Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym połączyć dystrybutor / kasetę DGP nad kominkiem z kanałami grawitacyjnymi


mrio

Recommended Posts

Witam. Miałem coś napisać o dgp ale wczoraj późno wróciłem z pracy. Pochwale się tym w wątku o wędzarniach, grillach itd..

No dobra....mamy dgp grawitacyjne, wkład stalowy i kanały jakie widać na zdjęciach m@rio.

Należy wiedzieć, że to wkład produkuje gorące powietrze na zasadzie konwekcji. Zimne powietrze wpada pod wkład, ogrzewa się za pomocą nagrzanego korpusu i gorące uchodzi do góry jako lżejsze czy to do kanałów czy otworów w okapie.

Chcąc jak najefektywniej wykorzystać moc konwekcyjną, którą wytwarza wkład trzeba odpowiednio go zabudować i odpowiednio zadbać o cyrkulację powietrza. W przypadku m@rio najlepszym sposobem będzie wykonanie komory grzewczej wokół wkładu z płyt KW bądź wermikulit albo z płyt szamotowych.

obrazuje to ten rysunek wykonany w paincie:Dhttp://images61.fotosik.pl/74/8bf0891812b1ba51med.jpg

 

Górną część komory grzewczej albo jak kto woli dystrybutora wykonujemy z blachy, wycinając otwór na przewód spalinowy oraz otwory do poszczególnych kanałów i montujemy rozety. Otwory miedzy dystrybutorem a kanałami dgp na stropie najlepiej połączyć rurami ocynk. Przewody aluflex odradzam ze względu na nietrwałość oraz opory. Podobnie rzecz ma się z wnętrzem komory grzewczej, którą warto wyłożyć blachą ocynk co spowoduje lepszy "poślizg" powietrza , kurz tak się nie łapie i ogólnie wspomoże przepływ i jakość ogrzanego powietrza. Wlot powietrza do tej komory umieszczamy standardowo pod wkładem.

Bardzo ważna jest wielkość komory bo to ma wpływ na jakość grzania. Ważny jest wkład. U ciebie są kanały płaskie i trudne przejścia w stropie. Trzeba więc zrobić w miarę ciasną komorę grzewczą i dać do niej dużo powietrza żeby powietrze się szybko nagrzewało i chciało bardzo szybko uciec jak najdalej do góry.

Rozwiązanie jak na rysunku, który przedstawiłeś nie jest kompletnie do regulacji i nie usprawnisz tego. Wystarczy, że zrobisz większą bądź mniejszą obudowę kominka ( a więc pojemność powietrza ) a kratki zastosujesz te same i jak to regulować? Powietrze będzie albo zimniejsze albo cieplejsze a na pewno nie będzie mu się chciało iść w poziomie cztery metry! Musisz nadać gorącemu powietrzu odpowiednie ciśnienie.

 

Ostatnia rzecz to oddzielna kratka do wentylacji obudowy. Dajesz ją z boku i wentylujesz obudowę a wylot standardowo nad wkładem.

 

Może dość obszernie ale wykonanie jest ultra proste, tanie i bardzo efektywne.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat który wkleiłeś wystarczy trochę zmodyfikować i wykonać z dobrych materiałów. Np. porządnej płyty KW, która nie boi się przegrzewania (choćby Varmsen) lub z płyt szamotowych. W obu przypadkach nic nie będzie śmierdzieć w chwili zakłócenia solidnej wentylacji obudowy. Do tego radziłbym wkład stalowo szamotowy. Nie pęknie jak to bywa z żeliwniakami. Nie będzie trzeba wówczas kombinować żadnych wodotrysków typu dodatkowy dystrybutor powietrza itp... Kratki boczne w czopuchu kominkowym dać z żaluzją, obniżyć je o 20 cm, tak by powstała przestrzeń gromadząca najcieplejsze powietrze które ma trafić do 3 rur rozprowadzenia. Może tam trafić , ale nie musi. Temperaturę w rurach rozprowadzających (w pokojach u góry), można podnieść przymykając żaluzje na dole. Nie chcesz grzać góry, przymykasz kratki górne, wówczas dół otwarty na maxa. Czyli tym samym powstaje system regulacji temperatury w DGP, zarówno na dole jaki u góry.

 

Ja również uważam, że Uniu proponuje dobre rozwiązanie....

Rozwiązanie typu dystrybutor wewnętrzny obliguje do budowania większej (szerszej) obudowy - bryły konstrukcyjnej.

Jeżeli Masz wkład stalowy z wewnętrznym wyłożeniem szamotem, ścianki obudowy (bryły konstrukcyjnej) możesz postawić około 5 cm od wkładu... a nawet niekiedy bliżej....

Można również nad wkładem w trakcie budowania obudowy jeżeli jest potrzeba, zrobić wewnętrzne zawężenia i inne cuda na patyku...

Ale zbytecznym wydaje mi się budowanie, tak jakby dwóch obudów - jedna w środku, druga zewnętrzna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również uważam, że Uniu proponuje dobre rozwiązanie....

Rozwiązanie typu dystrybutor wewnętrzny obliguje do budowania większej (szerszej) obudowy - bryły konstrukcyjnej.

Jeżeli Masz wkład stalowy z wewnętrznym wyłożeniem szamotem, ścianki obudowy (bryły konstrukcyjnej) możesz postawić około 5 cm od wkładu... a nawet niekiedy bliżej....

Można również nad wkładem w trakcie budowania obudowy jeżeli jest potrzeba, zrobić wewnętrzne zawężenia i inne cuda na patyku...

Ale zbytecznym wydaje mi się budowanie, tak jakby dwóch obudów - jedna w środku, druga zewnętrzna...

 

Oj bohusz...witamy oficjalnie! Jeżeli chodzi o dgp;) Chyba nie zgłębiałeś tego tematu i robisz po prostu schematycznie. Komora grzewcza nie ma wpływu na wielkość zabudowy, ponieważ może sama takową zabudowę stanowić:) Używasz często takiego określenia...pomyślunek więc lepiej warto się zastanowić...

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym wpisie ludzie pomyślą, że tylko Ty masz doświadczenia...jedyne...innych brak:(

 

No co ty;) Nie chodzi o to! Wiele jest teorii, schematów na temat dgp. Odkąd wkłady na szerszą skalę zaczęły napływać do nas głownie z Francji to ( dobre dwie i pół dekady ) widziałem wiele różnych rozwiązań i jak to działa w praktyce, sam różne rozwiązania testowałem. Po prostu świadomie piszę to co sprawdzone, funkcjonalne i skuteczne. Z resztą poznałem fachowców, którzy wiedzą co z powietrzem zrobić i jak je dostarczyć w odpowiedniej porcji i temperaturze....więc nie jestem sam.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

No Panowie zrobiłem wszystko za waszymi radami.;)

 

Kanały zaizolowane wełną z dołu i z góry 1,5cm po bokach po 3cm. Na wierzchu wełna otulona aluminium co by wylewka nie weszła w wełnę.

20130910249.jpg

 

Pod stropem nad miejscem kominka wyprowadzone 3 rury do DGP, które potem będą stosownie przedłużone.

Rur w sumie będzie 5. Dwie brakujące są zrobione z ceramiki przez strop i wchodzą w ścianę obok komina muszę tylko wyciąć otwory pod stropem w ścianie po obu bokach komina do podłączenia tych 2 dodatkowych rur DGP ( gdyż obecnie są zaślepione). Ale to potem.

Od góry są już podłączone z kanałami płaskimi wszystkie.

20130912351.jpg

Edytowane przez m@rio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
kanały prostokątne musisz zaizolować specjalnym rękawem do tego celu przeznaczonym,

Oby tylko nie tym "marketowym", bo wełna w nim jest tak "rzadka", że powoduje straty ciepła.

W swojej instalacji DGP zastosowałem specjalną gęstą wełnę kominkową o grubości 25 mm przyklejoną do folii aluminiowej, którą owinąłem te kanały prostokątne i na złączach zakleiłem tą aluminiową taśmą (temp. dop. 350 st.C).

Te rękawy, to na pewno większa wygoda dla usługodawców ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...