Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Samodzielna budowa trójskrzydłowej bramy garażowej


Recommended Posts

Witajcie. Mam około 30-letni dom z garażem w piwnicy. Jeden z tych garaży z dawnych lat: bardzo niski (około 190cm) z niskim nadprożem (169cm) i dość stromym wjazdem- auto klasy średniej nie wjedzie, ponieważ przyciera podwoziem na początku zjazdu. Dodatkowo, tuż za nadprożem biegnie rura doprowadzająca gaz.

 

Drzwi do garażu, dwuskrzydłowe, drewniane, otwierane na zewnątrz, są w stanie rozpadu. Wymieniając je, chcę od razu zmodyfikować wjazd, czyniąc go mniej stromym.

 

Jestem obecnie na etapie montażu ościeżnicy, która znajdzie się o 90 cm na zewnątrz dotychczasowej bramy, w obrębie murowanego wiatrołapu.

 

W ościeżnicy zamontuję 3-skrzydłowe drzwi garażowe, otwierane do wewnątrz (stąd odstawienie ościeżnicy). Po prawej stronie będą dwa skrzydła połączone razem i zamykane na rygle góra- dół. Po lewej stronie będzie jedno skrzydło, jak zwykłe drzwi, otwierane od zewnątrz i wewnątrz..

 

Jako że drzwi będą otwierały się do środka, zmniejszę nachylenie wjazdu, wykorzystując dotychczas płaską powierzchnię potrzebną do otwierania starej bramy.

 

Moje pytanie: jak zbudować skrzydła drzwiowe?

 

Mam taki pomysł: szkielet z profili stalowych w stylu tych używanych do montażu płyt g-k. Na szkielecie po obu stronach sklejka wodoodporna, wnętrze drzwi wypełnione styropianem lub pianą montażową. Zewnętrzna płaszczyzna drzwi pokryta sidingiem z pcv.

 

Proszę o komentarze i sugestie dotyczące mojego pomysłu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Musiałem podzielić szerokość wjazdu na 3 skrzydła, ponieważ przy 2 skrzydłach ościeżnica musiałaby znajdować się poza obrębem wiatrołapu :-)

Ościeżnica już zamontowana. Teraz będę budował i montował poszczególne skrzydła drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze zdjęcie: zamontowana nowa ościeżnica (po lewej) i obecne drzwi (po prawej). Odległość od nowej ościeżnicy do ściany budynku nieco większa, niż szerokość planowanego skrzydła. Linia niebieska: obecny stromy profil wjazdu, z płaskim odcinkiem wymuszonym przez konstrukcję drzwi otwieranych na zewnątrz. Linia czerwona: planowany bardziej łagodny zjazd, wykorzystujący dłuższy odcinek na skos.

 

Photo0355.jpg

 

Drugie zdjęcie: idea budowy nowych drzwi (google: bifolded garage door). Na obrazku są 4 skrzydła, u mnie będą 3. Na tym zdjęciu otwieranie na zewnątrz, u mnie będzie do środka.

 

07-all-about.jpg

 

Trzeci obrazek: drzwi otwierane do środka, aczkolwiek z większą liczbą skrzydeł niż ja planuję.

 

contemporary-garage-doors.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TO co chcesz zrobić to cos w rodzaju drzwi harmonijkowych. Takie okucie kosztuje grubo ponad 1tys. zł. Jak to wykonasz samodzielnie - nie wiem..

A czemu nie chcesz w tym miejscu zamontować bramy uchylnej? ew. odsuwanej na bok?

Ps. A tak w ogole wydaje mi sie ze latwiej przerobic rure z gazem niz isc w nieznane z drzwiami..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...