Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki piec wybrać???


crazyMiM

Recommended Posts

  • 5 months później...
  • Odpowiedzi 57
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

Za jakiś czas będę kupował piec do domu. Chciałbym ogrzewać głównie pelletem ale również mieć możliwość przejścia na opalania eko- groszkiem. Zastanawiam się nad dwoma producentami: Klimosz (model Duo NG) oraz Kostrzewa (Pallets Fuzzy Logic 2 lub Compakt Bio wtedy sam pellet).

Co myślicie o tych modelach pieców i który wg waszej opinii wiedzy i doświadczeniu jest lepszy, wydajniejszy, ekonomiczniejszy itd.

Z góry dziękuję za wszystkie Wasze odpowiedzi i podpowiedzi.

 

Witam. Może już podjąłeś decyzję w wyborze pieca. Zastanawia mnie dlaczego chcesz spalać pellet? Bo jest droższy od ekogroszku, ma mniejszą wartość kaloryczną. Jest to uzasadnione w miejscach gdzie trudno jest kupić dobry ekogroszek, albo możesz tanio kupić pellet. Ja mam kocioł Ogniwo EKO 15 KW. Można w nim spalć oprócz ekogroszku, miał i pellet, ziarna. Możesz spojrzeć na ten kocioł i porozmawić z producentem. Mają terż nowszą serię Ogniwo EKO PLUS np 12 KW, 16 KW. Za bardzo się nie przejmuj tekstami o przewymiarowaniu kotła. Przed pięciu laty nie miałem innej możliwości i wszystko jest OK. A piec z biegiem lat będzie miał mniejszą wydajność, ze względu na osadzanie się kamienia i innych zanieczyszczeń wewnątrz płaszcza pieca. Powodzenia w wyborze pieca, bo to inwestycja na wiele lat. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...
Dlaczego jest taka moda na ekogroszek i pellet. Czy już nie można palić węglem i drewnem? (zaraz pewnie poruszę lawinę krytyki ;))

Gdzie taka moda panuje ? W regionach gdzie cywilizacja jeszcze nie dotarła ? Czy może wśród inwestorów,którzy nie mają pojęcia o swoim nowobudowanym domu gdzie wiedzą jedynie to że dom musi mieć ściany i dach ? To w takim wypadku się zgodzę.

W starych domach kocioł z podajnikiem poprawia komfort zamiast smieciucha ale w nowych domach jest zmniejszeniem i znacznym pogorszeniem komfortu wszak dzisiaj nie pierze się na tarce czy chłodzi w studni ale w pralce i w lodówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie taka moda panuje ? W regionach gdzie cywilizacja jeszcze nie dotarła ? Czy może wśród inwestorów,którzy nie mają pojęcia o swoim nowobudowanym domu gdzie wiedzą jedynie to że dom musi mieć ściany i dach ? To w takim wypadku się zgodzę.

W starych domach kocioł z podajnikiem poprawia komfort zamiast smieciucha ale w nowych domach jest zmniejszeniem i znacznym pogorszeniem komfortu wszak dzisiaj nie pierze się na tarce czy chłodzi w studni ale w pralce i w lodówce.

 

Wszystko zależy od ceny i kosztów. Jeśli chodzi Ci o to że najczęściej żeruje się na niewiedzy inwestora i do dobrze ocieplonego pakuje się 4 krotnie przewymiarowany kocioł to się zgodzę - zdecydowanie więcej kłopotu. Z kotłami gazowymi czy pompami ciepła myślisz że jest inaczej. Jedyna różnica że dymu tak nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...
Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie kocioł c.o. z podajnikiem ślimakowym, w którym można spalać pallet i ekogroszek. Zauważyłem, że coraz więcej osób przerzuca się na pallet - mniej sprzątania w kotłowni, poza tym materiał jest ekologiczny, na to też zaczęliśmy zwracać uwagę. Piecbud jest jednym z lepszych polskich producentów, robią też kominki z płaszczem wodnym.

 

Tylko, że takich kotłów do wszystkiego nie ma.

 

Albo palnik pelletowy przystosowany do palenia samymi pelletami, który ma wysoką sprawność, do tego kocioł o odpowiedniej budowie i duży zasobnik, albo kocioł na ekogroszek w którym można palić także mieszanką pelletów z ekogroszkiem, ale samymi pelletami tylko przy stałym odbiorze ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że takich kotłów do wszystkiego nie ma.

 

Albo palnik pelletowy przystosowany do palenia samymi pelletami, który ma wysoką sprawność, do tego kocioł o odpowiedniej budowie i duży zasobnik, albo kocioł na ekogroszek w którym można palić także mieszanką pelletów z ekogroszkiem, ale samymi pelletami tylko przy stałym odbiorze ciepła.

Podniósł bym rękę za tą opinią i również każdemu to próbuję przekazać jak pyta o takie rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Ja man granpala. Tu masz wątek o tym kotle. Z zalet kotła na pellety to przede wszystkim czystsza kotłownia, odrobina popiołu zamiast wiader żużla, czystsze spaliny niż z ekogroszku (czyli węgla). Do zasobnika też przyjemniej jest wsypywać prasowane trociny, niż brudzący i pylący węgiel. Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...
Witam Panowie. Potrzebuje pomocy musze kupic piec do nowego domu powierzchnia 160 mkw. Po wszelakich pomiarach i oględzinach wszystkich fachowców żaden piec z podajnikiem nie zmieści się w mojej kotłowni więc jestem skazany na zwykły piec węglowy. Powstaje pytanie jaki i którego producenta podkreślam ze ma byc bez podajnika, moze byc skomputeryzowany chciałbym palic w nim drewnem i węglem. Prosze was o jakies najlepsze typy i najmniej awaryjne moze ktos z was juz posiada jakis dobry piec CO i z góry byłbym wdzięczny za link do danego pieca w celu porównania i wyboru najlepszego. Z góry dziekuje za pomoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma byc bez podajnika, moze byc skomputeryzowany
Nowy dom i kocioł na węgiel szuflą dokładany 3x dziennie? Budujesz nowy dom i montujesz w nim dziewiętnastowieczny kocioł?

Dom już zbudowany, czy w fazie projektowania? Jeśli w fazie projektowania na twoim miejscu wziąłbym pompę ciepła. Koszty takie same, a rączki czyste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...