Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

:) dobrze że piszesz na polu a nie na dworze :) .... jak powyżej Krakowa w góre :)

każdy dom jest inny inaczej bedzie w wspominianym juz Malborku masa aku ogromna ale inne detale do dooooopy

ja z mojego jestem zadowolony ..... niskie koszty ekspo.... na poziomie CO+CWU = 1800 PLN zza całość ~ 4200 PLN/rok all na prąd

>

>

>

czasem mam wrażenie ze w PL mieszkamy za kare :(

Przepraszam, wiem, że kable to najoszczędniejsze ogrzewanie, ale chyba Pan przesadził. Nie jest możliwe 1800zł za cwu i ogrzewanie na 120m2 dom przy wentylacji grawitacyjnej i 10 cm styro w podłodze. Nawet z tak oszczędnym systemem ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, wiem, że kable to najoszczędniejsze ogrzewanie, ale chyba Pan przesadził. Nie jest możliwe 1800zł za cwu i ogrzewanie na 120m2 dom przy wentylacji grawitacyjnej i 10 cm styro w podłodze. Nawet z tak oszczędnym systemem ogrzewania.

Nie wiem co Miał Pan na myśli z tymi kosztami, ale mój przy 130m2 koszt c.o. i c.w.u przy pięciu osobach nie koniecznie oszczędzających wodę wynosi ok. 1200 zł/rok.

A więc jest to możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, wiem, że kable to najoszczędniejsze ogrzewanie, ale chyba Pan przesadził. Nie jest możliwe 1800zł za cwu i ogrzewanie na 120m2 dom przy wentylacji grawitacyjnej i 10 cm styro w podłodze. Nawet z tak oszczędnym systemem ogrzewania.

 

CWU ~ 1300 kWh (tu fakt woda oszczędnie ale bez przesady jak ktos wejdzie pod prysznic to leje sie non stop, a nie zakręca podczas namydlania)

CO ~ 5500 kWh (temp wew 21,3 - 21,8 odnośnie wentylacji to sam sobie pluje w brodę ale to sie zmieni)

 

RAZEM ~ 7000 kWh x cena II taryfy (u mnie to) 0,26 PLN = 1820 PLN przy izolacji jak wyżej oraz jak niżej :)

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalna zdrowa wentylacja to 130m3/h - ogrzanie tej ilości powietrza z 0 st. C do +20 to 1kWh - czyli sama wentylacja to 4000kWh - Nie uwieżę w 1500kWh na grzanie podłogi przy 10 cm styro. Kable są oszczędne, ale gdyby Pan miał reku wyszłoby Panu 2000kWh - czyli poniżej 15kWh/m2 . A ja naprawdę wiem jak trzeba izolować, by taki wynik uzyskać.

1300 kWh - to 45m3 wody "prysznicowej" czyli 130 dziennie ( bo miesiąc nas w domu nie ma) - na dwie osoby to dużo, na 3 akurat na 4 oszczędnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co Miał Pan na myśli z tymi kosztami, ale mój przy 130m2 koszt c.o. i c.w.u przy pięciu osobach nie koniecznie oszczędzających wodę wynosi ok. 1200 zł/rok.

A więc jest to możliwe.

Pan też ma kable grzewcze w podłodze? Pan też zużyłby 7000kWh na ogrzewanie i cwu bez OZE?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wyniki od asolta !

M

A oto dane (liczone dla III strefy klimatycznej -20oC):

p.u. = 143m2

U stropu: 0,066 W/m2K

U ściany: 0,075 W/m2K

U podłogi: 0,08 W/m2K

(te wartości to chyba za duża przesada...)

 

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 2489 W

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 1428 kWh/rok,

czyli ok 10 kWh/m2/rok

 

[ATTACH=CONFIG]275835[/ATTACH]

 

Mieszczę się. Mogę pisać dalej w tym wątku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 10W/m2 tak jak pisałem jest bardzo trudne do osiągnięcia. Musiałbym zmienić bryłę i/lub kleić podwójnie pakiety szybowe jak to robił M.A.G.

 

Ale te 10kWh/m2/rok uprawnia mnie do pisania w tym temacie, a bardzo się bałem, że się nie zmieszczę w 20 i TB mnie wykopie. :)

Wynik godny pozazdroszczenia. To jest projekt w wersji kszhu? Jak masz rozwiązany strop?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 10W/m2 tak jak pisałem jest bardzo trudne do osiągnięcia. Musiałbym zmienić bryłę i/lub kleić podwójnie pakiety szybowe jak to robił M.A.G.

 

Ale te 10kWh/m2/rok uprawnia mnie do pisania w tym temacie, a bardzo się bałem, że się nie zmieszczę w 20 i TB mnie wykopie. :)

 

Zartuję,

Jezeli projektowe obciazenie cieplne by sie obnizyło to wzrosło by zapotrzebowanie, czyli lepiej miec mniejsze zapotrzebowanie a troche wieksze obciązenie cieplne bo to sie przekłada na koszty ogrzewania. Pozostaje jednak lato i koniecznosc chłodzenia. Gdzie by sie nie odwrócił to zawsze z tyłu d..pa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 10W/m2 tak jak pisałem jest bardzo trudne do osiągnięcia. Musiałbym zmienić bryłę i/lub kleić podwójnie pakiety szybowe jak to robił M.A.G.

 

Ale te 10kWh/m2/rok uprawnia mnie do pisania w tym temacie, a bardzo się bałem, że się nie zmieszczę w 20 i TB mnie wykopie. :)

Ja nie wykopuję. Najwyżej mnie wykopują. Z tym, że strasznie nie lubię bardzo małych mocy do sterowania. Wolę duże moce i precyzyjną automatykę. Jest to tańsze i bardziej komfortowe niż mała moc i akumulacja. Zwłaszcza latem.

Proszę, zauważyć, że wypowiadający się tu zachwalają akumulację latem, nie mając izolacji pod ławą fundamentową. Gdy zrobi Pan izolację tupu termos z dużą akumulacją wewnętrzną ( np. silka na płycie fundamentowej) to ściany przy pozamykanym w dzień domu ( jesteśmy w pracy) się i tak nagrzeją i będą długo trzymać ciepło wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś potrzebuje "papierka" pt. pasywny to lipa ale jeśli ktoś patrzy na rachunki to jak dla mnie przynajmniej - rewelacja.

 

 

 

A potrzebujesz tego? Co to miałoby dać za te dodatkowo wydane pieniądze?

 

Nie da się zbudować domu pasywnego zgodnie z zaleceniami domu pasywnego. "Pasywne instytucje " IBP NF15 Darmstadt - to biznes nie energooszczędność. Na faktycznym oszczędzaniu energii się nie zarabia!

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik godny pozazdroszczenia. To jest projekt w wersji kszhu? Jak masz rozwiązany strop?

 

Tak, to jest projekt w wersji kszhu. 30cm styro grafitowego od wewnątrz dookoła, włącznie z podłogą.

Co do stropu, to styro będę kleił do płyt MFP uprzednio kręconych do dolnej belki wiązarowej. Pomiędzy belki wiązarowe będę sypał proszek PUR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zartuję,

Jezeli projektowe obciazenie cieplne by sie obnizyło to wzrosło by zapotrzebowanie, czyli lepiej miec mniejsze zapotrzebowanie a troche wieksze obciązenie cieplne bo to sie przekłada na koszty ogrzewania. Pozostaje jednak lato i koniecznosc chłodzenia. Gdzie by sie nie odwrócił to zawsze z tyłu d..pa

 

Racja.

Co do lata to się nie boję. Mam mocno wysunięte okapy na całej południowej ścianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim zużyciu masz zamiar dalej bawić się w rurki i pompki czy może najtaniej kable i PV?

Czy jednak będziesz pocieniał na ścianach EPS i zwiększał zużycie? 5cm grubości EPS na ~150m2 to zaledwie 7,5m3, czyli max 1.500zł oszczędności i ewentualnie ~2m2 powierzchni jeśli na niej tak zależy.

 

Właśnie teraz będę to przeliczał bazując na konkretnych urządzeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak rurki Panie Andrzeju?

 

Decyzja nalezy do inwestora, który zna wszystkie za i przeciw. Oczywiscie ze kable są tym przypadku najtansze inwestycyjnie, ale są jeszcze i cwu i panele pv, zresztą kol. Barthez bedzie sam sobie przeliczał.

Temat sie zapewne rozwinie, ale nikt mi nie powie ze "białe jest białe" ... chciałem powiedziec czarne

Jak rurki? przy regulacji pomieszczeniowej i optymalnym zaprojektowaniu podłgówki wodnej, oraz pompy pw 4 kW, to małe, bardzo małe zapotrzebowanie spadnie do absolutnego minimum, a cwu bedzie równie tanie. Ile stracimy na mniej przecyzyjnej regulacji temperatury tego nie wiem dokładnie , moze by to przeliczyc ale szacuję ze mniej niz 10%, pozostałe straty to energia do pompy obiegowej, elektroniki, poniewaz to termos strat na instalacji praktycznie nie ma, wszystko zostaje w budynku.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...