Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zgadzam się z tym co piszesz tylko bez tego "misia"...

...I już się zaczyna. Zamiast na temat to o TB. Zaraz następny będzie udawał szpiega z krainy deszczowców i nachodził TB w jego siedzibie.

Nie masz za grosz poczucia humoru.

Nachodzenie faktycznie nie było dobrym pomysłem i kolektor chyba to rozumie. Bawimy się i tyle. Niech tak pozostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

60cm to grubość fundamentu grzewczego bez izolacji od spodu . Fundament wystaje ponad poziom zero na ogół 20-30cm .Resztę sobie dopowiedz.

Liczyłem taki fundament dla przykladowego 100m2. Z izolacją od spodu 20cm,izolacją po bokach 30cm i opaskami pionowymi 10cm ,nie przekracza 20000PLN.

 

Nie chcę porównywać twojego fundamentu do fundamentu w koncepcji kszhu wg której mam zamiar zbudować, bo cenowo kszhowy fundament wychodzi jednak najtaniej. Trzeba to porównywać do tych "normalnie" budujących, czyli z izolacją na zewnątrz. Można by rzec, że taki fundament grzewczy, z izolowanymi ławami na pewno energetycznie może być porównywany z fundamentem j-j, gdzie zamiast odcięcia fundamentów szkłem piankowym, ty chcesz izolować ławę.

 

Bym radził odwiedzić mieszkanie w kamienicy z murami typu Malbork,albo starą świątynie z podobnymi murami.

Nawet w suchym piachu z lambdą 0,4W/mK w ciągu godziny przepchnę 10Wh/m2

Aby się wychłodziło o 0,5oC to potrzeba 13-tu godzin nawet z wyłączonym źródłem w największe mrozy

 

Jest coś takiego jak pojemność cieplna. TB przytaczał, że aby podnieść temp. 1m3 piachu o 1oC potrzeba dostarczyć 400kWh. To jest ta bezwładność, która jest bardzo trudna do ujarzmienia.

http://solis.pl/var/solis/storage/images/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/pojemnosc_cieplna_gruntu/239-3-pol-PL/pojemnosc_cieplna_gruntu_imagelarge.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę porównywać twojego fundamentu do fundamentu w koncepcji kszhu wg której mam zamiar zbudować, bo cenowo kszhowy fundament wychodzi jednak najtaniej. Trzeba to porównywać do tych "normalnie" budujących, czyli z izolacją na zewnątrz. Można by rzec, że taki fundament grzewczy, z izolowanymi ławami na pewno energetycznie może być porównywany z fundamentem j-j, gdzie zamiast odcięcia fundamentów szkłem piankowym, ty chcesz izolować ławę.

 

 

 

Jest coś takiego jak pojemność cieplna. TB przytaczał, że aby podnieść temp. 1m3 piachu o 1oC potrzeba dostarczyć 400kWh. To jest ta bezwładność, która jest bardzo trudna do ujarzmienia.

http://solis.pl/var/solis/storage/images/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/pojemnosc_cieplna_gruntu/239-3-pol-PL/pojemnosc_cieplna_gruntu_imagelarge.jpg

 

Pojemność cieplna piachu powiadasz 400kWh/1oC. Za czym coś po TB powtórzysz,to radzę sprawdzić ,bo robi się śmiesznie.

1700kg/m3(pospółka) x 880J/kgK : 3600000J/kWh=0,41kWh

Komuś się zera popierdzieliły.

Gdyby ten piasek zalać wodą całkowicie,to pojemność cieplna1m3 mieszaniny piachu i wody wyniosła by ok1kWh/1oC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest coś takiego jak pojemność cieplna. TB przytaczał, że aby podnieść temp. 1m3 piachu o 1oC potrzeba dostarczyć 400kWh. To jest ta bezwładność, która jest bardzo trudna do ujarzmienia.

No nie. :) Piasek ma w przybliżeniu 5 razy mniejsze ciepło właściwe od wody. Podniesienie temperatury 1m3 wody o 1 st to około 1,7 kWh. Dla piasku to w dużym przybliżeniu 0,35 kWh. Te 400 kWh to wg misia energia potrzebna do podtrzymania temperatury przez sezon. Jak on do tego doszedł trudno zgadnąć, bo żadnych obliczeń nie przedstawił. Wie i tyle. To absurdalna wielkość. Nie wiem jaka musiałaby być delta T by do tak szybkiego wychładzania gruntu doszło. 100 st?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie ale nie o to chodzi. Bo czy to będzie 0,2 czy 0,8kWh/1stC to i tak jest strasznie dużo. Dlatego w układzie o jakim pisze nydar, tj. nim ta energia zacznie oddziaływać na pomieszczenia przy załamaniu pogody to ludzie w tych pomieszczeniach będą już chodzić w kufajkach. A jak się zrobi ciepło to zaczną się rozbierać do półnaga bo to jeszcze będzie grzać. Tak źle i tak nie dobrze. Bez dogrzewania i chłodzenia, nomen omen, kanałówką to nie da rady tego ogarnąć. Radzę popróbować ekonomicznego grzania w akumulacji.
Adam kiedyś pisał, że grunt może maksymalnie przekazać 2,5 - 3,5 W/m2. Pisał to w związku z GWC ale delta jest podobna. Raczej na akumulator reagujący na dobowe zmiany temperatury się nie nadaje. Na temperaturę w pomieszczeniu wpływ będzie miał bardzo mały.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie ale nie o to chodzi. Bo czy to będzie 0,2 czy 0,8kWh/1stC to i tak jest strasznie dużo. Dlatego w układzie o jakim pisze nydar, tj. nim ta energia zacznie oddziaływać na pomieszczenia przy załamaniu pogody to ludzie w tych pomieszczeniach będą już chodzić w kufajkach. A jak się zrobi ciepło to zaczną się rozbierać do półnaga bo to jeszcze będzie grzać. Tak źle i tak nie dobrze. Bez dogrzewania i chłodzenia, nomen omen, kanałówką to nie da rady tego ogarnąć. Radzę popróbować ekonomicznego grzania w akumulacji.

Już gdzieś wspominałem,że sterowanie akumulacją,jest tak precyzyjne jak jazda czołgiem 1,5 metrowymi uliczkami po starym mieście.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemność cieplna piachu powiadasz 400kWh/1oC. Za czym coś po TB powtórzysz,to radzę sprawdzić ,bo robi się śmiesznie.

1700kg/m3(pospółka) x 880J/kgK : 3600000J/kWh=0,41kWh

Komuś się zera popierdzieliły.

Gdyby ten piasek zalać wodą całkowicie,to pojemność cieplna1m3 mieszaniny piachu i wody wyniosła by ok1kWh/1oC

 

Sorki, mój błąd, przecież piszę na obrazku, że do potęgi -3 :) Dobrze wiem, że te 400kWh to byś przez kablami pędzonymi na maxa przez miesiąc nie uzupełnił. Liczyć potrafię. 100m2 i 60cm fundamentu to ok. 60m3 fundamentu grzewczego. Licz zatem dla tych 60m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie ale nie o to chodzi. Bo czy to będzie 0,2 czy 0,8kWh/1stC to i tak jest strasznie dużo. Dlatego w układzie o jakim pisze nydar, tj. nim ta energia zacznie oddziaływać na pomieszczenia przy załamaniu pogody to ludzie w tych pomieszczeniach będą już chodzić w kufajkach. A jak się zrobi ciepło to zaczną się rozbierać do półnaga bo to jeszcze będzie grzać. Tak źle i tak nie dobrze. Bez dogrzewania i chłodzenia, nomen omen, kanałówką to nie da rady tego ogarnąć. Radzę popróbować ekonomicznego grzania w akumulacji.

 

Kilka postów wcześniej piszesz,że twój dom <150ton utrzymuje nadal 23oC mimo załamania pogody .W upały piszesz,że miałeś 24oC .Zobacz stare kamienice z grubymi murami. Długo po upałach jest tam dalej ciepło. Nie jest prawdą, że będziesz chodził w kufajce. Nie jest również prawdą że jak się zrobi ciepło to będziesz się rozbierał do półnaga. W upały miałeś tylko 24oC mimo,że rozkład masy akumulacyjnej niekorzystny .

Jaki jest powód,że dom z dodatkowym ekstra fundamentem 150ton będzie się zachowywał gorzej od twojego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego robienie z tego dynamicznego i precyzyjnego grzejnika do domu jak w temacie jest przedsięwzięciem karkołomnym.

Nie twierdzę, że się nie da, w końcu ludzie po księżycu łazili, ale koszt powali takie rozwiązanie na łopatki.

 

Jaki koszt? 20000PLN za fundament dla domu 100m2 nie jest powalający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka postów wcześniej piszesz,że twój dom <150ton utrzymuje nadal 23oC mimo załamania pogody .W upały piszesz,że miałeś 24oC .Zobacz stare kamienice z grubymi murami. Długo po upałach jest tam dalej ciepło. Nie jest prawdą, że będziesz chodził w kufajce. Nie jest również prawdą że jak się zrobi ciepło to będziesz się rozbierał do półnaga. W upały miałeś tylko 24oC mimo,że rozkład masy akumulacyjnej niekorzystny .

Jaki jest powód,że dom z dodatkowym ekstra fundamentem 150ton będzie się zachowywał gorzej od twojego?

 

Piszesz o chłodzeniu i tutaj jest zaleta potężnej akumulacji. Ale tu chodzi przede wszystkim o podgrzanie takiej masy i czas reakcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budynek nagrzewa się primo od okien tj od wnikającej energii słonecznej przez te okna.

Nic się nie poradzi iż okna nie są zacienione,

Wystarczy po dotykać szyb, jak się niemiłosiernie grzeją plus jeszcze to co wpadnie na posadzkę.

Wystarczy aby z każdego domu zrobić piekarnik.

Cóż nic się nie zmieniło jak było bez izolacji 10cm, tak i izolacją w domu robi się gorąco jeśli okna są nie zasłonięte.

I co gorzej otwarte.

 

Piszesz o chłodzeniu i tutaj jest zaleta potężnej akumulacji. Ale tu chodzi przede wszystkim o podgrzanie takiej masy i czas reakcji.
Podgrzewanie przez lato to nie problem, jeśli ciepło pochodzi z odpadu/ nadmiaru z kolektora słonecznego.

 

Traktujecie akumulacje jako coś niezwykłego, no tak jak by zamiast baku wozić 1,5 Litrówkę po Coli i tankować co chwilę.

Tak jak człowiek ma tłuszczyk i ma z czego zrzucać, tak samo masa betonu/ silkatu niczym straci energię chwile trwa.

Wg waszych niektórych domysłów, niczym zadziała akumulacja to może nie zadziała ?

Dobrze że coś takiego jest, inaczej grunt "przymarzał" by w ciągu jednego dnia.

X dni musi działać mróz aby temperatura gruntu spadła, czyli grunt oddał ciepło.

 

Niczym znowu naładuje się potencjałem też chwilę mnie, ale czy ktoś jedzie nad jezioro teraz i włącza grzałkę ?

Samo się nagrzewa od słońca, nas tam nie ma.

A ocean ? niczym się schłodzi to trochę trwa. Jeśli brać równo po długości dnia

to już mamy koło 22 kwiecień i co jeszcze grożą nam upały ponad 30st ... 2008 rok 6 września 34st .

Wyobrażacie sobie +34 początkiem kwietnia ?

 

Teraz jak by nie to że energia jest zgromadzona, już by był początek zimy i można by się spodziewać pierwszego śniegu.

 

Ważne aby ten proces ładowania energiią był tani, bez obsługowy.

 

Plus 20-30 cm od gruntu który ma 15 st robi sporą różnicę jak blisko idealnej izolacji w tej strefie dzięki małemu dt .

Rura PE kosztuje grosze...

 

Wystarczy sobie OCZ zrobić samemu w arkuszu i zobaczyć że lekki dom choć ma to samo U ... ścian

sezon grzewczy w nim trwa znacznie dłużej ... a gdzie z samego betonu może obejść się bez ogrzewania cud czy przypadek ?

 

Nie raz nie dwa pisałem = włączenie ogrzewania = strata tego nie odrobisz żadnym zyskiem słonecznym itp

strata jest stratą koniec, Para w gwizdek koniec.

I jeśli dom siłą rozpędu przetrwa zimę, ponieważ ma z czego oddawać energie to ok, oto chodzi.

Jeśli dom mi potrzebuje 1,2 kW przy -30 to ile muszę mieć energii w ścianie aby temp spadła z +20 do +10 ?

cały tydzień niczym bez słońca to nastąpi ...

A dom bez masy akumulacyjnej ? parę godzin i już trzeba grzać choć i ten i ten ma 1,2 wynikłe z U .

czy Htr i Hve .

 

 

Pierwsze energie musi oddać przegroda, a to może nie nastąpić nawet w mroźny dzień, przyjdzie słońce i podładuje braki.

O to chodzi właśnie aby nie płacić zł za ogrzewanie.

Nawet super kalbowe vl TB włączenie = strata .

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o chłodzeniu i tutaj jest zaleta potężnej akumulacji. Ale tu chodzi przede wszystkim o podgrzanie takiej masy i czas reakcji.

 

Temperatura nie rozróżnia .Ważny jest gradient i powierzchnia wymiany wobec strat czy zysków.Skoro dopuszczasz dużą akumulacje dla celów chłodzenia ,to co stoi na przeszkodzie by wykorzystać ją do grzania. Co roku wszyscy przeżywamy załamanie pogody po upałach,a w domach nadal gorąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...