Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pokrycie stropu płytą OSB - szkieletówka


Recommended Posts

Mam pytanie odnośnie stropu.

Mam rozstaw belek co 40 cm, na to podkładki i płyta OSB3 22mm. Wykonawca planuje jedną warstwę, spotkałam się natomiast z opiniami, że należy wykonać dwie warstwy "na zakładkę" i znowu do tej wersji dwie opcje z folią bąbelkową pomiedzy warstwami lub bez niej. Pojedynczą warstwę poleca mój wykonawca - na to pianka i podłoga z paneli, podwójną zaleca mój kierownik budowy, a architekt jeszcze dokłada piankę pomiędzy warstwami. Argumenty jakie słyszę to izolacja akustyczna (architekt) - a planujemy 20cm wełny w stropie, względy użytkowe - kierownik budowy. Pieterko ma być tylko sypialne.

Nie chcę niepotrzebnie dokładać kosztów - tak, tak oczywiście to nieznaczne koszty w skali całości ale tu tysiąc, tam tysiąc....

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 cm wełny w stropie nie jest potrzebne. W stropach drewnianych daje się 10 cm wełny mineralnej. Należy dobrać odpowiedni rodzaj wełny.

Teraz kwestia czy bardzo zależy na wytłumieniu podłogi. Jeżeli na górze ma być jedynie sypialnia i sporadyczne lekkie odgłosy biegnące z sufitu w pomieszczeniach na dole nie przeszkadzają, to płyta 22mm zamocowana na belkach co 40 cm a na niej folia pianka 5mm i panele wystarczą. Natomiast jeżeli ma być to podłoga super wygłuszona to nawet wylanie jastrychu na na izolacji z wełny nie zawsze wystarcza. W domach drewnianych trzeba się liczyć z gorszym tłumieniem dźwięków w stosunku do budynków murowanych. Szczególnie dźwięków uderzeniowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna warstwa płyt wystarczy. Ewentualnie możesz zamiast OSB wykorzystać płytę budowlaną MFP. To porównywalne produkty (także cenowo), ale MFP ma większą gęstość, więc powinna nieco lepiej tłumić dźwięki i przy okazji lepiej izolować termicznie pomieszczenie.

Płyty powinny być układane prostopadle do legarów a łączenie płyt powinno wypadać zawsze na linii legarów. Kolejne rzędy powinny być układane z przesunięciem o pół długości płyty i zachowaniem około 3mm szczeliny dylatacyjnej. Szczeliny powinny być później wypełnione trwale elastycznym klejem do drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Podłączam się do tematu.

W kwestii budownictwa jestem jeszcze "świeżakiem", dlatego przepraszam z góry za złe nazewnictwo itd.

Ale do rzeczy...drewniany strop, legary co 50 cm, w środku wata. Po dłuższej przerwie wznowiliśmy prace. Do tej pory używana była płyta wiórowa surowa o grubości 18 mm. Znów chcielibyśmy ją zastosować,ale z jej dostępnością jest kłopot i tu polecono mi płytę OSB, pojawił się także pomysł zastosowania MFP.. Powiedzcie mi proszę, jaka jest różnica pomiędzy OSB, a wiórową i która jest lepsza do użycia, zwracając również uwagę na kwestię cenową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Płyty MFP i OSB to płyty budowlane drewnopochodne. Mają porównywalną cenę, jednak ta pierwsza posiada zdecydowanie lepsze parametry techniczne i wytrzymałościowe. MFP jest też bardziej odporna na wilgoć (nie rozwarstwia się i praktycznie nie pęcznieje), ma bardzo dobre parametry izolacji akustycznej i termicznej, jest trudnozapalna.

Tutaj znajdziesz więcej na ten temat i porównanie parametrów obu płyt: http://www.muratorplus.pl/technika/wykonczenie-scian/plyta-budowlana-mfp-proces-produkcji-wlasciwosci-plyty-mfp_79979.html

 

Niezależnie którą płytę wybierzesz, proponowałbym kupić trochę grubszą - 22 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...