temp. tej płyty na poziomie 23oC . W domu masz np.22oC .Uważasz ,że jak zmieni się pogoda z 0oC na -15oC to spadnie temp. powietrza w domu pasywnym w sposób odczuwalny? Zwróć uwagę na to,że utrzymujesz stałą temp. płyty.

Możliwość dostawy energii cieplnej z płyty jest większa jak możliwość emisji ciepła na zewnątrz domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To inaczej.

Wyobraź sobie że masz posadzkę z płyty miedzianej .Utrzymujesz stałą temp. tej płyty na poziomie 23oC . W domu masz np.22oC .Uważasz ,że jak zmieni się pogoda z 0oC na -15oC to spadnie temp. powietrza w domu pasywnym w sposób odczuwalny?

 

Właśnie tego nie wiem. Nie potrafię policzyć jaki strumień energii wypromieniuje m2 posadzki o temp. 23oC do powietrza o temp. 22oC. Jak to liczyć ?

Póki tego nie policzymy to Ty będziesz uważał, że różnice nie będą wyczuwalne, a ja będę twierdził, że będą.

 

Możliwość dostawy energii cieplnej z płyty jest większa jak możliwość emisji ciepła na zewnątrz domu

 

O ile zwiększysz temp. podłogi. Utrzymując 23oC siłą rzeczy temp. powietrza w domu będzie "pływać".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze duża akumulacja jest najkorzystniejsza pod nogami ,a po drugie te 150ton,o których mówisz to kosztują sporo . Natomiast piach jest prawie za fri.

Poproszę jaśniej . Rozgrzana masa akumulacyjna 150ton do temp. 23oC nie pozwoli komfortowo w zimie żyć . To jest nieuzasadnione twierdzenie ,bo gdyby tak było to nikt nie miał by ogrzewania podłogowego. Zresztą masa tu nie ma znaczenia .Znaczenie ma temp. wierzchniej warstwy posadzki.

 

Po trzecie,to rozwiązanie pozwoli na ograniczenie do minimum inst. grzewczej. W przypadku wodnej ,to jest sporo kasy. Jedna pętla pompka i źródło ciepła.

Edytowane przez nydar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tego nie wiem. Nie potrafię policzyć jaki strumień energii wypromieniuje m2 posadzki o temp. 23oC do powietrza o temp. 22oC. Jak to liczyć ?

Póki tego nie policzymy to Ty będziesz uważał, że różnice nie będą wyczuwalne, a ja będę twierdził, że będą.

 

 

 

O ile zwiększysz temp. podłogi. Utrzymując 23oC siłą rzeczy temp. powietrza w domu będzie "pływać".

 

Chodzi o to ,że ta temp. ma być constans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to ,że ta temp. ma być constans.

 

Ale nie tylko posadzki. Również a raczej przede wszystkim powietrza.

Żeby to zadziałało jak sobie wyobrażasz, to powinieneś utrzymywać temp. 23oC we wszystkich przegrodach. Może dałoby się zaprząc do tego fundamentu grzewczego jeszcze ściany wewnętrzne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar, poszukaj jak liczyć przekazywanie energii z posadzki do powietrza w domu. Wtedy podejmiemy temat dalej.

 

Co do akumulacji, to znacznie lepsze są ściany wewnętrzne. One praktycznie nie mają strat, a ich płaszczyzna lepiej promieniuje względem ciała człowieka niż podłoga.

 

Jak poczytasz o instalacjach ogrzewania podłogowego,to piszą, że optymalna temp. podłogi to 25oC ,zakładają ,że powietrza w domu to 20oC . Gradient 5oC ,który daje 55Wh. Przy 1oC będzie 11Wh.

Dobrze że poruszasz sprawę ścian . Ściany posadowione na takim fundamencie ,przynajmniej do jakiejś wysokości spełniają również funkcje grzewcze. One łączą się z posadzką bez żadnej izolacji ,więc jest przewodzenie.To jest dodatkowe kilkadziesiąt m2 emisji ciepła. Osiągnięcie 15Wh/m2 powierzchni domu,nie będzie problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak poczytasz o instalacjach ogrzewania podłogowego,to piszą, że optymalna temp. podłogi to 25oC ,zakładają ,że powietrza w domu to 20oC . Gradient 5oC ,który daje 55Wh. Przy 1oC będzie 11Wh.

 

No to jest już jakiś konkret. Zatem jest to o 1Wh więcej jakie potrzebne jest w pasywniaku. Przynajmniej teoretycznie, bo obciążenie 10W/m2 jest chyba dla temp. wewn. 20oC.

 

Dobrze że poruszasz sprawę ścian . Ściany posadowione na takim fundamencie ,przynajmniej do jakiejś wysokości spełniają również funkcje grzewcze. One łączą się z posadzką bez żadnej izolacji ,więc jest przewodzenie.To jest dodatkowe kilkadziesiąt m2 emisji ciepła. Osiągnięcie 15Wh/m2 powierzchni domu,nie będzie problemem.

 

OK, ale ściany muszą być z SILKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, jednak nie do końca to takie proste. Teraz trzeba policzyć ile kWh ciepła traci taki fundament do gruntu.

 

Kolejne pytanie. Co ma być źródłem ciepła ? PEX - ale co do niego ? Coś co będzie pracowało non stop. PC się nie nadaje, piecyk elektryczny nieopłacalny, bo leci w płaskiej taryfie. Co zatem miałeś na myśli ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna sprawa.

Czym ten fundament grzewczy różni się od mojej 8-10cm wylewki ? U siebie też mogę utrzymywać temp. posadzki na poziomie 23oC. A słońca w zimie zakumuluję równie dużo jak ten fundament grzewczy. Gdzie zatem te plusy ?

 

A co złego widzisz w silce?

Źródłem ciepła może być wszystko.Jaki jest powód aby źródło pracowało non stop?Pamiętaj o inercji.

Różni się pojemnością cieplną i kosztem instalacji grzejne. U ciebie musi być normalnie rozbudowana,u mnie symboliczna.Różni się też możliwościami przejęcia zysków słonecznych. W okresach przejściowych posadzka typowa nie daje rady przejąć zysków słonecznych. Słońce jeszcze nie tak wysoko by nie grzało podłogi. Wiem bo mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...