Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

Z wielkim uporem od kilku lat remontuję ok. 100 letni dom.

W ubiegłym roku wymieniliśmy więźbę dachową i pokrycie dachu.

Aktualnie zamierzam zagospodarować i wykończyć poddasze użytkowe.

Proszę o pomoc i rady na temat ścianek działowych na stropie drewnianym, a zwłaszcza na temat prawidłowego wykonania pomieszczenia łazienki na takim stropie. Poprzednie wykonanie łazienki (gdy takowa jeszcze była przed całkowitą rozbiórką poddasza) spowodowało przegnicie części stropu drewnianego. Chciałbym uniknąć teraz błędów poprzedniego wykonania.

 

Pozdrawiam i mam nadzeję na głosy osób borykających się z podobnymi

problemami.

 

Aramis

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18254-azienka-na-stropie-drewnianym/
Udostępnij na innych stronach

W uzupełnieniu dodam, że rura kanalizacyjna przechodzi przez strop, podobnie jak wymienione rurki ciepłej i zimnej wody. Czy takie doprowodzenia wody i kanalizacji należy jakoś zaizolować. Prawdopodobnie na powierzchni tych rurek pojawią się skropliny, a wówczas jest niemal pewne pojawienie się pleśni i grzybków. Jak sobie z tym poradzić.

 

Aramis

:cry:

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18254-azienka-na-stropie-drewnianym/#findComment-309514
Udostępnij na innych stronach

W Muratorze kilka razy były omówione kolejne warstwy pozwalające zrobić np. płytki w takiej łazience.

U mnie na szczeście nie ma rur przechodzących przez podłogę więc jeden problem mniej.

Ponieważ jakoś źle mi sie kojarzy wylewanie betonowej ciapy na moje deski, na poddaszu będzie suchy jastrych z płyt gipsowych, a na to pewnie drewniana podłoga z teak-u, żeby pozostać przy drewnie w całym domu.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18254-azienka-na-stropie-drewnianym/#findComment-309787
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Co zrobić na stropie to ja już wiem. Chcę użyć płyt farmacell. Natomiast nie znajduję odpowiedzi na temat przestrzeni wewmątrzstropowej - co zrobić z kanalizacją i doprowadzeniem wody przechodzącymi przez strop.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18254-azienka-na-stropie-drewnianym/#findComment-309912
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że w samym stropie to raczej nie będą się rury rosiły (nie jestem pewien, ale aby to nastąpiło to musi być wilgotne powietrze w stropie); dla świętego spokoju można założyć izolację z pianki na rurki co
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18254-azienka-na-stropie-drewnianym/#findComment-310010
Udostępnij na innych stronach

Wilgotne powietrze w przestrzeni miedzystropowej choćby w minimalnym stopniu może wykraplać się na rurze z zimną wodą. Czy w takim razie wystarczyłoby zaizolować te rury taką otuliną jakiej używa się do izolacji termiczne rur ogrzewania co ?

 

Aramis

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18254-azienka-na-stropie-drewnianym/#findComment-310035
Udostępnij na innych stronach

Aramis,

właśnie tak bym zrobił, tj. rury poprowadził przez strop w otulinie termicznej (takiej z pianki), dla świętego spokoju możesz tę otulinę dokładnie owinąć taśmą "samowulkanizującą".

Co do płyt fermacell, to użyłem takich do podłogi w kuchni - na legarach osb, na to fermacel i glazura (bez żadnej dodatkowej warstwy izolacyjnej). Należy dołożyć starań, aby podłoże, na którym ułoży się fermacelle było SZTYWNE, bo inaczej o glazurze można zapomnieć - odpęknie wcześniej czy później (musiałem dokładać legary). Dodatkowo należy spoziomować dokładnie podłogę przed ułożeniem płyt jeśli chce się na nich położyć glazurę. IMHO poziomowanie klejem płytkarskim niesie za sobą niebezpieczeństwo nałożenia zbyt grubej warstwy kleju, co przy nawet lekko tylko pracującej podłodze może prowadzić do spękań (użyłem kleju tzw. elastycznego). Aha, czasem łatwiej jest znaleźć płyty niż właściwy klej do nich. Jedna firma próbowała mi wcisnąć klej do normalnych płyt gk fermacella (im wcisnął tak przedstawiciel i dopiero ja wytłumaczyłem zdziwionym sprzedawcom, że wciskają klientom nie to...). Ten do płyt suchojastrychowych łatwo odróżnić, bo ma dwie dziurki w dozowniku, podobno oba kleje nie różnią się specjalnie składem, ale lepiej dmuchać na zimne... Przed położeniem glazury należy bardzo dokladnie usunąć nadwyżki kleju, które po spienieniu wystają ponad powierzchnię posadzki. W jednym miejscu nie przypilnowałem glazurnika i efekcie będzie jedną płytkę na nowo kładł, bo się "rozruszała" (akurat przy progu :evil: )

Ooops, bardziej o płytach mi wyszło...

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18254-azienka-na-stropie-drewnianym/#findComment-310073
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...