Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplenie fundamentów - prawidłowa technika ??


taaatooo

Recommended Posts

Przede wszystkim chciałem powitać wszystkich bardzo serdecznie.

Jestem nowym użytkownikiem forum.

Sprowadziła mnie do Was rozpoczęta budowa i pojawiające się już niepewności.

 

Póki co mam zrobione fundamenty.

Pytanie jakie nasunęło mi się w tej chwili to sposób, w jaki zostały one ocieplone.

Zauważyłem, że pomiędzy ścianą fundamentową z bloczków betonowych a styropianem jest ... pianka poliuretanowa grubości ok 2-3 cm.

Wygląda to tak, jakby na styropian była nakładana pianka na krawędziach i całość była przyklejana do ściany fundamentowej.

W ten sposób powstaje taka "poduszka powietrzna" grubości ok. 2-3 cm.

 

Czy tak powinno być ??

Zawsze wydawało mi się że styropian mocuje się do ściany za pomocą szpilek, bez żadnych szczelin powietrznych.

 

Poniżej zdjęcia jak to wygląda.

 

http://taaatooo.synology.me:5000/fbsharing/RcOH28Vo

 

http://taaatooo.synology.me:5000/fbsharing/F9LBadc3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dlaczego chce Pan ogrzewać fundament i grunt pod domem ? Nie po to izoluje się domy! A Folia kubełkowa ma za zadanie wyprowadzić wilgoć z fundamentu i idzie jako pierwsza!!!

Folia kubełkowa.jpg instrukcja http://www.isola.no/assets/Norway/Installation%20instruction/PlatonXtra_montering.pdf

i certyfikat http://tjenester.byggforsk.no/prodok/ntg/2258/2258g.pdf

wentylacja f.jpg

Jeżeli już upieramy się ogrzewać fundament, to tak wygląda jego izolacja termiczna

izolacja fundamentów.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za szybką odpowiedź.

 

ma Pan rację, a ja chyba niewłaściwe zadałem pytanie.

Dla mnie położenie styropianu na ścianie fundamentowej kojarzyło się z ociepleniem fundamentu, a tu rzeczywiście może chodzić o izolację.

Zakładając, że jest to izolacja, czy szpara jaka powstała między ścianą fundamentową a styropianem może być wynikiem położenia folii kubełkowej ??

Niestety z zewnątrz nie widać tej folii, a nie byłem świadkiem robót wykonywanych podczas kładzenia styropianu - zaniepokoił mnie po prostu fakt, że:

 

    po pierwsze mam cieńszy styropian niż w projekcie o jakieś 2-3 cm (zamiast 15 jest 12)
    po drugie szukając tych 2-3 cm zauważyłem wypełnienie o tej grubości za pomocą pianki poliuretanowej

jeśli dobrze analizuję, wykonawca kładąc na ścianę fundamentową folię kubełkową, która powinna iść jako pierwsza wykonał dylatację pomiędzy styropianem a ścianą fundamentową, którą wypełnił na krawędziach pianką poliuretanową ... to chyba miałoby sens.

 

Nie ukrywam, że inwestycja w budowę domu to dość poważne wyzwanie jak dla nas, stąd staram się kontrolować w miarę możliwości prace mojego wykonawcy. Mam do niego pewne zaufanie, ale wiadomo lepiej dmuchać na zimne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocowanie termoizolacji na piankę jest jak najbardziej poprawne. Na "szpilki" (a poprawniej kołki) nie mocuje się w strefie podziemnej bo uszkadzają izolację wodochronną (pionową) ściany fundamentowej, a ponadto czym by nie mocować styropianu, to szpara będzie zawsze.. Na 99,9999999% nie masz pod termoizolację folii kubełkowej, bo nikt tak nie robi.

 

Ponadto widzę metodę lekką mokrą (klej, siatka, styropian) na ścianie fundamentowej, więc jeśli tak na prawdę jest w projekcie, to radze zmienić projektanta. Pod ziemią używamy XPS lub od biedy specjalnych EPS np. EPS-300, nie wymagają one żadnych siatek, klejów itp., nie trzeba ich zabezpieczać przed wodą, bo nie nasiąkają i nakleja się je bezpośrednio na izolację pionową (bitum, papa) znajdującą się na murze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za kolejną garść informacji,

 

w projekcie odnośnie ściany fundamentowej mam podane:

 

  1. Zaprawa klejowa na siatce.
  2. Styropian ekstrudowany (15 cm).
  3. Izolacja wodochronna - preparat bitumiczny.
  4. Bloczki betonowe B20 (24 cm).
  5. Preparat bitumiczny.

Niestety nie byłem w stanie sprawdzić jaki styropian został położony na ścianę fundamentową, ponieważ ekipa wykonuje prace pod moją nieobecność.

Oczywiście nie omieszkam zapytać wykonawcy jaki konkretnie styropian został położony, co nie znaczy że nie odpowie ... "wodoodporny".

 

Druga sprawa, pytałem się czy ściany zostały pomalowane preparatem bitumicznym (to chyba takie czarne mazidło ;) ), wykonawca stwierdził, że nie jest pomalowane na zewnątrz bo później źle się klei do tego wykończenie ściany ... np. kamykami, czy jakąś inną ozdobą. Powiedzmy, że to jestem w stanie zrozumieć, ale o ile dobrze interpretuję zapis z projektu, preparatem bitumicznym powinny być pomalowane bloczki betonowe, zarówno od strony wewnętrznej jak i zewnętrznej ... a nie są :eek:. Czy brak warstwy bitumicznej naraża mnie na ewentualne problemy w późniejszym terminie (zawilgocenie fundamentów, grzyb) ?? Dodam, że działka położona jest w strefie leśnej, gdzie odczuwalna jest ogólnie większa wilgotność niż 500 m dalej na otwartym polu.

 

http://taaatooo.synology.me:5000/fbsharing/2lD5y7p8

 

co do mocowania na kołki, chyba na jednej ścianie widać że było takie mocowanie, więc po co wtedy klejenie na piankę poliuretanową ?? Chyba, że wypełniali nią ewentualne szczeliny.

 

http://taaatooo.synology.me:5000/fbsharing/PTB755zp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 - na 1 zdjeciu widac ze to zwykly eps.... bialy.... nawet nie hydro.... nie mowiac o XPS..... kawalek wystaje.

2 - lekka mokra pod ziemia..... bez komentarza

3 - brak izolacji pionowej, nawet jak teraz zasmaruje to na czarno.

 

Izolacja przeciwwodna powinna byc na scianie fundamentowej a nie na kleju z siatka.... nie powinno tam byc wcale kleju z siatka....

Czyli jak zwykle.... polska budowa.... i rozwiazania systemowe rodem z betoniarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektanci też chyba z betoniarki...

Przy fundamentach na prawdę należy trzymać się jedynie kilku zasad.

1. Hydroizolację kładziemy zawsze na murze (ścianie) fundamentowym, bo tylko to gwarantuje nam połączenie izolacji pionowej z poziomą.

2. Do termoizolacji używamy materiałów nienasiąkliwych i posiadających odpowiednią odporność na sciskanie: XPS, ew.EPS300

3. Termoizolację umieszczamy na hydroizolacji, mocujemy nieinwazyjnie (kleje) i chronimy przed uszkodzeniem przy zasypywaniu czy przed przerastaniem korzeni zasłaniając ją np. folią kubełkową lub grubą budowlaną.

 

Styropian EPS biały i klej do siatki nie posiadają dopuszczeń do zakopywania ich w ziemi.

 

Autorowi wątku już współczuje, że nie trafił na fachowca ani wśród wykonawcy a ni wśród nadzoru. Warunki gruntowe warunkami, ale niefachowe wykonawstwo zemści się niedługo.

Edytowane przez dozrc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szalunek tracony nic nowego ktoś przekombinował i dodał coś co być tam nie powinno :) z tą folią kubełkową to też na odwrót jak zamocować styropian tylko go przyłożyć :) Każdy kto ma trochę oleju stwierdzi że coś jest nie tak z tym sposobem :) Na zdjęciu dobiła mnie sprawa piasku który jest a nie powinien się znajdować i dystansów zbrojeniowych ze styropianu . Autor filmu nie ma pojęcia o tym co to jest otulina zbrojenia . Tam w ogóle nie ma zbrojenia ale co tam ważne że jest styropian nie oszczedzajmy go jest eko. Trzpienie do słupów to chyba w bajkolandi takie widziałeś jak na tym filmie . To bardziej pod katastrofę budowlaną podchodzi niż nowość na rynku naciąganie ludzi mają układy z producentem styropianu :) Wspaniały sposób na pół łuki a nie proste ściany :) ,,Wyginam śmiało ciało dla mnie to mało :) "Król Julian :p On ma zawsze rację :)

 

 

http://youtu.be/TKesN0mZhks

Edytowane przez Avon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Witam,

 

Korzystając z okazji chciałbym się doradzić.

Od sierpnia 2013 mieszkamy w nowo wybudowanym domu parterowym z poddaszem nieużytkowym o powierzchni ok 140 m2. Dom wybudowany jest z Porotonu 24, ocieplony, budowaliśmy go w sumie 2 lata ( przezimował 2 zimy - najpierw sam fundament, później SSZ ). Mam jednak jak to zresztą bywa w pierwszym roku użytkowania nowego domu, kilka niewiadomych do rozgryzienia. Na wstępnie dodam, że jest to mój pierwszy dom :) i, ze jestem generalnie laikiem w tych sprawach. Projekt domu był indywidualny, którego projektant był również kierownikiem budowy...że ja dałem się namówić...

Powracając do tematu.

Chodzi głównie o rozwiązanie tematu ocieplenia fundamentów ( o ile to coś pomoże ).

Fundament domu wykonany jest z ławy oraz ściany fundamentowej (5 rzędów bloczków fundamentowych, z czego 3 wystają ponad poziom gruntu). Z zewnątrz ociepliłem ściany zewnętrzne styropianem o grubości 15 cm (lambda 40), który zachodzi 13-14 cm na ścianę fundamentową, izolacja pozioma 2 x papa na zakład i plastpapa. Izolacja przeciwwilgociowa to 2 x Dysperbit oraz folia kubełkowa, doprowadzona do istniejącego ocieplenia. Wewnątrz budynku od dołu - chudziak wylany niżej o 10-11 cm niż ściana fundamentowa, na to folia budowlana zawinięta na ścianę wewnętrzną, 7 cm na zakład (3 i 4 cm) styropianu o lambda 32, folia budowlana zawinięta na ścianę wewnętrzną siatki zbrojone zatopione w wylewce betonowej 5 cm, wszystko zdylatowane pianką. W miejscach gdzie występują drzwi skuwałem bloczki fundamentowe żeby jak powiedział majster od wylewek nie było mostków cieplnych. Strop ocieplony 30 cm wełny.

Problem polega na tym, że od strony ścian zewnętrznych, na podłodze i na tych właśnie ścianach znacznie czuć chłód ( podłoga ok 17 oC , ściana północna w narożniku nawet 14 oC) przy temperaturze zewn. -3 oC wewn. 21-22 oC. Metr w głąb domu od tych ścian temperatura 19,5 oC. wszystko sprawdzałem piromtrem, Proszę o poradę co zrobić, żeby zmniejszyć te różnice. Mój kierownik budowy twierdzi, ze ocieplenie fundamentów nic nie pomoże.. nie wiem co mam robić. Dodam, ze wszystko wykonane jest zgodnie z projektem ( dałem więcej ocieplenie niż zakładano), który odebrał Inspektorat.

Edytowane przez mbolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...