Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczne -rozmieszenie anemostatów oraz czerpni i wyrzutni


Recommended Posts

WITAM

Zdecydowałem sie na wentylacje mechaniczną. Wybrałem rekuperator ONYX DREAM 400 oraz rozporowazenia instalcji poprzez skrzynki rozdzielcze i kanały z rur PE-FELX (zielone firmy Termocontrol). Nawiew z rekuperatora poprzez trójnik na dwie szkrzynki rodzielcze jedna dla parteru druga na podasze, następnie z skrzynek rozdzielczych rurami PE-FLEX do poszególnych pomieszczeń. Do każdego pomieszczenie w którym jest nawiew idzie po dwie rury 63mm do anemostatu z wyjątkiem salonu - tam 4 rury i 2 anemostaty, tzn. po 2 rury do jednego anemostatu. Zgodnie z ogólnymi wytycznymi dostępnymi na forum powino byc po jednej rurze. Jednak mój instalatoer (oraz inni z którymi rozmawiałem odnośnie montażu instalacji) robi tak jak pisałem tzn. po dwie rury i daja gwarancje że bedzie cicho - choć przepływy na najniższym biegu będą około 1m/s. Umowa wstępna podpisana więc już tego nie będę zmieniał.

 

Chciałem jednak skonsultowac rozmieszczenie anemostatów oraz czerpni i wyrzutni. Na załaczonych rysunknkach pkazałem rozmieszczenie anemostatów na parterze oraz na poddaszu. Dla poddasza rozrysowałem 3 warinaty rużniące się romieszczeniem anemostatów nawiewnych w dóch pokojach.

Na rysunkach nawiewy oznaczyłem kolorem niebieskim w wywiewy kolorem czerwonym (jedna linia oznacza jeden kanal pe-flex).

Wariant 1: anemostaty zlokalizawane nad oknami najdalej oddalonymi od drzwi wejściowych do poszczególnych pokoi ( w dwóch pokojach anemostaty są nad biurkiem dla dzieci)

Wariant 2: w dwóch pokojach które posiadaja po 2 okna umiesciłem po dwa anemostay nad każdym oknem aby lepiej rozprowadzic powietrze ( w dwóch pokojach anemostaty są nad biurkiem dla dzieci)

Wariant 3: w dwóch pokojach które posiadają po 2 okna umieściłem po jednym anemostacie nad oknami na wprost drzwi ( w jednym pokoju nawiew jest nad biurkiem dziecka).

Który wariant rozmieszczenia nawiewów na poddaszu byłby najlepszy. Czy można umieszczać nawiew nad biurkiem czy raczej się nie zaleca.

Na rysunkach poddasza pokazałem jeszcze umiejscowienie rekuperatora oraz czerpni i wyrzutni. Ze wzgledów estetycznych odpowiada mi ulokowanie wyrzutni opisanej jako wersja 1 - jest to niewidoczna elewacja od wschodu, ale odległość od rekuperatora wynosi ~12,5m. Wersja 2 umiejscowienia wyrzutni od strony zachodniej mniej mi odpowada, ale w tym przypadku odległośc od rekuperatora jest krótsza i wynosi 8,5m.

Czy odległośc wyrzutni od rekuperatora 12,5m nie jest za duża.

Czy czerpnia zlokalizowana od strony północnej bezpośrednio przy rekuperatorze nie jest błedem

 

Będę wdzięczny za uwagi co do rozmieszczenia nawiewów oraz czerpni i wyrzytni.

PODDASZE_W3.jpg

PODDASZE_W2.jpg

PODDASZE_W1.jpg

PARTER.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga rura jest przewidywana do powietrza recyrkulacyjnego przechodzącego przez pompę ciepła !

Normalnie jest jeden kanał http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CC4QFjAA&url=http%3A%2F%2Fpdfviewer.zehnder-jestorkair.nl%2Fdownload%2Ffa8915415c5adbb67800ba968c9018be8f1f66b7%2FTD_Systeem_woningbouw_2.pdf&ei=_x1FUtr_H8jy4QSN74CoCw&usg=AFQjCNFLEA3oB9aP-ykveFO8pVLMHwDkgA&sig2=onYoUegk36B4VcJrrSPhtg&cad=rja

Optymalna prędkość powietrza od 2 do 5 m/sek - przy 2m/sek 63mm idzie 22m3/h.

Rozmieszczenie anemostatów to kwestia estetyki i możliwości łatwego podejścia - dla wentylacji nie ma znaczenia w którym miejscu w pokoju będzie anemostat. Dyfuzja składowych powietrza jest nieporównywalnie szybsza niż wentylacja.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...