Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

nielegalny przepust na nielegalnym rowie...


honefoss

Recommended Posts

Właściciel działki wykonał przepust bez uzyskania PnB i zezwolenia wodno prawnego. Przepust... mocno powiedziane. Rów jest prawie zarośnięty, raczej nieużywany. Znajduje się ok. 5m wgłąb działki budowlanej leżącej w granicach miasta - nie łączy się z drogą publiczną. Nie jest urządzeniem melioracyjnym w rozumieniu ustawy Prawo wodne (gdyż "obsługuje" tereny zabudowane na których nie jest prowadzona działalność rolnicza), nie ma go w ewidencji urządzeń melioracyjnych, nie ma go na mapach, nie jest wykazany jako "W" (czyli rowy) w wypisie z rejestru gruntów. Jednym słowem - formalnie nie istnieje a praktycznie ledwo go widać. "Budowa przepustu" polegała na wkopaniu w ziemię na wysokości rowu 2-metrowego kawałka rury i nadsypaniu tłuczniem tak by dało się bez łamania nóg przejść do ogrodu a zarazem by drożność rowu została zachowana.

Czy właściciel złamał prawo? Jaki jest status prawny takiego rowu-nie-rowu...? Bo nie jest to ani rów melioracyjny ani przydrożny, czym więc jest i jakie przepisy go dotyczą? Właściciel nie chce go zasypywać, myśli nawet o jego udrożnieniu - o ile dogada się w tej kwestii z sąsiadami. Jednak po wizycie w starostwie jest nieco skołowany. Chciał dobrze, a wychodzi na to, ze lepiej dla niego było siedzieć cicho i nie wychylać się. Usłyszał że musi robić operat wodno prawny, projekt techniczny, legalizacje przepustu itd. Jednym słowem - ma na swój koszt zrobić dokumentację, papierologie i wykonawstwo rowu, zapłacić karę za "nielegalny przepust" a na koniec grzecznie zgodzić się by przez jego działkę za darmo płynęły ścieki komunalne (w postaci wód opadowych i roztopowych z wyżej położonych domów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy właściciel złamał prawo?

 

Złamał, bo każda czynność wykonana na działce budowlanej wymaga pozwolenia na budowę lub zgłoszenia (poza nielicznymi wyjątkami, a ten "wybryk" do nich nie należy).

 

Ps. Ten "rów" może być na mapie szczegółowej (sytuacyjno-wysokosciowej) jako element "uzbrojenia" terenu - należy to sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złamał, bo każda czynność wykonana na działce budowlanej wymaga pozwolenia na budowę lub zgłoszenia (poza nielicznymi wyjątkami, a ten "wybryk" do nich nie należy).

 

Ps. Ten "rów" może być na mapie szczegółowej (sytuacyjno-wysokosciowej) jako element "uzbrojenia" terenu - należy to sprawdzić.

 

No też mi się tak niestety wydaje. Najlepiej chyba będzie jeśli właściciel po cichu zlikwiduje tę "samowole budowlaną"... Tylko co ma robić dalej? Rowu nie ma także na mapie szczegółowej, a dokładniej - jest, ale tylko bardzo krótki jego fragment przy granicy działki (w innym miejscu niż to z przepustem, rów kończy się 2-3 metry za granicą działki bez żadnego odpływu - taki rów-widmo:)) Ma wystąpić o wydanie PnB na przepust w miejscu gdzie formalnie nie ma żadnego rowu? Nie okaże się wtedy przypadkiem, ze rów jest nielegalny a urząd zacznie drążyć czy przy jego wykopaniu nie złamano innego prawa, tym razem dla odmiany prawa wodnego...? Działka jest odziedziczona po dziadkach, właściciel nie wie i nie ma jak się dowiedzieć jak to było wcześniej z tym rowem (kto go wykopał i po co). Sąsiedzi to też sami nowi właściciele.

Może niech robi zgłoszenie i odczeka te 30 dni licząc na to, ze nikt się nie zainteresuje? Jak sądzisz, czy przepust wymaga PnB czy zgłoszenie wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buduje obiekt malej architektury, czyli gustowny mostek - i finito.

 

Bez zgłaszania - Prawo Budowlane Art.29.1.22.

Tak najprościej i najmniej pracy ( czyli ogólnie nic nie robi) ale jak chce się pobawić to może zgłosić:

Prawo Budowlane Art.29.1.16 c

16) pomostów o długości całkowitej do 25 m i wysokości, liczonej od korony pomostu do dna akwenu, do 2,50 m, służących do:

a) cumowania niewielkich jednostek pływających, jak łodzie, kajaki, jachty,

b) uprawiania wędkarstwa,

c) rekreacji;

lub Prawo Budowlane Art.29.2.9

9) wykonywaniu urządzeń melioracji wodnych szczegółowych, z wyjątkiem:

a) ziemnych stawów hodowlanych,

b) urządzeń melioracji wodnych szczegółowych usytuowanych w granicach parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych oraz ich otulin;

Wszystko jest kwestią nazewnictwa :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...