Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki piec wybrać???


crazyMiM

Recommended Posts

Witam,

Za jakiś czas będę kupował piec do domu. Chciałbym ogrzewać głównie pelletem ale również mieć możliwość przejścia na opalania eko- groszkiem. Zastanawiam się nad dwoma producentami: Klimosz (model Duo NG) oraz Kostrzewa (Pallets Fuzzy Logic 2 lub Compakt Bio wtedy sam pellet).

Co myślicie o tych modelach pieców i który wg waszej opinii wiedzy i doświadczeniu jest lepszy, wydajniejszy, ekonomiczniejszy itd.

Z góry dziękuję za wszystkie Wasze odpowiedzi i podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

Jestem troszkę zaskoczony odpowiedziami.

To może z innej beczki- jaki polecielibyście piec do ogrzania domu o powierzchni 170 m2 z podajnikiem na pellet ale również z możliwością przejścia na opalanie eko groszkiem.

Dlaczego nie klimosz i kostrzewa.

Pomocy bo mam już coraz większy bałagan w głowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacząłbym od innego pytania postawionego samemu sobie

 

JAKIEJ MOCY KOTŁA POTRZEBUJĘ DO OGRZANIA 170M2

 

 

potem dopiero szukałbym czy jest kocioł spełniający wymogi odnośnie mocy i spalający pellet oraz ekogroszek.

 

jeśli to nowy dom to OZC odpowie na pytanie ile ciepła potrzeba i jakiej mocy kocioł

szacunkowo mocno to maks 12KW

już to mocno ogranicza wybór- chyba że instalacja z buforem ale to dodatkowe koszty ale jednocześnie możliwość spalania z lepszą sprawnością

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jest to nowy dom- beton komórkowy, ocieplony styropian 12 cm, dach 25-30 cm wełny. Zastanawiam się nad kotłem o mocy 15-20 kw. I niestety będąc laikiem w temacie mam coraz większy mętlik w głowie. Znajomy który zajmuje się techniką grzewczą poleca Kostrzewę ale jest on jego przedstawicielem i dlatego może być "spaczony" ale jednocześnie nie będę miał problemu z serwisem o którym tyle złego się naczytałem. Mam świadomość tego że jest to inwestycja która jest bardzo ważna a czy nawet nie najważniesza przy wykańczaniu domu, dlatego chce wybrać coś sprawdzonego, mało awaryjnego i ekonomicznego. POMOCY!!! ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego crazyMiM, jak na poważnie myślisz o paleniu również ekogroszkiem, to popytaj może kolegi Minertu, jak się u niego spisywał palnik Multi od Grenia na pellecie. Bo na ekogoszku ponoć chodzi mu to bardzo dobrze. Piszesz o mozliwości palenia ekogroszkiem, a potem o ekonomii, wnioskuję z tego,że prędzej czy później i tak zarzucisz pellety i przejdziesz na ekogroszek. Kocioł EG Duo od Grenia da Ci możliwość poeksperymentowania z pelletem, węglem i miałem. Natomiast nie słyszałem jeszcze o żadnym kotle typowo pelletowym spalającym choćby poprawnie węgiel w trybie automatycznym. Niby tam Kostrzewa daje dodatkowe końcówki palnika umożliwiające spalanie ekogroszku, ale to tylko proteza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł 15KW będzie za duży

policzyć OZC- z prostego kalkulatora w przybliżeniu wychodzi 9KW na CO do tego CWU jakieś 2-3KW czyli 12KW

a autor myśli o przedziale 15-20 czyli z punktu zakłada zakup przewymiarowanego kotła

sugeruję poczytać w sieci o wadach przewymiarowania i problemach z nimi związanych zarówno w kwestii kosztów jak i uciążliwości eksploatacji zbyt dużego kotła

 

lepszy kocioł na ekogroszek z palnikiem wielopaliwowym lub kocioł tylko na pelet niż taki co jest do wszystkiego gdyż będzie do niczego ale o tym już koledzy wspomnieli.

 

dodatkowo zakup kotła na pellet z możliwością spalania ekogroszku będzie dużo kosztowniejszy niż zakup kotła na ekogroszek z możliwością spalania pelletu(nie samego bo to mało bezpieczne ale w postaci mieszanki z eko lub miałem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dzięki za odpowiedzi. Przeanalizowałem temat i jestem zdecydowany na ogrzewanie peletem. W takim razie jaki piec wybrać?? Moc 12- 15 kw. Wiadomo jak coś jest do wszystkiego to i do du... Co polecicie forumowicze? Jaki piec jest przez Was sprawdzony i który polecacie. Co z Kostrzewą co do którego namawia mnie znajomy? Dlaczego nie Klimosz? Prośba o pomoc w wyborze ponieważ nie mam w tym temacie doświadczenia (pierwszy piec) a nie chcę wywalić kasy w błoto.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dzięki za odpowiedzi. Przeanalizowałem temat i jestem zdecydowany na ogrzewanie peletem. W takim razie jaki piec wybrać?? Moc 12- 15 kw. Wiadomo jak coś jest do wszystkiego to i do du... Co polecicie forumowicze? Jaki piec jest przez Was sprawdzony i który polecacie. Co z Kostrzewą co do którego namawia mnie znajomy? Dlaczego nie Klimosz? Prośba o pomoc w wyborze ponieważ nie mam w tym temacie doświadczenia (pierwszy piec) a nie chcę wywalić kasy w błoto.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

A może zainteresuje Cię EG PELLET 15 firmy GREŃ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie poruszyłes ciekawa sprawe - żaden kocioł na pellets nie spala eko-groszku i żaden kocioł na eko-groszek nie spala poprawnie peletu. Kotły uniwersalne nie istnieją.
Spalisz w każdym pellet ale z mniejszą sprawnością.Chcąc palić pelletem kup do tego kocioł przeznaczony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego crazyMiM, jak na poważnie myślisz o paleniu również ekogroszkiem, to popytaj może kolegi Minertu, jak się u niego spisywał palnik Multi od Grenia na pellecie. Bo na ekogoszku ponoć chodzi mu to bardzo dobrze. Piszesz o mozliwości palenia ekogroszkiem, a potem o ekonomii, wnioskuję z tego,że prędzej czy później i tak zarzucisz pellety i przejdziesz na ekogroszek. Kocioł EG Duo od Grenia da Ci możliwość poeksperymentowania z pelletem, węglem i miałem. Natomiast nie słyszałem jeszcze o żadnym kotle typowo pelletowym spalającym choćby poprawnie węgiel w trybie automatycznym. Niby tam Kostrzewa daje dodatkowe końcówki palnika umożliwiające spalanie ekogroszku, ale to tylko proteza.
Użytkuję palnik MULTI i spalałem na nim pellet .Jest to palnik uniwersalny.Duzo tych kotłów (EG DUO MULTI) zamawiają np Hiszpanie ze wzgl na bardzo dużą ilość pestki różnego rodzaju.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Za jakiś czas będę kupował piec do domu. Chciałbym ogrzewać głównie pelletem ale również mieć możliwość przejścia na opalania eko- groszkiem. Zastanawiam się nad dwoma producentami: Klimosz (model Duo NG) oraz Kostrzewa (Pallets Fuzzy Logic 2 lub Compakt Bio wtedy sam pellet).

Co myślicie o tych modelach pieców i który wg waszej opinii wiedzy i doświadczeniu jest lepszy, wydajniejszy, ekonomiczniejszy itd.

Z góry dziękuję za wszystkie Wasze odpowiedzi i podpowiedzi.

Mam klientkę,która zakupiła piec na ekogroszek a pali pelletem.Jest drożej ale czyściej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Drodzy użytkownicy proszę o Wasze propozycję i opinie na temat pieców na pellet.

Dziękuję

 

Ja osobiście polecam ten piec.

Użytkujemy go już 4 lata i jesteśmy bardzo zadowoleni. Aktualnie palimy w nim ziarnem owsa (w pierwszym roku paliliśmy pszenicą lekko zmieszaną z ekogroszkiem) - nie kopci, nie śmierdzi, wypala się idealnie popiołu niewiele - a ten co jest można wysypać na pole. Owies mamy oczywiście z własnego pola. Nie obyło się bez wizyty serwisanta z firmy - przeszkolenie z działania i obsługi pieca pozwala samemu bardzo dobrze ustawić paramerty tak by piec był wydajny dla każdego paliwa. Piec przeznaczony jest do palenia pelletem lub ziarnami właśnie owsa. Gdy kończy nam się owies dokupujemy pelet ze słomy i też bardzo dobrze się pali. Energetycznośc podobna do ziarna. Ecogroszek tylko w razie kryzysu - pali się ale niezbyt dokładnie i ciężko piec ustawić. Ktoś wspomniał na forum prawidłowo - piec na pellet to piec na pellet. Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. I to się sprawdza.

Piec aktualnie ogrzewa 130m2 - docelowo 260 m2, kuchniosalon i łazienka - ogrzewanie podłogowe, sypialnie grzejniki, zbiornik na wodę 300 l (ogrzewa 150 l - reszta przeznaczona na solary)

Koszt miesięczny pobory prądu to jakieś 50 zł. Za to jak rozpalamy początkiem października tak piec wyłączamy w maju. Raz na tydzień podajnik uzupełniamy 7 workami 50 kg owsa, raz dzienni trzeba zerknąć czy popiół nie zabija paleniska. Średnio raz na tydzień trzeba wyrzucić popiół.

Użytkowania takich piecy trzeba się poprostu dobrze nauczyć. i przetestować oczywiście dostępne paliwo. Taki piec zajmuje również dużo miejsca. Zdecydowaliśmy się na niego dosyć późno i szczerze mówiąc na długość na styk nam się zmieścił do kotłowni. Takie piece mają długi ślimak żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo cofnięcia się płomienia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...