Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Akumulacja zapewnia taką bez specjalnych zabiegów i bez kosztów.

 

Jak bez kosztów ?

Ja wole grzać do 22oC w godzinach od 16:00 - 22:00, a przez resztę doby niech się wychładza do 21oC. Na drugi dzień do 16:00 łapię zyski i później uzupełniam pompą ciepła braki. Im większa masa tym trudniej sterować i musisz dostarczać ciepło ciągle. Ciężko wtedy wysterować te 21oC w nocy, a 22 w dzień, po południu. I gdzie większe straty będą ? Ile tego słońca w zimowy dzień będzie ? Na ile godzin grzania wystarczą Ci zyski słoneczne w zimowy dzień wpadające przez 10m2 okien od strony południowej ? Wystarczą na max dobę. Po co Ci zatem ta potężna akumulacja ? Chyba tylko po to, żeby zakumulować nadmiar ciepła przy ogrzewaniu kominkiem.

 

Bez problemu można zaprojektować układ utrzymujący stałą temperaturę akumulatora. Im jest on większy, tym łatwiej.

 

Czyżbyś jednak szedł w nydarowy fundament grzewczy ?

 

Układ podtrzymujący temperaturę bez akumulacji musi, siłą rzeczy być szybko reagującym i uwzględniającym chwilowe wahania temperatury. Nie ma takiego i długo nie będzie który skompensowałby zmienną pogodę.

 

Jak nie ma ? Każda pompa ciepła powietrze - powietrze to robi.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A jak bez kosztów? To sam fakt akumulacji powoduje, że w domu ciepło?

W mieszkaniu bez akumulacji na ferie jechałem to ogrzewanie całe wyłączałem a po powrocie po godzinie nawet o 10stC podnosiłem temp. Teraz nie mogę bo ledwo max 1stC na dobę w duże mrozy podniosę.

No nie, bilans musi być na zero. :) Dom użytkowany okresowo akumulacji nie potrzebuje. Chcesz mieszkać "od czasu, do czasu" zbuduj szkieletora bez akumulacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea jest prosta dla średniej temp miesiąca typu styczneń czy luty ... ma dom być "grzany" z zysków bytowych ...

a przy mrozie -30 akumulacja ma obronić przed dygotaniem zębami.

To jest samogrzejność, dom ma mieć na tyle niskie straty iż zjada to co ma ... typu laptop, jakieś sprzęty, oświetlenie ...

Do tego się dopasowuje izolację .. i koniec ... żywi się to też resztkami z CWU a tego jest sporo conajmniej tyle ile trzeba lub więcej ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm wiesz że w szwalni robią jedno zamówienie przez jakiś okres dzień po dniu, co którąś bluzkę nie przestawiają żelazka. W życiu trochę inaczej, raz świeci słońce a za chwilę chmura śnieg a za godzinkę mrozek...
Czyli jak z żelazkiem w domu. Masywne szybko temperatury nie zmieni. Tam gdzie potrzebna stała temperatura akumulacja jest jak znalazł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bez kosztów ?

Ja wole grzać do 22oC w godzinach od 16:00 - 22:00, a przez resztę doby niech się wychładza do 21oC. Na drugi dzień do 16:00 łapię zyski i później uzupełniam pompą ciepła braki. Im większa masa tym trudniej sterować i musisz dostarczać ciepło ciągle. Ciężko wtedy wysterować te 21oC w nocy, a 22 w dzień, po południu. I gdzie większe straty będą ? Ile tego słońca w zimowy dzień będzie ? Na ile godzin grzania wystarczą Ci zyski słoneczne w zimowy dzień wpadające przez 10m2 okien od strony południowej ? Wystarczą na max dobę. Po co Ci zatem ta potężna akumulacja ? Chyba tylko po to, żeby zakumulować nadmiar ciepła przy ogrzewaniu kominkiem.

 

 

 

Czyżbyś jednak szedł w nydarowy fundament grzewczy ?

 

 

 

Jak nie ma ? Każda pompa ciepła powietrze - powietrze to robi.

Ta "sterowalność" ma swój wymiar finansowy. Akumulacja nie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea jest prosta dla średniej temp miesiąca typu styczneń czy luty ... ma dom być "grzany" z zysków bytowych ...

a przy mrozie -30 akumulacja ma obronić przed dygotaniem zębami.

To jest samogrzejność, dom ma mieć na tyle niskie straty iż zjada to co ma ... typu laptop, jakieś sprzęty, oświetlenie ...

Do tego się dopasowuje izolację .. i koniec ... żywi się to też resztkami z CWU a tego jest sporo conajmniej tyle ile trzeba lub więcej ...

 

Będziesz chyba pierwszym na świecie, który taki dom zbuduje.

Jak chcesz te zyski łapać ? Przeszklić całą południową ścianę ? Wtedy jak słońca nie będzie to całe te ciepełko z dnia poprzedniego szybko Ci uleci. Czyżby szkopół tkwił w tych twoich super szybach ? To musisz to dopowiedzieć, bo perm myśli, że można z samych zysków kilka dni wytrzymać.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrzewanie masy betonu odbywa się w lecie i to bez boleśnie, przykraca się tylko nadmiary aby nie było za ciepło i tyle ..

później się tylko pyrka przez zimę... Oto chodzi ..

ten proces ładowania aby był bez ingerencji poza przysłanianiem okien ...

 

Doładowanie odbywa się zyskami bytowymi, aby się nie wyczerpywał ... nadto .. i równią o małym spadku ku grudniowi i styczniowi ..

Siłą rozpędu ma przejść. Dałem tabelkę gdzie jest pokazane że cały rok potrzeba niby grzania ... bez spożytkowania zysków.

Jeśli by nie było akumulacji to już teraz potrzeba było by grzania ... samo powietrze ma też pojemność cieplną ... mała ale ma...

500 m3 powietrza x 1,25 x1,005 kJ/kg = 0,17 kWh na 1st ... może mało ale nie ma reakcji w sekundach ... tylko przynajmniej godziny w lecie mijają nim powietrze oddało by przez przegrody te 0,17 kWh...

 

Dinozaury duże, miały przeważnie stałą temp z racji masy ciała ... woda w oceanach, dzięki temu mamy po lecie jeszcze długi ciepło ...

w zasadzie to długość dnia teraz = 20 kwietnia .. a 20 kwietnia nie raz śnieg lubi spaść ... i wiosna jest jak by nie było zimniejsza od jesieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz, że "wystarczy" że zamienię ściany zewnętrzne na ściany z silką od wewnątrz i będę miał duże oszczędności ? Jakie ?

a no takie że pierwsze będzie musiała silka oddać ciepło i pozbyć się aby pociągnąć powietrze za sobą ...

Zwiększa się szansa na to ...

a ciepło w domu dziś nie grzeje ... dom trzyma temperaturę

 

Pisałem ... włączysz ogrzewanie = strata to samo U ... różne zapotrzebowanie ... tylko przez mus włączenia lub nie ogrzewania.

Przez takie pyrkanie ogrzewanie napędza się rachunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. 140m2/3 osoby

 

A jaka grubość wylewki ?

 

Dlaczego ma sie nie udac...?

Dlaczego nie moze byc pierwszy.

 

A niech będzie ! Trzymam kciuki.

 

Hm....

Jak wroci do grzania ...

 

Mam policzone obciążenie cieplne na 2,5kW przy -20oC. Jeśli pompa ciepła daje max 2,5kW przy -20oC to każda przerwa na potrzeby grzania tą pompą CWU spowoduje spadek temperatury w domu. Przy przywróceniu pracy pompy na potrzeby CO, nie uzyskam podniesienia temperatury ponieważ suma strat 2,5kW = energii cieplej dostarczarnej z pompy ciepła. Aby temperatura w domu rosła, należy dostarczyć więcej ciepła niż wynoszą straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anhydryt 5cm.

 

To mało masz tej akumulacji. U siebie będę miał 8-10cm, 4 osoby w domu, ściany z silki, więcej zysków bytowych, mniejsze zapotrzebowanie. Jak widzisz ciężko porównać twój dom do mojego. Ciężko twierdzić, że będzie niekomfortowo.

Wydaje mi się, że chyba pijesz do tego styro od wewnątrz ?

 

Ile masz dni(24h) z temp. -20oC? Stawiam,że ani jednego w sezonie grzewczym.

 

Ze trzy lata temu było chyba tyle w nocy. A czemu pytasz ? Chodzi o te hipotetyczne założenie jakie napisałem do Varme ?

 

A jaka moc potrzebujesz przy -10* grzejac 16-22 a potem wychladzajac dom ...i "wracajac do 22* "

Ile ponad "uzupelnienie strat"

 

Mam to liczyć ? Po co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej silce to energii bedzie na kilka dni max. A okres grzewczy jest dłuższy.

To co proponujesz z zaizolowanym betonem to akumulator. Ile jego musi być aby dostarczył min te 1,5MWh, które potrzebuje Barth3z na zimę? Opłaca to się? Jako sztuka dla sztuki tak albo dla ekstremistów lubiących komfortowe 16stC. Reszta wybierze nawet kabelki i rachuneczki set zł na rok.

 

Zastanawiam się jak coś takiego może wpaść do głowy, Szanowny Panie kszu:

Nagrzewanie masy betonu odbywa się w lecie i to bez boleśnie, przykraca się tylko nadmiary aby nie było za ciepło i tyle ..

później się tylko pyrka przez zimę... Oto chodzi ..

Siedzieć w przegrzanym domu latem, by sezon grzewczy o 2 dni przesunąć

 

Baaardzo się cieszę, że ten Pan uważa, że się nie znam.

Precyzyjna regulacja temperatury to podstawa komfortu, a słońce można wykorzystać tylko przez PV PV hybrydowe a nie nagrzewając latem dom!

 

Na gorących pustyniach temperatury sięgają do 50 °C (najwyższa zanotowana temperatura to 57,7 °C), nocą zaś dochodzą do 0 °C,

Ile ton piasku jest na pustyni Gobi?

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz, że "wystarczy" że zamienię ściany zewnętrzne na ściany z silką od wewnątrz i będę miał duże oszczędności ? Jakie ?
Oszczędność w akumulacji jest po pierwsze na systemie który musi, bez akumulacji precyzyjnie sterować temperaturą w zależności od chwilowych uzysków i strat, po drugie na długości okresu grzewczego o czym pisał Merkava.

 

Zastosowanie akumulacji eliminuje konieczność stosowania systemu grzewczo - chłodzącego o dużych mocach i bardzo dużej sterowalności. Zamiast 40W/m2 możesz zainstalować 5W/m2 który dostarczy taką samą ilość energii, ale w dłuższym okresie. Co jest tańsze inwestycyjnie (nie wspominając o sterowaniu) nie muszę pisać. Dlatego, w domach pasywnych Widacki sugeruje np chłodzenie przez otwieranie okien w nocy gdy temperatury są niższe. Z akumulacją to zadziała, choć wydajność takiego chłodzenia nie jest imponująca. Bez akumulacji psu to na budę. W nocy zrobi się chłodno a dzień i tak będzie gorąco. Będziesz musiał używać swojego szybko reagującego systemu, co nie oznacza nic innego jak koszty.

 

W okresach przejściowych, które w naszym klimacie trwają dosyć długo największym problemem są wahania temperatury, raz powyżej komfortowej raz poniżej. System bez akumulacji będzie musiał na nie reagować, raz grzejąc, raz chłodząc. To są konkretne straty. Przy akumulacji te skoki temperatury się bilansują a energia jest potrzebna tylko do zrównoważenia całości. Merkava to pokazał. Ty, bez akumulacji będziesz zużywał energię, ja z akumulacją nie. To nie jest krótki okres w ciągu roku, tak jak ekstremalne temperatury, czy to w zimie czy w lecie na które powołują się przeciwnicy akumulacji. To są 4 miesiące w roku lekko licząc. Ekstrema to może z miesiąc. 4 miesiące grzania/chłodzenia. Chcesz policzyć różnicę?

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co gdy PC nie da rady? :D

 

Jak moc PC spadnie do 2.5kW, spadek uzupelni grzalkami.... A nadal grzejesz CWU z COP, nawet jezeli malym. Zamiast osobnego zbiornika i grzalek.

 

Alternatywnie PC o 1 rozmiar wieksza....;)

 

Ja nie mówię o osobnym zbiorniku zasilanym tylko grzałkami. Mam na myśli zasobnik 300L zasilany z pompy ciepła, który dodatkowo posiada grzałkę. Patrząc np. na tabelę mocy Daikina 4kW, to przy -20oC i grzaniu do 45oC COP tej PC=1 :)

http://www.blog.karbon.com.pl/wp-content/uploads/2012/07/Tabele-mocy-ma%C5%82a-Altherma-C.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszczędność w akumulacji jest po pierwsze na systemie który musi, bez akumulacji precyzyjnie sterować temperaturą w zależności od chwilowych uzysków i strat, po drugie na długości okresu grzewczego o czym pisał Merkava.

 

Dawaj konkrety. U mnie będzie PC do CO i CWU za 10-12tys. netto. Napisz ile zyskam na źródle ciepła, ile na rocznej eksploatacji (przypominam - mam wynik 10kWh/m2/rok ! ) odwracając kolejność ścian zewnętrznym i zamieniając BK na silkę ?

 

Zastosowanie akumulacji eliminuje konieczność stosowania systemu grzewczo - chłodzącego o dużych mocach i bardzo dużej sterowalności. Zamiast 40W/m2 możesz zainstalować 5W/m2 który dostarczy taką samą ilość energii, ale w dłuższym okresie. Co jest tańsze inwestycyjnie (nie wspominając o sterowaniu) nie muszę pisać.

 

O czym ty mówisz ? Moje obciążenie cieplne wyszło 2,5kW. Toż to najmniejsza i najtańsza pompa ciepła na rynku mi to zapewni.

 

Dlatego, w domach pasywnych Widacki sugeruje np chłodzenie przez otwieranie okien w nocy gdy temperatury są niższe. Z akumulacją to zadziała, choć wydajność takiego chłodzenia nie jest imponująca. Bez akumulacji psu to na budę. W nocy zrobi się chłodno a dzień i tak będzie gorąco. Będziesz musiał używać swojego szybko reagującego systemu, co nie oznacza nic innego jak koszty.

 

Ty chyba masz na myśli kanadyjczyka z drewnianą podłogą. Ja będę miał 8-10cm wylewki i pewnie ściany z silki. Czy to wg ciebie brak akumulacji i nie wystarczy na przesunięcie fazowe o te 8godzin ?

 

W okresach przejściowych, które w naszym klimacie trwają dosyć długo największym problemem są wahania temperatury, raz powyżej komfortowej raz poniżej. System bez akumulacji będzie musiał na nie reagować, raz grzejąc, raz chłodząc. To są konkretne straty.

 

Chyba nie odnosisz się do mojego domu tylko jakiegoś kanadyjczyka ?

 

Przy akumulacji te skoki temperatury się bilansują a energia jest potrzebna tylko do zrównoważenia całości. Merkava to pokazał. Ty, bez akumulacji będziesz zużywał energię, ja z akumulacją nie. To nie jest krótki okres w ciągu roku, tak jak ekstremalne temperatury, czy to w zimie czy w lecie na które powołują się przeciwnicy akumulacji. To są 4 miesiące w roku lekko licząc. Ekstrema to może z miesiąc. 4 miesiące grzania/chłodzenia. Chcesz policzyć różnicę?

 

Zapiszę sobię to dyskusję i podam zużycie po pierwszym sezonie :)

 

merkava to chłopak ledwo po studiach zafascynowany obliczeniami. Niech teraz wdroży teorię i potwierdzi swoje obliczenia budując dom o jakim ciągle pisze (ten ogrzewany słońcem z okresu letniego ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...