Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dystrybucja powietrza z centrali wentylacyjnej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 163
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nydar, ja rozumiem, natomiast Ty masz błędne wyobrażenie na podstawie własnych doświadczeń.

A wszystko można najprościej sprowadzić do bilansu pary wodnej czy CO2. Czy zgadzasz się, że to co WM (czy WW, czy WG ) wyrzuca na zewnątrz musi się równać ubytkowi CO2 w domu, pomniejszonemu o bieżącą produkcję? Zakładam więc dwa identyczne domy, identycznie uzytkowane, w jednym mamy WW, w drugim WM.

 

Jeśli wentylujemy dom WW czy WM, z wydajnością np. 100 m3/h, to gdzie będzie większe stężenie CO2 - na wywiewie z WW czy WM? Tam, gdzie będzie większe, oznacza to też większą skuteczność wentylacji w usuwaniu zanieczyszczeń. WM można łatwo wysterować, by wyciągała mniej lub więcej z tych pomieszczeń, gdzie jest większa produkcja zanieczyszczeń. WW nie za bardzo można regulować. Więc po równo wyciąga z pomieszczeń zarówno mieszkalnych, jak i "brudnych".

I teraz sedno problemu: po kilkudziesięciu godzinach pracy stężenie a tym samym ilość usuwanego CO2 w obu wentylacjach na wyciągu IDEALNIE SIĘ WYRÓWNA.

Tyle samo będzie CO2 wylatywało z wywiewu WM, co i WW. Czy zgadzasz się z tym stwierdzeniem, czy też nie? Bo to podstawa do dalszego tłumaczenia :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek twierdzi,że jak człowiek wyjdzie z pokoju to anemostat wyciągowy przestaje działać.Ty piszesz coś o pędzeniu wentylacji przy pomocy CO2.Panowie to tacy jajcarze trochę. Życie ciężkie fakt. Trzeba pożartować. Może i ja dołożę ,,złapał głuchoniemy Misza złotą rybkę".

A co do meritum. Oczywiście,że po kilkudziesięciu godzinach na wyciągu,stężenia będą identyczne.Zakładając że produkcja jest identyczna.Natomiast różne będą stężenia w domu przy posadzce ,na wysokości głowy i pod sufitem. Przy WM tradycyjnej będą wszędzie podobne. Przy WW najmniejsze będzie przy posadzce,potem na wysokości głowy a najwyższe pod sufitem. Innymi słowy przy tej ilości powietrza co piszesz dla określonej liczby osób dla człowieka najkorzystniejsza będzie WW .WW korzysta ze zjawiska stratyfikacji które czy komuś się podoba,czy nie występuje w domu,a twierdzę to na podstawie odczytów na różnych wysokościach stężenia CO2 i pary H2O.

 

Jeśli pozwolisz to zrewanżuję się pytaniem.Dlaczego w domu w trakcie bytności ludzi,stężenie CO2 i pary wodnej jest wyższe pod sufitem ? Przecież CO2 jako gaz cięższy od powietrza powinien słać się po podłodze. Stężenie CO2 rośnie przy podłodze jak nas nie ma. Chyba,że uważasz że bredzę a raczej moje mierniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

:D.

Na komin słoneczny to już za późno ale może ktoś kiedyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak możesz to nie sugeruj, że ja twierdzę, że takie bzdury są faktem, ja twierdzę, że czytałem o tym jakiś czas temu na tym forum i albo Ty byłeś autorem takiego rewolucyjnego stwierdzenia albo jeden z Twoich wyznawców ;)

 

Wiesz jak się rzuca kamieniem ,to można się spodziewać ,że się odbije i trafi rzucającego.

Pokaż że takie rzeczy pisałem a grzecznie przeproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic takiego nie napisałem. Ja nie twierdzę, że coś jest czarne lub białe. Ja porównuje.

Z opracowań publikowanych w Internecie wynika, że skuteczność wymiany WM to ok. 40%. Dla WW jest to 60%. Jeśli nawet byłoby to po równo, to ze względu na łatwość instalacji wybieram WW.

 

Szanowny Panie

- przyzwoita centrala pracując na 130m2/h przez 8760h = zużyje prądu za 85 zł - o jakich, więc kwotach Pan pisze podając 40/60%?

Poza tym przecież ja nie wykluczam zastosowania reku do wentylacji wyporowej! A wręcz przeciwnie, sam mam zamiar zastosować u siebie.

-jakim cudem ciągnięcie nawiewów do podłogi jest prostsze i tańsze?

-jakim cudem robienie nawiewu i wywiewu w pokojach jest prostsze i tańsze od nawiewów w pokojach a wywiewów w kuchni i łazienkach?

 

Najcichsza na świecie centrala z ponad 90% odzyskiem + instalacja kanałami np.PE - to koszt na dom 120m2 8500zł brutto 23%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie

- przyzwoita centrala pracując na 130m2/h przez 8760h = zużyje prądu za 85 zł - o jakich, więc kwotach Pan pisze podając 40/60%?

 

Te 40/60 to nie kwoty ...

 

-jakim cudem ciągnięcie nawiewów do podłogi jest prostsze i tańsze?

-jakim cudem robienie nawiewu i wywiewu w pokojach jest prostsze i tańsze od nawiewów w pokojach a wywiewów w kuchni i łazienkach?

 

To nie cud, to zwykła kalkulacja.

 

Najcichsza na świecie centrala z ponad 90% odzyskiem + instalacja kanałami np.PE - to koszt na dom 120m2 8500zł brutto 23%

 

No widzisz, a ja to zrobię za 1/3 tej ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth: Ale po tym co napisałeś, to wychodzą kolejne, jeszcze poważniejsze problemy z dystrybucją powietrza:

- jeśli będzie 1 centralny nawiew do salonu, i ze trzy otwory wyciągowe na strych z tego kompleksu pomieszczeń gdzie jest nawiew - czyli: kuchnia, salon, jadalnia, a wszystkie pozostałe pomieszczenia (łazienka, WC, gabinet) również będą miały takie same otwory w suficie, to nietrudno się domyślić, że z tych trzech pomieszczeń oddalonych od nawiewu będą przepływy rzędu max. 5,10 m3/h, co jest zdecydowanie za mało - powietrze pójdzie po najmniejszej linii oporu i poleci tylko przez salon. Jeśli zastosujesz jakieś przepustnice czy przewężenia, aby zdławić przepływ przez salon/jadalnię, powietrze znajdzie kolejny skrót - prosty zasys przez nieszczelności dachu, których na pewno nie braknie....

 

Ależ każde pomieszczenie będzie posiadało anemostat wyciągowy z regulowaną przepływnością. Będzie dobrze.

 

Za ten czas, który poświęciliśmy tu na dyskusję, spokojnie byś zmontował porządną wentylację w tańszej wersji: nawiew centralny jest od biedy OK, ale wyciągi trzeba "skanalizować" - wystarczy skrzynka rozprężna i:

- 2 wyciągi fi80 z kuchni (aby dało się łatwo zwiększyć opór na anemostacie)

- po 1x wyciąg fi80 z wiatrołapu i jadalni (tu może trzeba przemyśleć 2x)

- po 1x wyciąg fi 100 w WC, łazience i gabinecie

Skrzynka rozdzielcza robiona na zamówienie kosztuje do 500zł zależnie od systemu, w taniej wersji można to zrobić na fleksach, koszt tego zmieści się w 1000zł. A będzie chodziło po bożemu, wydajności wentylacji w każdym pomieszczeniu będą takie jakie sobie ustawisz, i masz swoją wentylację - działającą według zasad WW :-)

 

Fakt, za dużo czasu tu spędziłem żeby wyjaśniać co i jak ... Postaram się zebrać wszystko do kupy i zwizualizować/opisać w dzienniku. Nie uważam, że wszystko jest idealne i WW rozwiązuje wszsytkie bolączki, ale pluł bym sobie w brodę jeśli bym nie spróbował. Realizacja WW jaką sobie założyłem jest tak tania, że nie będę miał żalu jeśli nie wyjdzie. A i FM będzie bogatsze o doświadczenie kolejnego "wyznawcy" nydara. Narazie bazuje na tym co publikowane jest w Internecie i na doświadczeniu jaska, który też na początku podważał WMG nydara. Spróbuję ... a jeśli nie wyjdzie, zapewniam Was, że napiszę to na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wentylujemy dom WW czy WM, z wydajnością np. 100 m3/h, to gdzie będzie większe stężenie CO2 - na wywiewie z WW czy WM?

Na początku stężenie CO2 na wywiewie WW będzie nawet wyższe niż WM. WM rozrzedzi stężenie CO2 w całym domu, natomiast WW wyprze w pierwszej kolejności powietrze zużyte (ciepłe, śmierdzące i zanieczyszczone, zawierające stęzenie CO2 wyższe niż powietrze przy podłodze - nawiewane).

 

WM można łatwo wysterować, by wyciągała mniej lub więcej z tych pomieszczeń, gdzie jest większa produkcja zanieczyszczeń. WW nie za bardzo można regulować. Więc po równo wyciąga z pomieszczeń zarówno mieszkalnych, jak i "brudnych".

 

No właśnie będzie odwrotnie. W WM nie masz możliwości regulowania "czystości" powietrza bo i tak jest ono przeciągane przez pomieszczenia. Jak wyregulujesz stężenie CO2 w salonie jeśli nie poprzez zwiększenie wydajności ?

 

I teraz sedno problemu: po kilkudziesięciu godzinach pracy stężenie a tym samym ilość usuwanego CO2 w obu wentylacjach na wyciągu IDEALNIE SIĘ WYRÓWNA.

Tyle samo będzie CO2 wylatywało z wywiewu WM, co i WW. Czy zgadzasz się z tym stwierdzeniem, czy też nie? Bo to podstawa do dalszego tłumaczenia :-)

 

To prawda, wyrówna się, ale nie w całym domu tylko w danej przestrzeni (np. salonie). Dlatego ja dalej obstaję przy porównaniu, że WW to X-rzeczek (ilość pokoi) a WM to X-basenów. Przepływ w jednym i drugim przypadku jest taki sam, i do obu "zbiorników" ktoś non stop sika. Po kilkudzisięciu godzinach stężenie na wylocie będzie takie same, ale nie w samym zbiorniku (pokoju). Gdzie wówczas wolałbyś przebywać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, a ja to zrobię za 1/3 tej ceny.

Przy hurtowych zakupach przez producenta u producenta

wentylator - 315euro netto

wymiennik RS160- 160 euro netto

kanały antybakteryjne... a szkoda gadać.

Pierwsza centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła - zrobiona była z dwóch takich wiatr01.jpg i posklejanych plastikowych okładek od zeszytów - Można? Można!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co kupiłem na testy trzy (dwa do reku, jeden na zapas) wentylatorki EBMPAPST DV6224 za 12zł brutto / szt. (wysyłka kosztowała więcej ;) ) plus dwa zasilacze 24V po 40zł.

Reku mam zamiar kupić za maks. 130 euro.

Obudowa będzie z XPS lub z PIR

Kanały nawiewne zastanawiam się czy nie zrobić też z XPS/PIR, tak jak zrobił kszhu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co kupiłem na testy trzy (dwa do reku, jeden na zapas) wentylatorki EBMPAPST DV6224 za 12zł brutto / szt. (wysyłka kosztowała więcej ;) ) plus dwa zasilacze 24V po 40zł.

Reku mam zamiar kupić za maks. 130 euro.

Obudowa będzie z XPS lub z PIR

Kanały nawiewne zastanawiam się czy nie zrobić też z XPS/PIR, tak jak zrobił kszhu.

Nowy taki wentylator przy zakupie 100szt kosztuje 300zł netto.

Jest bardzo głośny

Zatrzymuje się przy niskich temperaturach

i przy 100Pa instalacji ma już tylko 250m3/h a Pan chce mieć jeszcze gwc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do wcześniejszego pytania, skoro na wywiewie zarówno z WM, jak WW uzyskamy identyczne stężenia, to jest problem z logicznym uzasadnieniem tezy, że pod sufitem w pomieszczeniu z WW zbiera się "brudniejsze" powietrze, skoro jak widać z logicznego rozumowania bilansowego, stężenie przy WM i WW jest pod sufitem dokładnie takie same - obie wentylacje wyciągają spod sufitu.... Skoro pod sufitem jest takie same, to może przewaga WW objawia się tym, że przy podłodze jest więcej świeżego powietrza, co byłoby zrozumiałe, skoro są tam nawiewy.

Jednak z czystszego powietrza przy podłodze to tylko pies z kotem się ucieszy, człowieka interesuje wysokość około metra od sufitu, bo tym oddychamy.

Aby dalej kombinować i wysnuwać wnioski, potrzebne byłyby szerokie badania stężeń CO2 i pary wodnej na różnych wysokościach w zależności od rozmieszczenia anemostatów, rodzaju ogrzewania, a i tak na koniec dojdzie się do wniosku, że przepływ powietrza jest tak zależny do właściwie wszystkiego, że obowiązujących zawsze i wszędzie reguł po prostu nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...