Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rozdzielacz C.O. w ?azience


Recommended Posts

Odnośnie CO nie ale...

 

u mnie, przy okazji projektu pgrzewania podłogowo-grzejnikowego, projektant zrobił gratis projekt instalacji wodnej i zaproponował rozdzielacz CWU w łazience. Trochę mnie to zaszokowało, bo liczyłem się z klasycznym rozprowadzeniem ale po rozmowie z Nim a takze po lekturze na temat rozdzielaczowego systemu zacząłem sie zastanawiać. Może tak zrobię.

 

Plusy: "Wykonanie to gwarantuje największą stabilność ciśnienia wylotowego na baterii czerpanej. Umożliwia odcięcie każdego przyboru, zapewniając niezakłóconą pracę pozostałych. Jest to system rozprowadzania dający większy komfort i bezpieczeństwo eksploatacyjne." - cytat z podręcznika instalatora na stronie Hepwortha http://www.hepworth.pl/poradnikinw.pdf

A poza tym skrzynka to dobry punkt do zamknięcia obwodu cyrkulacji.

 

Minusy: jest droższe niż system trójnikmowy no i kwestia estetyki skrzynki rozdzielaczowej w łazience.

 

Ja innych minusów nie dostrzegam.

Ale, jeżeli skrzynkę np. zasłonić stojąca szafką ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie nawiązujece do rozdielaczy CO.

Planuje instalację rozważam za i przeciw i mam jedno pytanie

 

Mój znajomy robił instalację w plastiku i wykonawca powiedział, że w przypadku awarii np przewiercenia rury, można dogrzać do końcówki nowy odcinek i całośc przeciagnąć do podłogi w ten sposób zamieniając rure uszkodzoną na nową

 

Jeśli zdecyduje sie na rozdzielacz i poprowadzę w wylewce rury PEX/AL/PEX (oczywiście wolę Cu ale troche dla mnie za droga) to oczywiście rura dochodzi do grzejnika bez połaczeń. Rura w wylewce będzie w koszulce izolacyjnej. Takie rury sa dość sztywne. Cy da się zrobić taki manewr jak opisałem powyzej?

 

z góry dzięki za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podręczniki piszą że taką rurę można wymienić. Ja twierdzę że to tylko teoria. W praktyce będzie to niemożliwe bo rura pex-al-pex jest sztywna to nie przewód elektryczny.

Wklejam zdjęcie i oceń sam czy można taką rure wymienić.

http://foto.onet.pl/upload/47/91/_256560_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest technicznie możliwe umieszczenie rozdzielacza pod stropem, tzn w piwnicy przy samym suficie (dla instalacji na parterze)? Czy tak zrobiona instalacja ma szanse działać poprawnie? Chodzi o to, że przedpokój mam wąski i szafka rozdzielaczowa go raczej nie upiększy. Czy zatem można rurkami wychodzić z rodzielacza w górę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest technicznie możliwe umieszczenie rozdzielacza pod stropem, tzn w piwnicy przy samym suficie (dla instalacji na parterze)? Czy tak zrobiona instalacja ma szanse działać poprawnie? Chodzi o to, że przedpokój mam wąski i szafka rozdzielaczowa go raczej nie upiększy. Czy zatem można rurkami wychodzić z rodzielacza w górę?

 

 

NAJLEPSZE ROZWIĄZANIE!!!!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

YEYO

Tak robota moja. Masz rację rury prowadzi się po środku otworów drzwiowych (najlepiej wogóle nie prowadzić przez otwory) lecz otwory które są na zdjęciu zostały zamurowane i są w innym miejscu.

ANIA

Te łuki nie są aż takie ostre są powyżej granicy 5d - 5 x średnica rury.

Ważne też aby cieszyło "oko" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumie co moze przeszkadzac ruch "pieszy" nad instalacja kiedy znajduje sie nad nia min warstwa 4cm wylewki zbrojonej siatka i dotego jeszcze parkiet lub inne materialy wykonczeniowe???????

W takim razie twoje rozumowanie musialo by wykluczyc prowadzenie tejze instalacji przez korytarz gdyz chyba tam jest najwieksza kumulacja ruchu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoje rozumowanie opierałem raczej na analizie sytuacji gdy musimy coś przy instalacji zrobić. Często w otworach drzwiowych jest dużo różnych rzeczy: futryny, listwy maskujące czy połączenia różnych nawierzchni. Wydawało mi się że zrywanie tu podłogi jest kłopotliwe, a wyłączenie z ruchu tej części domu w czasie remontu dość uciążliwe.

Choć oczywiście nie mam zamiaru wylewać tu swoich odczuć, ale sprowokować VPS do zagłębienia się w temat, bo odniosłem wrażenie, że warto go posłuchać (czy raczej przeczytać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...