Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

WM+Rekuperator+PC+Chłodzenie


Recommended Posts

Witam. Chciałbym zapytać się o jedną rzecz.

Planujemy zainstalować PC gruntową, WM z rekuperacją. Czytałem o możliwości chłodzenia pasywnego poprzez podłogówkę, która u nas będzie, ale chyba lepszym rozwiązaniem będzie chłodzenie poprzez wentylacje, poprzez kanałową chłodnice.

 

Układ wyglądałby następująco: Chłodnica byłaby zasilana glikolem z dolnego źródła. W budynku przed wejściem przewodu z DZ byłby trójnik numer 1. Odnoga tego trójnika szła by do chłodnicy. Trójnik numer 2 byłby na także na przewodzie zasilającym, a jego odnoga byłaby powrotem z chłodnicy. Oczywiście jest to układ teoretyczny, niewiadomo jakby to wyglądało w praktyce. Plusem jest to, że powrót z chłodnicy podgrzewałby glikol , który płynąłby do pompy ciepła , do podgrzewu CWU. Na odnodze do chłodnicy byłaby dodatkowa pompa , w celu odpowiedniego przepływu przez chłodnice.

 

Moje pytanie brzmi: Czy taki układ miałby rację bytu , ponieważ jest kilka 'ale'. Gdy nie ma podgrzewu CWU, PC nie pracuje a co za tym idzie, pompa obiegowa DZ też nie pracuję, a mała pompka obiegowa chłodnicy nie da rady tłoczyć glikolu poprzez całe DZ. Domyślam się także, że gdy pompa ciepła nie pracuję, jest jakiś układ zabezpieczający , który nie pozwala na przepływ glikolu przez PC a więc powrót z chłodnicy musiałby być wpięty w powrót PC i dodatkowo sterowany zaworem 3-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimna i mokra latem podłoga to nie chłodzenie. Zaś wentylacja ma stały i niezbyt duży strumień - zupełnie niezależny od temperatury.

 

Owszem, wydatki rzędu 350 m3/h nie są zadawalającę pod względem chłodzenia. Wszystko też zależy od zysków ciepła itp. Ale takie rozwiązanie w przypadku upałów 30 stopniowych byłoby w stanie zapewnić niższą temp. wew. , a to już jest coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim strumieniem możesz schłodzić co najwyżej jeden nieduży pokój (bez okien).

 

Jak chcesz chłodzić cały dom, zainstaluj klimakonwektory zasilane glikolem z DZ.

Nie można tez zapomnieć o termostatach, aby utrzymywać zadana temperaturę

i nie przechładzać pomieszczeń.

 

PS. Nagrzewnica wstępna przy WM sprawdzi się doskonale w zimie (jeśli nie masz GWC)

 

Pozdrawiam

GREGOR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim strumieniem możesz schłodzić co najwyżej jeden nieduży pokój (bez okien).

 

Jak chcesz chłodzić cały dom, zainstaluj klimakonwektory zasilane glikolem z DZ.

Nie można tez zapomnieć o termostatach, aby utrzymywać zadana temperaturę

i nie przechładzać pomieszczeń.

 

PS. Nagrzewnica wstępna przy WM sprawdzi się doskonale w zimie (jeśli nie masz GWC)

 

Pozdrawiam

GREGOR

 

 

Hmmm, no nie wiem, klimakonwektory nie wchodzą w grę, za duży koszt. Ja wiem, że tym nie stworzymy komfortu cieplnego w pomieszczeniach, ale nawet kilku stopniowe obniżenie temp. już jest korzystne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, no nie wiem, klimakonwektory nie wchodzą w grę, za duży koszt. Ja wiem, że tym nie stworzymy komfortu cieplnego w pomieszczeniach, ale nawet kilku stopniowe obniżenie temp. już jest korzystne.

 

Jak nie fabryczne klimakonwektory, to może pomyśl o samoróbkach.

 

2-3 chłodnice kanałowe + wentylatory kanałowe, zasilane glikolem z DZ,

ale nie szeregowo z wentylacją, zupełnie z boku, aby "mieliły" powietrze wewnętrzne

dużo szybciej niż strumień wentylacyjny WM.

 

 

Pozdrawiam

GREGOR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie fabryczne klimakonwektory, to może pomyśl o samoróbkach.

 

2-3 chłodnice kanałowe + wentylatory kanałowe, zasilane glikolem z DZ,

ale nie szeregowo z wentylacją, zupełnie z boku, aby "mieliły" powietrze wewnętrzne

dużo szybciej niż strumień wentylacyjny WM.

 

 

 

 

Pozdrawiam

GREGOR

 

a jak by to wygladało, taki układ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Panie Tomaszu - "mokra bo zimna"...

Zimna, nie oznacza mokra.

 

W tym przypadku może oznaczać. Taki prosty przykład - wyjmij schłodzone piwo z lodówki - po niedługim czasie powierzchnia butelki/puszki pokryje się rosą (zakłądając, że masz normalna temp. w domu) - praw fizyki nie oszukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Panie Tomaszu - "mokra bo zimna"...

Zimna, nie oznacza mokra.

To może mi Pan napisać jak odprowadzany jest nadmiar wody przy chłodnej podłodze? Jeżeli taka "klimatyzacja" schłodziłaby powietrze to musi odprowadzić nadmiar wody z tegoż powietrza . Tak się dzieje w każdej znanej mi klimatyzacji . Można wiedzieć którędy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, gdy nie zostanie osiągnięta temp. punktu rosy nie będzie żadnej wilgoci. Nie zawsze ona sie musi pojawiać, wszystko zalezy od wilgotności powietrza i temp. podłogi

 

Po co klimatyzacja jak nas w pokoju nie ma? Ale gdyby Pan chciał być w tym "klimatyzowanym" pomieszczeniu to zapewniam Pana, że większy komfort jest przy +30 st.C i 50%ww niż przy 23 st.C i 95% ww. I

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku może oznaczać. Taki prosty przykład - wyjmij schłodzone piwo z lodówki - po niedługim czasie powierzchnia butelki/puszki pokryje się rosą (zakłądając, że masz normalna temp. w domu) - praw fizyki nie oszukasz

 

Piwo to ja mogę wypić wieczorem w chłodzie :-)

Każda pompa z aktywnym chłodzeniem ma czujnik w podłodze i on zapobiega, aby temperatura glikolu z DZ nie przekroczyła punktu rosy (a tylko w takim wypadku nastąpi wykroplenie). Dodatkowo w jaki sposób ma być mokra podłoga skoro woda leci w dół, a nie w górę, chyba, że masz na myśli podciąg kapilarny.

Aby pisać "praw fizyki nie oszukasz" trzeba najpierw je poznać :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co klimatyzacja jak nas w pokoju nie ma? Ale gdyby Pan chciał być w tym "klimatyzowanym" pomieszczeniu to zapewniam Pana, że większy komfort jest przy +30 st.C i 50%ww niż przy 23 st.C i 95% ww. I

 

Nie będzie 95% przy 23oC jeśli nawiewasz chłodne powietrze z GWC. Załóżmy, że z GWC masz temp. 17oC i wilgotności 95%, to przy temp. w domu na poziomie 24oC wilgotność będzie na poziomie 62%. Jeśli masz szczelny dom, to możesz spokojnie zejść do tych 20-19oC temp. podłogi bez wykraplania się wilgoci. Ale czy to będzie komfortowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie brzmi: Czy taki układ miałby rację bytu , ponieważ jest kilka 'ale'. Gdy nie ma podgrzewu CWU, PC nie pracuje a co za tym idzie, pompa obiegowa DZ też nie pracuję, a mała pompka obiegowa chłodnicy nie da rady tłoczyć glikolu poprzez całe DZ. Domyślam się także, że gdy pompa ciepła nie pracuję, jest jakiś układ zabezpieczający , który nie pozwala na przepływ glikolu przez PC a więc powrót z chłodnicy musiałby być wpięty w powrót PC i dodatkowo sterowany zaworem 3-D

 

Chodzi Ci o taki układ?:

http://www.herma.org.pl/pompy.htm#11

lub

http://www.herma.org.pl/pompy.htm#12

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie 95% przy 23oC jeśli nawiewasz chłodne powietrze z GWC. Załóżmy, że z GWC masz temp. 17oC i wilgotności 95%, to przy temp. w domu na poziomie 24oC wilgotność będzie na poziomie 62%. Jeśli masz szczelny dom, to możesz spokojnie zejść do tych 20-19oC temp. podłogi bez wykraplania się wilgoci. Ale czy to będzie komfortowe ?

Po pierwsze - jak jesteśmy to produkujemy wodę, - wiec nie 62% w więcej. Dlaczego przy - 10 na zewnątrz w domu jest 40%ww? Ile wody jest w powietrzu -10???

Kolejna kwestia, czy chłodna podłoga ma szanse schłodzić powietrze? Podłoga +20 nie oznacza że powietrze na d nią będzie 23 .a nie 27.

Poza tym kto dziś robi pompy ciepła do ogrzewania pośredniego? Drogie, mały COP i trudne sterowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...