Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Miloszenko doswiadczyl akumulacji.

Tylko tyle i aż tyle.

A gdzie ty znow jakiś wyrok widzisz?

 

Ma miloszenko dom z jakimiś wadami o których nie mamy pojęcia i fakt że musi chłodzić latem przesądza o sensie akumulacji .

Z akumulacją jak z każdym prostym rozwiązaniem .Trzeba zrobić z głową.

 

Wyrok- koronny dowód na brak potrzeby akumulacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

O jakim czasie reakcji mówisz? Przecież w domu ma być stała temperatura ,dla mnie komfort to +/-22oC. Co mnie interesuje czas reakcji . W domu pasywnym nie ma obniżania temp. bo to jest zbyt długi czas reakcji .Jaki jest sens manipulowania temp. w takim domu?

 

Gdzie zatem wstawisz czujki temp. i przy jakiej temp. posadzki będziesz włączał ogrzewanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To doradź .Ja bym wstawił albo w samą posadzkę i wtedy przy przekroczeniu 23oC system grzewczy by stawał a przy 22,8-9 oC by ruszał.

Drugi na powietrzu wewnętrznym na tej samej zasadzie . Powietrzny reagował by precyzyjnie na niespodziewane zyski od listopada do marca.

Czyli wychodzi w listopadzie słońce, po 20-tu dniach nieobecności ,w domu podnosi się temp. powietrza,system grzewczy zatrzymuje się,mimo,że posadzka będzie miała np. 22,9oC. W tym układzie nie interesowała by mnie prognoza pogody ,nawet bardzo pewna i dokładna( o ile to możliwe).

Chcę mieć po prostu zawsze 22oC ,bo przy zapotrzebowaniu 10Wh/m2 obniżanie okresowe temp. jest bez sensu.

 

ps. pokombinuj jakieś sytuacje ,gdzie taki system sterowania nie zda egzaminu ( nie piszę tego złośliwie,sam szukam niedociągnięć) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin jest do kominka, specjalnie zrobionego do takiego domu. Kominek jako coś mało sterowalnego, ma ogromną akumulację odizolowaną od domu, że możliwością szybkiego pozbycia się nadmiaru ciepła.

 

Czyli będzie grzanie kominkiem. Kotłownia w domu ze styropianu.

|Bajki opowiadasz jak o tej pompie co nie grzeje a obniża rachunki (jakoś tak pisałeś(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To doradź .Ja bym wstawił albo w samą posadzkę i wtedy przy przekroczeniu 23oC system grzewczy by stawał a przy 22,8-9 oC by ruszał.

Drugi na powietrzu wewnętrznym na tej samej zasadzie . Powietrzny reagował by precyzyjnie na niespodziewane zyski od listopada do marca.

Czyli wychodzi w listopadzie słońce, po 20-tu dniach nieobecności ,w domu podnosi się temp. powietrza,system grzewczy zatrzymuje się,mimo,że posadzka będzie miała np. 22,9oC. W tym układzie nie interesowała by mnie prognoza pogody ,nawet bardzo pewna i dokładna( o ile to możliwe).

Chcę mieć po prostu zawsze 22oC ,bo przy zapotrzebowaniu 10Wh/m2 obniżanie okresowe temp. jest bez sensu.

 

ps. pokombinuj jakieś sytuacje ,gdzie taki system sterowania nie zda egzaminu ( nie piszę tego złośliwie,sam szukam niedociągnięć) .

 

Ja też nie piszę złośliwie, mówiąc że to jest bardzo trudne do realizacji.

Podpowiem co ja bym zrobił:

- na pewno nie oscylowałbym z temp. posadzki na poziomie 1oC, tylko 0,1-0,2oC.

- czujkę temp. zatopiłbym 5-8cm pod powierzchnią posadzki, tak, aby mogła reagować na duże zyski słoneczne.

- zapakowałbym większą moc niż 10W/m2. Min. tak jak pisze perm 20W/m2.

- nie uzależniałbym grzania od drugiej czujki temperaturowej - powietrznej, bo ona nic nie wnosi. Chyba, że dogrzewałbyś ppci.

- bazowanie na jakiejkolwiek prognozie nie ma sensu, bo przy małej mocy masz za długą rekację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakim czasie reakcji mówisz? Przecież w domu ma być stała temperatura ,dla mnie komfort to +/-22oC. Co mnie interesuje czas reakcji . W domu pasywnym nie ma obniżania temp. bo to jest zbyt długi czas reakcji .Jaki jest sens manipulowania temp. w takim domu?
Nie ma żadnego, co więcej takie zmiany wymagałyby aktywnego chłodzenia/grzania czyli zużywania energii. Kompletny bezsens.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy prawie bardzo podobne zdanie na ten temat.

Od końca.

Też uważam że bazowanie na prognozie nie ma sensu.

Nie pakowałbym większej mocy niż 10W/m2 .Czym większa moc tym większe odchyłki od 23oC.

Czujka powietrzna doskonale wyczuje zyski słoneczne i znacznie szybciej niż ta w posadzce zareaguje.

Przy dużej masie akumulacyjnej w posadzce też bym oscylował wokół 0,1-0,2oC a nie 1oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie piszę złośliwie, mówiąc że to jest bardzo trudne do realizacji.

Podpowiem co ja bym zrobił:

- na pewno nie oscylowałbym z temp. posadzki na poziomie 1oC, tylko 0,1-0,2oC.

- czujkę temp. zatopiłbym 5-8cm pod powierzchnią posadzki, tak, aby mogła reagować na duże zyski słoneczne.

- zapakowałbym większą moc niż 10W/m2. Min. tak jak pisze perm 20W/m2.

- nie uzależniałbym grzania od drugiej czujki temperaturowej - powietrznej, bo ona nic nie wnosi. Chyba, że dogrzewałbyś ppci.

- bazowanie na jakiejkolwiek prognozie nie ma sensu, bo przy małej mocy masz za długą rekację.

20W/m2 oznacza, że dopuszczasz do spadku temperatury i potem musisz ją zwiększyć. Oszczędności z tego tytułu są minimalne i nie uzasadniające w żaden sposób wydatku na większą moc systemu grzewczego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzyj się.

 

To są średnie temp. dziennych i nocnych. To nie średnia dobowa.

 

Nie pakowałbym większej mocy niż 10W/m2 .Czym większa moc tym większe odchyłki od 23oC.

 

Musisz mieć większą moc niż 10W/m2, aby uzupełnić braki i podbić temperaturę.

 

Czujka powietrzna doskonale wyczuje zyski słoneczne i znacznie szybciej niż ta w posadzce zareaguje.

 

Właśnie w tym rzecz, że dla fundamentu grzewczego nie ma reagować natychmiast ! Ma zareagować dopiero wtedy, jak te zyski przebiją się przez te kilka cm podłogi. Wyłaczenie ogrzewania podłogowego w zależności o temp. powietrza nic Ci nie daje, bo nie masz pojęcia ile tego słońca się zaakumulowało.

 

20W/m2 oznacza, że dopuszczasz do spadku temperatury i potem musisz ją zwiększyć. Oszczędności z tego tytułu są minimalne i nie uzasadniające w żaden sposób wydatku na większą moc systemu grzewczego.

 

Musisz dopuszczać, żeby reagować na zyski słoneczne. Jak w takim razie modulować moc grzewczą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dygresja:

Widzieliście FIBARO ? Wiecie, że ten system idealnie nadaje się do zintegrowania systemów grzewczych, wentylacyjnych wraz z zależnościami na bazie prognozy pogody ?...

 

Tak daleko idące wnioski wyciągasz, ale dlaczego? Może byłeś gdzie i widziałeś w działaniu, czy tylko na podstawie info z sieci?

Jak interesowałem się IB do swojego czytałem o fibaro i powiem, że szału nie ma, doopy nie urywa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć większą moc niż 10W/m2, aby uzupełnić braki i podbić temperaturę.

Jakim cudem skoro dom ma maksymalne zapotrzebowanie na moc 10w?m2? Nikt w takim domu nie wychładza specjalnie pomieszczeń, by coś zaoszczędzić. Masz pasywny to trudno, sam chciałeś. :)

 

Musisz dopuszczać, żeby reagować na zyski słoneczne. Jak w takim razie modulować moc grzewczą ?
Temperaturowo. Wzrasta chłodzisz, spada grzejesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są średnie temp. dziennych i nocnych. To nie średnia dobowa.

 

 

 

Musisz mieć większą moc niż 10W/m2, aby uzupełnić braki i podbić temperaturę.

 

 

 

Właśnie w tym rzecz, że dla fundamentu grzewczego nie ma reagować natychmiast ! Ma zareagować dopiero wtedy, jak te zyski przebiją się przez te kilka cm podłogi. Wyłaczenie ogrzewania podłogowego w zależności o temp. powietrza nic Ci nie daje, bo nie masz pojęcia ile tego słońca się zaakumulowało.

 

 

 

Musisz dopuszczać, żeby reagować na zyski słoneczne. Jak w takim razie modulować moc grzewczą ?

 

Dobra dam 12W/m2

Ma reagować natychmiast. Są zyski, wzrasta temp. powietrza powyżej ustalonej ,system grzewczy stop. Zyski to nie tylko słońce ,ale wizyta zaprzyjaźnionej drużyny siatkarek , rodzinna wigilia, czy gotowanie gara bigosu.Taką szybką reakcję zapewni tylko czujnik temp. powietrza a nie czujnik umieszczony 8cm pod posadzką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To odrzuć hasło "nie ma czegoś takiego jak za duża akumulacja" i będzie łatwiej. :) Wówczas policzymy ile tej akumulacji musi być, aby dom nie tracił więcej jak 2oC/dobę.
Jak się nad tym głębiej zastanowisz to sam stwierdzisz, że nie ma czegoś takiego jak za duża akumulacja w domu. Chyba, że zakłada się z góry dobowe zmiany temperatury. Jest ona ograniczona technologicznie. Podłoga, ściany, trochę meble. Nie ma metrowej grubości murów. To co jest możliwe do zrobienia, przy użyciu współczesnych technologii nigdy nie będzie za dużo. Akumulacja nydara, gdyby była zrobiona w całości z betonu tez nie będzie za duża. Najlepiej chyba porównać to do kondensatora stabilizującego napięcie w zasilaczach. Nie ma praktycznie takiego który miałby za dużą pojemność. Im więcej tym lepiej. Zasada działania bardzo podobna. Wyrównać chwilowe skoki tu temperatury, tam napięcia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dygresja:

Widzieliście FIBARO ? Wiecie, że ten system idealnie nadaje się do zintegrowania systemów grzewczych, wentylacyjnych wraz z zależnościami na bazie prognozy pogody ?

Czy spotkaliście się, żeby ktoś wykorzystywał ten system do sterowania ogrzewaniem ?

 

Kolega ma. Ale ma tez dom x-litrowy a nie jak w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...