Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

Mam pytanie jak w tytule, przeczytałem już chyba wszystkie tego typu posty na forum ale jednoznacznej odpowiedzi nie znalazłem, w związku z czym proszę o pomoc. Dysponujemy działką nad którą niestety przebiega przedmiotowa linia 20kV. Załączony obrazek przedstawia istniejącą sytuację, z jednej strony działki linia SN znajduje się 15,4 m od granicy, z drugiej 18,6 m - leci po skosie - są to odległości do skrajnego przewodu. Wystąpiłem do zakładu energetycznego, aby podali mi minimalną odległość w jakiej można zbudować budynek, zakład nie podał konkretnej odległości tylko walnął pieczątkę "Minimalne odległości poziome od skrajnego przewodu linii napowietrznej gołej do nowoprojektowanego obiektu budowlanego powinny być zgodne z obowiązującymi normami". Próbowałem się dopytać o tą odległość , ale ciągle ta sama odpowiedź, że konkretnej odległości mi nie podają - należy zrobić zgodnie z normami. Paranoja..

Idąc dalej dotarłem do normy: "PN-E-05100-1:2000 Elektroenergetyczne linie napowietrzne - Projektowanie i budowa - Linie prądu przemiennego z przewodami roboczymi gołymi". Tam w punkcie "16.3.3 Odległość pozioma przewodu nieuziemionego linii o napięciu wyższym niż 1 kV od budynków" jest napisane: "W przypadku zbliSenia linii o napięciu wyzszym niS 1 kV do budynku nalezy zachować bezpieczną odległość

poziomą. Odległość ta:

a) przy bezwietrznej pogodzie powinna wynosić, w metrach, co najmniej:

1+b/2+U/150 - od każdej trudnodostępnej części budynku

2+b/2+U/150 - od każdej łatwodostępnej części budynku

gdzie:

b - odległość między przewodami linii elektroenergetycznej w metrach,

U - napięcie znamionowe linii elektroenergetycznej, w kilowoltach.

czyli jeśli U = 20kV

b=1,8 m

to odległość = 2+1,8/2+20/150=3,03 m

Dodatkowo jest napisane że "odległość ta może być zmniejszona o 1m, jeżeli przy największym zwisie normalnym odległość pionowa przewodu od łatwodostępnej części budynki wynosi co najmniej 3m.

Prosiłbym Was o potwierdzenie (lub nie) czy moje rozumowanie jest właściwe, bo z obliczeń wynika że można budować już w odległości trochę ponad 2m. W postach na forum padają różne odległości - 5m , w drugim 10 m - Panowie jak jest naprawdę?

 

Druga sprawa: 2 wypisie z MPZP jest zapis dotyczący dróg:

"Ustala się linie rozgraniczające ulic dojazdowych, oznaczonych na rysunku planu jako...., w pasie o szerokości 10 m z dopuszczeniem odstępstw uzasadnionych szczegółowymi rozwiązaniami technicznymi i uwarunkowaniami stanu istniejącego".

Nasza działka graniczy z powyższą drogą od północnego-zachodu - proszę o przetłumaczenie w jakiej odległości od tej drogi można postawić budynek?

Te 10 merów liczy się od którego miejsca? I czy jeżeli dopuszczalne są odstępstwa to czy można postawić budynek w standardowej odległości 4 m od granicy (aby jak najdalej uciec od drutów)?

 

Z góry serdeczne dzięki za odpowiedzi

PROJEKT.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumieM, problem jest właśnie taki że nie można odsunąć budynku od linii bo weszlibyśmy w czterometrowy pas od granicy działki. Znalazłem projekt na wąską działkę, budynek o szerokości 7,15 m. Stawiając ten budynek w odległości 4,5 m od granicy i doliczając 1 metr okapu od strony linii energetycznej, skrajny punkt dachu znajdowałby się w odległości poziomej ok. 4 metrów od rzutu skrajnego przewodu energetycznego. Pytanie czy w takiej odległości od linii SN można ten budynek postawić? Drugie pytanie: w jakim celu i do kogo skierować wniosek o odstępstwo od przepisów budowlanych.

 

Podrążyłem trochę temat norm i okazało się że norma "PN-E-05100-1:2000 Elektroenergetyczne linie napowietrzne - Projektowanie i budowa - Linie prądu przemiennego z przewodami roboczymi gołymi" już nie obowiązuje. Na jej miejsce weszły PN-EN-50423-1/2007 i PN-EN-50341-1/2002. Pierwszą widziałem i jest tam mowa o 3 metrach (odstęp poziomy). Nie mam dostępu do normy PN-EN-50341-1/2002; jeżeli ktoś z forumowiczów nią dysponuje prosiłbym o informację jaka w niej jest podana odległość.

Może jest na forum osoba która zetknęła się z podobnym problemem, lub ktoś kto na codzień zajmuje się takimi zagadnieniami. Z góry dzięki za pomoc.

 

Ostatnia kwestia: normy dotyczą budowy linii energetycznych, czy to że można linię zbudować w odległości 3 m od budynku znaczy także że nowy budynek można zbudować również w tej odległości od linii?

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WNIOSEK O UDZIELENIE ZGODY NA ODSTĘPSTWO OD PRZEPISÓW TECHNICZNO-BUDOWLANYCH piszemy za pośrednictwem:

Wydziału Architektury i Budownictwa do wniosku trzeba dołączyć dobrze opisane uzasadnienie ,najlepiej przeczytać art.9 prawa budowlanego ,albo temat odpuścić i sprzedać działkę i kupić w innym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z zakładem energetycznym już się sytuacja wyjaśniła, byłem tam dzisiaj osobiście i odległość najbardziej wystającego elementu domu (narożnik dachu, taras) nie może być mniejsza niż 3 m od skrajnego przewodu linii energetycznej. Jeżeli ten warunek jest spełniony zakład energetyczny (podobno) nie robi problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z zakładem energetycznym już się sytuacja wyjaśniła, byłem tam dzisiaj osobiście i odległość najbardziej wystającego elementu domu (narożnik dachu, taras) nie może być mniejsza niż 3 m. Jeżeli ten warunek jest spełniony zakład energetyczny (podobno) nie robi problemów.

 

Panowie w MPZP jest jeszcze zapis" Ustala się minimalną odległość zabudowy od krawędzi jezdni dla ulic dojazdowych równą xxx"

Jakbyście zerknęli na screen

Czy jest to odległość:

krawężnik jezdni - początek schodów "a"

krawężnik jezdni - filar daszku "b"

krawężnik jezdni - ściana budynku "c"

 

Rozumie że odległości mierzymy od "krawędzi jezdni" (czyli krawężnika jezdni) a nie od krawędzi chodnika , który jest pomiędzy jezdnią a płotem.

Bardzo proszę o pomoc

odleglosc_zabudowy_od_krawedzi_jezdni.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Witam wszystkich. Mam podobny problem bo w granicy działki jest lina SN Przewód nieizolowany (goły) Działka jest wąska a ja chciałem odsunąć się od tej granicy 1,5. Przez ta linie muszę już chyba min.3m a to za duzo. Mam pytanie czy gdybym wymienił ten przewód na kablowy (chodzi mi o ten napowietrzny warkocz izolowany koszt ok. 1000zł) będę mógł przybliżyć się te 1,5 m czy linnia napowietrza kablowa ma te same odlległości bezpieczeństwa co linia napowietrzna gołą i dalej to sa min. 3m? Edytowane przez bzoek86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Mam problem bo w granicy działki jest lina SN Przewód nieizolowany (goły) Działka jest wąska a ja chciałem odsunąć się od tej granicy 1,5. Przez ta linie muszę już chyba min. 3m a to za duzo. Mam pytanie czy gdybym wymienił ten przewód na kablowy (chodzi mi o ten napowietrzny warkocz izolowany koszt ok. 1000zł) będę mógł przybliżyć się te 1,5 m czy linnia napowietrza kablowa ma te same odlległości bezpieczeństwa co linia napowietrzna gołą i dalej to sa min.3m?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Napisałem min. 3m przepraszam;) ( dokładnie to jest 5m) lina SN Przewód nieizolowany (goły).

Czy jesli zmienię go na przewód kablowy warkocz izolowany będę mógł przybliżyć się bliżej?

Powoli będę wybierał się do ZE po odpowiedz ale jestem ciekaw czy ktoś nie ma takich informacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

Witam serdecznie,

może ktoś zechce mi podpowiedzieć, co zrobić w mojej sytuacji. Dostałam w ramach darowizny działkę, nad którą biegną linie SN, w których nie płynie prąd. Linie są, bo są i niestety tak nieszczęśliwie, że przez sam środek działki, nie ma jak przesunąć domu, żeby linie go ominęły. Czy jest szansa na pozwolenie na budowę w takich warunkach? Dodam, że linie miały zostać wkopane w ziemię, jeśli w niedalekiej odległości zostanie wybudowana IKEA, niestety budowa sklepu się przeciąga, a linii nie zamierzają ściągać na razie.

 

Co zrobić w takiej sytuacji?

pozdrawiam i w załączniku przesyłam zdjęcie działki i biegnących przez nią linii SN (to ta zaznaczona na czerwono)

działka.jpg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...
Ja chce budowac garaz centralnie pod linia sn. Z tym ze u mnie linia przebiega wysoko i chce zachowac odleglosci pionowe od lini Byłem osobiście w rejonie i polecili mi napisac wniosek o warunki zabudowy, ujac tam co sie chce postawic i zalaczyc szkic na mapce. wniosek napisalem i czekam na odpowiedz. . W razie watpliwosci mozna do nich wystapic o szczegolowe wyjasnienie (na pismie) bo slownie to jak ktos juz wyzej napisal niebardzo chca marudy rozmawiac. jak dostane odpowiedz to dam znac co tam wyszlo ;d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...