Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Miał być Z7, ale...- Danuta.


Recommended Posts

:mad:

Nie chcą zdjęcia wejść :evil:

no wkońcu po którymś edytowaniu postu coś zaczęło wrzucać zdjęcia ale i tak szwankowało, bo po kilka razy to samo zdjęcie wrzuciło innych natomiast nie dodało. Ale dobre i tyle. :)

P1200348.jpg

Cementu dwa razy tyle, druga część przy piasku

P1200367.jpg

P1200369.jpg

P1200371.jpg

P1200351.jpg

Edytowane przez dana0606
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 315
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Danusiu, izolacja fundamentów i drenaż opaskowy to dwie różne technologie. Najpierw trzeba zrobic izolację pionową fundamentów: bloczki betonowe smaruje się 2-3 krotnie dysperbitem, potem na to klei sie styropian. Można na ten styropian zatopić siatkę (klejem). Na to pionowo gwoździami przymocowuje sie folię kubełkową. A drenaź to rozłożenie wokół fundamentów agrowłóókniny (przepuszcza wodę, nie pozwala na zamulenie żwiru, na to żwir a w nim rura drenarska z odprowadzeniem do studzienek chłonnych). Powodzenia życzę i gorąco kibicuję Twojej budowie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj śmig_śmigalska Ja Twój dziennik czytałam w zeszłym roku, potem miałam kompa kilka razy formatowanego i wszystkie zapisane dzienniki mi poznikały. Fajnie, że sie pokazałaś, muszę zajżeć do twego dziennika, fajnie piszesz :rotfl::rotfl::rotfl:

Ja wiem, że drenaż to osobna bajka, ale jak drenaż się robi to izolacja powinna być tym bardziej ważna , ponieważ poprzez żwir więcej wody przechodzi, nawet tej opadowej. Mówisz, że folia kubełkowa na styropian? A kołki jak głęboko mają wchodzić przez folię i styropian? Nie będzie to osłabiało termicznej izolacyjności styro? Ja normalnie mam mentlik w głowie. A może zamiast folii dać jeszcze raz na styropian dysperbit?

Edytowane przez dana0606
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styropianu NIGDY nie smaruje sie dysperbitem. Nie musisz kołkować styropianu ocieplajacego fundamenty. On i tak będzie przysypany warstwą ziemi. Folię kubełkową mocuje się długimi gwoździami do styropianu, na górze folia może wychodzic nieco wyżej, potem się ją przycina w chwili robienia tzw. podmurówki . U mnie w dzienniku jest sporo zdjęć z tego etapu. Ta folia kubełkowa nie spełnia żadnej roli izolującej , chroni jedynie styropian przed uszkodzeniem. W parterówkach bez podpiwniczenia w zasadzie nie robi się drenażu. Jeśli dobrze posmarujecie dysperbitem i zadbaliście o izolację poziomą na ławach (z papy termozgrzewalnej lub folii fundamentowej), a potem między fundamentem a pierwszą warstwą muru- to żadna wilgoć nie będzie się miała prawa podciągać. Edytowane przez śmig_śmigalska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, to już masz odpowiedzi na zadane pytanie ale wtrącę też swoje trzy grosze. Śmigalska i Artur już ładnie opisali co i jak, sprawa jest prosta jak sznurek. Na fundamenty izolacja pionowa (Dysperbit), na to kleiłem na piankę do styro izolację fundamentów, na to klej i wtopiona siatka, tak jak pod tynki zewnętrzne, folię kubełkową przykładałem do ścian fundamentowych i delikatnie przysypywałem piaskiem (ziemią), bez żadnych mocowań. Jak zrobicie to z wyczuciem, to folia nie zjedzie w dół. Zawsze wystające wypustki na folii są skierowane do ścian fundamentowych, ważna sprawa, o której niektórzy zapominają :) . O drenarzu nie wiem nic, bo takowego nie posiadam z uwagi na pustynny charakter klimatu w mojej okolicy :D. Powodzenia!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki artix1 . My przy foli będziemy dawać żwirek ze względu na drenaż. :)

 

Ok. Foilię kubełkową zamówiłam. Teraz odnośnie styropianu. Myślę o Swisspor Hydro Plus 10cm z frezem, chyba powinien być dobrym wyborem za w miarę dobą cenę 276zł za m3. :)

Edytowane przez dana0606
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki artix1 Myślę o Swisspor Hydro Plus 10cm z frezem, chyba powinien być dobrym wyborem za w miarę dobą cenę 276zł za m3. :)
To styro wygląda nieźle, różowiutkie :). U siebie ocieplałem Hydrostyrem, trochę tańszy. Nie wiem jaką grubość ocieplenia planujecie na ścianach zewnętrznych, ja ocieplałem najpierw 10cm fundament, 20cm ściany i wyszła niezbyt ładna różnica grubości. 10cm różnicy wyglądało dziwnie, nie pomyślałem o tym wcześniej i musiałem dokleić jeszcze 5cm na ścianki fundamentowe. Teraz jest OK. W sumie dzięki temu poprawiłem sporo parametry ocieplenia fundamentów ale sama robota była strasznie upierdliwa (odkopywanie fund.). Myślę, że 5cm okap wygląda fajnie, większy już nie bardzo. Warto o tym pamiętać przy planowaniu grubości ociepleń :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

artix1 dzięki za wskazówkę, ale własnie my też mamy zamiar dać na ściany 20cm. A na fundamenty planowo 10cm. i mówisz, że głupio to wygląda? Ale tak jak piszesz trzeba by dawać 10 a potem 5 bo 15 to chyba niue produkują. Co do firmy styropianu to chyba jednak będzie Knauf Expert Hydro F 100. Bo nie mogłam blisko znaleźć tego Swisspora, dopiero około 200km od budowy i logistyczne minimum jakie przywożą to 25-30m3. A przywieźć samemu sąsiadowym autem też daleko, jak się okaże że na raz nie wejdzie to dwa razy jeździć? :mad:

Tak więc ten Knauf to w Opolu ma być około 70-80km od nas i tańszy o 24zł na m3 czyli za 252zł za m3, więc chyba ten będzie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze co do kanalizacji, to tu na tym moim zadupiu normalnie nie ma dobrych materiałów, nawet rur wavina nie mają, normalnie, albo do Głogówka albo do Prudnika trzeba będzie jechać, ale jeszcze nie wiadomo czy na stanie tam mają. Nie dzwoniłam, czekam na wiadomość z pobliskiej hurtowni. Pani ma zapytać i oddzwonić, bo na stanie to mają tylko jakąś Dykę polskiego producenta. Zachciało się budować na takim odludzi daleko od cywilizacji to teraz mamy. :-x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie: czym przymocować listwę podtrzymującą folię, tak aby to przeszło przez styropian i aż do tynku, czy łącznikami do styropianu można przez folię kubełkową to przymocować? Np takimi z tej aukcji, są na tyle długie, że powinny poprzez styro, klej i siatkę i folię przejść a z do betonu:

http://allegro.pl/kolek-do-styropianu-kolki-10x-200-rawlplug-100-szt-i5104500702.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... jaką listwę? od góry? przecież to ma być chyba hydroizolacja?

to daje się po to żeby tego nie dziurawić (woda będzie wtedy przecież po takim kołku wpływać pod styropian i w beton), złapać tylko punktowo na piankę i ziemią przysypać.. dopóki nie będzie nic wyżej to zawinąć albo nic nie robić..

co do kołków jak chcesz nie mieć mostków termicznych to nie kupuj kołków z trzpieniem metalowym, u mnie w DB (link w stopce) wrzuciłem zdjęcia domu po termowizji i miałem część kołków z plastikowym a część z metalowym rdzeniem, zerknij, różnicę widać od razu. poza tym przecież przysypujesz ziemią, a to jest sztywne.. ewentualnie pianką z pistoletu spokojnie można przyłapać..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumiem. Ale ja na zimę zostawiam fundamenty, musze je zasypać i jakoś tą folię zabezpieczyć przed zniszczeniem. Widziałam jak u niektórych osób w czasie budowy ta folia pozostawiona bez zabezpieczenia od góry cała była zniszczona. Ja nie wiem czy dalszy etap pracy nastapi na wiosnę czy później, wszystko bedzie zależało od sprzedaży mieszkania, a jak potrwa to dłużej, to ja z tej folii nic już nie będę miała. Szwagier mi mówił, aby od góry do bloczków przybić blachę aby ją przycisnąć i niech sobie leży do momentu dalszych etapów budowy. :) To chyba do samej góry nie dam ocieplenia zostawię trochę od góry i folię przybiję do muru tą listwą. Potem jak będą dalsze prace to się to wykończy. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danusiu, przepraszam, ze się wrącę :D Nie popadaj w zbędne koszty, pieniądze z pewnością przydadzą sie na inne budowlane wydatki. U mnie między budowa fundamentów, a budową murów minęło prawie dwa lata- też czekaliśmy na sprzedaz mieszkania. Ale do rzeczy:

1. Artix ma rację, że zbyt duża różnica w grubości ocieplenia ścian i fundamentów nie wygląda zbyt estetycznie. Można to rozwiązać kilkoma sposobami. juz teraz musisz sie zdecydować jaką chcesz mieć grubość ocieplenia podłogi. Jeśli 20 cm, to można zrobić tak jak Artix i część tego ocieplenia umieścic w w fundamentach pod chudziakiem. Jeśli mniej, to dokładnie sprawdź jaka będzie wysokość okien od podłogi- to jest istotne zwłaszcza w kuchni- żeby Ci parapet nie wyszedł poniżej blatu/

2. Możesz zróżnicować grubość ocieplenia fundamentu np. na częśći dać 10 cm, a na szerokości 25 cm od góry dać 15 cm 10 cm plus 5cm . Ta grubsza część byłaby nad poziomem gruntu i tworzyłaby tę tzw. podmurówkę.

3. Folia kubelkowa jest plastyczna, da sie wyginać, u mnie przez dwa lata była wygięta na styropian i przymocowana gwoździami. Nic sie nie uszkodziło.

4. Rury kanalizacyjne to normalne pomarańczowe rury dostępne w każdym sklepie z hydrauliką. Nie słyszałam, zeby ktoś szukał konkretnej marki tych rur. :eek:

5. Tej folii kubełkowej nie przymocowuje sie na amen, ją do styropianu przytula ziemia.

Trzymam kciuki, Pozdrawiam serdecznie.

Edytowane przez śmig_śmigalska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogłem znaleźć zdjęcia pierwszej wersji ocieplenia, ale mam fotkę 10cm styro na fundamencie i 20cm listwy startowej. Jakiś obraz tego uskoku będziemy mieli. 10cm jak dla mnie było za dużo, drugą 5cm warstwę styro kleiłem w poziomie, na szer.50cm , nie ocieplałem całej ściany.

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/537/ajeesl.jpg

 

Tu już po przyklejeniu 5cm, okap jest juz ucywilizowany :)

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/540/atwrif.jpg

 

Mocowanie folii kubełkowej kołkami do ścian fundamentowych, niszczy ich izolację pionową. Wystarczy przysypać ją ziemią. Możesz oczywiście przybić ją tymczasowo do nieocieplonych ścian zewnętrznych, jeżeli folia ma sobie przezimować. Nawet gdyby sie troche uszkodziła, to nie ma tragedii, ponieważ i tak bedziecie ja obcinać równo z gruntem, a krawęź będzie zakryta listwą wykańczajacą. Wszystko zniknie, także bez obaw :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...