Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Z tym wywiewem to właśnie kicha jest, wolałbym jakąś tanią niskotemperaturową PC zamiast bawić się z dużymi przepływami.

 

Jedyną pompkę jaką znalazłem do układu wentylacji to PC do CWU Ariston NUOS EVO. Ta pompka potrafi pracować na przepływie 100-200m3/h. Inne potrzebują znacznie więcej.

Jeszcze można zrobić tak, że kupujesz PC do CWU np. Logterm'a, wersję pracującą do -10oC, ale potrzebującą ok. 350m3/h. Te 150m3/h bierze z wentylacji, a resztę zaciąga z zewn. Grzeje Ci zasobnik 270L, który w głównej mierze zapewnia Ci CWU, ale posiada on dodatkową wężownicę. Tą wężownicę możesz podłączyć pod nagrzewnicę w kanale nawiewnym i masz perpetum mobile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Znaczy chciałeś napisać zaledwie 1,9kWh przy 400m3/h?

 

Tak :)

 

Gdyby to było proporcjonalne to przy 100m3/h byłoby teoretycznie 0,5kWh. Czyli 12kwh/dobę - mało.

Ale nie jest i spodziewać się można, że przy mniejszym przepływie będzie wyższa temp. więc może i 1kWh da się wyciągnąć.

To już by było 24kWh/dobę - w sam raz na nawet chłodniejsze dni. Na siarczyste mrozy jednak trzeba czymś doładować.

 

PC nie będzie pracowała przy mniejszym przepływie. Będzie wtedy działał sam reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę nad tzw. kanałówką tylko że w innym zestawieniu, najpierw GWC następnie Rekuperacja i na końcu kanałówka (kontrolowane straty z CWU) która ma dać komfort cieplny.

Jeżeli znajdzie Pan trochę czasu w tym tygodniu, to zapraszam do domu 15kWh/m2 z gwc i kanałówką . Wyłączę kanałówkę i Pan się przekona co "daje" gwc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyną pompkę jaką znalazłem do układu wentylacji to PC do CWU Ariston NUOS EVO. Ta pompka potrafi pracować na przepływie 100-200m3/h. Inne potrzebują znacznie więcej.

Jeszcze można zrobić tak, że kupujesz PC do CWU np. Logterm'a, wersję pracującą do -10oC, ale potrzebującą ok. 350m3/h. Te 150m3/h bierze z wentylacji, a resztę zaciąga z zewn. Grzeje Ci zasobnik 270L, który w głównej mierze zapewnia Ci CWU, ale posiada on dodatkową wężownicę. Tą wężownicę możesz podłączyć pod nagrzewnicę w kanale nawiewnym i masz perpetum mobile.

 

Można i tak, ale ja myślę nad inwerterową PPC, ze zbiornikami to chcę zrobić swój układ więc bedzie trochę zamieszania a przede wszystkim chcę wykorzystać grawitację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca kszhu. Pomijając cenę, te urządzenie daje 1,9kW przy 400m3h. Dla wentylacji w zimie to zdecydowanie za dużo.

 

Na jakiej głębokości jest "chłodzenie" i jaka jest temperatura w domu?

Stałą moc to ma pompa ciepła. Nawet przy stałej temperaturze gwc gdy spada delta T bo temperatura w domu się obniża, to i moc chłodnicza spada. Przy dT powietrze z gwc powietrze w domu = 10st. C nie wyciągnie się nawet 1,5kW mocy chłodniczej - a ponieważ wentylacja daje po równo na wszystkie pokoje, odczuwalność będzie znikoma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze można zrobić tak, że kupujesz PC do CWU np. Logterm'a, wersję pracującą do -10oC, ale potrzebującą ok. 350m3/h. Te 150m3/h bierze z wentylacji, a resztę zaciąga z zewn. Grzeje Ci zasobnik 270L, który w głównej mierze zapewnia Ci CWU, ale posiada on dodatkową wężownicę. Tą wężownicę możesz podłączyć pod nagrzewnicę w kanale nawiewnym i masz perpetum mobile.

 

nydar, to chyba perpetum mobile dla twojego domu, tylko zamiast nagrzewnicy podłączasz te 150mb PEX'a i ładujesz fundament grzewczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak strumień powietrza nie ma znaczenia ?

Najlepiej daj link do PC którą chcesz wykorzystać w takim układzie.

Szkoda, że nikt nie chce na żywo zobaczyć? Rękę do anemostatu trzeba na 10 cm dosunąć by poczuć "strumień powietrza" z kanałówki w taki upał. .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej tak. Zrobić nagrzewnicę kanałową będzie prościej i taniej niż podłogówkę czy grzejniki.

 

To już lepiej zrobić układ jaki podawał kszhu, czyli wentylacja dorzuca powietrze do kanałówki, a resztę brakującą podbiera z układu zakmkniętego, czyli np. z salonu. Układ kanałów nawiewnych masz jeden wspólny.

Przy samej wentylacji i nawiewie rzędu 150m3/h zbyt wiele energii nie przeniesiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale piszesz o zabudowaniu splita czy o nagrzewnicy cieczowej podłączonej pod jakąś PC? Jaką?

 

O podłączeniu nagrzewnicy pod pompkę, a jaką? jeszcze nie wiem konkretnie. Na zimę chcę żeby taka pompka+nagrzewnica ogarneła mi ogrzewanie, teoretycznie da radę, gdyby co można przewymiarować nagrzewnicę, moze do tego wspomaganie solarami ale nad nimi muszę jeszcze pomyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na pompach ciepła, co do tego trzeba dorobić lub kupić aby zrobić co wyżej napisałem?

http://www.ceneo.pl/26976600#tab=spec

To:

http://kupwentylacje.pl/hydrobox-EHBH04C3V-jednostka-wew-pompy-ciepla-altherma-lt-diakin-split

lub to ale to co chcesz będzie ciężko zrobić :

http://kupwentylacje.pl/hydrobox-EHVX04S18C3V-jednostka-wew-pompy-ciepla-altherma-lt-diakin-split

 

 

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...