Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplenie fundamentów - prawidłowa technika ??


taaatooo

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 43
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 9 months później...

też mam dylematy w tym zakresie...

część podpiwniczona budynku [płyta fundamentowa] to:

ściana żelbetowa 25cm,

potem jakieś czarne mazidło w 2 warstwach [firmy Remmers],

na to mam przyklejone 12cm XPS,

a na to położona jest gruba folia kubełkowa...

 

TJZ_5050 (Medium).jpg

 

TJZ_5056 (Medium).jpg

 

TJZ_5064 (Medium).jpg

 

i na ile mi moja laicka wiedza pozwala, oceniam to za akceptowalne rozwiązanie.

 

Pytanie dotyczy niepodpiwniczonej części budynku, ławy fundamentowe od zewnątrz będą ocieplone podobnie [12 cm XPS].

Czy ocieplać też ławy i ściany fundamentowe od wewnętrznej części budynku???

 

Jeżeli tak to czy XPS 5cm wystarczy czy lepiej [wiem, że więcej=lepiej, ale czy sensownie] dać 12 cm XPS???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dorzucę ze swojej strony kilka informacji dotyczących prawidłowego połączenia ściany fundamentowej z izolowaną ścianą zewnętrzną (miejsce częstego błędu wykonawczego). Wykonując ocieplenie na styku ściany fundamentowej ściany nadziemnej budynku należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad:

1. Podstawowa izolacja termiczna musi być ciągła i wykonana w pełnej grubości projektowej. Nie należy zastępować izolacji cieńszą warstwą – np. na grubszej warstwie klejowej; nie wskazane jest również układanie izolacji warstwami np. 2 grubości 3 cm zamiast 6 - zabieg ten może bowiem spowodować podwójny błąd w ciągłości, a ponadto nie ustrzeżemy się powstania rozdzielnia izolacji przy obwodzie od strony bocznych krawędzi np. na połączeniu izolacji fundamentu i ściany nadziemnej jak również dachu.

2. Ograniczyć do minimum przebicia izolacji (o ile nie jest to wymagane w ST systemu docieplenia), najlepiej przez zastosowanie klejów, które dopuszczają eliminację łączników czyli kołków – każde punktowe przebicie izolacji powoduje bowiem lokalne osłabienie ocieplenia a ponadto możliwość penetracji wody.

3. Prace powinny być wykonywane w taki sposób i w takim czasie aby nie dopuścić do zamknięcia wody technologicznej. Większość materiałów budowlanych używanych do wznoszenia budynków wymaga użycia wody która z czasem odparuje – wszelkie prace izolacyjne powinny być prowadzone po całkowitym wyschnięciu podłoża jak również w okresie suchym – niedopuszczalne jest prowadzenie takich prac bezpośrednio po wykonaniu konstrukcji np. na drugi dzień po zabetonowaniu ścian fundamentowych, a także w okresie dużych opadów deszczu kiedy na ścianę zacina deszcz – czasokres ten się skraca kiedy stosuje się elementy murowe i jedynym materiałem mokrym jest zaprawa, niemniej jednak kiedy ściana jest tynkowana to takie rozwiązanie należy już traktować jako całkowita powierzchnię mokrą.

4. Ponieważ prace izolacyjne są etapowane w czasie – najczęściej na 2, a czasem 3 etapy, dlatego też ważne jest aby właściwie połączyć te prace. Cześć podziemną izolacji wykonuje się najczęściej razem ze stanem zero czyli łącznie z wykonaniem ścian fundamentowych. Jest to niezbędne gdyż pozostawianie otwartych (nie zasypanych) ścian na okres zimowy może spowodować zastój wody w wykopach przy ścianach budynku, jej zamarznięcie, a w konsekwencji uszkodzenie konstrukcji. Z kolei zasypanie wykopów i wykonanie docieplenia ścian po pewnym czasie, zwiększa zakres robót ziemnych, a ponadto zmusza do dodatkowych prac – osuszenie i oczyszczenie z wilgoci i czyszczenie z ziemi ścian fundamentowych. Potem następuje budowa części nadziemnej – ścian i dachu, a następnie ocieplenie, które dołącza się do istniejącej izolacji podziemnej (wtedy występują dwa etapy) lub pozostawia przerwę na części cokołowej – ok. 50 cm nad gruntem, a dopiero na samym końcu uzupełnia izolację na odcinku między częścią podziemną i nadziemną (wtedy występują trzy etapy). Niestety etapowania nie da się uniknąć dlatego ważne jest aby każdy etap wykonać starannie, a przede wszystkim zadbać o właściwe połączenie- uciąglenie izolacji.

5. W obecnych standardach budynków niskoenergetycznych powinno się ponadto zadbać o dodatkowe poziome odcięcie termiczne części podziemnej, zimnej – wykonane najczęściej z betonu monolitycznego lub elementów betonowych, od materiałów nadziemnych, ciepłych – ścian nadziemnych. Odcięcie to powinno występować na poziomie posadzki lub tuż nad gruntem i być umieszczane w ścianie na całej jej szerokości (grubości) i na całym obwodzie budynku. Zabieg ten pozwala ponadto połączyć izolacje pionową ścian z izolacją poziomą pod posadzką w budynku tworząc i tym razem ciągłość izolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...