Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

rurki miedziane w wylewce - proszę oceńcie


c4se

Recommended Posts

Witam,

 

Ekipa zainstalowała właśnie rozdzielacze na ścianie garażu i nie jestem pewien czy jest to dobre ich umiejscowienie. Na zdjęciu widoczny ten od ogrzewania podłogowego, ale od kaloryferów jest podobnie.

 

rozdzielacz.jpg

 

Martwią mnie dwie sprawy:

 

1. Na podłodze nie będzie styropianu, tylko wylewka o grubości około 12 cm. Czyli po zalaniu jej górna warstwa będzie raptem kilka centymetrów nad rurkami. Czy można w ogóle w ten sposób umieszczać miedziane rurki? W jaki sposób je odpowiednio zaizolować?

 

2. To jest garaż. Nie będę przez te rurki przejeżdżał, ale przednie koła zaparkowanego samochodu będą w odległości około metra od nich. Czy to nie problem?

 

PS.

Ściana nie jest otynkowana bo będzie na niej jeszcze warstwa styropianu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miedziane są tylko w kotłowni i do rozdzielaczy, które są od niej oddalone o około 2 metry. Z wychładzaniem też słuszna uwaga. Co prawda jest to ściana wewnętrzna, po drugiej stronie pomieszczenie ogrzewane, a ściana od strony rozdzielaczy (łącznie z rurkami) będzie obłożona 5 cm styropianem. W sumie skrzynkę też by można w podobny sposób "docieplić".

 

No ale nadal nie wiem, czy mam się martwić umieszczeniem rurek w wylewce garażu.

Ma ktoś doświadczenia lub przemyślenia na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszym projekcie podlogowki ASOLT napisal zeby wszystkie rury zasilajace rozdzielacze izolowac termicznie, wszelkie przejscia rur przez sciany zabezpieczyc za pomoca umieszczenia rury w np peszlu... Mysle ze u Ciebie powinno byc jedno i drugie... Napewno nie zalal bym po prostu golych rurek miedzianych betonem... Edytowane przez Tomasz Antkowiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, powinienem to od razu napisać. Rurki są/będą w izolacji 13 mm, łącznie z przejściami przez ścianę. Na zdjęciu widać tylko kawałek gąbki, bo tego fragmentu instalacji jeszcze nie skończyli.

 

Dodatkowo w innym wątku ktoś pisał, że pianka powinna być powlekana, bo zwykła szara się może utleniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jest to dobre izolacja powinna być całkowicie szczelna bo miedź zachodzi w reakcję z zaprawami murarskimi, z tego co widać to Twój hydraulik ma zamiar łączyć tą miedź w wylewce a to już poważny błąd złącza w przestrzeniach gdzie rury nie mogą się swobodnie rozszerzać i kurczyć co jest spowodowane rozgrzewaniem i stygnięciem często pękają, zmień hydraulika lub zażądaj pisemnej gwarancji ze zobowiązaniem pokrycia wszelkich strat jakie poniesiesz w przypadku zalania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kajman dzięki za poradę! Dobrze zauważyłeś, w tej chwili chcą te poziome rurki położyć w kształcie litery "L" patrząc od góry, czyli z łączeniem na styku. A można takie rury kłaść na ukos? Wtedy żadnego łączenia by nie było, a wyglądało by mniej wiecej tak "\", tylko pod mniejszym kątem.

 

Druga sprawa - czy to samo dotyczy umieszczenia rur w warstwie styropianu? Bo na siłę, mógł bym tam położyć styropian.

Edytowane przez c4se
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...