Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Póki co muszę i tak dobrać urządzenie do obciążenia, a te mam 2,5kW. W sumie jak na dom prawie 140m2 to i tak mało.

 

Chcąc ogrzewać kablami to przy -20 potrzebuję 60kWh/dobę mocy. Gdybym poszedł w koncepcję, która najbardziej mi się podoba - grzanie tylko w drugiej taryfie od 13:00 - 15:00 to muszę dostarczyć te 60kW w 2 godziny, czyli 30kW /godzinę, czyli 200W/m2. Dużo. Resztą mogę uzupełnić ppci a w łazience i tak planuję grzejnik aktywny. Mógłby on uzupełniać braki.

 

Drugą opcją jest PC aquarea 3,2kW za 13tys. brutto (wysoki COP i gwarancja mocy do -15oC). Na 8% VATcie mógłbym zejść do kwoty poniżej 12k brutto. Te 3,2kW zapewni mi w skrajnych warunkach CO, ale na CWU zabraknie. W tych skrajnych warunkach CWU mógłbym grzać grzałką. To nie problem. Oczywiście lepszą pompą ciepła byłaby aquarea 5kW, ale jej cena póki co w Polsce jest wysoka.

 

Jak już pisałem chciałbym na dachu zainstalować PV, więc one przemawiają bardziej za opcją z PC.

 

EDIT:

OZC nie uwzględnia jednak urządzeń jakie będę miał w domu a one jednak produkują dużo ciepła. Jedną z nich jest plazma o mocy 360W. Ona solidnie się grzeje, a że płaszczyzne ma dużą (50cali) to też i mocno promieniuje.

Drugie "urządzenie" to akwarium ok. 400L z oświetleneim halogenowym o mocy 300W. Samo akwarium to grzejnik niskotemperaturowy, ponieważ woda będzie miała min. 26oC. Tym sposobem mam już pokryte 20% obciążenia a jeszcze więcej zapotrzebowania.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Decyzja nalezy do inwestora, który zna wszystkie za i przeciw. Oczywiscie ze kable są tym przypadku najtansze inwestycyjnie, ale są jeszcze i cwu i panele pv, zresztą kol. Barthez bedzie sam sobie przeliczał.

Temat sie zapewne rozwinie, ale nikt mi nie powie ze "białe jest białe" ... chciałem powiedziec czarne

Jak rurki? przy regulacji pomieszczeniowej i optymalnym zaprojektowaniu podłgówki wodnej, oraz pompy pw 4 kW, to małe, bardzo małe zapotrzebowanie spadnie do absolutnego minimum, a cwu bedzie równie tanie. Ile stracimy na mniej przecyzyjnej regulacji temperatury tego nie wiem dokładnie , moze by to przeliczyc ale szacuję ze mniej niz 10%, pozostałe straty to energia do pompy obiegowej, elektroniki, poniewaz to termos strat na instalacji praktycznie nie ma, wszystko zostaje w budynku.

Nie chodzi o inwestycję. Po prostu, w identycznych prefabrykowanych domach J. Zajdlera szkielet_drewniany.jpg które Mirek Duda ( nie będę ukrywał, że się od lat dobrze znamy i bardzo kłócimy) wyliczył nawet na 7kWh... montowali ludzie rurki i pompa ciepła w systemie pośrednim, wcale mniej nie dawała, a nawet może trochę więcej . Przy domach 50-60kWh/m2 - pompa ciepłą sprawdzi się super, tu... tylko działająca bezpośrednio pp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

EDIT:

OZC nie uwzględnia jednak urządzeń jakie będę miał w domu a one jednak produkują dużo ciepła. Jedną z nich jest plazma o mocy 360W. Ona solidnie się grzeje, a że płaszczyzne ma dużą (50cali) to też i mocno promieniuje.

Drugie "urządzenie" to akwarium ok. 400L z oświetleneim halogenowym o mocy 300W. Samo akwarium to grzejnik niskotemperaturowy, ponieważ woda będzie miała min. 26oC. Tym sposobem mam już pokryte 20% obciążenia a jeszcze więcej zapotrzebowania.

 

Uzglednia jako zyski bytowe, w tym przypadku przyjałem 3 W/m2, jest to wartosc srednia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli 200W/m2
Powiem Panu, że coraz więcej producentów elektrycznego ogrzewania przechodzi ze 100-150W/m2 na 200W/m2.

Choć przy 700kWh w sezonie ( przy uzupełnieniu ppc i zyskami) II taryfa się kompletnie nie opłaca, BO NIE UWZGLĘDNI ZYSKÓW.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o inwestycję. Po prostu, w identycznych prefabrykowanych domach J. Zajdlera [ATTACH=CONFIG]275859[/ATTACH] które Mirek Duda ( nie będę ukrywał, że się od lat dobrze znamy i bardzo kłócimy) wyliczył nawet na 7kWh... montowali ludzie rurki i pompa ciepła w systemie pośrednim, wcale mniej nie dawała, a nawet może trochę więcej . Przy domach 50-60kWh/m2 - pompa ciepłą sprawdzi się super, tu... tylko działająca bezpośrednio pp.

 

Jak rozumiem były tam rurki ale tez regulatory i siłowniki oraz pompa z modulacją mocy (inwerter)? Przy czym regulatory byly takie same jak przypadku kabli a ich ilosc i lokalizacja były takie same?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi 17 wat przy takich U przegród i tylko -20 17 wat zdaje się sporo.

Barth3z ten wykres co zamieściłeś w DB to chyba nie Twoje wyniki ? 8,7 MWh ... jako suma pisze ...

 

Tak, to moje.

asolt możesz wytłumaczyć znaczenie ?

 

EDIT: Podobno jest to zapotrzebowanie bez zysków.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego?

PC nie grzeje i nie podgrzewa CWU w tym samym czasie.

Dom ci sie wychlodzi jak PC przejdzie na grzanie CWU? :o

 

Zakładając, że przy -20oC moc PC spadnie z 3,2kW do 2,5kW czyli do poziomu obciążenia to wówczas bedzie musiała pracować non stop na potrzeby CO dla pokrycia strat. Po prostu dla CWU nie zostanie już czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi 17 wat przy takich U przegród i tylko -20 17 wat zdaje się sporo.

Barth3z ten wykres co zamieściłeś w DB to chyba nie Twoje wyniki ? 8,7 MWh ... jako suma pisze ...

 

To jest suma strat, dosle jeszcze zyski (słoneczne i bytowe)

Suma start i zysków daje nam ten wynik.

Jezeli okres grzewczy bedzie odbiegał od srednich pod wzgledem nasłonecznienia to zapotrzebowanie bedzie sie rózniło od obliczonego.

Wynik jest rewelacyjny ale bardzo wazna jest jego interpretacja. Gdyby klimat był stabilny a zimy podobne do siebie to zapotrzebowanie by sie niewiele zmieniało przez kolejne lata, ale statystyka ma tez swoje prawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie Andrzeju, ale przy II taryfie i akumulacji - takie zyski to tylko kłopot. No chyba, że będą działały jak średnia - non stop 3W/m2.

 

Jezeli są to musze je uwzgledniac, taka jest metodyka obliczen, oczywiscie ze wzgledu na swoją nierównomiernosc to troche kłopot ale nie bedę wyłaczał tv bo za bardzo grzeje, od tego jest automatyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żeby wywoływać kłótnie ale jak twierdziłem, że nawet w pasywnym trzeba dostarczać czasami nawet kilkadziesiąt kWh/dobę to chciano mnie zlinczować bo dom jak w temacie powinien się ogrzewać sam. Ciekawe jak...

 

 

 

Niby to uwzględnione ale gdyby niedoszacowane to tym sposobem inwestycja w PC jest coraz mniej opłacalna a tę kasę lepiej wydać na więcej PV.

 

Te 60 W/m2 to tylko w niektórych pomieszczeniach, we wiekszosci przypadków obciazenie cieplne pomieszczen wynosi od 15 do 20 W/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żeby wywoływać kłótnie ale jak twierdziłem, że nawet w pasywnym trzeba dostarczać czasami nawet kilkadziesiąt kWh/dobę to chciano mnie zlinczować bo dom jak w temacie powinien się ogrzewać sam. Ciekawe jak...

 

To jest moc jaką musiałbym dostarczyć przy -20oC i zerowych zyskach słonecznych. Mówi się, że przy takich temperaturach jest przeważnie słonecznie. No ale jakieś prawdopodobieństwo wystąpienia tak skrajnych warunków jest możliwe.

 

Niby to uwzględnione ale gdyby niedoszacowane to tym sposobem inwestycja w PC jest coraz mniej opłacalna a tę kasę lepiej wydać na więcej PV.

 

Właśnie rozmawiałem z asoltem i mówił, że 3 opcją może być zasobnik z grzałką + pompka obiegowa. To też jakaś opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie rozmawiałem z asoltem i mówił, że 3 opcją może być zasobnik z grzałką + pompka obiegowa. To też jakaś opcja.

 

To sie nazywa wkładanie kija do mrowiska, ale niech bedzie.

Ogrzewanie ogrzewaniem ale zostaje jeszcze cwu i niektórzy potrzebują jej sporo. A zasobnik z wezownicą przepływowa cwu

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bardzo ci sie wychlodzi dom podczas tej przerwy przy twoim ociepleniu?

Co jak pradu nie bedzie 6h?

 

Jakie straty bedzie mial twoj vs moj?

A ja mam przerwy w grzaniu nawet przy -25*

Czy tez planujesz utrzymanie temp co do 0.1* ;)

 

Nie bedzie musiala chodzic 24/7 i CWU tez zagrzeje... Ale im slabsza PC tym dluzej bedzie grzala ta CWU.

 

A po co przerywać ogrzewanie CO skoro CWU można grzać grząłką ? Przy -20oC COP pompy nie będzie rewelacyjny, tym bardziej przy grzaniu CWU, gdzie wymagana jest znacznie wyższa temperatura niż w podłogówce. Po co w tej temperaturze zarzynać PC ? Dla 0,5 COP'a zysku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to, żeby każdy robił jak chciał, tylko wybierał rozwiązania przemyślane i optymalne. W moim przypadku lepiej niedoszacować mocy PC i w największe mrozy dogrzewać CWU grzałką niż kupić PC o 5-7tys. droższą, żeby tą grzałkę wyeliminować. Przecież ta różnica nigdy mi się nie zwróci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Varme, próbujesz porównywać swoją PC w wersji HT do pompy jaką chcę kupić do domu jaki mi wyszedł, czyli jakąś najmniejszą LT. Po co pchać pompę ciepła na pokrycie 100% CO i CWU skoro ta pompa jest dużo droższa od tej dla pokrycia 95% ? Dla tych 5% stracę 20-30zł więcej na rocznej eksploatacji. Po co cisnąć na siłę CO i CWU w 100% na samej pc ?

Jeśli kupię jednak PC Aquarea 5kW za 12k netto (jak to podają w katalogach w UK) to nie mamy o czym dyskutować. Jednak u nas cena tej 5kW to ok. 17 tys. zł netto ! Za tą cenę kupię PC Aquarea 3,2kW, różnicę 6 tys. odłożę na lokatę i z odsetek będę miał na pokrycie tego prądu przy -20oC. A nawet jeszcze zostanie na zgrzewkę browarków ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...