Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dystrybucja powietrza z centrali wentylacyjnej


Recommended Posts

Ciekawe i bardzo proste podejście do "regulacji" wentylacji przy dużych różnicach w długościach kanałów w domowych wentylacjach mechanicznych.

Skrzynka rozdzielcza nie ma otworów:Va3.jpg Otwory wycina się przed założeniem kanałów. Całkowicie jak są dłuższe odcinki czy zakręty po ścianie VA1.jpg a mniejsze powierzchnie wycinamy gdy odległości są dość małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 163
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wiem gdzie. Co nie znaczy że nie jest to świetne rozwiązanie .Skrzynka rozdzielcza,która umożliwia metodą prób i błędów ustawić przepływ w zależności od oporów przepływu,musisz przyznać ,to dobry pomysł.No i dla handmadowców pole do popisu.Byle skrzynkę zaślepić i powiercić tyle coby było równo w każdej rurze bez względu na długość.Ciekawe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wszystkich rodzajach kanałów można zrobić podobnie, np. za pomocą folii budowlanej jako membranę przy łączeniu dwóch elementów. Są też zaślepki, których nie musisz ściągać a jedynie wywiercić odpowiednią ilość dziurek.

Zapewne można zrobić podobnie tylko trzeba kombinować, uszczelniać i folia może działać jak struny głosowe.

Główną zaletą tych kanałów jest możliwość wyginania pod dowolnym kątem po węższym i szerszym boku, w dotychczasowej praktyce z kanałami płaskim trzeba było kupić kolanko... po szerszym boku były tylko 3 kąty po węższym 1.

Wszystko to jest robione z bardzo prostego powodu... Coraz bardziej rośnie liczba chcących wykonać WM z odzyskiem ciepła we własnym zakresie - dlatego system dystrybucji powinien być prosty i składać się jak dobre dziecinne klocki i to niezależnie czy robimy na kanałach: miękkich izolowanych. PE czy na płaskich.

Szanowny Panie Barth3z - Panu to przeszkadza, że się pracuje na tanimi systemami do własnego montażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem, że przeszkadza, tylko że w innych systemach można podobnie. Nie neguję rozwiązania, które przedstawiłeś. Kwestia ceny. Jest to poprostu kolejna wersja systemu instalacji wentylacji.

Nie znam cen więc ciężko mi się odnieść do tego czy warto. A to, że jest możliwość wyginania w dowolną stronę, to ma też swoje wady. Mianowicie karbowane miejsce zgięcia na pewno wpływa na opory w wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat karbowanie zmniejsza opory bo zmniejsza napięcie powierzchniowe. Dla zmniejszenia oporów kanały wentylacyjne się karbuje, perforuje wypełnia szorstką wykładziną.

 

To dotyczy przepływów laminarnych, a takie w normalnej wentylacji wewnątrz domu nie występują.

 

A co do ceny... To rzecz względna - na dom 150m2 około 4500zł brutto 23%.

 

No widzisz, a moja instalacja będzie kosztowała 200zł (materiały) na dom 150m2. Cena jaką podajesz jest pojęciem względnym. Lepiej jakbyś podał link do cennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200zł... o! Gratuluje! Tyle to przesyłka kosztuje.

Choć nie bardzo wierzę, ze 90mb kanału płaskiego redukcje kolanka anemostaty (15 szt) kipi Pan za 200zł.

 

Choc rzadko ale w tym przypadku musze zgodzic z TB, niemniej jednak sądzę ze chodzi o 2000 zł, po prostu gdziej umkneło zero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że jako firma muszę ( i chcę ) używać materiałów przeznaczonych do wentylacji dla ludzi, nie byle jakich kanałów. Np. przy kanałach PE - nie dam kanałów AROT - to kanały identyczne z wentylacyjnymi z tym, że materiał z recyklingu a wentylacji "dziewiczy" .

Ale nawet za 2000zł kompletnego rozprowadzenia z anemostatami skrzynkami się nie kupi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie piszę bzdur, piszę o kanałach typu spiro flex doprowadzanych do skrzynki rozprężnej jaką jest przestrzeń nad poddaszem nie użytkowym.
A te "skrzynkę rozprężną" (uszczelnienie tej przestrzeni) to masz za darmo?

 

PS. Mówisz - masz :).

Edytowane przez HenoK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...