Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Będę ocieplał ścianę 3W wełną szklaną albo skalną. W Isoverze uzyskałem informace, że stosowanie szczeliny powietrznej zalecają ale nie padło kategoryczne stwierdzenie, że jest ona niezbędna. Przy czym przy zastosowaniu włny Polterm Uni (wełna mineralna) szczelinna "powinna raczej być" a przy Uni Płycie można sobie darować. Jak szanowni Forumowicze zapatrują się na ten problem?

marian

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18225-czy-koniecznie-szczelina-powietrzna/
Udostępnij na innych stronach

Wełna musi oddawać wilgoć, szybciej będzie oddawała tu gdzie jest przeływ powietrza a więc wentylacja. Gdy nie odda wilgoci jej parametry izlacyjne się obniżą i przesunie się punkt rosy. A to grozi już 'gnojówką' w ścianach. Bez namsłu, na Twoim miejscu , dla wlasnego dobra stosowałbym szczelinę wentylacyjną z każdą wełną. Rzeczywiście przy nowych rodzajach wełny, o parametrach dostosowanych właśnie do murów trójwarstwowych wystarcza wentylacja w postaci otworów na dole ściany i otwartej górze...
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18225-czy-koniecznie-szczelina-powietrzna/#findComment-309053
Udostępnij na innych stronach

A ja otrzymalem odpowiedź z Roockwola że w moim przypadku, mianowicie okolice Białegostoku i wełna Roockton, ściana nośna i elewacyjna ceramiczne pustka jest zbędna. Też nie wiem co robić, tzn nie wiem czy tą pustkę wentylować bo na pewno będzie gdyż już dawno kupiłem wełnę i kombi więc pustkę na pewno zrobię, tylko zastanawiam się czy dać kratki.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18225-czy-koniecznie-szczelina-powietrzna/#findComment-309068
Udostępnij na innych stronach

Buduję z silikatów, które mają b. dobrą paroprzepuszczalność i mima zagrożenia "gnojówką" w ścianach poważnie się zastanawiam, czy kazać robić szczelinę, czy nie. Najbardziej zastanowiła mnie opinia doradcy technicznego isovera, który powiedział co wyżej. A może ktoś ma już wybudowany dom z ociepleniem z wełny bez szczeliny?
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18225-czy-koniecznie-szczelina-powietrzna/#findComment-309107
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Czy warto dać szczelinę? To tylko 2-3 cm więc ja daję. Co do kratek to są one tak niewielkie i w tak różnych kolorach, że chyba też je dam. Koszt niewielki, a zawsze większy spokój - choć nie jestem do tego przekonany.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18225-czy-koniecznie-szczelina-powietrzna/#findComment-324015
Udostępnij na innych stronach

ja budowałem ścianę 3W bez pustki powietrznej , w środek dawałem ISOVER PolthermMaxi Unipłyte bo jak wyczytałem to jest jedna z nielicznych wełn , którą można kłaść bez szczeliny.

URSA też ma taki produkt ale 20% droższy

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18225-czy-koniecznie-szczelina-powietrzna/#findComment-324184
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Nie jestem ani troche specjalista w dziedzinie docieplania, ale na zdrowy rozsadek, cos mi tu nie gra.Najpierw walimy to cale docieplanie, a potem sie zastanawiamy nad szczelinami wentylacyjnymi. Przeciez taka szczelina dziala jak komin, przez ktory bedzie ewakuowane to cieplo, ktore staramy sie zachowac stosujac docieplenie. Nie widze w tym logiki!
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18225-czy-koniecznie-szczelina-powietrzna/#findComment-351239
Udostępnij na innych stronach

Z tym wywiewaniem ciepła to ne przesadzajmy. Jaki tam ma się tworzyć ciąg? Moja ściana jest grubsza od 2W o pustkę i oblicówkę. W zwiazku z tym ścian 2W jest jeszcze intensywniej chłodzona.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18225-czy-koniecznie-szczelina-powietrzna/#findComment-351294
Udostępnij na innych stronach

Ja dalem szczeline 2 cm dla swietego spokoju.

 

Wszyscy mowią o punkcie rosy, a nikt nie podal konkretnych wielkosci, przy załozeniu np. 150 m2 scian zewnetrznych, wentylacji np. 150 m3/godz., wytwarzaniu pary wodnej w ilosci X gram na dobe lub wilgotnosci rzedu X%, roznicy temperatur np. 30K (na zewnątrz minus 10, wewnątrz plus 20C).

 

A czy ktos moze podac ile sie ewentualnie skropli tej wilgoci w scianie?

 

Gdyby tej wilgoci tak wiele moglo przedostawac sie przez sciany, wtedy moim zdaniem, sciany z jednowarstwowego betonu komorkowego powinny sie rozsypac po kilku zimach, a po kazdej z zim powinna lezec na ziemi warstwa zlasowanego BK. Tak jednak nie jest.

 

Wiec moze to oddychanie scian i ilosc oddawanej tą drogą wilgoci to bajka?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18225-czy-koniecznie-szczelina-powietrzna/#findComment-351806
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...