Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

WM+Rekuperator+PC+Chłodzenie


Recommended Posts

a jak by to wygladało, taki układ?

 

W danej strefie/pomieszczeniu dajesz 2 dodatkowe rury/kanały; nawiew i wywiew (duży przekrój).

Chłodnicę z odprowadzeniem skroplin) i wentylator (z filtrem) umieszczasz tam gdzie ci wygodnie; strych/garaż.

Miło będzie jak pojawi się sterownik pracy wentylatora/pompy na podstawie temperatury pomieszczenia.

 

Co do wpięcia się do DZ, to potrzebny jest Twój schemat instalacji.

 

Pozdrawiam

GREGOR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - jak jesteśmy to produkujemy wodę, - wiec nie 62% w więcej.

Racja, może być kilka procent więcej, co nie zmienia faktu, że podłogą można chłodzić pomieszczenie bez wykraplania. A wilgotność będzie utrzymana w ryzach (nie będzie to 95% przy 23oC).

 

Kolejna kwestia, czy chłodna podłoga ma szanse schłodzić powietrze? Podłoga +20 nie oznacza że powietrze na d nią będzie 23 .a nie 27.

 

Przy "typowej" wentylacji mechanicznej to niezbyt efektywne. Przy WW, gdzie większy gradient temperaturowy powoduje wypieranie cieplejszego powietrza przez wywiewniki (montowane w każdym pomieszczeniu).

 

Poza tym kto dziś robi pompy ciepła do ogrzewania pośredniego? Drogie, mały COP i trudne sterowanie.

 

Jak zwykle nic treściwego ...

 

Jezus Maria!!!

Ile to się trzeba nakombinować, żeby tylko nie izolować!!!

 

A wiesz co przedstawiają podane przeze mnie schematy ? Przyglądnij się. Podpowiem, ten skomplikowany wg ciebie układ to jedno urządzenie grzewczo/chłodzące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz co przedstawiają podane przeze mnie schematy ? Przyglądnij się. Podpowiem, ten skomplikowany wg ciebie układ to jedno urządzenie grzewczo/chłodzące.
Dla mnie niekompetencją jest połączenie ogrzewania domu i cwu.

Wentylacja ma inne zadanie i urządzenia, ustawianie temperatury latem i zimą to co innego, CWU to też co innego.

- Komfort i ekonomia - to podstawa. Łączenie różnych systemów podnosi koszt inwestycji i obniża komfort!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie niekompetencją jest połączenie ogrzewania domu i cwu.

Wentylacja ma inne zadanie i urządzenia, ustawianie temperatury latem i zimą to co innego, CWU to też co innego.

- Komfort i ekonomia - to podstawa. Łączenie różnych systemów podnosi koszt inwestycji i obniża komfort!

 

Nie zgadzam się. Jedno źródło do grzania CWU i CO jest tańsze (zakup + eksploatacja).

Poza tym już Ci kiedyś pisałem, że PC do CO i CWU to nie jedyne źródło ciepła. W zasobnikach są grzałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pkt. 7. na rysunkach - to może być chłodnica w kanale nawiewnym. Zabezpiecz tylko odpływ skroplin a sterowanie masz w samej PC.

 

Racja, racja, nie zauważyłem :) W sumie przez taki układ, czynnik chłodniczy jest wstępnie podgrzewane przez ciepłą wodę z chłodnicy klimatyzacji. Jakich temperatur powietrza można spodziewać się za chłodnicą? Pewnie zależy to od temp. parowania czynnika, czyli ustawień TZRa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się. Jedno źródło do grzania CWU i CO jest tańsze (zakup + eksploatacja).

Poza tym już Ci kiedyś pisałem, że PC do CO i CWU to nie jedyne źródło ciepła. W zasobnikach są grzałki.

Ja mam tylko 23 lata w tym temacie doświadczenia. Co do zakupu - to nie ma kwestii - łatwo rozstrzygnąć co jest tańsze. Co do komfortu... Wolę niecentralne ustawianie temperatury. Poza samym komfortem wilgotnosciowo temperaturowym jest jeszcze możliwość awarii zimą. To tez jest dyskomfort.

Ogólnie zintegrowane systemy są minimum 2 x droższe . A komfort gorszy.

I podstawowa kwestia... nie da się zintegrowanych pośrednich systemów założyć w domach izolowanych.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko 23 lata w tym temacie doświadczenia. Co do zakupu - to nie ma kwestii - łatwo rozstrzygnąć co jest tańsze. Co do komfortu... Wolę niecentralne ustawianie temperatury. Poza samym komfortem wilgotnosciowo temperaturowym jest jeszcze możliwość awarii zimą. To tez jest dyskomfort.

Ogólnie zintegrowane systemy są minimum 2 x droższe . A komfort gorszy.

I podstawowa kwestia... nie da się zintegrowanych pośrednich systemów założyć w domach izolowanych.

 

Swoją propagandę o domach zaizolowanych proszę zostawić tam gdzie jest miejsce na to, w innym dziale. Tutaj rozmawiamy o wentylacji i klimatyzacji.

Pompa ciepła , jak widać na schemacie wrzuconym przez barth3za :

W zimę:

Przegrzany czynnik najpiew ogrzewa CWU a potem schłodzony do tych 35-40 stopni, ogrzewa nam wodę w obiegu podłogówki. Przydałby się jeszcze jakiś wymiennik regeneracyjny przed zaworem rozprężnym.

W lato:

W parowniku czynnik paruję od ciepła pochodzącego z wody z obiegu chłodniczego, następnie podgrzany , jest spręzany i przegrzewany w celu ogrzania CWU.

 

Jak dla mnei taki system jest bardzo dobry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do komfortu... Wolę niecentralne ustawianie temperatury. Poza samym komfortem wilgotnosciowo temperaturowym jest jeszcze możliwość awarii zimą. To tez jest dyskomfort.

 

Weźmy do porównania te twoje domy izolowane. Przy wentylacji z rekuperacją nie ma sensu stosowania droższego niecentralnego sterowania CO. Przecież wentylacja i tak "rozniesie" ciepło po całym domu. Różnica temp. między pokojami będzie raptem 1oC.

Czy warto w takiej sytuacji dopłacać za niecentralne sterowania ?

 

Ogólnie zintegrowane systemy są minimum 2 x droższe .

 

Podaj kompletne rozwiązanie CWU i CO z niecentralnym sterowaniem. Ja Ci podaje centralne za 20k (np. T-CAP 9kW), a i niecentralne można z tego zrobić poprzez sterowane głowice z panelem w każdym pokoju. Ale wg ciebie to nie jest rozwiązanie, więc czekam na konkrety...

 

I podstawowa kwestia... nie da się zintegrowanych pośrednich systemów założyć w domach izolowanych.

 

Da się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...