Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

W związku z informacjami jakie dziś pozyskałem zakładam ten post.

Kto ma tynk silikonowy i wchłania on wodę np: po opadach, proszę o informację. Proszę napisać jaki producent i co się dzieje

 

Ja mam tynk który po opadach deszczu jest mokry, a nie może być mokry, ponieważ pisze że jest hydrofobowy, co gorsze można go zdrapać paznokciem ( 60 dni po nałożeniu)

Edytowane przez McArtur73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za zgodą Pana dr inż. Artur Pałasz, OBR FKiP Spektrochem - załączam opinię / ocenę problemu :

"Tynki dyspersyjne silikonowe producenci w kraju oraz zagranicą produkują w oparciu o błędne rekomendacje dostawców surowców. Jednym z takich błędów jest stosowanie dyspersji silikonowych (emulsji silikonowych), które stanowią żywicę silikonową zemulgowany bardzo silnym emulgatorem. Po takim zemulgowaniu żywica przestaje być żywicą (bezpostaciową) i przechodzi w koloid (dyspersję lub emulsję, w zależności od rodzaju silikonu, wielkości cząstki). Przestaje także wtedy być hydrofobowy, przestaje być tym, czym jest silikon. Zemulgowanie powoduje spowinowacenie owego silikonu z wodą, a zatem spowodowanie, że jest on już hydrofilowy. Nie ma więc mowy już o jakichkolwiek właściwościach hydrofobowych, odpychaniu wody, perleniu, a także innych związanych z tym cechami, które producenci tychże tynków podkreślają, a są one jedynie teorią nie mającą w niczym poparcia. Obecny w takiej emulsji lub dyspersji silikonowej emulgator (bardzo silny) jest związkiem nielotnym (nie odparowuje z powłoki), zatem po wyschnięciu wyprawy tynkarskiej, gdy tylko ta dostanie wody zaczyna ją emulgować. Stąd przedstawione przez Pana zjawisko, objawiające się tym, że tynk mięknie pod wpływem wody. Jest to podstawowy błąd technologiczno-surowcowy, który od kilku lat podkreślamy na szkoleniach i seminariach, jednakże producenci, którzy posiadają nikłą wiedzę w tym temacie nie rozumieją, że w ten sposób wprowadzają na rynek wyroby o miernej jakości. Obecność tego emulgatora powoduje także szybsze brudzenie się powłok/wypraw i tu właśnie kolejny mit, że tynki silikonowe się nie brudzą."

Proszę o komentarze

Edytowane przez McArtur73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...