Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Wbrew pozorom to to samo. Czy wstawisz nagrzewnicę, czy wymiennik efekt będzie taki sam - czyli wyższa temperatura nawiewu.
Wymiennik nie chłodzi. Nie nagrzewa korzystając z PC.

 

 

100m3/h przy deltaT=20oC daje niecałe 700W mocy cieplnej. To za mało, żeby napędzić CO i CWU.
Czary mary. :) Grzałka elektryczna ma co robić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To, że tak sądzisz choć nie potrafisz tego niczym poprzeć akurat nie stanowi prawdy objawionej.

Dlatego wolę realne przykłady, dowody niż gadanie, że tak jest bo ja tak sądzę i już a jak się pojawiają proste pytania to zaczyna się plucie jadem.

Przeczytaj swoje posty. 90% to jakieś bezsensowne przepychanki na zasadzie "a ja i tak będę miał ostatnie słowo". O Brzęczkowskim nie napisałeś nigdy nic złego, choć bzdury wypisuje niewyobrażalne. Jakoś ci to nie przeszkadza. "Zainspirował cię".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

To jednak cały czas o TB chodzi i to cię boli:D

TB ma tę przewagę, że nie opowiada o ludziach a o temacie i jeśli nie widzisz tego w ilu kwestiach merytorycznych mam odmienne od TB zdanie to naprawdę nie mój problem. A jeśli sądzisz, że świat jest czarno-biały a ludzie tylko prawi i sprawiedliwi oraz głupcy to się bardzo mylisz.

 

No nie jest tak rozowo... jestem wg TB burakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd ty bierzesz te niewiarygodne statystyki? Chyba tylko z niezrozumienia?

 

kszhu, nie bierz tego aż tak dosłownie. Ja też napisałem, że 9 z 10 postów to obelgi, ale nie liczyłem tego dokładnie.

 

Nie widzisz serii pytań bez odpowiedzi? Nie widzisz próby wyjaśnienia tematu?

Może powinienem jak Barth3z olać gdy nie dostał odpowiedzi na stawiane pytania i nie reagować na pisane głupoty. Tak radził, spróbuję.

 

Dobrze wiesz, że jeśli ktoś nie odpowiada na pytanie to oznacza dla mnie, że jest nie wygodne i podważa jego teorię. Dla mnie to też jest jakaś odpowiedź i nie mam zamiaru cisnąć dalej.

 

To jednak cały czas o TB chodzi i to cię boli:D

TB ma tę przewagę, że nie opowiada o ludziach a o temacie ...

 

Oj nie do końca. Zauważ, że non stop wyzywał ludzi od nieuków itp. (nie wiem jak teraz, bo go ignoruję i widzę tylko cytowane odpowiedzi), którzy budują domy nie z tematu. A to tylko kwestia podejścia ekonomicznego do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK i mam nadzieję, że nikt znów z czymś nie wyskoczy bo długo też nie zniosę;)

 

Póki co widzę, że ciężko Ci odpuścić choćby jednego posta ;) Zobaczysz jednak jak będą się denerwować oponenci, którzy będą rzucać obelgami, a Ty nie będziesz reagował.

 

Też mam tak zamiar.

Tylko zauważ, że przewijają się tutaj nowi. Dostrzegają rzeczy nowe dla siebie a nie mając wystarczającej wiedzy/doświadczenia, potrafią wpakować się na przysłowiową minę.

 

Ale nie trzeba aż tak dosadnie tego krytykować. Wystarczy, napisać że wg ciebie "to się kupy nie trzyma" i nic z tego nie będzie, że ty byś nie zaryzykował itp.

 

Nie popieram takich określeń. Zauważ jednak różnicę pomiędzy upartym niezrozumieniem kwestii (wynikającej z "nieuctwa") a wyborem teoretycznie nieekonomicznego rozwiązania.

TB usilnie promuje skrajne minimalizowanie strat a tak naprawdę w świecie nowoczesnego budownictwa jest tendencja do minimalizacji energii pierwotnej a nie strat. Na chwilę obecną (rozwój technologii) jest to lepsze ale to o czym pisze TB kiedyś będzie pewnie normą.

 

Zostawmy TB. Nie mam chęci komentować jego wypowiedzi, bo ja już sobie opinię na jego temat wyrobiłem. Na pewno nie jest dla mnie osobą promującą minimalizację energii pierwotnej kiedy do ogrzewania proponuje kable. Poza tym wiesz dobrze, że to co on proponuje kupy się nie trzyma. Do tej pory nie wiem jak te jego urządzenia mają pracować. Ale już mnie to nie interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups! Ale mi nie chodzi o to aby się denerwowali. Wręcz przeciwnie, wolałbym aby zrozumieli a jeśli nie rozumieją to niech zajmą się czymś innym.

 

Zaczną myśleć jak nie będziesz reagował.

 

W wojsku uczyli, że atak ma być skuteczny;)

 

Ale czy w ogóle potrzebny ?

 

Jako całość dla określonego domu ma to ręce i nogi.

 

No to opisuj. Podaj model pc do kanałówki z programatorem tygodniowym. Napisz jakim urządzeniem spiąć podłogówkę z kanałówką i jak ustawić jedno i drugie ? Chciałbym mieć to co w pompach ciepła, czyli włączyć ogrzewanie przed sezonem i wyłączyć po jego zakończeniu bez ingerowania w trakcie sezonu. Mówimy o rozwiązaniach półkowych..

 

Nie, minimalizacja strat.

A czy ja pisałem, ze ma być 100W/m2 albo kanałówka? Nie widziałeś tego, że pisałem o tym, że w pasywnym jest 40W/m2 a w innych więcej? Albo tego, że nie kalkuluje się zwykły split o kanałówce nie wspominając?

 

Jeśli szedłbym w kable to podoba mi się ogrzewanie kablami w drugiej taryfie między 13:00-15:00. Ten czas jest optymalny, bo do 13:00 można łapać ewentualne zyski słoneczne. Poza tymi godzinami można dogrzewać splitem. Ale to wymaga pasywnego domu 10W/m2. kszhu, masz najbliżej do tej koncepcji w obecnym domu, tylko z racji braku pasywności te 2 godziny w ciągu dnia będzie za mało. Kup w końcu tego splita i podziel się spostrzeżeniami takiego dogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się cieszę,że skończyła się epoka jadoplucia. Ciekawe na jak długo?

Barth. Na jakie twoje pytanie nie odpowiedziałem? Jeżeli tak było to przepraszam .Przypomnij zatem.

 

kszhu mnie wyręczył.

Wydaje mi się, że wszystko sprowadzasz do temperatury a nie do strumienia energii jaki trzeba podać w odpowiednim momencie w ten twój fundament. A im on potężniejszy tym czas reakcji dłuższy, który może być liczony nie w godzinach lecz w dniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawmy TB. Nie mam chęci komentować jego wypowiedzi, bo ja już sobie opinię na jego temat wyrobiłem. Na pewno nie jest dla mnie osobą promującą minimalizację energii pierwotnej kiedy do ogrzewania proponuje kable. Poza tym wiesz dobrze, że to co on proponuje kupy się nie trzyma. Do tej pory nie wiem jak te jego urządzenia mają pracować. Ale już mnie to nie interesuje.
Najmniejsze zużycie energii pierwotnej jest przy kablach. Podliczniki na dom 150m2 wykazywały najwięcej 700kWh .

Poza tym, i tak nie ma innych rozwiązań na dom izolowany. Po prostu, rurki w domu jak w temacie zużywają nawet więcej niż kable kWh niż kable. Przy domach nieizolowanych - to tak! Z 60kWh/m2 xejść pompą ciepłą na 20 OK! proste. W przypadku domu który przy kablach i kanałówce zużywa 1000kWh/150m2 - rurkami się już nic nie zaoszczędzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwój leży w ludzkiej naturze. Inaczej nadal siedzielibyśmy na drzewach i obgryzali gałęzie bo tak było wygodnie;)

 

Ci co chcą się rozwijać to będą. Atakowanie osób, którym na tym nie zależy nic nie wniesie.

 

Mam na myśli koncepcję. Konkretne rozwiązanie mnie nie interesowało więc nie opiszę, może TB coś napisze o modelach i ich sterowaniu.

Na pewno każda kanałówka ma jakieś sterowanie a jeśli jest niewystarczające to są przecież zewnętrzne sterowniki tygodniowe, pogodowe, z netem, prognozami i jakie jeszcze chcesz. Tak samo z podłogówką wodną czy elektryczną. Wszystko "z półki".

 

Nie połączysz łatwo sterownika zewnętrznego z kanałową ppci i kabelkami. W większości przypadków po prostu nie mają interfejsu do takiego spięcia. Dlatego jeśli koncepcja nie opiera się na konkretnych rozwiązaniach/urządzeniach to jest koncepcją o "dupę rozbić". Co z tego, że mam koncepcję ogrzewania e-catem, skoro nie mogę go kupić, a sam nie potrafię zrobić ?

 

A ze splitem mam inny problem, zupełnie niespodziewany i wydawałoby się dziwny. Coraz mniej się opłaca ponieważ mam już zaprojektowane akwarium. Duże, masywne z temp. 26-29stC. To jest znaczne źródło wilgoci i ciepła, ~7kWh/dobę, grzanie w taniej taryfie;)

 

I to jest to co mnie też kręci. Akwarium zamiast kominka :) A do tego jeszcze daje ciepło i podnosi wilgotność - wartość dodana. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jeszcze raz dopytam o pierwotne założenie bo też nie dostałem odp.: PO CO?

Jaki jest cel takiego rozwiązania jeśli tak czy inaczej trzeba dostarczyć przynajmniej tę samą ilość energii, która wynika ze strat a te tak czy inaczej będą takie same?

 

nydar liczy, że ogrzewanie wtedy będzie go kosztowało 1500zł, ale nie chce liczyć prac związanych z wybraniem ziemi aż poniżej ławy fundamentowej, jej izolację od spodu XPS'em, jak również samo szalowanie ław fundamentowych. To są dodatkowe koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale oczywiście lepiej poszukać czegoś z zaawansowanym sterowaniem jak ten proponowany samsung, wg. mnie kwestia czasu.

 

Dlatego liczę na pompę ciepła p-w za 10k lub mniej. Popularność tego systemu grzewczego mocno rośnie, więc przy większej sprzedaży marża na pojedynczej sztuce maleje, więc i cena spada.

A co do samego sterowania to w dzisiejszych czasach nie opłaca się samodzielnie rzeźbić. Rozwiązania producentów są znacznie lepsze i coraz cześciej dodawane "gratis" do urządzeń - jak w tym samsungu.

 

Obawiam się o lato. Ryby tropikalne potrzebują sezonowości a zimą to robić sztucznie (dużo światła i temperatura) za drogo więc zostaje lato. A latem 29stC może być nieprzyjemne.

 

To nie kupuj ryb które potrzebują tak wysoką temperaturę (paletki, skalary? ) tylko takie na 26oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczynnik nakładu energii pierwotnej przy prądzie elektrycznym to 3. Czyli z ekologicznego punktu widzenia kiepsko. Z punktu widzenia płacącego rachunki to nie ma znaczenia .
Czyli jak 500kWh ( po co zakładać od razu maksimum) czystego prądu zużyje kocioł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego liczę na pompę ciepła p-w za 10k lub mniej. Popularność tego systemu grzewczego mocno rośnie, więc przy większej sprzedaży marża na pojedynczej sztuce maleje, więc i cena spada.
W domach jak w temacie, to się sprawdza tylko przy ogrzewaniu podłogi podczerwienią, W miarę sensownie odprowadza to zyski po innych pokojach i świetnie chłodzi. Ale jest drogie.RTEmagicC_13.jpg.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego? Jak masz na myśli świadectwo to się nie przejmuj - za drobną opłatą dostaniesz jakie chcesz.

 

Nie, chodziło mi o moc urządzenia. Przy kablach, gdzie grzejesz w drugiej taryfie mocą 100W/m2 nie podłączysz pod PV. Pompę grzejącą w płaskiej taryfie owszem. Nawet w zimie możesz uzyskać wystarczającą moc do zasilenia PC z PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...