Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Szkiełko w Tropikach - dziewczyna na placu budowy


Recommended Posts

ehhhh sama wiesz, że u mnie to nie lekko, bo ja mam miejsce na ogród nie od tej strony co powinnam :(

wykopię staw, dołożę kilka ławeczek i będzie finito :-P

 

To szykuj jakieś 30-40 tys :( na ten staw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

no ja to chętnie bym poświęciła kilka zł by mi ktoś pomógł... i zapewne tak będzie, bo ja ni w pień nie znam się na roślinach...

która obok której rosnąć nie może?

która jakiej pielęgnacji wymaga - np czy owijać na zimę?

którą kiedy ciąć?

które cały rok zielone?

i tak możnaby dłuuuuuuuuuuuuuuuuuuuugo :D

 

ale Białystok to za daleko :-P więc ja nie skorzystam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.groupon.pl/oferty/bialystok/bogucki/34258518

polecam zajrzec :planowanie ogrodu za male pieniadze ,ciekawe co Wy na to

 

Mi siostra robi ze free, więc bez gruponu;)

 

Jeśli chodzi o rośliny, to trochę kumam, bawiłam się kiedyś w ogród ale wolę, żeby pomógł mi spec. Laikowi trudno jest przewidzieć, jak rozrosną się rośliny, nie ułoży ich kaskadowo.. kiedyś zrobiłam wszystko za blisko siebie, bo jak było małe, to wyglądało ślicznie.. kiedy się rozrosło, jedno pochłonęło drugie i tyle mojego;)

 

--

 

2 godziny na budowie spędziłam:evil: Opieprzyłam ekipę od alarmu, bo już sobie chcieli robić weekend, a przez nich elektryk czeka z kablami:mad:

Za to elektryk mi się podoba (w sensie, że się dogadamy;) ). Na dzień dobry zafundowałam mu przekuwanie świeżych puszek na schodach ale powiedział, że w pół godziny mi to zrobi:p

 

Karolina, te 30 tysi to chyba za sam staw, pozwolenia to następna zła bajka..

To ja bym sad zrobiła.. A jak Ł. Ci płotu nie zrobi, to idź z dziewczynkami latem i zacznij sama stawiać - wjedziesz mu na ambicję. Ja przedwczoraj obijałam drzwi tymczasowe blachą - to dopiero musiał być ciekawy widok. Ale zrobiłam i już mi złodziejaszek śrubek nie wykręci - najwyżej wejdzie inną drogą;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 10 i jestem zalamana, zeeee taki duzy ogrod :p

 

Dla mnie na chwilę obecną sam balkon jest nie do ogarnięcia:lol2:

 

Nie lubię podlewać - choćbym miała jeść suchy chleb - robię nawodnienie. Nawet dzisiaj w firmie zajmującej się nawodnieniami byłam, bo mnie elektryk wysłał w sprawie wyprowadzeń kabli. Przycinać za to lubię:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja to chętnie bym poświęciła kilka zł by mi ktoś pomógł... i zapewne tak będzie, bo ja ni w pień nie znam się na roślinach...

która obok której rosnąć nie może?

która jakiej pielęgnacji wymaga - np czy owijać na zimę?

którą kiedy ciąć?

które cały rok zielone?

i tak możnaby dłuuuuuuuuuuuuuuuuuuuugo :D

 

ale Białystok to za daleko :-P więc ja nie skorzystam

 

 

Do 30 m2 stawu nie potrzeba żadnych pozwoleń. Tylko zgłoszenie w gminie. Jak chcesz większy, to jest sposób, żeby to ominąć.

 

Cena za staw robiony przez firmę może dojść nawet do 50 tys. a nie wiem, czy wliczają rośliny.

 

Jak masz taki fajny ogród, to może pomyśl o stawie kąpielowym. jak już płacic to przynajmniej za coś, do czego trochę doświadczenia potrzeba, a nie za pracę fizyczną.

 

Tych grouponów z projektowaniem ogrodów nie ruszaj. :(

Pogadaj z forumową Elfir, a jeśli nie to ja Ci podrzucę projektanta.

 

7 tys m2 – prawie tyle samo co moja Kaśka ma w ogrodzeniu. U niej reszta jest pod ochroną Puszczy Bolimowskiej. Razem 17 tys m2.

 

Dobra przestrzeń ma świetnie zorganizowany ogród. Można mieć i część naturalistyczną i nawet kilka różnych stylowo tzw. pokoi.

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matko a ja mam 13 arów i nie wiem jak urządzić :o...

 

Ja mam 10 i jestem zalamana, zeeee taki duzy ogrod :p

 

hehehe

i jak ja mam teraz napisać że "mam za mały ogród" :D

 

edit

bo tak jest... kiepski kształt, patrzcie:

[A.CH]

czarne pogrubienie - wjazd

czerwone - budynki

różowe - plac zabaw

niebieskie - POŚ

tak na prawdę zostaje mi tylko zielone kółeczko na ogród jakiś ładny z altanką jak będą goście.... bo to od strony salonu jest

 

cała reszta jest odsunięta od głównych wyjść z domu, więc pewnie nie będzie zbyt używana... dopiero jak dzieci podrosną to chciałam im tam zrobić altankę na młodzieżowe popijawy :D

 

 

pesteczko ja myślałam by samemu wykopać i by był taki na dziko sobie... bo mój to nie zapłaci w życiu za coś co może zrobić sam i to taką kasę :o

a grupona nie ruszam - ja wolałabym by był to ktoś kto mieszka bliżej i mógłby podjechać i zobaczyć i wtedy doradzić

Edytowane przez lukasz69karolina
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam ogród to poważne koszty. Rozmawiałam kiedyś o swoim z Elfir. Wyceniła mi projekt razem z przyjazdem. Bardzo rozsądną cenę dała. Im większy ogród tym mniej bierze za m2. Jeśli chodzi o cenę samych roślin i np. ziemi ogrodniczej, kory i tego typu dodatków, oceniam, że na moje 2000 m2 poszło „ratami” jakieś 30 tys jak dotąd. Rozrzutna nie byłam :yes:

Nie skorzystałam z Elfir, bo u mnie ciut z finansami zrobiło się krucho. Poza tym zakładałam sama i prowadzę go sama. Jakoś to coraz lepiej mi wychodzi. wyklarowała mi się koncepcja i może w tym roku wreszcie skończę. Ona też trochę nie była chętna przebudowywać już istniejący ogród.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe

i jak ja mam teraz napisać że "mam za mały ogród" :D

 

edit

bo tak jest... kiepski kształt, patrzcie:

[ATTACH=CONFIG]244122[/ATTACH]

czarne pogrubienie - wjazd

czerwone - budynki

różowe - plac zabaw

niebieskie - POŚ

tak na prawdę zostaje mi tylko zielone kółeczko na ogród jakiś ładny z altanką jak będą goście.... bo to od strony salonu jest

 

cała reszta jest odsunięta od głównych wyjść z domu, więc pewnie nie będzie zbyt używana... dopiero jak dzieci podrosną to chciałam im tam zrobić altankę na młodzieżowe popijawy :D

 

 

pesteczko ja myślałam by samemu wykopać i by był taki na dziko sobie... bo mój to nie zapłaci w życiu za coś co może zrobić sam i to taką kasę :o

a grupona nie ruszam - ja wolałabym by był to ktoś kto mieszka bliżej i mógłby podjechać i zobaczyć i wtedy doradzić

 

Ze stawem masz dokładnie jak u mnie. Ja też chcę, bo podobają mi się ogrody wodne. Tak fajnie można zagospodarować i rododendrony to lubią. Tylko ta kasa :(

 

Jeśli wykopiesz dostatecznie głęboko, może trafisz na wypływ wody i wtedy będzie fajnie, bo sam będzie się napełniał.

U mnie wiosną byłoby Okey, ale w środku lata taki całkiem naturalny staw by wysychał, nawet gdyby miał 2 m głębokości.

 

Moja Kaśka i jej facet kupili już ze stawem i przez ogród płynie rzeczka. Ale poprzedni właściciele wyłożyli brzegi płytami betonowymi i nic nie chce rosnąć. Muszą to wszystko kiedyś usunąć. Staw musi być częściowo ocieniony, bo inaczej rozwijają się niezdrowe bakterie i jest paskudna woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pesteczko a czemu grupona omijac ?Tak sobie myslalam ze jak pojade na wakacje do bialego to taki wstepny planik bym rozrysowala z pania od ogrodka ,u mnie to tylko 800 m2 z domem takze potrzebuje sensownego rozlozenia ,a na profesjonalny za wielka kase moj M sie nie zgodzi,no chyba ze uklonie sie do elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karolina czemu nie jestes moja mama :cry::razz:

adoptować Cię? :lol2:

 

ja po prostu wolę by mi się dzieciaki nigdzie (w miarę możliwości) nie szlajały po nocach... wolę by cała wieś przyszła do nas na podwórko na ognisko/grilla co tam chcą... mam miejsce więc żal nie wykorzystać tego :)

a dzięki temu mam ciągle dzieci "w domu" :D ooooooczywiście to mój plan - pytanie czy dzieciom będzie odpowiadał?

Karolina, a tam po lewej dlaczego nie chcesz nic zrobić? Że za daleko od domu na taki kącik?

To niebieskie kółko, to co?

no właśnie tam po lewej myślałam o stawie... altance dla dzieciaków - takim dla nich zakątku... a dla rodziców część przy tarasie by była - a tu mało miejsca :(

niebieskie to oczyszczalnia - podpisane było :-P

...

Staw musi być częściowo ocieniony, bo inaczej rozwijają się niezdrowe bakterie i jest paskudna woda.

no u nas z zacienieniem to tylko jak sama nasadzę, bo to puste pole jest... musiałabym już i coś co szybko rośnie wysokie i liściaste... a potem wykopać kiedyś staw - marzę o tym... zupełnie wtedy inny mikroklimat jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aniu, z groupona bierzesz kota w worku. Jak ktoś się wystawia z tego typu propozycją tam, to trzeba zapytać czemu? Może dopiero zaczyna, może jest marnym ogrodnikiem, a może to jest firma, która chce nałapać chętnych. Znowu dlaczego firma i jak sobie poradzi z ilością tych chętnych?

Ogród to nie jest byle co. Raz założony powinien przynosić satysfakcję i nie sprawiać za dużo kłopotów, szczególnie ludziom, którzy się nie pasjonują ogrodnictwem.

O firmach była kiedyś dyskusja na wątku u Elfir. Ktoś poskarżył się, że z firmy jakiejś zrobili mu projekt ogrodu i nasadzenia. Potem wyszło, że nie biorą odpowiedzialności, a rośliny padały jak muchy. Po analizie okazało się, że nie dobrali rośli do warunków glebowych. Źle skomponowali zestawienia roślin na rabatach. I jeszcze usiłowali wmówić biedakowi, że to jego wina, bo coś tam.

Wiele firm ogrodniczych nie ma „na stanie” zawodowego architekta zieleni. Często siedzi jakiś Bolek przy komputerze i kradnie fragmenty różnych projektów składając z nich założenie ogrodowe. To, że są łatwo dostępne programy projektowe w takiej sytuacji też staje się problemem. Każdy mając taki program zrobi projekt. Tylko, jak on się będzie miał do faktycznych możliwości istniejących w danym ogrodzie, klimatu itp.?

 

Jak chcesz zrobić sobie wymyślony przez siebie projekt ogrodu to w sieci jest Garden Puzzle http://gardenpuzzle.pl/ . Można skorzystać na początek bezpłatnie i spróbować. Jako bezpłatny ma ograniczone możliwości, ale zabawa jest fajna. Wersja płatna jest już całkiem niezła.

Do obu można wprowadzać własne zdjęcia i na ich bazie robić kompozycje.

Mnie się też zdarzyło kilka lat temu popełnić straszny koszmarek. Miał tę zaletę, że sprowadził mnie na ziemię :yes: Ale jeszcze tam wrócę, bo mi się podobało.

 

Karolina, dobra mama z Ciebie. Jeśli uda Ci się doprowadzić do sytuacji, że na lodówce zwiśnie karteczka „nie zjadać z 3-ciej półki i nie grzebać w zamrażarce” i będzie respektowana przez młodocianych gości, będzie super. Grunt to nie wchodzić dzieciakom z butami, a nadzór sprawować tak, żeby ich nie płoszyć, żeby nabrali zaufania.

Wspominam czasem 2 godziny w taksówce pod warszawską Proximą. Był jakiś koncert punkowy i moja 14-letnia wtedy córcia dostała oczywiście pozwolenie. (Zawsze pozwalałam. Nawet na Marilyna Mansona poszła. Nie było się czego bać, choć wszyscy straszyli.) Umówiłyśmy się, że o 12 wychodzi. Ale koncert nie skończył się, balanga trwała, a ona nie mogła dostać się do szatni. To sobie poczekałam, a potem rozwiozłam towarzystwo po całym mieście.

 

Jaką będziesz mieć oczyszczalnię? U mnie na pagórku na rozsączaniem rosną trawy ozdobne, liliowce, łubiny, maki wschodnie... A płot tuż obok jest właśnie z wierzby.

 

Świetne miejsca dla rodziców

++Francheska_Watson-Steenberg-03.jpg

Tarrytown-Terrace-02.jpg

Cyganskie-siedziska-01.jpg

Nie mów, że masz mało miejsca :)

 

Staw zrobiony bez udziału jakiejkolwiek firmy przez mojego zaprzyjaźnionego „guru” ogrodniczego. Zdjęcie jest z 15 czerwca zeszłego roku, a wodę po raz pierwszy wpuścił miesiąc wcześniej. W najgłębszym miejscu ma 1,5 m i powierzchnię około 50 m2. Jest też strumień napowietrzający. Po lewej i po prawej są strefy bagienne obsadzone sitami. Wszystko ma być ukończone w tym sezonie.u_Staszka(15wrzesien2012)-montaz-01www.jpg

 

To widok jaki mi się marzy z tarasu. Tylko tu gdzie trawnik ma być jeszcze staw.

Piet Oudolf-Bonn Garden-02(fot.Jürgen Becker).jpg

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...