Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Reku wywiew


Recommended Posts

Pytanko do znawcow calej inst.reku ,mam poddasze ocieplone 15 cm welny czy jak wyprowadze wywiew powietrza reku na to poddasze zamiast na zewnątrz budynku bedzie to bardzo niechigieniczne i niewskazane ,po prostu nie chcial bym wyrzucac tego powietrza w zimie na zewnątrz tylko w ten sposub "dogrzewac" stryszek ,czy wilgotnosc tego powietrza nie bedzie miala wplywu na welne ktora go ociepla jakies skropliny itd?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to powietrze już oddało ciepło w wymienniku. Ze względu na duże sprawności rekuperacji, myślę, że to powietrze będzie miało nawet koło 0*C. Są wzory, mógłbym policzyć, ale za daleko mam do regału :p. I uwierz, że 300m3/h szału nie robi, więc na prawdę będą niskie zyski korzyści.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym -5* za centralą to chyba przesadziles !?.....

 

Kolego tak wynika z obliczeń. Skoro powietrze zew. ogrzewa mi się aż do 15 stopni, z -10, czyli przyrost jest 25K. Zakładając takie samo ciepło właściwe powietrza i równe strumienie nawiew/wywiew to powietrze ochłodzi się również o 25K.. Oczywiście są jakies zabezpieczenia przeciw szronieniu wymiennika, nie wiem jak to wygląda w praktyce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście są jakies zabezpieczenia przeciw szronieniu wymiennika, nie wiem jak to wygląda w praktyce

w praktyce nikt nie widział poniżej 0* na wylocie ...:yes:

a całe to zabezpieczenie polega na znacznym spowolnieniu strumienia nawiewanego względem tego wywiewanego z chałupy więc całe to liczenie wiadomo gdzie można sobie wsadzić ...:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego tak wynika z obliczeń. Skoro powietrze zew. ogrzewa mi się aż do 15 stopni, z -10, czyli przyrost jest 25K. Zakładając takie samo ciepło właściwe powietrza i równe strumienie nawiew/wywiew to powietrze ochłodzi się również o 25K.. Oczywiście są jakies zabezpieczenia przeciw szronieniu wymiennika, nie wiem jak to wygląda w praktyce

 

Takie liczenie to tylko w podstawówce - druga klasa. Temperaturowo to głupoty ci wyjdą takie jak piszesz - zawsze.

 

Policz entalpię i będzie OK.

 

a propos tego co jasiek napisał - zajrzyj http://www.rekuperatory.pl/rekuperator/ i powiedz czemu nie zgadza się to z twoimi szałowymi wyliczeniami - w zimę sobie też popatrz (akutat ta stronka świadczy przeciwko firmie r.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie liczenie to tylko w podstawówce - druga klasa. Temperaturowo to głupoty ci wyjdą takie jak piszesz - zawsze.

 

Policz entalpię i będzie OK.

 

a propos tego co jasiek napisał - zajrzyj http://www.rekuperatory.pl/rekuperator/ i powiedz czemu nie zgadza się to z twoimi szałowymi wyliczeniami - w zimę sobie też popatrz (akutat ta stronka świadczy przeciwko firmie r.pl

 

Każdy ma prawo się pomylić, zapomniałem, że powietrze to nie woda i entalpia zależy od t i x . W wymienniku wodnym to co napisałem by się zgadzało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...