Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Wymiennik?

... W sumie, centralny pobór powietrza (nie nawiew, bo to różnica) pozwala na zainstalowanie jednego filtra zamiast...

... Nawiewniki myślałem zastosować z prostą regulacją. Rano przepływ głównie przez salon, w nocy głównie przez sypialnie. To też da oszczędności.

Trochę już fantazjując można by pomyśleć o zautomatyzowaniu tego procesu.

 

Moze czegos nie doczytalem ale po co filtrowac powietrze wyciagane ?

Co do automatyzacji nawiewnikow - cofnij sie do swoich zalozen i wroc do punktu ograniczania kosztow :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Np:

 

instalacja grzewcza - 150mb peksa

źródło ciepła - np. http://allegro.pl/grzalka-elektryczna-2-0-kw-do-bojlera-6-4-i4494147894.html

 

Co do sterowania. To czym chcesz sterować,skoro pokój w domu pasywnym można ogrzać żarówką.

 

Problem polega na tym,że mało kto wierzy w możliwość wybudowania domu pasywnego ,stąd zapędy na przewymiarowanie instalacji sterowanej z dokładnością do 0,1oC za olbrzymie pieniądze. Tymczasem do ogrzania potrzeba tak małe ilości energii,że tym nie idzie sterować .Nawet w szkieletowym domu -lekkim ,z posadzką anhydrytową 5-6cm. Nie ma możliwości by była różna temperatura w różnych pomieszczeniach domu.Wentylacja na to nie pozwala.Mówimy o 10Wh/m2 w największe mrozy

Po co mieszać do tego. Budowa domów 10kWh /m2 jest dość prosta. To przyzwoity termos konstrukcyjny, lub w konstrukcji. By temperatura w każdym pomieszczeniu była jednakowa niezależnie od zysków, robi się precyzyjną automatykę taką temperaturę utrzymującą.

Tu nie ma żadnej filozofii czy wiary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym grunt lepiej odbiera ciepło.

A to ciekawe od czego lepiej odbiera ciepło.

Od powietrza stojącego,

od powietrza, gdzie wieje wiaterek z prędkością 3m/s

od powietrza, gdzie wieje wiaterek z prędkością 10m/s

od powietrza, gdzie wieje wiaterek z prędkością 15m/s

od powietrza, gdzie wieje wiaterek z prędkością 30m/s

Gdzie ta fizyka i gdzie te pomiary?

Na to pytanie nigdy Pan nie odpowiesz, boś takich pomiarów nie wykonał!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, bo praca będzie znacznie droższa. A obudowanie wymiennika to tyle samo pracy co osadzenie nagrzewnicy w kanale nawiewnym i podłączenie obwodu grzewczego.
Co ty z tym wymiennikiem??? Nagrzewnica ma służyć czemuś innemu. Jeżeli jesteś w stanie zrobić porządne reku za 500 zł to nie ma co rozmawiać o innych opcjach. To tyle co instalacja z wentylatorem wyciągowym. To co jest na rynku jednak nie kosztuje 500 zł a efekt oszczędności (dla wymiany < 100m3/h) jak już liczyłem, w stosunku do mojego rozwiązania jest znikomy.

Jak chcesz to kontrolować ? Na pewno nie Julą.

W nowszych pompach ciepła powietrze-woda z funkcją chłodzenia rzeczywiście jest zabezpieczenie przed osiągnięciem punktu rosy. W takim układzie może to działać.

Temperaturą? Tego jeszcze nie przemyślałem. Akurat o punkt rosy bym się tak nie martwił. Woda krąży w układzie zamkniętym. Problemem może być jej schłodzenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze czegos nie doczytalem ale po co filtrowac powietrze wyciagane ?

Co do automatyzacji nawiewnikow - cofnij sie do swoich zalozen i wroc do punktu ograniczania kosztow :)

Ono wprawdzie ma być wyciągane ale filtr ma być na wlocie. Nie doczytałeś. :)

Chyba masz rację. Pierwszy pomysł jest zawsze najlepszy. Zwykłe nawiewniki w pomieszczeniach, ewentualnie z jakimś filtrem, bardzo prosta konstrukcja całości, efekt energetyczny dla domu < 40kW/m2 zadowalający. To bardzo przypomina wentylację naturalną. Jak Barth pisał nie trzeba bardzo przejmować się szczelnością, można przy tym otworzyć okno i będzie działać. Z kominkiem otwartym też będzie, tylko trzeba wtedy wyłączyć wentyl. :)

 

Cały pomysł wziął się stąd, że jak widzę rekuperator z tymi wszystkimi rurami, te trójniki, to szukanie miejsca na to wszystko, sterowanie, tacka na skropliny, bypassy i podobne to lekko niedobrze mi się robi. Wszystko to po to by dostarczyć trochę świeżego powietrza a w zimie nie tracić ciepła. Można inaczej. Taniej i wystarczająco skutecznie.

 

Rozwiązanie na którym się wzorowałem to oczywiście PPCi z funkcją rekuperacji. Koszty jednak powalają, poza tym mam poważne wątpliwości co do wydajności takiego układu. 100 m3 powietrza wystarczy by podgrzać z powrotem to powietrze poprzez podłogówkę i jeszcze CWU na dodatek. To lepiej niż perpetuum mobile. :) Myślę, że w takim układzie grzałka elektryczna włącza się dużo częściej niż powinna.

Z zewnętrzną PPCi nie ma tego problemu. Powietrza ma ile potrzebuje.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe od czego lepiej odbiera ciepło.

Od powietrza stojącego,

od powietrza, gdzie wieje wiaterek z prędkością 3m/s

od powietrza, gdzie wieje wiaterek z prędkością 10m/s

od powietrza, gdzie wieje wiaterek z prędkością 15m/s

od powietrza, gdzie wieje wiaterek z prędkością 30m/s

Gdzie ta fizyka i gdzie te pomiary?

Na to pytanie nigdy Pan nie odpowiesz, boś takich pomiarów nie wykonał!!!

Przecież napisałem, że więcej do gruntu. Robiłem pomiary licznikiem, więc wiatry wiały normalnie.

Jeśli ktoś lubi systemowe rozwiązania, a przy tym ceni wysoką jakość - to właśnie elementy izolacyjne IZODOM2000 dedykowane płytom fundamentowym, spełnią wszystkie te oczekiwania.

 

Tzw. systemowe rozwiązania, mają na celu między innymi uprościć pracę i znacznie ją przyspieszyć. Jeśli do tego dodamy bardzo wysoką jakość wykonania oraz bardzo dobre parametry: współczynnik przenikania ciepła na poziomie do U=0,07 W/m2K, to możemy mówić o produkcie z wyższej półki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież napisałem, że więcej do gruntu. Robiłem pomiary licznikiem, więc wiatry wiały normalnie.

hahahah, coz za błyskotliwa odpowiedź na zadane pytanie.

Pogłębie tamat, utrzymując Pana poziom, panie TB : A co to jest normalnie ? Tak po fasolce czy kapuscie ;)

 

Pomiary i fizyka nie kłamie. Natomiast pisanie nazwiska z małej litery... Pan jest zwykłym prymitywnym burakiem.

Jeśli uważa Pan epitet, ktorym obdarzyłem Pana za swoje nazwisko to proszę bardzo:

Pan jest Kłamca !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uczestniczysz z kolegami w jakimś konkursie na największego forumowego chama.

Jak nie masz nic do powiedzenia to oszczędź sobie zatem tego pustego bełkotu.

 

analfabetyzm i chamstwo.

 

to dokładnie a nie popisuj się znów jakim to burakiem jesteś.

 

forumowy savoir vivre wg. kol. kszhu przy zerowej merytoryce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czego nie rozumiesz w komentarzach zachowania nydara?

I powiedz mi właśnie może jak pytać nydara o jego pomysły aby uzyskać merytoryczną odpowiedź a nie chamskie popisy? Czy też nie widzisz tych konkretnych, prostych pytań nawet w tym ostatnim poście, który tak wybiórczo zacytowałeś?

 

Widziałeś trwającą od kilku dni dyskusję Barth3z-a z perm-em? Może nie do końca na temat (dom <40kWh) ale jest pytanie, jest wyjaśnienie. Są jakieś realne urządzenia, są opisy pomysłów ich wykorzystania. Nie na tym ma polegać komunikacja na forum? Chyba, że wolisz jak unika się odpowiedzi bo nie ma się kompletnie nic do powiedzenia a zamiast tego pluje się na prawo i lewo?

Na temat, na temat. :) Dom do 40kW/m2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ty z tym wymiennikiem??? Nagrzewnica ma służyć czemuś innemu.

 

Wbrew pozorom to to samo. Czy wstawisz nagrzewnicę, czy wymiennik efekt będzie taki sam - czyli wyższa temperatura nawiewu.

 

Temperaturą? Tego jeszcze nie przemyślałem. Akurat o punkt rosy bym się tak nie martwił. Woda krąży w układzie zamkniętym. Problemem może być jej schłodzenie.

 

Jule odpuść. Z tego co ludziska piszą, to nie zbyt fortunny zakup. Poza tym tak jak piszesz, ona nie potrafi chłodzić.

 

Chyba masz rację. Pierwszy pomysł jest zawsze najlepszy. Zwykłe nawiewniki w pomieszczeniach, ewentualnie z jakimś filtrem, bardzo prosta konstrukcja całości, efekt energetyczny dla domu < 40kW/m2 zadowalający.

 

Też uważam, że pierwotny pomysł - bez nagrzewnicy jest chyba najlepszy.

 

100 m3 powietrza wystarczy by podgrzać z powrotem to powietrze poprzez podłogówkę i jeszcze CWU na dodatek. To lepiej niż perpetuum mobile. :)

 

100m3/h przy deltaT=20oC daje niecałe 700W mocy cieplnej. To za mało, żeby napędzić CO i CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałeś trwającą od kilku dni dyskusję Barth3z-a z perm-em? Może nie do końca na temat (dom <40kWh) ale jest pytanie, jest wyjaśnienie. Są jakieś realne urządzenia, są opisy pomysłów ich wykorzystania. Nie na tym ma polegać komunikacja na forum? Chyba, że wolisz jak unika się odpowiedzi bo nie ma się kompletnie nic do powiedzenia a zamiast tego pluje się na prawo i lewo?

 

kszhu, jak masz coś komuś odpisać nie merytorycznie to zamiast literek wciskaj spacje. Zobaczysz, że będzie znacznie lepiej.

 

Powiem Wam, że ciężko się tutaj przebić z "normalną" dyskusją. Na 10 postów, 9 to obelgi. kszhu, jeśli ty zainicjujesz "nie odpisywanie" na obelgi to zapewniam Cię, że będzie spokojniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...