Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Nie ma czegoś takiego jak samoregulacja, pojmij to w końcu.

Jak rozgrzejesz tę masę tak aby zapewniała komfort to będzie ona bardzo długo emitować energię. A do domu jak w temacie jest to szkodliwe ponieważ w międzyczasie pojawiają się czasami tak duże zyski, że przekraczają wszelkie potrzeby. Co chcesz wtedy zrobić? Chłodzić? Jak? Wietrzyć? Bo zyski wcale nigdzie się nie zakumulują jak widziałeś.

 

Wiemy, że oprócz konwekcji jest jeszcze promieniowanie. To, że ogrzewanie konwekcyjne zatrzymuje się gdy temp. powietrza = temp. posadzki to wiemy, ale ogrzewanie przez promieniowanie chyba tak nie działa ?

Szacuje się, że 70% ogrzewanie podłogowego odbywa się właśnie za pomocą promieniowania. Można by rzecz, że taka posadzka cały czas emituje energię do wewnątrz. Może ktoś mądrzejszy to rozwinąć ?

 

Gdybyś tylko rozumiał słowo pisane, w tym wypadku to co do ciebie pisze kamilb1987b, to byś się tak głupkowato z siebie nie śmiał.

Umiesz w ogóle jako tako czytać ze zrozumieniem?

 

kszhu, nie polecam podpierać się wypowiedziami kamila ;)

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie ma czegoś takiego jak samoregulacja, pojmij to w końcu.

Jak rozgrzejesz tę masę tak aby zapewniała komfort to będzie ona bardzo długo emitować energię. A do domu jak w temacie jest to szkodliwe ponieważ w międzyczasie pojawiają się czasami tak duże zyski, że przekraczają wszelkie potrzeby. Co chcesz wtedy zrobić? Chłodzić? Jak? Wietrzyć? Bo zyski wcale nigdzie się nie zakumulują jak widziałeś.

 

Dobry przykład na to jak zacietrzewienie odbiera zdolność logicznego myślenia. Podłoga z akumulacją oddaje energię do momentu zrównania się temperatur podłogi i powietrza. Potem zaczyna tę energię absorbować. Również uzyski od słońca i każde inne. Tak działa dom pasywny. Zamiast kosztownych mechanizmów wyrównujących temperaturę jak te wymyślone przez bęcwała dyżurnego akumulacja i niedopuszczanie do wyziębienia i nagrzania. Niektórym ciężko to pojąć ale takim wszystko jest ciężko pojąć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopaki, a co z promieniowaniem ? Jak takie promieniowanie działa jeśli temp powietrza w domu = temp. posadzki ? Czy tak jak przewodzenie i konwekcja ustaje ?
Ciała o tej samej temperaturze promieniują takie same (w przybliżeniu) ilości energii. Promieniuje podłoga sufit, meble, ściany. Jednocześnie też absorbują promieniowanie. Bilans wychodzi mniej więcej na zero.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji, wiem już czym różni się dom pasywny od "izolowanego". W tym ostatnim, w skutek błędów projektowych trzeba instalować systemy grzewczo-chłodzące. Dom izolowany to nic innego jak babol projektanta. Miał być pasywny wyszedł izolowany. Nic innego nie da się z nim zrobić jak nakupować różnych cudeniek za kupę kasy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji, wiem już czym różni się dom pasywny od "izolowanego". W tym ostatnim, w skutek błędów projektowych trzeba instalować systemy grzewczo-chłodzące. Dom izolowany to nic innego jak babol projektanta. Miał być pasywny wyszedł izolowany. Nic innego nie da się z nim zrobić jak nakupować różnych cudeniek za kupę kasy.

 

no to teraz dałeś misiom do myślenia.... i jak tu teraz nazwać ten cud budowlany?:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji, wiem już czym różni się dom pasywny od "izolowanego". W tym ostatnim, w skutek błędów projektowych trzeba instalować systemy grzewczo-chłodzące. Dom izolowany to nic innego jak babol projektanta. Miał być pasywny wyszedł izolowany. Nic innego nie da się z nim zrobić jak nakupować różnych cudeniek za kupę kasy.

 

Zwróć uwagę, że słowo "izolowany" to czynność niedokonana, więc taki dom ma jeszcze szansę stać się pasywnym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze wychodzi jednak ogrzewanie płaszczyznowe ścienne. Piszą, że można zejść z temp. powietrza jeszcze o ok. 0,5oC względem podłogówki i mieć podobne poczucie ciepła. Tłumaczą to tym, że promieniowanie boczne względem ciała człowieka działa na większej płaszczyźnie niż przy ogrzewaniu podłogowym (stopy) czy sufitowym (głowa).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogrzewaniu płaszczyzną ( czy to podłoga czy sufit czy nawet ściana - temperatura powierzchni nie przekracza 30 st.C !!!

Tłumaczą to tym, że promieniowanie boczne względem ciała człowieka działa na większej płaszczyźnie niż przy ogrzewaniu podłogowym (stopy) czy sufitowym (głowa).

Tym co tak tłumaczą, może Pan, Panie Barth3z wytłumaczyć, że nie znają podstaw termodynamiki. Ludzkie ciało ma 35 st. na zewnątrz i nie ma takiej opcji, by wyczuwało promieniowanie. Mało tego, jest dokładnie odwrotnie. Nie sufit czy podłoga grzeje głowę a głowa podczerwienią ogrzewa sufit, ścianę i podłogę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ci się nie chce czytać albo nie rozumiesz tego co czytasz to podjedź do j-j'a i zobacz jak działa certyfikowany dom pasywny a potem załóż sobie z nydarem temat gdzie będziecie teoretyzować do woli bo w to, że nigdy nic konkretnego nie zrobicie nie wątpię.

Tu są też ludzie którzy budowali, budują lub wkrótce będą budować więc oszczędź im swoich frazesów.

Ja, w przeciwieństwie do ciebie wiem na czym polega pasywność. Jakbyś sobie trochę poczytał zamiast wdawać się w bezsensowne i do niczego prowadzące kłótnie to pewnie też byś zrozumiał. To co ktoś ma, czy nie ma interesuje mnie tylko w aspekcie tego, czy spełnia standard pasywny a ten jest jasny. Aktywne ogrzewanie a tym bardziej chłodzenie są w takich domach incydentalne a najlepiej by nie było ich wcale. Z tego wynika akumulacja, położenie względem stron świata, szczelność, U przegród i stolarki otworowej czy taki GWC. Debilizmem jest zastępowanie czy też uzupełnianie tego systemem grzewczo-chłodzącym co proponuje misiu. 100W/m2 kabla przy zapotrzebowaniu maksymalnym 10W/m2. Jaką sieczkę trzeba mieć w głowie by takie coś do domu pasywnego wpakować?

 

 

 

 

Tak generalnie to wydaje ci się, że teoretycznie to wiesz wszystko, nie? Szkoda tylko, że nic z tego nigdy nie będzie.
Tobie nigdy nie dorównam. Ty jesteś tu największy mędrek a twoje wyliczanki pewnie przejdą do historii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę, że słowo "izolowany" to czynność niedokonana, więc taki dom ma jeszcze szansę stać się pasywnym ;)
Faktycznie! Izolowany czyli w trakcie. Teraz inaczej ideę misia odbieram. Izolowany, co oczywiste potrzebuje grzania i chłodzenia a po zaizolowaniu wywalamy te wszystkie kable w cholerę? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J-j ma pasywny z certyfikatem jeśli jeszcze nie wiesz. I 4kW kabli.
A nie 10kW wg recepty Brzeczkowskiego? Nie dołożył sobie PC kanałowej do dogrzewania i chłodzenia? Co za błąd! Pamiętam też co pisał, że dzięki akumulacji ma w lecie cały czas komfortową temperaturę bez żadnej PC.

 

 

 

Cyt.: Dom pasywny wyróżnia bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania – poniżej 15 kWh/(m²·rok). Oznacza to, że w ciągu sezonu grzewczego do ogrzania jednego metra kwadratowego mieszkania potrzeba 15 kWh, co odpowiada spaleniu 1,5 l oleju opałowego, bądź 1,7 m³ gazu ziemnego, czy też 2,3 kg węgla.

Dla przykładowego 140m2 to 2,1MWh energii. Poza zyskami. Jak to chcesz tanio i penie dostarczyć? Tylko bez fantazjowania o farelkach itp. bzdurach.

...

I po to by te 10W/m2 kilka dni w roku zapewnić trzeba, wg Brzęczkowskiego 100W/m2 kabla i PC. Imbecylizm stosowany!

 

Nie przesądzam co będzie dobre do domu pasywnego. Pisałem to już kilka razy. Jedno jest pewne, nie jest potrzebny żaden przewymiarowany system jak to proponuje Brzęczkowski. Śmiejesz się z farelki ale to ideał działania i ceny , tyle, że niepraktyczny. Przykłady ze świata pokazują, że różnie bardzo próbuje się ten problem rozwiązać. Są też stosowane kable, które co by nie mówić są i tanie inwestycyjnie i bezproblemowe w użytkowaniu. Nikt jednak nie daje 100W/m2 "dla komfortu". Z kablami jest jednak ten problem, że nie są eko więc trochę na bakier z ideą pasywności. Dlatego w tej chwili, wydaje się najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem w domach pasywnych są wszelkiego rodzaju PPC również te pełniące jednocześnie funkcję wentylacji. Przy tak małym zapotrzebowaniu na ciepło spełniają swoją rolę. Rozwiązują też problem CWU.

Spotkałem też rozwiązanie z piecem na drewno i podłogówką wodną która w lecie pełni również rolę stabilizatora temperatury. Nie ma łatwo z domem pasywnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisz cały czas tylko o TB. Wasze problemy mnie nie interesują ale jak masz potrzebę to pisz do TB na priv.

Ja pytam o to co zaproponujesz do przykładowego domu? Taniego (instalacja plus eksploatacja) oraz komfortowego (bezobsługowość, bezawaryjność)?

 

Jakby Szanowny perm mógł coś zaproponować, to by o mnie nie pisał.

Nie ma możliwości położenia mniej jak 100W/m2 bo wszystkie firmy w Szwecji, Finlandii, Norwegii, Polsce, Niemczech, Czechach ... robią gotowce 100 i więcej W /m2 . O czym więc dyskutować?

Nie ma ogrzewania w domach pasywnych, jest tylko chłodzenie . ALE MUSI BYĆ SYSTEM USTAWIANIA KOMFORTOWEJ TEMPERATURY.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisz cały czas tylko o TB. Wasze problemy mnie nie interesują ale jak masz potrzebę to pisz do TB na priv.

Ja pytam o to co zaproponujesz do przykładowego domu? Taniego (instalacja plus eksploatacja) oraz komfortowego (bezobsługowość, bezawaryjność)?

Nie interesują cię ale cały czas wtrącasz swoje trzy grosze. Ja o tym, że dom pasywny nie potrzebuje grubszej izolacji od podłogi jak ta wg norm, ty zaraz, że nikt tego nie sprawdził. Nawet, na potrzeby Brzęczkowskiego stworzyłeś te śmieszne wyliczanki. Ja o tym, że w domu pasywnym nie są potrzebne zdublowane systemy grzewczo-chłodzące, ty oczywiście musisz się odezwać z sugestią, że to czepianie się. Uważasz, że system Brzęczkowskiego jest dobry? Kiedyś pisałeś, że cię zainspirował. Załóż sobie zatem 100kW/m2 kabli i kanałówkę do kompletu.

 

Dziesiąty raz o tym piszę. Nie mam recepty na system podtrzymywania temperatury w domu pasywnym. Nie są takim rozwiązaniem propozycje Brzęczkowskiego, to jest oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...