Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dystrybucja powietrza z centrali wentylacyjnej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 163
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie piszę bzdur, piszę o kanałach typu spiro flex doprowadzanych do skrzynki rozprężnej jaką jest przestrzeń nad poddaszem nie użytkowym.

Na takich kanałach można tylko Sobie robić wentylacje. Bo do Siebie ( w razie "orkiestry" ) trudno mieć pretensję. Moją, wręcz pasją jest niesłyszalna wentylacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest wentylacja hybrydowa typu "nydarowego". Takiej wentylacji nie da się kupić/sprzedać :). Nie obawiam się tego, że będę słyszał wywiewane powietrze, ponieważ będą to kanały fi 100 lub 125 o max długości 5m. Dodatkowo będą umiejscowione w przestrzeni między krokwiowej, którą zasypię albo proszkiem PUR, albo ekofiberem (stabilizacja poziomu wilgotności).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest wentylacja hybrydowa typu "nydarowego". Takiej wentylacji nie da się kupić/sprzedać :). Nie obawiam się tego, że będę słyszał wywiewane powietrze, ponieważ będą to kanały fi 100 lub 125 o max długości 5m. Dodatkowo będą umiejscowione w przestrzeni między krokwiowej, którą zasypię albo proszkiem PUR, albo ekofiberem (stabilizacja poziomu wilgotności).

Cóż pozostaje współczuć - Zimniej na dole... przesuszone powietrze, mała wydajność. A gdzie woda z tych kanałów będzie odprowadzona?

ekofiberem (stabilizacja poziomu wilgotności)
słowo stabilizacja - sugerowałoby, że chłonie i oddaje... niestety tylko chłonie !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przesuszone powietrze, mała wydajność" skąd te wróżby ?

A woda w kanałach to skąd niby ma się tam znaleźć ???

Wróżby? po prawie ćwierć wieku robienia wentylacji. To Pan raczej wróży. Ile pan takich "wentylacji" założył?

 

Co do wody - wypycha Pan ciepłe i wilgotne powietrze - gdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróżby? po prawie ćwierć wieku robienia wentylacji. To Pan raczej wróży. Ile pan takich "wentylacji" założył?

 

Jaka zatem będzie różnica w wilgotności przy przepływie 100-150m3/h? Ile % stracę w sotsunku do typowej WM ?

 

Co do wody - wypycha Pan ciepłe i wilgotne powietrze - gdzie?

 

Na poddasze, które jest tak samo ciepłe (zaizolowane) jak pomieszczenia w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka zatem będzie różnica w wilgotności przy przepływie 100-150m3/h? Ile % stracę w sotsunku do typowej WM ?

 

 

 

Na poddasze, które jest tak samo ciepłe (zaizolowane) jak pomieszczenia w domu.

Ciepłe wilgotne powietrze na poddasze, a dalej? Co z tymi 4000kWh w sezonie? Co z 8-12 litrami wody na/24h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poddasze, które jest tak samo ciepłe (zaizolowane) jak pomieszczenia w domu.

 

piszesz o instalacji za 200 zł i "skrzynce" za darmo a ile zapłacisz za utrzymanie w tej "skrzynce" temp pokojowej ?

 

zadziwia mnie czasami do czego zdolni są ludzie na siłę próbujący skomplikować sobie do maksimum rzeczy relatywnie proste...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piszesz o instalacji za 200 zł i "skrzynce" za darmo a ile zapłacisz za utrzymanie w tej "skrzynce" temp pokojowej ?

 

zadziwia mnie czasami do czego zdolni są ludzie na siłę próbujący skomplikować sobie do maksimum rzeczy relatywnie proste...

 

Nic nie zapłacę, bo i tak izoluję dach nakrokwiowo. Czy to takie skomplikowane żeby zrozumieć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież Barth nie robi nic innego jak ogrzewanie nadmuchowe nieużytkowego poddasza. Co zyska? Ciepłe poddasze,przez co straty przez sufit z pomieszczeń użytkowych będą bliskie zeru. Na nieużytkowym poddaszu powietrze schłodzi się o kilaka stopni,ale będzie nadal zdatne do dalszego odzysku w rekuperatorze. Schłodzi się ale to nie oznacza że osiągnie pkt. rosy.Wilgoć zawarta w powietrzu nie osiądzie też na ścianach bo tam będzie ciepło. Pozostałe ciepło zawarte w powietrzu i parze wodnej,częściowo odzyska rekuperator. A że planuje jak rozumiem WW to ilość powietrza minimalna co powoduje że i dmuchawami komputerowymi da radę za kilka W/h. Innymi słowy zużyte powietrze wykorzysta do eliminacji strat ciepła przez sufit a co zostanie będzie odzyskiwał w rekuperatorze.

 

ps. Ja bym jeszcze tam postawił jaki baniaczek nieizolowany do wstępnego podgrzewania tym powietrzem ZWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak! Dzięki nydar.

 

Co do grzania wody, to raczej jestem przekonany do syfonu jaskowego z lekką modernizacją. Po odzysku ciepła z wody szarej nie będzie co odzyskiwać na poddaszu. Ale za to przy jakimś nędznym reku dużo ciepła będzie na wylocie i może to stanowić źródło ciepła dla PC do CWU. Nad tym jeszcze myślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież Barth nie robi nic innego jak ogrzewanie nadmuchowe nieużytkowego poddasza. Co zyska? Ciepłe poddasze,przez co straty przez sufit z pomieszczeń użytkowych będą bliskie zeru. .

 

większej bzdury dawno nie czytałem ;)

napiszcie obaj jakąś książkę, może nobla dostaniecie za to cudowne pozbycie się strat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, skomplikowane jest dla mnie zrozumienie potrzeby grzania poddasza nieużytkowego i jeszcze twierdzenia, że to nic nie kosztuje jak sugeruje Twój mistrz...

 

Wiesz co to jest izolacja nakrokwiowa? Wiesz jakie są straty przez taką izolację (20cm płyta PIR) ?

Ile stracę w roku na tym, że będą zaciągał te powietrze z poddasza nieużytkowego zamiast ciągnąc kanały do samej centrali ? 5zł ? Hmmm.. chyba będę musiał to przemyśleć i zrobić wentylację za 4,5k zamiast za 200zł. :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...