Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Może wyjaśnię na dwóch przykładach.

- Szeregowa zabudowa identycznych domów prefabrykowanych firmy ( chyba Damir ) dom 150m2 ogrzewany prądem niecentralnie - oscyluje wokół ( różne zimy ) 4000kWh dom ogrzewany gazem 800-1000m3.

- mam termę 15l w łazience i 10 l w kuchni - dwa prysznice i mycie rąk --- od 0.7 do 0,8 kWh ( wskazania podlicznika na 24h) - w kuchni zmywarka.

- poprosił mnie kolega mieszkający 300m od pracy, bym w wakacje pomieszkał u niego podczas urlopu. Tema elektryczna 150l i cyrkulacja rano i wieczorem. Założyłem podlicznik i dwa identyczne prysznice i te same mycia rąk - zużycie po 24h 5,5 -6kWh.

 

To wynika z praktyki z pomiarów licznikowych, więc niestety musi sam Pan to zbadać.

 

Proszę mi powiedzieć, czy Pan kiedykolwiek coś policzył, czy opiera się Pan głównie na własnych szacunkach?

 

Pytam, bo jeśli ufa Pan w pewne stałe (np. ciepło właściwe wody) policzył by Pan ile energii potrzeba do jej podgrzania, to pewnie zauważył by Pan, że te obliczenia nie pokrywają się z Pańskimi pomiarami czy szacunkami. To powinno skłonić do myślenia, mam rację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Już to pisałem wcześniej, że przy bardzo małym zużyciu niecentralne termy są faktycznie bardziej oszczędne niż systemy centralne z dużym zbiornikiem gdzie trzeba wziąć pod uwagę straty postojowe. Ale my tu rozmawiamy również o komforcie, a kąpiel w "szklance wody" jest mało komfortowa. Komfortowy prysznic to 14 litrów wody na minutę, a porządna deszczownia jeszcze więcej. Skoro akceptuje Pan pewne parametry fizyczne jak np ciepło właściwe wody, to proszę policzyć ile energii na to trzeba zużyć.

 

PS. w szklance wody też się można umyć. Można maczać myjkę w wodzie, i wytrzeć sobie czoło i pod pachami, a następnie skropić się jakimiś perfumami co by ludzi nie odstraszać. Ale chyba nie o takim myciu mówimy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego w szklance wody? Mam obecnie baterie bezdotykowe, ale kiedyś miałem prysznic ustawiony na około 3 litry /min z perlatorem - 5 minut prysznic rano i 2 minuty wieczorem + mycie rąk... nie jest to szklanka wody a 3 wiadra 12l ! Wg danych UE przeciętny jej mieszkaniec zużywa 35litrów dziennie. Oszczędzanie to nie tylko kWh.

Jeżeli bym zużywał dużo wody, to zdecydowanie zasobnik z pompą ciepła.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 litry /min z perlatorem - 5 minut prysznic rano i 2 minuty wieczorem + mycie rąk... nie jest to szklanka wody a 3 wiadra 12l

 

Tak, tylko to jednak nie dla mnie :). Ja lubię stać pod wodą długo, więc dla mnie takie zużycie to przysłowiowa "szklanka". W tej ilości i w dwie minuty też można się umyć, ale akurat ja nie zamierzam zmieniać swoich przyzwyczajeń tylko zapłacę za tą wodę i za tą energię do podgrzania i będę miał tak jak lubię. Przeciętnie 35 l dziennie na mieszkańca to dla mnie dużo za mało.

 

Ale może teraz Pan zrozumie, że nie dla każdego będą odpowiednie Pana rozwiązania. Ja w swoim domu będę miał duży zbiornik na CWU i będę grzał ją GPC, którą też wykorzystam do ogrzewania. Zapewniam, że wyjdzie mnie znacznie taniej w eksploatacji i tak samo albo nieznacznie drożej w inwestycji, niż proponowane przez Pana kable i termy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasobnik traci ok. 1kW/dobę. Nie sądzę, że to jest argument przemawiający na korzyść term lokalnych.

Poza tym grzanie wody w zasobniku odbywa się przeważnie za pomocą źródła ciepła, które jest tańsze niż czysty prąd (np. pompa ciepła/kolektory solarne). W takiej sytuacji warto ciepłą wodę podawać do pralki, zmywarki a nawet do czajnika do podgrzania wody na kawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=216439&d=1380885728 ja się pytam co to jest !!! do stu tysięcy diabłów !!!

ja się pytam !!! jaki mądry to wymyślił ? bo chyba taka sama bystrzyca ...i krynica mądrości jak TB!

pierwsze opaska przeciw wysadzinowa jest za głęboko !!! :jawdrop: następnie jak by się kto wpatrzył ...

leży belka czy coś na betonie i przecina prawie całą izolacje :D

Po za tym nigdzie nie ma ciągłej izolacji 30cm :D ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę przedstawić kogoś oszukanego przez 23 lata!

Nie wiem, czy to prowokacja, ale przed chwilą dostałem taką wiadomość na PW, od użytkownika świeżo zarejestrowanego (0 postów):

Cześć - troszkę się zdenerwowałem - od poniedziałku mają mi wejść do domu ludzie by obniżyć koszty ogrzewania o 2/3.

Mieszkam w ........ dom ma 280...m2 ogrzewany był . Prace te umówione są przez Brzęczkowskiego. Czytam u ciebie, że to oszust. Dostałem go z polecenia.

Czy naprawdę chce mnie naciągnąć ?

Napisałem do ciebie i asolta możesz mi podać jakieś ptrzypadki oszukanych, na co ma zwrócić uwagę?

Czy jest szansa na trzykrotne zmniejszenie rachunków?

Bardzo proszę o odpowiedź, bo się strasznie zdenerwowałem i zmartwiłem.

Odpowiedziałem na niego tak :

Wybacz, ale wróżką nie jestem. Nie wiem w jaki sposób TB proponuje Ci zmniejszyć koszty ogrzewania o 2/3.

Jeśli ja miałbym coś takiego zaproponować, to zaproponowałbym najprostszy, choć wcale nie najtańszy sposób - instalacja pompy ciepła.

To co proponuje TB polega zazwyczaj na tzw. ogrzewaniu strefowym.

Jeżeli na tych 280m2 mieszka np. 4 osoby, które na dodatek pracują poza domem, to pewne oszczędności można uzyskać grzejąc dom grzejnikami o dużej mocy tylko wtedy, gdy ktoś w domu przebywa. Największe oszczędności osiągnie się, jeśli będzie się w ten sposób grzało tylko konkretne pomieszczenia.

Do tego celu TB proponuje ogrzewanie promiennikowe, sufitowe, lub ogrzewanie podłogowe z matami grzewczymi.

Takie ogrzewanie wymaga dużej mocy przyłącza.

Jeżeli Twój dom spełnia takie warunki, to oszczędności uda się uzyskać.

Jeżeli natomiast chcesz mieć w domu komfortową temperaturę przez cały czas, to oszczędności będą minimalne.

 

Napisz jakie rozwiązanie Ci zaproponował i coś więcej o swoim domu, to będę mógł powiedzieć Ci więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=216439&d=1380885728 ja się pytam co to jest !!! do stu tysięcy diabłów !!!

ja się pytam !!! jaki mądry to wymyślił ? bo chyba taka sama bystrzyca ...i krynica mądrości jak TB!

pierwsze opaska przeciw wysadzinowa jest za głęboko !!! :jawdrop: następnie jak by się kto wpatrzył ...

leży belka czy coś na betonie i przecina prawie całą izolacje :D

Po za tym nigdzie nie ma ciągłej izolacji 30cm :D ...

Na podstawie zamieszczonych przez tego autora : http://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=Special%3AListFiles&limit=500&user=Boatbuilder&offset=20100921073309&uselang=pl obrazków, myślę, że interesuje się on głownie zabytkami.

Trudno aby dbał o takie szczegóły o których piszesz :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłem do inwestora... wygooglował mnie poczytał i się zmartwił. Zalogował się i napisał do Panów. Wszystko prowokacja Panie Henryku?

I nic Pan z tego co będziemy robić ( jak się inwestor nie wycofa ) nie trafił Pan. Szkoda, że Pan po tylu latach nie zna moich rozwiązań czyli krytykuje Pan a priori.

Do tego celu TB proponuje ogrzewanie promiennikowe, sufitowe, lub ogrzewanie podłogowe z matami grzewczymi.

Takie ogrzewanie wymaga dużej mocy przyłącza.

Jeżeli Twój dom spełnia takie warunki, to oszczędności uda się uzyskać.

Jeżeli natomiast chcesz mieć w domu komfortową temperaturę przez cały czas, to oszczędności będą minimalne.

Coś takiego stosuję, ale w domach izolowanych!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorrki ale to już jest alergia na to co zamieszcza TB ... jako przykład ... fakt ... pojechałem nie potrzebnie po tym autorze.

Widziałem sam obrazek, nie wchodziłem na stronę tam gdzie ten obrazek miał by być .

Ponieważ nasz TB zapodaje coś co mu przeczy ! nie pokazuje, ani nie przybliża do celu jakim jest 0-20kWh.

Jak widać z powyższej wypowiedzi Twojej Henok ktoś wpadł w jego sidła.

Mnie się za późno przypomniało o tym zadaniowym ogrzewaniu, a było to na FB odtrąbione setki razy, jak nie tysiące.

Ponieważ nasz TB, zalał tamto forum bodaj 12 tyś swoich myśli.

 

Była ty to prawda jeśli chodzi o oszczędzanie energii, jak by nie było czegoś takiego jak para wodna.

I ten goguś nam proponuje nagrzewanie wnętrza do np 20 st a potem, kiedy nikogo nie ma niech nawet do tego stopnia ucieknie ciepło, że

będzie mróz. Ot takie to są domy 0-20 kWh. nijak się to ma do komfortu cieplnego zapewnionego przez dobrze izolowane przegrody.

Chodzi tu oczywiście o temperaturę powierzchni, a żeby była wysoka należy dać konkretną izolację.

O czym TB milczy, jednie wciska te 30cm od gruntu.

Fajnie, tylko prawdziwy dom izolowany nie potrzebuje wcale grzania innego jak z zysków solarnych i bytowych .

Następne brednie, to że jego ogrzewanie jest nie centralne. Bzdura jego niecentralność polega na

rozdzieleniu kabli, w których płynie prąd z elektrowni.

Proponuje grzanie impulsowe !

Podgrzane tak powietrze zwiększa swoją pojemność na parę wodną i ogrzane z +10 do +20 traci te procenty, robiąc miejsce na nową parę wodną.

Teraz domownicy siup z domu, para niech się skrapla na byle jakich przegrodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłem do inwestora... wygooglował mnie poczytał i się zmartwił. Zalogował się i napisał do Panów. Wszystko prowokacja Panie Henryku?

I nic Pan z tego co będziemy robić ( jak się inwestor nie wycofa ) nie trafił Pan. Szkoda, że Pan po tylu latach nie zna moich rozwiązań czyli krytykuje Pan a priori.

Coś takiego stosuję, ale w domach izolowanych!!!

Zbyt mało wiem o tym domu, żeby coś więcej napisać.

Których rozwiązań? Tych, które pompy ciepła przeznaczały tylko do zabytków?

Czy może tych, w których centralne ogrzewanie pompą ciepła powietrze-powietrze wg Pan wcale centralnym ogrzewaniem nie jest ?

Czy może tych w których pisze Pan o super izolacji od gruntu, marginalizując izolację ścian (najlepiej wg Pan zastąpić ściany pełnym przeszkleniem) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz w tej chwili okien na rynku co mogły by spełnić warunek: dostarczyć tyle energii aby nie trzeba było grzać.

Jak izolują to słabo słońce przez nie świeci. Cóż coś za coś.

Producenci widzą jeden cel, kasa i chyba im to wychodzi skoro produkują, ale po za szereg się nie wychylają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłem do inwestora... wygooglował mnie poczytał i się zmartwił. Zalogował się i napisał do Panów. Wszystko prowokacja Panie Henryku?

I nic Pan z tego co będziemy robić ( jak się inwestor nie wycofa ) nie trafił Pan. Szkoda, że Pan po tylu latach nie zna moich rozwiązań czyli krytykuje Pan a priori.

Coś takiego stosuję, ale w domach izolowanych!!!

 

Albo prowokacja albo spisek, do mnie również ow przestraszony inwestor napisał ale mojej odpowiedzi cytował nie będę.

Dla mnie oznacza to jedno inwestorzy są coraz bardziej wyedukowani chociazby na tym i podobnych forach. Oczywiscie nie jest to wiedza akademicka, ale wystarczająca do zastanowienia sie i przemyslenia nad super atrakcyjnymi propozycjami Pana Tomasza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...