Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zdecyduj się czy CAŁA masa ma mieć +/-1stC czy nie? Bo jak tak to ile woda w rurce wtedy ma mieć?

 

 

 

Ok, rozumiem, że to kolejna teoria, która nigdy w czyn się nie przerodzi.

Nie zawracam więc sobie więcej tą pustą dyskusją głowy.

 

Woda musi mieć temp. adekwatną do bieżących strat spowodowanych pogodą ,albo jej ilość ma być dostarczana adekwatnie do strat.

Rozumiem ,że długo bez zadym nie wytrzymujesz,mimo,że Barth tak ładnie prosił. O jakich kolejnych teoriach piszesz? Po kiego prowokujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy dużej bezwładności wystarczy sterowanie pogodowe ...:)

 

Sterowanie pogodowe działa w oparciu o bieżące odczyty temperatury. Jeśli masz bezwładność kilkudniową to nic tym nie wysterujesz.

 

Ty twierdzisz,że temp. wody w pexie ma mieć 23oC by posadzka miała 23oC . Ja twierdzę że powinna być wyższa zimą .Teoria nie jest do doopy tylko ty jej celowo nie pojmujesz :)

 

70cm masy akumulacyjnej i 150mb PEX'a. Jaką przewidujesz tam temp. wody przy np. -10oC na zewnątrz ?

 

ile zrobiłeś układów ogrzewania ze sterowaniem pogodowym...?

jak byś nie wiedział to ja z tego "żyję" ( między innymi...):yes:

 

Piszemy o propozycji nydara - 70cm masy akumulacyjnej i tylko 150mb PEX'a. Nie wiem, czy ktokolwiek w Polsce próbował coś takiego wdrożyć i wysterować w domu pasywnym.

 

 

Czy mogę prosić o odpowiedź jaka będzie bezwładność systemu przy próbie podniesienia temp. w domu o 1oC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy mogę prosić o odpowiedź jaka będzie bezwładność systemu przy próbie podniesienia temp. w domu o 1oC ?

Taka sama mniej więcej jak przy wychładzaniu. 1.5 st/ dwa dni. Dlatego w domu pasywnym próby sterowania temperaturą w zależności od chwilowego zapotrzebowania są bezsensowne. Możesz sobie zaplanować wyjazd i obniżenie temperatury tylko jaki to ma sens skoro oszczędności będą groszowe? Temperatury przy których dochodzi do tak "szybkiego" wychładzania się domu są incydentalne. Przez większą część okresu grzewczego spadek temperatury będzie minimalny. Trzeba się zdecydować; albo masz dom pasywny i stałą w nim temperaturę albo nie rób pasywnego, by mógł się szybko wychłodzić i nagrzać i byś mógł sterować temperaturą w zależności od potrzeb. Wtedy możesz zaplanować brak akumulacji, bo będzie tylko przeszkadzała w osiągnięciu takiego efektu. Zrób dom 6 litrowy. Spadek temperatury będzie wystarczająco szybki byś mógł wykorzystać 100W/m2 kabla i PC kanałową. Będziesz miał ideał misia. O rachunkach za ogrzewanie nie wspominajmy, bo to by już było czepianie się. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę coś do akumulacji.Dom szkielecior same regipsy pod nimi osb,podłoga na legarach,a na nich płyta wiórowo-cementowa Cetris gr 2 cm.Ściany i podłoga już docieplone strop jeszcze nie.Pogoda u nas od tygodnia chyba jak wszędzie,słońca za wiele nie ma temp.rano 7-8 stopni w dzień 16-18.W chacie trwają prace wykończeniowe więc okna drzwi na taras otwarte cały dzień,wejście na strych i dziura pod drzwiami wejściowymi otwarte 24h.Zainspirowany waszymi przepychankami wziąłem wczoraj rano pirometr i pomierzyłem temp.wewnątrz chaty temp.na zewnątrz 8 stopni

-powietrze 18,8

-ściany 18,6

-podłoga 18,4

-rozlana woda na podłodze 17,6 :D

Ktoś się pokusi o jakieś wnioski?

Ps. Zapomniałem o zyskach bytowych w chacie przebywam ja ciężko pracując i pocąc się więc jakieś waty są ,ale pochłaniają je chyba 4 zimne browary które z kolei są niwelowane gdy żona przywozi gorący obiad,kątówka i mieszadło do zaprawy pracują na zewnątrz no jest jeszcze stara żarówka 100W w ilości szt.2:)

Edytowane przez 1964as
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę coś do akumulacji.Dom szkielecior same regipsy pod nimi osb,podłoga na legarach,a na nich płyta wiórowo-cementowa Cetris gr 2 cm.Ściany i podłoga już docieplone strop jeszcze nie.Pogoda u nas od tygodnia chyba jak wszędzie,słońca za wiele nie ma temp.rano 7-8 stopni w dzień 16-18.W chacie trwają prace wykończeniowe więc okna drzwi na taras otwarte cały dzień,wejście na strych i dziura pod drzwiami wejściowymi otwarte 24h.Zainspirowany waszymi przepychankami wziąłem wczoraj rano pirometr i pomierzyłem temp.wewnątrz chaty temp.na zewnątrz 8 stopni

-powietrze 18,8

-ściany 18,6

-podłoga 18,4

-rozlana woda na podłodze 17,6 :D

Ktoś się pokusi o jakieś wnioski?

Koniec epoki OGRZEWANIA. Dziś się ustawia temperaturę ! Ile, kiedy, gdzie! Dziś komfortowy dom zużywający poniżej 20kWh/m2 to termos, mający precyzyjne systemy utrzymujące komfortową temperaturę zarówno latem jak i zimą.

Przy tak małym zapotrzebowaniu i tak zróżnicowanych w poszczególnych pomieszczeniach zyskach - rurkowe ogrzewanie i akumulacja zupełnie nie zdają egzaminu. Podnoszą tylko koszty.

Ale to wolny kraj i jak kto chce niech wywala otwarte drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się, że zgodziłeś się, że za duża akumulacja w domu jak w temacie nie jest korzystna. To tak jakby stary, poniemiecki blok, ze ścianami 60cm (sama cegła) zrobić pasywny izolując od zewnątrz i grzać mocą 10W/m2. Przecież tego nie ruszysz. A grzać w sposób ciągły, mimo zysków słonecznych to przeczy idei pasywności.
Pisałem też o akumulacji dostępnej w nowo budowanym domu. Ma swoją granicę. Projekt typu Malbork będziesz rozgrzewał przez parę lat ale kto tak buduje? Po tych paru latach, nawet Malbork zachowa stałą i komfortowa temperaturę. Jej utrzymanie będzie kosztowało dokładnie tyle samo co przy mniejszej akumulacji. Ma to ten plus, że jak przestaniesz grzać to przez parę lat będzie w nim ciepło. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniec epoki OGRZEWANIA. Dziś się ustawia temperaturę ! Ile, kiedy, gdzie! Dziś komfortowy dom zużywający poniżej 20kWh/m2 to termos, mający precyzyjne systemy utrzymujące komfortową temperaturę zarówno latem jak i zimą.

Przy tak małym zapotrzebowaniu i tak zróżnicowanych w poszczególnych pomieszczeniach zyskach - rurkowe ogrzewanie i akumulacja zupełnie nie zdają egzaminu. Podnoszą tylko koszty.

Ale to wolny kraj i jak kto chce niech wywala otwarte drzwi.

Sam sobie przeczysz misiu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka sama mniej więcej jak przy wychładzaniu. 1.5 st/ dwa dni.

 

Jak to policzyłeś ?

 

Dlatego w domu pasywnym próby sterowania temperaturą w zależności od chwilowego zapotrzebowania są bezsensowne. Możesz sobie zaplanować wyjazd i obniżenie temperatury tylko jaki to ma sens skoro oszczędności będą groszowe?

 

W domu pasywnym nie grzeje się w sposób ciągły. Jak sama nazwa wskazuje, należy przyjmować zyski słoneczne i maksymalizować ich użycie. Jeśli mam do akumulacji tylko wylewkę, która w ciągu doby wychładza mi dom o 2oC, to przy ewentualnym zimowym słońcu uda mi się dużo z tej energii wykorzystać.

 

Trzeba się zdecydować; albo masz dom pasywny i stałą w nim temperaturę albo nie rób pasywnego, by mógł się szybko wychłodzić i nagrzać i byś mógł sterować temperaturą w zależności od potrzeb.

 

Ja piję bardziej do tego fundamentu grzewczego nydara. Ja nie widzę z nim żadnych oszczędności w domu pasywnym, a wręcz przeciwnie, większe straty na ogrzewaniu. Fakt, że to groszowe sprawy, ale jaki zatem sens budowania takiego fundamentu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem jak liczysz te wychładzanie ale bez odpowiedzi.

Przecież jeśli do domu musisz dostarczyć jednego dnia 10kWh, drugiego 20kWh a Barth3z pisze, że przy -18stC nawet i 60kWh to i bez ogrzewania takie wychładzanie przy zmiennych warunkach nie będzie stałe.

Tłumaczyłem już. Dom dla podtrzymania temperatury potrzebuje 10W/m2, przy tych - 14 (akurat ten z Darmstadt mniej ale to wielkiego znaczenia nie ma). Inaczej traci energię w tempie 1.5 st na dwa dni. Przy 20 W/m2 potrzebuje mniej więcej tyle samo czasu by dojść do poprzedniej temperatury. To oczywiście bardzo uproszczone podejście ale tak to mniej więcej będzie wyglądało w praktyce. Dom który potrzebuje 60W/m2 mocy grzewczej nie jest domem pasywnym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Ja piję bardziej do tego fundamentu grzewczego nydara. Ja nie widzę z nim żadnych oszczędności w domu pasywnym, a wręcz przeciwnie, większe straty na ogrzewaniu. Fakt, że to groszowe sprawy, ale jaki zatem sens budowania takiego fundamentu ?

Wykorzystanie ziemi jako akumulatora ma poważną wadę jaką jest szybkość przekazywania energii przez grunt. Nie da się tego wykorzystać dla kompensowania dobowych zmian temperatury w domu, nie mówiąc o krótszych wahaniach.

Coś musimy ustalić. Dom pasywny to dom który wychładza się bardzo powoli. Wszelkie argumenty typu 2 st/dobę są może i prawdziwe ale tylko przy ekstremalnych dla naszego klimatu temperaturach a te występują rzadko, do tego nie trwają długo. Nie ma powodu, by w domu pasywnym planować wyłączenia ogrzewania dla oszczędności, bo te ze względu na mały spadek temperatury i małe zapotrzebowanie będą groszowe. To po prostu nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom w D. traci tyle ile traci bo to określony dom w określonym miejscu. Inny dom w innym miejscu będzie tracił inaczej chociaż też będzie pass jak Barth3z'a.

Czytaj ten przykład:http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie&p=6591726&viewfull=1#post6591726

 

 

 

Dom B., który potrzebuje nawet 60kWh/dobę do utrzymania temp. komfortowej.

:) No dobrze. Nie wiem jak to liczył ale niech będzie. Przez ile dni w roku będzie potrzebował tych 60kWh/?

 

Świdnica: wykres temperatury, można sprawdzić dla miesięcy zimowych:

http://www.accuweather.com/pl/pl/swidnica/263029/january-weather/263029?monyr=1/1/2014

Dla domu pasywnego można spokojnie przyjąć średnią dobową. Gdzie tam masz średnią na poziomie -20 st? Nawet -10 nie ma.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...